Версія для друку

Кафедра міжнародних відносин

Телефон: (056) 374-98-69
E-mail: mv_dnu@i.ua, iv.ishchenko@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/internationalrelations.dnu/
Сайт: http://www.irdnu.dp.ua

Завідувач кафедри – Іщенко Ігор Васильович, доктор політичних наук, професор.

Історія кафедри

Історія підготовки фахівців-міжнародників у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара розпочинається у 2004 р., коли було здійснено перший набір студентів за напрямом підготовки «Міжнародні відносини» на кафедрі міжнародних фінансів факультету міжнародної економіки.

1 липня 2005 р. Вченою радою Дніпропетровського національного університету було прийнято рішення створити у складі факультету міжнародної економіки кафедру міжнародних відносин з метою підготовки фахівців-міжнародників. Кафедра міжнародних відносин розпочала свою роботу 1 вересня 2005 р. Професор А.К. Василевський, доценти О.Г. Пуригіна та Л.Ф. Кондратюк, старший викладач Гапоненко С.О., викладач Глазирін Є.М. сформували науково-педагогічний склад щойно створеної кафедри.

Першою завідувачкою кафедри міжнародних відносин була кандидат економічних наук О.Г. Пуригіна, яка обіймала цю посаду у 2005-2008 рр.

Із 2008 по 2009 р. кафедрою міжнародних відносин завідував доктор історичних наук, професор А.Г. Болебрух, під керівництвом якого кафедра почала розробляти тему «Міжнародні відносини і зовнішня політика України». Згодом (із 2009 р. по 2014 рр.) керівництво кафедрою здійснював доктор політ. наук, проф. М.А. Шепєлєв.У 2011 р. було прийнято рішення про переведення кафедри міжнародних відносин з факультету міжнародної економіки на щойно створений факультет суспільних наук і міжнародних відносин.

Із 2014 р. по 2017 р. завідувачем кафедри міжнародних відносин був доктор політичних наук, доцент В.С. Сергєєв, до сфери наукових інтересів котрого входило дослідження проблем політичних партій-проєктів та мережної структури сучасної політичної діяльності.

Із 2018 р. кафедру очолює доктор політичних наук, професор Іщенко І.В., який займається дослідженнями з моделювання міжнародних відносин, політичної безпеки, аксіології та синергетики міжнародних відносин. Сучасний науково-педагогічний склад кафедри: професор, доктор політичних наук Висоцький О.Ю., доцент, кандидат політичних наук Головко І.К.,доцент, кандидат політичних наук Реджа М.А.,доцент, кандидат політичних наук Пермінов В.О., доцент, кандидат політичних наук Петров П.Г., доцент, кандидат політичних наук Щербак В.М., доцент, доктор філософії у галузі міжнародних відносин Коптєв О.С.

Освітня діяльність

Кафедра міжнародних відносин здійснює підготовку здобувачів за першим (бакалаврським) та другим (магістерським) рівнями вищої освіти за спеціальністю 291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії, та регіональні студії, освітньою програмою «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії, та регіональні студії». Доцільно зазначити, що 2011 р. було здійснено перший випуск магістрів за спеціальністю «Міжнародні відносини». У 2012 р. почав здійснюватися набір студентів за напрямом підготовки «Міжнародна інформація», який було припинено здійснювати у 2016 р. через внесення змін до переліку спеціальностей, з яких здійснюється підготовка фахівців у закладах вищої освіти України.

Основні навчальні дисципліни:
за першим (бакалаврським) освітнім рівнем спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні cтудії»: «Вступ до спеціальності»,«Демократія: від теорії до практики», «Міжнародні організації», «Країнознавчі студії: моделі економічного розвитку», «Країнознавчі студії: моделі політичного розвитку», «Історія міжнародних відносин», «Теорія міжнародних відносин», «Сучасні міжнародні відносини», «Дипломатична і консульська служба», «Зовнішня політика України», «Публічна дипломатія»,«Міжнародні конфлікти», «Міжнародні політичні комунікації», «Дипломатичний протокол і етикет», «Іноземна мова спеціальності (англійська)», «Друга іноземна мова (німецька/французька)», «Теорія і практика перекладу»;
за другим (магістерським) освітнім рівнем спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії»: «Методологія та організація наукових досліджень», «Іноземна мова професійного спілкування», «Міжнародні системи та глобальний розвиток», «Консалтинг у світовому політичному процесі», «Безпека в системі міжнародних відносин», «Політична стабільність у сучасних міжнародних відносинах», «Аналіз та прогнозування зовнішньої політики», «Актуальний зовнішньополітичний дискурс».

Місце працевлаштування випускників: у підрозділах Міністерства закордонних справ України, у дипломатичних представництвах (аташе, референт, дипломатичний кур’єр, секретар дипломатичного агентства); у державних структурах та відомствах, установах (держадміністрації, міжнародні відділи профільних міністерств тощо); органи місцевого самоврядування, у приватних структурах, які здійснюють діяльність у галузі міжнародних відносин (міжнародні відділи юридичних фірм, експертно-консультативні групи тощо); комерційні підприємства та установи, що розвивають міжнародне співробітництво; у міжнародних міжурядових та неурядових організаціях; у наукових і дослідницьких інститутах з вивчення міжнародних відносин і зовнішньої політики держав світу; засоби масової інформації; консалтингові, туристичні агенції тощо.

Під час навчання студенти проходять навчальну та виробничу практики у провідних установах регіону за фахом, також їм надається можливість взяти участь у міжнародних конференціях, конкурсах тощо.

Наукова діяльність

На кафедрі міжнародних відносин функціонує аспірантура, що дає можливість талановитим молодим науковцям під керівництвом висококваліфікованих викладачів проводити ґрунтовні дослідження, присвячені актуальним проблемам міжнародних відносин. Так, її випускники, вдало пройшли захист у разових радах та здобули ступінь докторів філософії з міжнародних відносин у 2024 році.

Дисертанти захищали наступні теми:

• Коптєв О. С. «Технології міжнародних відносин України»;
• Нєгіна В. Р. «Технології зовнішньої політики Ізраїлю»;
• Юхименко І.І. «Технології зовнішньої політики Північної Кореї».

Наукова діяльність кафедри сконцентрована на дослідженні актуальних питань міжнародних відносин. Зокрема, співробітники кафедри працюють над дослідженням функціонального аспекту цифрових технологій в структурах суспільства. Досліджується інформаційний вплив на внутрішнє і зовнішнє середовище. Висвітлюються наслідки міжнародних політико-правових комунікативних інтеракцій. Піддаються грунтовному аналізу класичні загрози в цифрову епоху. Підтвердженням значного наукового потенціалу кафедри є систематична підготовка колективних монографій науково-педагогічними співробітниками кафедри. Так, у 2021 році було видано колективну монографію під назвою «Технології сучасних міжнародних відносин». У цій монографії були проаналізовані найбільш ефективні технології, які застосовуються у публічній дипломатії, інформаційно-комунікаційні технології, технології громадського залучення до ухвалення зовнішньополітичних рішень. У 2024 році вийшла колективна монографія «Глобальний інформаційний простір як чинник міжнародних відносин», що стала результатом науково-дослідної роботи кафедри.

Кафедра міжнародних відносинсистематично організовує наукові конференції, співпрацює з низкою українських та закордонних університетів та дослідницьких центрів. Так, у 2021 році було проведено міжнародну науково-практичну конференцію на тему «Актуальні проблеми сучасних міжнародних відносин», що дозволило створити майданчик для взаємодії та подальшої співпраці викладачів, студентів, аспірантів ДНУ імені Олеся Гончара та експертів в галузі міжнародних відносин. У листопаді 2023 року на кафедрі було проведено всеукраїнську науково-практичну конференцію «Актуальні проблеми сучасних міжнародних відносин».

Кафедра міжнародних відносин активно співпрацює з Представництвом Європейського Союзу в Україні. Іван Головко, доцент кафедри, є керівником Інформаційного Центру ЄС у місті Дніпро. Кафедра міжнародних відносин спільно з Інформаційним Центром ЄС проводить заходи, присвячені популяризації європейських цінностей та висвітленню питань євроінтеграційних процесів. Так, щорічно в листопаді проводяться Дні карʼєри ЄС, а також в онлайн-форматі проводяться заняття в «Школі молодого дипломата», організовані для школярів області.

Міжнародна діяльність

На кафедрі реалізується грантовий проєкт у рамках «Strengthening the Standards of Teaching, Research and International Cooperation at Oles Honchar Dnipro National University (DNU)» granted by the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic 2024.

Зокрема, проф. Кривошеїн В.В., доц. Вершина В.А. доц. Петров П.Г., факультету суспільних наук і міжнародних відносин були учасниками наступних заходів, організованих державними інститутами Чехії та Карловим університетом:
1. Ministry of Foreign Affairs of Czech Republic, Charles University course «Improvement of E-learning environment at DNU» on 4 September 2023, entitled «Support for improving the quality of teaching, research, and international activities at Oles Honchar Dnipro National University» Certificate of Completion from 15th December 2023, Prague;
2. Ministry of Foreign Affairs of Czech Republic, Charles University course «Improvement of E-learning environment at DNU» on 17 October 2023, entitled «Support for improving the quality of teaching, research, and international activities at Oles Honchar Dnipro National University» Certificate of Completion from 15th December 2023, Prague;
3. Ministry of Foreign Affairs of Czech Republic, Charles University course «Reaserch data management and sharing» on 27 July 2023, entitled «Support for improving the quality of teaching, research, and international activities at Oles Honchar Dnipro National University» Certificate of Completion from 15th December 2023, Prague;
4. Ministry of Foreign Affairs of Czech Republic, Charles University course «Supporting DNU’s participation in the Erasmus+ education programme» on 23 October 2023, entitled «Support for improving the quality of teaching, research, and international activities at Oles Honchar Dnipro National University» Certificate of Completion from 15th December 2023, Prague;
5. Ministry of Foreign Affairs of Czech Republic, Charles University course «Training for DNU teachers in modern didactics and the use of LMS Moodle: Activites in LMS Moodle» on 30 August 2023, entitled «Support for improving the quality of teaching, research, and international activities at Oles Honchar Dnipro National University» Certificate of Completion from 15th December 2023, Prague;

Кафедра міжнародних відносин підготувала та подала конкурсну пропозицію з програми Horizon Europe на тему «Gender-roles in extremist movements and their impact on democracy».
НПП факультету було підготовлено конкурсні проєкти у сфері суспільних наук, а саме: Virtual Ukraine Institute for Advanced Study (Україна-Німеччина); Centrum Mieroszewskiego (Польща).

Кафедра продовжує розвивати співробітництво з університетом імені Адама Міцкевича (м. Познань, Польща) і його ми бачимо у спільному проєкті, що плануємо підготувати з наступного навчального року. Однак можна говорити щодо проміжних підсумків співробітництва з цим університетом. У журналі цього ЗВО Польщі була опублікована стаття «Identification as an indicator of social entropy under globalization: Ukrainian Realities and International context, «Przegląd Strategiczny», №14, P.397-416. Scopus. Співавтором статті виступив професор І.В. Іщенко». Крім того, професор кафедри політології та міжнародних відносин цього університету Лукаш Донай став учасником міжнародної конференції (виступив і був членом оргкомітету) «Актуальні проблеми сучасних міжнародних відносин», що ініційована та проведена нашою кафедрою 05.11.2021р. Він також виступив на конференції 24 травня 2024р. Вона пройшла за темою «Радіаційна та ядерна безпека у контексті української формули миру». У такому ж статусі була присутня й професор економічного університету в Братиславі Людмила Ліпкова. Вона залучила 16 учасників з числа НПП Братиславського університету на нашу міжнародну конференцію.

Встановлено дружні партнерські стосунки з університетом в м. Кордова (Іспанія). Професорами університету Нурією Магальді та Антоніо Буено на громадських засадах 17.05.2023 р. прочитані дві лекції для наших студентів-першокурсників. Аспірантка кафедри міжнародних відносин ДНУ імені Олеся Гончара Барбашина Катерина, перебуваючи в цьому університеті, 28.04.2023р. і 14.06.2023р. провела дві презентації для викладачів факультету права та економіки, подарувала прапор нашої кафедри та інші символи.

11.06.2024р., на запрошення проф. Л. Ліпкової, два представника кафедри міжнародних відносин проф. І.В. Іщенко та доц. І.К. Головко взяли участь у міжнародному семінарі «День політичної науки» в м. Тренчин (Словацька республіка), що відбувся в університеті імені О. Дубчека та опублікували там свої доповіді.

Функціонує Центр ЄС, ведется активна двостороння співпраця з представництвом ЄС в Україні щодо проведення спільних заходів - День кар’єри ЄС (останній проведений 14 листопада 2024 р.).

Протягом першого семестру поточного навчального року студентка Остапенко Анастасія СМ-23м-1, проходила навчання у Вроцлавському університеті (Польща) за програмою Еразмус+.

У квітні 2024 року виграла конкурс щодо участі в програмі Еразмус+ в університеті імені Аристотеля м. Салоніки (Греція) студентка Репа Анна СМ-22-1.

2022-2023
Іщенко І.В. Участь в інформаційному семінарі для науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти «Європейські цінності – основа функціонування ЄС» у рамках реалізації міжнародного проєкту Еразмус+ «Модуль Жан Моне» в університеті Альфреда Нобеля. Сертифікат № 3511 09.02.2023 р.

Висоцький О.Ю. Стажування в Німеччині (дистанційно). The International Internship "Digital Future: Blended Learning". Сертифікат № 202305239, 04.04.-31.05.2023р. Володіння сучасними інформаційними технологіями.

Грачевська Т.О. Підвищення педагогічної майстерності – взяла участь у лекціях-тренінгах на тему: «Принципи реалізації програм та практик зелених кампусів в ЄС». Організовано в рамках Модулю Жана Моне «Стратегії зеленого кампусу: досвід ЄС для українських університетів» (Jean Monnet Module 101085427 GCAM — ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH) (25.05–08.06.2023). Протягом поточного навчального року студенти Черкасова М. СМ-20-1, Гватідзо Тіно СІ-19-1, проходили навчання протягом одного семестру у Вроцлавському університеті (Польща) за програмою Еразмус+.

2021-2022
Проєкт «Добре», що реалізується Глобал Ком’юнітіз у співпраці із партнером Програми USAID DOBRE - Малопольською школою державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK, Польща). Учасники проєкту – проф. Іщенко І.В., доц.. Реджа М.А. і доц.. Двуреченська О.С.

Програма подвійних дипломів (ОНП «Міжнародні відносини і економічна дипломатія» підготовки магістрів) з Вищою школою Данубіус (Словацька Республіка) запроваджується наразі. Договір між університетами підписано.

Розвивається співробітництво з Економічним університетом у Братиславі, взаємна участь викладачів, аспірантів і студентів у міжнародних наукових конференціях, планується спільний дослідний проєкт. В такому ж руслі відбувається співробітництво з університетом імені Адама Міцкевича (м. Познань, Польща) і його ми бачимо у спільному проєкті, плануємо його підготувати з наступного навчального року.

Функціонує Центр ЄС, ведется активна двостороння співпраця з представництвом ЄС в Україні щодо проведення спільних заходів - День кар’єри ЄС (останній проводили 14 листопада 2024 р.).

Співробітниками факультету взято участь у програмах міжнародного стажування: Петров П.Г. (Варшава) за спеціалізацією «Академічна доброчесність» (термін: 18.10.2021 –26.11.2021). 180 годин, 6 кредитів ECTS. Микитчук Н.М. Ягеллонський університет у Кракові. Тема: Організація проєктної діяльності в освітніх закладах: європейський досвід. Обсяг: 180 годин / 6 кредитів ECTS. Стажування період: з 6 листопада по 12 грудня 2021 року. Грачевська Т.О., Двуреченська О.С. Міжнародний історичний Бібліографічний інститут. III Міжнародна програма підвищення кваліфікації керівників, науково-педагогічних працівників «Нобелівський курс: Нові знання, ідеї, досвід, цінності, компетентність». Обсяг: 180 годин / 6 кредитів ECTS. Термін стажування: від З 3 грудня 2021 року по січень 20, 2022. № 5137/ 20 січня, 2022 рік.

Проведено міжнародну конференцію International Scientific аnd Practical Conference «Current Problems оf Modern International Relations» November 05-06, 2021.

2021-2022
У рамках договору з університетом Деусто (м.Більбао, Іспанія) за програмою Еразмус+ у весняному семестрі 2019-2020 н.р. здійснила академічну мобільність студентка 3 курсу групи СМ-17-1 Абдула Юлія.

У рамках співробітництва з програми Еразмус+ із Університетом м.Караман (Туреччина) студентка другого курсу Акелай Е. проходила навчання на кафедрі міжнародних відносин у весняному семестрі 2019-2020 н.р.

Співробітники кафедри брали участь у тренінгах за договорами про співробітництво із такими міжнародними фондами і організаціями як «IFES» та «DOBRE». Зокрема із «IFES» щодо запровадження спецкурсу «Демократія:від теорії до практики» для студентів із спеціальності 291 – Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії та «DOBRE» щодо викладання спецкурсів з основ децентралізації для посадових осіб місцевого самоврядування.