![Версія для друку Версія для друку](https://www.dnu.dp.ua/images/print.png)
Швейцарський досвід на допомогу українському суспільству
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара відвідала делегація Посольства Швейцарської Конфедерації в Україні. Під час візиту відбулися зустрічі Надзвичайного та Поважного Посла Швейцарської Конфедерації в Україні пана Крістіана Шьоненбергера і його заступника та радника з політичних питань пана Крістофа Шпеті з ректором і студентами ДНУ.
Із робочим візитом у Дніпропетровському національному університеті делегація Посольства Швейцарії перебувала вдруге. На цей раз метою відвідин Надзвичайним та Поважним Послом Швейцарської Конфедерації в Україні ДНУ імені О.Гончара було обговорення питань подальшого розвитку співробітництва між дніпропетровським університетом та ВНЗ Швейцарії.
![](/press/images/dnuimg551d2ed46bd6f.jpg)
Зокрема, під час особистої зустрічі ректор ДНУ Микола Вікторович Поляков ознайомив іноземних гостей зі структурою та специфікою дніпропетровського класичного університету, презентував останні освітні та наукові здобутки ДНУ, а також докладно розповів про широкий досвід у сфері міжнародного співробітництва. «У нас багато хороших прикладів академічної і наукової співпраці з багатьма іноземними колегами, – зазначив М. Поляков. – На сьогодні ДНУ імені О.Гончара має близько 80 діючих договорів про співпрацю з іноземними партнерами. Що стосується Швейцарської Конфедерації, то наше співробітництво з швейцарськими науковими і освітянськими закладами розпочалося ще у 2001 році і нині продовжується у формі участі представників ДНУ в різноманітних наукових конференціях та симпозіумах, проходженні наукових стажувань, а також прийому делегацій із ВНЗ Швейцарії. Наприклад, лише за останні п’ять років ДНУ ім. О. Гончара відвідали сім делегацій зі Швейцарської Конфедерації, для стажування та виконання науково-дослідних робіт до Швейцарії загалом було відряджено 10 співробітників ДНУ, а один випускник нашого університету працює в Цюріхському університеті й зараз. Як бачимо, протягом минулих років ми заклали гарну основу для двостороннього співробітництва, в розширенні якого ми зацікавлені і сьогодні. Сподіваюся, що в найближчому майбутньому наша плідна співпраця набуде нового імпульсу, і ми зможемо разом зробити внесок у спільний європейський освітній простір», – наголосив ректор.
![](/press/images/dnuimg551d2ef85c2aa.jpg)
Про успіхи своїх підрозділів у сфері міжнародних відносин говорили з паном Послом і декани факультету міжнародної економіки, української й іноземної філології та мистецтвознавства й історичного факультетів, що також були присутні на зустрічі. Окресливши найбільш вагомі досягнення в аналогічному досвіді співпраці з іншими іноземними партнерами (що стали можливими, в тому числі, й за сприяння Посольств тих країн), своїм швейцарським колегам декани висловили конкретні пропозиції щодо найбільш перспективних напрямків і форм навчальної та наукової співпраці між нашими країнами. Так, особливий інтерес у Крістіана Шьоненбергера викликала ідея декана історичного факультету ДНУ Сергія Світленка щодо допомоги швейцарської сторони в дослідженні проблеми так званої української демократичної еміграції другої половини XIX ст. На думку Сергія Івановича, Швейцарія могла би надати доступ до матеріалів, які зберігаються в фондах її Національної бібліотеки, що стало би гарною теоретичною базою для написання дніпропетровськими фахівцями унікальної докторської дисертації. Як пояснив пан Посол, така співпраця між науковцями двох країн є цілком можливою, навіть з урахуванням специфіки швейцарської освітньої системи. «Швейцарська система освіти є досить децентралізованою: у нас велика автономність на рівні кантонів, відповідно університети мають високий ступінь незалежності. Тому українським спеціалістам краще шукати наукових контактів саме на академічному рівні – на основі взаємної зацікавленості між конкретними професорами та викладачами. Безумовно, на національному рівні наша країна може підтримати українських науковців певними стипендіями, проте для такого виду співробітництва у нас передбачені спеціальні професорські фонди, які проводять наукову роботу за свій рахунок», – розповів пан К. Шьоненбергер.
Наприкінці спілкування з керівництвом Дніпропетровського національного університету імені О.Гончара вельмиповажні представники Посольства Швейцарської Конфедерації в Україні отримали в подарунок цінні видання ДНУ, а у відповідь презентували ректору М. Полякову запрошення на виступ професора Вищої школи музики (Женева) та Вищої школи мистецтв (Берн) Дениса Северина, що відбудеться в рамках Днів Франції, Німеччини та Швейцарії у Дніпропетровську.
А от свою бесіду зі студентами факультетів суспільних наук і міжнародних відносин, міжнародної економіки, систем і засобів масової комунікації, української й іноземної філології та мистецтвознавства, історичного та юридичного факультетів ДНУ Надзвичайний та Поважний Посол Швейцарської Конфедерації в Україні Крістіан Шьоненбергер розпочав із загального огляду своєї країни, де розповів про особливості її політичного, економічного та соціального устрою.
![](/press/images/dnuimg551d2fc6329b4.jpg)
Так, характеризуючи специфіку політичної системи Швейцарії, К. Шьоненбергер відзначив, що федералізм у його країні виконує позитивну роль і розглядається, як стабілізуючий фактор. «Головна концепція в розбудові нашої держави – це єдність у різноманітті. Незважаючи на те, що міста і кантони мають високий ступінь автономії, у нашому суспільстві все ж виникає енергія солідарності. Люди просто хочуть жити разом в одній державі та постійно задумуються над питанням, як краще побудувати націю серед такого різноманіття», – зауважив пан Посол. У той же час державна політика в Швейцарії не є віддаленою від потреб громадян. У цьому українці змогли переконатися, коли Крістіан Шьоненбергер навів цікаві приклади дії громадянського суспільства і прямої демократії (взаємодія народу та уряду в рамках ініціатив та референдумів). До речі, К. Шьоненбергер відзначив, що контакти на рівні неурядових організацій і простих громадян між нашими країнами сьогодні невпинно зростають, тоді як співпраця в освітянській сфері досі залишається недостатньою.
![](/press/images/dnuimg551d3027bbe43.jpg)
Власне, особливостям швейцарської освітньої системи на цій зустрічі була приділена велика увага. Студенти Дніпропетровського національного університету активно цікавилися привілеями навчання в університетах Швейцарії: стипендійними та грантовими програмами, мультикультурними академічними обмінами та можливостями працевлаштування. Обговорювалися також принципи соціального захисту населення, банківської і податкової систем та інших важливих аспектів, які дозволили Швейцарській Конфедерації стати однією з найзаможніших країн світу. Зокрема, розповідаючи про рецепти економічного зростання, що могли би бути корисними на шляху європейської інтеграції України, пан Посол зазначив: «Причина нашого успіху полягає в політичній системі. Швейцарія не володіє значними природними ресурсами, тому протягом тривалого часу була бідною країною. Сьогодні ж наша економіка є цілком конкурентоспроможною, оскільки ми почали багато вкладати в освіту та наукові дослідження, куди успішно залучаємо внутрішні та зовнішні інвестиції».
У свою чергу, Надзвичайний та Поважний Посол Швейцарської Конфедерації в Україні цікавився у дніпропетровської молоді її ставленням до подій на Сході України, участю у волонтерських ініціативах, ступенем інтеграції переселенців тощо. До слова, Крістіан Шьоненбергер розказав, що у Швейцарії досвід волонтерської роботи обов’язково вказується у резюме, що дає суттєві переваги при працевлаштуванні. «Здатність і бажання робити щось більше, ніж потрібно зазвичай, – це гарна ознака сучасної молодої людини», – сказав він.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу