Експозиція пам’яті Едуарда Семешка
У Дніпропетровському національному університеті імені Олеся Гончара відкрилася художня виставка, присвячена пам’яті завідувача кафедри образотворчого мистецтва та дизайну ДНУ, члена Спілки художників України Едуарда Григоровича Семешка.
Віддати данину пам’яті талановитому художнику-педагогу в Палаці студентів ДНУ зібралися близькі родичі й друзі, керівництво університету, численні колеги-викладачі та студенти кафедри. Символічно, що виставка розпочала свою роботу напередодні Дня художника, адже, як зазначають колеги, бути художником – це було справжнім покликанням Едуарда Григоровича.
Закінчивши фізико-технічний факультет Дніпропетровського національного університету, Едуард Семешко працював проектантом у КБ «Південне» та в Інституті геотехнічної механіки АН України, захистив кандидатську дисертацію. Ще працюючи там, Едуард Григорович захопився живописом і весь вільний час віддавав творчості. Так, картина «Маки», залишена на згадку колегам, і досі прикрашає одну з кімнат КБ «Південне». Далі була викладацька робота в ДНУ на кафедрі образотворчого мистецтва та дизайну. Плідними для Едуарда Семешка тоді стали заняття у студії образотворчого мистецтва ДНУ під керівництвом члена Спілки художників України М.Ф. Пушного, а потім О.Є. Павловця. Згодом було навчання на художньо-графічному факультеті Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського. Зі словами вдячності згадував Едуард Григорович й свого наставника – заслуженого художника України О.В. Слешинського. І сам він неодноразово був учасником обласних та всеукраїнських художніх виставок, а у 2012 році став членом Спілки художників України.
Та все ж злет творчої активності Едуарда Григоровича Семешка припадає саме на роки його роботи у Дніпропетровському національному університеті. Зокрема, на кафедрі образотворчого мистецтва та дизайну факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ Е. Г. Семешко працював з дня її заснування. А з 1998 по 2002 та з 2007 по 2012 роки завідував кафедрою. За роки роботи в університеті він виявив себе чудовим організатором і багато зробив для становлення своєї кафедри – місця, де сьогодні професійно навчаються десятки студентів.
«Внесок Едуарда Семешка у освітянську справу, як і його творчі здобутки, залишили значний слід в університетській історії, – наголосив на відкритті виставки ректор ДНУ імені О.Гончара Микола Поляков. – Едуард Григорович – неординарна особистість. Він прийшов на кафедру у складний час, коли вона була ще у початковому стані. Він дуже плідно працював: розробив навчальні програми з предметів «Рисунок», «Живопис» та спецкурс «Композиція», під його керівництвом успішно пройшли акредитації спеціальностей «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво» і «Дизайн». І сьогодні кафедра має значні досягнення: її студенти перемагають на всеукраїнських та міжнародних конкурсах, роботи випускників експонуються у Дніпропетровському художньому музеї. Сподіваюся, цей напрям у нашому університеті буде й надалі успішно розвиватися, а студенти й випускники гідно продовжать викладацькі традиції кафедри і високо триматимуть мистецький стяг своїх вчителів», – висловив надію Микола Вікторович Поляков.
«Едуард Семешко – зачинатель відкриття у Палаці студентів ДНУ імені О.Гончара «Проспекту мистецтв», під який було надано дві зали Палацу, був ініціатором створення Портретної галереї ректорів ДНУ та багатьох мистецьких ініціатив для студентів–учасників студії образотворчого мистецтва ДНУ. Крім того, в Палаці студентів ДНУ в 2005 році проходила авторська виставка Е. Семешка «Шлях до себе», присвячена 60-річчю митця», – розповів директор Палацу Вадим Вікторович Стукало.
На нинішній пам’ятній виставці представлено 40 живописних робіт, які формують достатньо повне уявлення про творчу спадщину майстра. Відкриваючи захід, декан факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства професор Ірина Попова відзначила: «Едуард Григорович передчасно пішов із життя, проте його роботи нині прикрашають наше життя. Картини Едуарда Григоровича – поетичні, щирі і різноманітні. Їх можна назвати справжнім гімном життя, краси, добра і творчого натхнення. Вони випромінюють особливу, позитивну енергетику, бо це була душа, яка любила світ. І ми переконані, що ця виставка стане особливою художньою подією в Дніпропетровську. На нашу думку, роботи Едуарда Григоровича Семешка мають розміщуватися не лише у стінах Палацу студентів Дніпропетровського національного університету, але й гідні прикрашати інтер’єри будь-яких адміністративних будівель нашого міста. Саме у такий спосіб ми і зможемо зберегти пам’ять про цю талановиту людину», – наголосила Ірина Степанівна.
«Едуард Григорович умів розгледіти і підтримати талант інших. Він мав особливий підхід до кожного студента: не шкодуючи свого часу, завжди докладно пояснював нам, що і як краще зробити, і навіть ділився власними матеріалами», – говорить Вікторія Лавренюк, студентка IV курсу, якій пощастило працювати з митцем із перших днів навчання. «Він вчив нас бути дисциплінованими й цілеспрямованими, був дуже вимогливим до нас, хоча при цьому залишався відкритою і чуйною людиною», – згадує студентка-чотирикурсниця Руслана Жидко.
Зі словами вдячності до тих, хто прийшов вшанувати світлу пам'ять й мистецький талант її чоловіка, звернулася на відкритті експозиції й дружина Едуарда Григоровича, доцент кафедри англійської філології ДНУ Ніна Михайлівна Семешко. Рідні, колеги та друзі одноголосно згадують, що Едуард Григорович також мав особливу пристрасть до подорожей. І як результат – на виставці можна було побачити його ліричні змалювання берегів Дніпра, захмарені види Карпат і Литви, тепло і багатство кримської природи, гомінкі шляхи Одеси тощо. Саме у пейзажі, виконаному в техніці олійного живопису, найповніше виявилася творча індивідуальність Е. Г. Семешка, хоча майстер працював у багатьох живописних техніках.
Пленерні етюди Едуарда Семешка дуже яскраво відображали особливості жанру. Зокрема, художник тяжів до змалювання різних станів природи: це і теплий літній ранок, і море під час шторму, і холодна чернігівська осінь… Митцю було притаманне тонке відчуття експресивності мазка, а глибоке й органічне відчуття кольору допомагало йому в пошуку найкращого кольорового вирішення.
Графічні ж портрети та ескізи Едуарда Григоровича завжди відзначалися міцною формою, пластичною і виразною лінією. Портретів у доробку художника було небагато, проте кожен мав неповторну історію. Наприклад, прижиттєвий портрет П. Загребельного (написаний до його 80-річчя) був створений за три сеанси у Кончі-Озерній. Художник вміло передав особливу, ледь помітну та мудру усмішку письменника, Героя України, випускника ДНУ.
Роботи Едуарда Григоровича зберігаються у різних приватних колекціях в Україні, Росії, Польщі, Ізраїлі, Франції, Німеччині.
Зараз у Дніпропетровському національному університеті імені О.Гончара планують видати каталог робіт Едуарда Григоровича Семешка.
Пам’ятна експозиція у Палаці студентів триватиме ще протягом двох місяців.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики та інформаційних технологій
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу