Версія для друку

Йти шляхом Михайла Янгеля

З нагоди 95-річчя з дня заснування Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки академіку М.К. Янгелю на навчальному корпусі фізико-технічного факультету ДНУ.

Михайло Кузьмич Янгель був легендарною особистістю, видатним ученим-механіком, конструктором у галузі ракетно-космічної техніки, Лауреатом Ленінської і Державної премій, двічі Героєм Соціалістичної Праці, Генеральним конструктор КБ «Південне». «Сьогодні ми вшановуємо не тільки засновника ракетно-космічної галузі України, а й засновника підготовки висококваліфікованих кадрів для її розвитку, - наголосив ректор ДНУ, професор Микола Вікторович Поляков під час урочистостей. - Ми віддаємо належне мудрості і далекоглядності Михайла Кузьмича, який був ініціатором відкриття у 1951 році в класичному університеті унікального фізико-технічного факультету. Поєднання фундаментальної підготовки та спеціальних знань з фахових дисциплін, які наші студенти отримують в лабораторіях і на виробництві, дають можливість готувати унікальних спеціалістів. Саме на це спрямовував зусилля Михайло Кузьмич Янгель. Нам пощастило, що такі видатні особистості були у витоків нашого фізико-технічного факультету».

У церемонії відкриття меморіальної дошки взяли участь високоповажні гості: випускник фізико-технічного факультету, Президент України 1994-2005 рр., нині президент Фонду підтримки обдарованої молоді «Україна», Почесний доктор ДНУ Леонід Кучма, заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Віктор Сергєєв, перший заступник Генерального конструктора – Генерального директора ДКБ «Південне» імені М.К. Янгеля Олександр Мащенко, представники ДП «ВО «ПМЗ ім. О. Макарова», автор меморіальної дошки М.К.Янгелю відомий скульптор Володимир Небоженко.

Зокрема, Леонід Кучма наголосив, що відкриття меморіальної дошки Михайлу Янгелю – знакова подія не лише для фізико-технічного факультету та Дніпропетровського національного університету, а й усієї Дніпропетровщини. «Те, що під керівництвом М.К. Янгеля був створений ракетний щит Радянського Союзу – спеціальні ракетні війська, сьогодні вже не є ні для кого секретом. Це давало політичному керівництву СРСР можливість почуватися впевнено, знати, що є сили стримування, які не дозволять розгорнути ракетно-ядерну війну зі США. 51 ракета «Сатана» і досі стоїть на озброєнні Російської федерації і складає основну міць Росії, - зауважив Леонід Данилович. - Особисто хочу підкреслити, що Михайло Кузьмич був Людиною з великої літери, вважаю, що завдяки йому я залишився живий: за сприяння і турботи Михайла Янгеля у 1964 році до Євпаторії приїхав лікар з самої Москви рятувати мене від перитоніту. Михайло Кузьмич призначив мене технічним керівником досліджень на полігоні «Байконур», коли мені було 28 років, що свідчить про його довіру до молоді. Тому, звертаючись до старшого покоління, яке часто присвячує себе повністю своїй справі, нагадую, що не треба забувати про молодь. Адже якщо ми втратимо підростаюче покоління і вчасно не передамо йому всі здобутки, які маємо, то буде трагедія для країни в цілому. Ми прекрасно розуміємо, що майбутнє не за металургією, хімією й хлібом, хоч і ці речі важливі, а за наукою й високими технологіями. Тож давайте віддамо належне Михайлу Янгелю і будемо намагатися йти його шляхом».

У рамках заходу за традицією Л.Д. Кучма вручив іменні стипендії Фонду підтримки обдарованої молоді «Україна» семи кращим студентам фізико-технічного факультету. Цього року стипендіатами стали: Михайло Андріївський, Катерина Данилова, Олексій Колісник, Валерій Коцюбинський, Інна Орлянська, Євген Падалка і Майя Тиха. Стипендіати відзначають, що завдяки діяльності Фонду відчувають підтримку для досягнення кращих результатів у навчальній, науковій та громадській діяльності і бажають Леоніду Даниловичу Кучмі та його Фонду подальшої благотворної діяльності з пошуку і підтримки молодих талантів, а також майбутніх президентів-фізтехівців.

Катерина Данилова побажала Alma mater у ювілейний рік досягати усіх поставлених цілей. Катя студентка четвертого курсу фізтеху, здобуває фах інженера-технолога, у майбутньому планує розвивати свою галузь і здобути ще одну вищу освіту. «Мені дуже подобаються точні дисципліни, тому я, власне, на фізтесі, де мені дуже цікаво. Ми розвиваємося, конструюємо нові моделі, розробляємо нові технології. За час навчання у мене було кілька наукових робіт з моєї основної спеціальності – конструювання, а також з додаткових економічних дисциплін», - поділилася своїми досягненнями Катерина. Студент п’ятого курсу Олексій Колесник відзначив: «Стипендію отримав за відмінне навчання, участь у наукових конференціях та громадській діяльності. Для мене фізтех став рідним домом за роки навчання, не хочеться з ним прощатися. Бажаю таких самих відчуттів кожному студенту, який вступатиме до ДНУ. А університету - залишатися освітянським лідером на Дніпропетровщині та ще підвищувати свій рейтинг в Україні».

«Михайло Янгель досягнув вершин у справі, якій присвятив своє життя, створив техніку, аналогів якій досі немає у світі, заслужив визнання й повагу держави і всіх, хто з ним працював, - долучився до усіх шанобливих і теплих слів на адресу Михайла Янгеля перший заступник Генерального конструктора – Генерального директора ДКБ «Південне» імені М.К. Янгеля Олександр Миколайович Мащенко. - Він створив самобутню проектно-конструкторську школу ракетобудування, яка мала свій почерк і стиль, і обрала свій напрямок, який визначив розвиток ракетобудування у другій половині XX століття. Немає такого конструкторського бюро у світі, як КБ «Південне», за кількістю комплексів, які стояли на бойовому чергуванні. Янгель, передусім, це не ракета, а комплекс: усі його зусилля були спрямовані на досягнення найвищих характеристик ракетного комплексу. Янгель – це супергарантоване виконання вимог замовника. Від проектів Янгеля, як від каменя, кинутого у воду, завжди розходилися кола наукової, виробничої, соціальної активності: нові інститути, виробництва, підготовка кадрів, нові наукові програми. У цьому плані відкриття меморіальної дошки говорить про те, що нам постійно потрібно звіряти свою роботу і своє життя з життям людини такого масштабу».

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram