Версія для друку

Кафедра міжнародних відносин

Телефон: (056) 374-98-69
E-mail: mv_dnu@i.ua, iv.ishchenko@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/internationalrelations.dnu/
Сайт: http://www.irdnu.dp.ua

Завідувач кафедри – Іщенко Ігор Васильович, доктор політичних наук, професор.

Історія кафедри

Історія підготовки фахівців-міжнародників у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара розпочинається у 2004 р., коли було здійснено перший набір студентів за напрямом підготовки «Міжнародні відносини» на кафедрі міжнародних фінансів факультету міжнародної економіки.

1 липня 2005 р. Вченою радою Дніпропетровського національного університету було прийнято рішення створити у складі факультету міжнародної економіки кафедру міжнародних відносин з метою підготовки фахівців-міжнародників. Кафедра міжнародних відносин розпочала свою роботу 1 вересня 2005 р. Професор А.К. Василевський, доценти О.Г. Пуригіна та Л.Ф. Кондратюк, старший викладач Гапоненко С.О., викладач Глазирін Є.М. сформували науково-педагогічний склад щойно створеної кафедри.

Першою завідувачкою кафедри міжнародних відносин була кандидат економічних наук О.Г. Пуригіна, яка обіймала цю посаду у 2005-2008 рр.

Із 2008 по 2009 р. кафедрою міжнародних відносин завідував доктор історичних наук, професор А.Г. Болебрух, під керівництвом якого кафедра почала розробляти тему «Міжнародні відносини і зовнішня політика України». Згодом (із 2009 р. по 2014 рр.) керівництво кафедрою здійснював доктор політ. наук, проф. М.А. Шепєлєв.У 2011 р. було прийнято рішення про переведення кафедри міжнародних відносин з факультету міжнародної економіки на щойно створений факультет суспільних наук і міжнародних відносин.

Із 2014 р. по 2017 р. завідувачем кафедри міжнародних відносин був доктор політичних наук, доцент В.С. Сергєєв, до сфери наукових інтересів котрого входило дослідження проблем політичних партій-проєктів та мережної структури сучасної політичної діяльності.

Із 2018 р. кафедру очолює доктор політичних наук, професор Іщенко І.В., який займається дослідженнями з моделювання міжнародних відносин, політичної безпеки, аксіології та синергетики міжнародних відносин. Сучасний науково-педагогічний склад кафедри: професор, доктор політичних наук Висоцький О.Ю., доцент, кандидат політичних наук Головко І.К., доцент, кандидат історичних наук Грачевська Т.О., доцент, кандидат історичних наук Двуреченська О.С., доцент, кандидат політичних наук Конон Н.Є., доцент, кандидат політичних наук Реджа М.А., доцент, кандидат історичних наук Микитчук Н.М., доцент, кандидат політичних наук Пермінов В.О., доцент, кандидат політичних наук Петров П.Г., доцент, кандидат політичних наук Щербак В.М., доцент, кандидат політичних наук Головко І.К.

Освітня діяльність

Кафедра міжнародних відносин здійснює підготовку здобувачів за першим (бакалаврським) та другим (магістерським) рівнями вищої освіти за спеціальністю 291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії, та регіональні студії, освітньою програмою «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії, та регіональні студії». Доцільно зазначити, що 2011 р. було здійснено перший випуск магістрів за спеціальністю «Міжнародні відносини». У 2012 р. почав здійснюватися набір студентів за напрямом підготовки «Міжнародна інформація», який було припинено здійснювати у 2016 р. через внесення змін до переліку спеціальностей, з яких здійснюється підготовка фахівців у закладах вищої освіти України.

Основні навчальні дисципліни
:
за першим (бакалаврським) освітнім рівнем спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні cтудії»: «Вступ до спеціальності»,«Демократія: від теорії до практики», «Міжнародні організації», «Країнознавчі студії: моделі економічного розвитку», «Країнознавчі студії: моделі політичного розвитку», «Історія міжнародних відносин», «Теорія міжнародних відносин», «Сучасні міжнародні відносини», «Дипломатична і консульська служба», «Зовнішня політика України», «Публічна дипломатія»,«Міжнародні конфлікти», «Міжнародні політичні комунікації», «Дипломатичний протокол і етикет», «Іноземна мова спеціальності (англійська)», «Друга іноземна мова (німецька/французька)», «Теорія і практика перекладу»;
за другим (магістерським) освітнім рівнем спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії»: «Методологія та організація наукових досліджень», «Іноземна мова професійного спілкування», «Міжнародні системи та глобальний розвиток», «Консалтинг у світовому політичному процесі», «Безпека в системі міжнародних відносин», «Політична стабільність у сучасних міжнародних відносинах», «Аналіз та прогнозування зовнішньої політики», «Актуальний зовнішньополітичний дискурс».

Місце працевлаштування випускників: у підрозділах Міністерства закордонних справ України, у дипломатичних представництвах (аташе, референт, дипломатичний кур’єр, секретар дипломатичного агентства); у державних структурах та відомствах, установах (держадміністрації, міжнародні відділи профільних міністерств тощо); органи місцевого самоврядування, у приватних структурах, які здійснюють діяльність у галузі міжнародних відносин (міжнародні відділи юридичних фірм, експертно-консультативні групи тощо); комерційні підприємства та установи, що розвивають міжнародне співробітництво; у міжнародних міжурядових та неурядових організаціях; у наукових і дослідницьких інститутах з вивчення міжнародних відносин і зовнішньої політики держав світу; засоби масової інформації; консалтингові, туристичні агенції тощо.

Під час навчання студенти проходять навчальну та виробничу практики у провідних установах регіону за фахом, також їм надається можливість взяти участь у міжнародних конференціях, конкурсах тощо.

Наукова діяльність

На кафедрі міжнародних відносин функціонує аспірантура, що дає можливість талановитим молодим науковцям під керівництвом висококваліфікованих викладачів проводити ґрунтовні дослідження, присвячені актуальним проблемам міжнародних відносин. Так, її випускник, Головко Іван Костянтинович, у листопаді 2019 р. у Спеціалізованій вченій раді Д 76.051.03 у Чернівецькому національному університеті імені Ю.Федьковича захистив дисертацію на тему «Процеси регіоналізації як чинник генези та функціонування парадипломатії на сучасному етапі» й отримав науковий ступінь кандидата політичних наук.

Наукова діяльність кафедри сконцентрована на дослідженні актуальних питань міжнародних відносин. Зокрема, співробітники кафедри працюють над дослідженням особливостей сучасних інтеграційних процесів в Європі, вивченням різних аспектів функціонування трансатлантичної системи безпеки та можливостей входження до неї України, вивчають технології зовнішньополітичної практики, які дозволяють державам більш ефективно відстоювати свої національні інтереси на міжнародній арені. Підтвердженням значного наукового потенціалу кафедри є систематична підготовка колективних монографій науково-педагогічними співробітниками кафедри. Так, у 2015 році було видано колективну монографію під назвою «Європейський Союз у сучасній системі міжнародних відносин», в якій було розкрито провідні аспекти реалізації зовнішніх зносин та дипломатичної діяльності цього ключового гравця на міжнародній арені. У 2017 р. науково-педагогічні співробітники кафедри також підготували колективну монографію «НАТО у сучасній системі міжнародних відносин», у якій ґрунтовно дослідили трансформацію місця НАТО у сучасних міжнародних відносинах. 2018 року побачила світ ще одна колективна монографія співробітників кафедри «Сучасний дискурс міжнародних відносин», присвячена аналізу провідних тем сучасного наукового дискурсу міжнародної проблематики. Колективна монографія «Технології сучасних міжнародних відносин» була видана у 2021 р. як результат виконання науково-дослідної теми «Технологічний вимір міжнародних відносин». У цій монографії були проаналізовані найбільш ефективні технології, які застосовуються у публічній дипломатії, інформаційно-комунікаційні технології, технології громадського залучення до ухвалення зовнішньополітичних рішень.

Із 2022 р. кафедра міжнародних відносин розробляє науково-дослідну тему «Сучасні міжнародні відносини в епоху цифрової комунікації».

На кафедрі міжнародних відносин працює Центр ЄС. Головко Іван, доцент кафедри, є керівником Інформаційного Центру ЄС у місті Дніпро. Кафедра міжнародних відносин спільно з Інформаційним Центром ЄС проводить заходи, присвячені популяризації європейських цінностей та висвітленню питань євроінтеграційних процесів. Так, у лютому-березні 2021 р.року в онлайн-форматі були проведені заняття в «Школі молодого дипломата: З Європою в майбутнє!», організовані для школярів області.

На кафедрі міжнародних відносин працюють студентські наукові гуртки, діяльність яких позитивно позначається на підвищені зацікавленості студентів до дослідження міжнародних відносин. Наукові гуртки мають наступні наукові спрямування: «Формування та реалізація зовнішньої політики: американський досвід та українські реалії» (доц. Двуреченська О.С.),«Особливості реалізації та провідні напрямки зовнішньої культурної політики держав світу» (доц. Грачевська Т.О.), «Особливості модернізації політичних інститутів України в контексті інтеграції до європейського та євроатлантичного простору» (доц. Петров П.Г.), «Технології в міжнародних відносинах» (проф. Висоцький О.Ю.), «Моделювання процесів розвитку міжнародних відносин на основі сучасних методів» (проф. Іщенко І.В.), «Місце та роль неурядових організацій у світових процесах сучасності» (доц. Конон Н.Є.), «Проблеми сучасної африканістики» (доц. Пермінов В.О.), «Проблеми розвитку зовнішньої політики країн Центральної Азії» (доц. Микитчук Н.М.), «Проблеми розвитку сучасної системи міжнародної безпеки» (доц. Щербак В.М.).

Кафедра міжнародних відносин не залишається осторонь й від проєктів та заходів, спрямованих на залучення студентів до наукової, дослідницької роботи. Наприклад, у березні 2015 року було проведено науково-практичну конференцію на тему «Трансатлантична безпека України та роль України», в якій взяли участь як співробітники офіційних структур, які займаються питаннями розвитку співробітництва між Україною та НАТО, так і студенти, що отримали безпрецедентну можливість безпосередньо поспілкуватися з визнаними фахівцями в означеній сфері.

Також кафедра міжнародних відносин у 2014-2016 рр. була організатором ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності «Міжнародні відносини».Серед призерів цих інтелектуальних змагань були й студенти кафедри – Морозова О., Гершов Є., Рибалко К.

Отримували перемоги студенти кафедри й на Всеукраїнських конкурсах наукових робіт зі спеціальності 291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії. У 2019р. призеркою Всеукраїнскої олімпіади і конкурсу наукових робіт (ІІІ місце) стала Єлизавета Монастирьова. У 2021 р. Костєєва Марина отримала диплом ІІ ступеня Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії за підготовку та захист роботи «Перспективи відновлення біполярності у сучасному світі в умовах посилення протистояння США-КНР».

Міжнародна діяльність

Для студентів та співробітників кафедри відкриті можливості співробітництва з Економічним університетом у Братиславі (Словаччина), Караманським університетом ім. Мехметбея (м. Караман, Туреччина), Університетом Деусто (м. Більбао, Іспанія), Університетом імені Адама Міцкевича у Познані (Польща).

Викладачі кафедри беруть участь у програмах академічних обмінів та академічної мобільності, програмах міжнародних стажувань Так, у 2016 р. доцент кафедри міжнародних відносин Марія Реджа взяла участь у реалізації програми академічного обміну «Еразмус+», призначеної для організації співробітництва та мобільності в галузі вищої освіти. В університеті Ка- Фоскарі (м. Венеція, Італія) М.Реджа викладала цикл лекцій для студентів магістерської програми «Порівняльні міжнародні відносини», присвячені особливостям інформаційної політики ЄС.

У 2019 р. доценти кафедри Двуреченська О.С. та Реджа М.А. долучилися до інноваційного та інтерактивного курсу IFES з громадянської освіти для університетів «Демократія: від теорії до практики», розробленого спеціально для України за прикладом курсу IFES з громадянської освіти, який впроваджували у Грузії. Це дозволило розпочати викладання цієї дисципліни для студентів першого курсу першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, що позитивно впливає на формування компетенцій, що дозволять реалізовувати проекти громадської участі.

Регіональними тренерами програми післядипломного навчання «Управління в українських органах місцевого самоврядування для лідерів, менеджерів середнього рівня, фахівців з публічних послуг громади» з управління в громадах у рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що реалізується Глобал Ком’юнітіз, та у співпраці із партнером Програми USAID DOBRE – Малопольською школою державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK, Польща) стали завідувач кафедри Іщенко І.В. та доценти Двуреченська О.С., Реджа М.А.