Версія для друку

Музика бандури лунала над Дніпром

У Палаці студентів Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара пройшов одинадцятий Всеукраїнський фестиваль «Дзвени, бандуро!», присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка.

Це свято музики і краси не випадково відбувається у стінах Палацу студентів ДНУ: ще в 1996 році воно було ініційоване і започатковане саме Палацом студентів і колективом бандуристів «Чарівниці» під керівництвом заслуженого працівника культури України Лідії Воріної. З того часу фестиваль став традиційним і проводиться уже водинадцяте. А розпочалося все в далекому 1956-му, коли в університеті з’явилася Лідія Степанівна і разом зі своєю сестрою Валентиною створила перше тріо бандуристів, що дало потужний імпульс розвитку старовинному музичному мистецтву в Дніпропетровському університеті. Справа, започаткована більш, ніж півстоліття тому, живе в численних ученицях Лідії Степанівни. І сьогодні одна з них – Світлана Овчарова, керівник дніпропетровського ансамблю «Чарівниці» – одна із головних організаторів і модераторів цього свята, зібрала понад 300 бандуристів на фестиваль.

«Цей наймасовіший фестиваль бандурного мистецтва дуже знаний. У ньому беруть участь не солісти, а насамперед, ансамблі, капели, – відзначив Володимир Миколайович Єсипок, голова Національної спілки бандуристів України, голова журі цьогорічного фестивалю. – Бандурне мистецтво – дуже багатожанрове і постійно розвивається. Так складається, що жіночих колективів більше, ніж чоловічих – очевидно тому, що українська пісня дуже перегукується з жіночою ментальністю. Хочу зазначити, що загалом музичне бандурне виховання в Україні поставлене на дуже високому рівні. Цього разу до Дніпропетровська з’їхалося більше 20 колективів. Ми даємо повне право керівникам капел визначати своє кредо, свій мистецький шлях, тому репертуар на конкурси і фестивалі кожен колектив підбирає свій. Але, з іншого боку, у бандуриста не може не бути творів на слова Тараса Шевченка».

Учасників фестивалю привітав радник голови Дніпропетровської облдержадміністрації, в.о. заступника голови облдержадміністрації Вадим Шибанов: «В Україні зараз народжується нація. Який культурний код буде у неї, так вона далі і розвиватиметься. Так склалося, що за останні п’ять місяців у суспільстві відбулися значні зрушення. У нас є і внутрішні вороги, і зовнішні. Чим більше нас хочуть знищити, тим міцнішими ми стаємо. У Дніпропетровську зараз відбувається багато культурних акцій, він зараз є «магнітом», що притягує спокій і розвиток. Думаю, що ми на правильному шляху і темпи зменшувати не будемо».

До музично обдарованих учасників фестивалю звернувся також проректор з науково-педагогічної роботи у сфері гуманітарної освіти й виховання молоді ДНУ ім. О. Гончара Валентин Іваненко: «Цей фестиваль є однією із найбільш знакових і резонансних подій у мистецькому житті Дніпропетровщини. Вас, учасників, об’єднала і поріднила шляхетна і подвижницька, інтелектуальна місія – зберегти і примножити нетлінні духовно-культурні традиції нашого народу, донести глибоко народний дух української пісні у супроводі класичного музичного символу України до найширших верств народу. Це особливо важливо у наші дні з огляду на те, що музика, культура, духовність – це класичні цінності, які завжди надихали на благородні вчинки. Висловлюю вдячність організаторам свята – обласній і міській владі, колективу Палацу студентів ДНУ на чолі із заслуженим працівником культури України Вадимом Стукалом».

Усі учасники, а це переважно дівчата, захоплені своєю справою й інструментом, на якому грають. Учасниця Дніпропетровського ансамблю «Чарівниці»: «Ми будемо відкривати концерт нашою улюбленою піснею «Чи ми ще зійдемося знову?» на слова Тараса Шевченка. Ця пісня – молитва за Україну. Ми хочемо, щоб усі молилися за нашу країну». Тринадцятирічна Дарина з ансамблю «Квіти Запоріжжя»: «У нашій школі музичний інструмент є обов’язковим предметом, і я обрала бандуру як символ України. Граю з першого класу щодня годину-півтори». Колектив «Мальвочки» з Кіровограду: «Бандура – унікальний і цікавий музичний інструмент. У світі він дуже цінується, тому що такого інструменту, як у нас в Україні більш ніде немає. Ми беремо участь у різних фестивалях, наш ансамбль багато подорожує різними регіонами України та за кордоном». Олена з колективу «Натхнення» Чернігівської школи мистецтв: «Ми вдруге на фестивалі «Дзвени, бандуро!». Перший раз були чотири роки тому, нам сподобалося, тому із задоволенням приїхали вдруге. Я займаюся музикою з шести років. Бандура – надзвичайно дзвінкий інструмент, він український, він справжній. Тому ми пишаємося своїм вибором – грати на бандурі. Дуже вдячні організаторам за велику підготовку і можливість побачити талановитих учасників з різних куточків України».

До складу журі були запрошені провідні фахівці-бандуристи, відомі діячі культури України на чолі з головою Національної спілки кобзарів України, народним артистом України, професором Володимиром Єсипком. Це заслужений працівник культури України Лідія Воріна – засновник фестивалю, почесний член журі; член Національної спілки композиторів України, викладач Дніпропетровської консерваторії ім. М. Глінки Валентина Мартинюк; завідувач кафедри народних інструментів Дніпропетровської консерваторії ім. М. Глінки, керівник камерного оркестру народних інструментів «Козачок» Володимир Красношлик; заслужений працівник культури України, доцент кафедри «Виконавське мистецтво», керівник капели бандуристів «Чарівниці» Світлана Овчарова; лауреат міжнародного конкурсу, керівник капели бандуристів «Чарівниці» Марина Березуцька.

Нагородження переможців та гала-концерт учасників відбулися на площі біля пам’ятника Тарасу Шевченку на Монастирському острові.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram