Презентація Програм академічного обміну імені Фулбрайта в Дніпропетровську
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара з презентацією Програм академічного обміну відвідала делегація представників Фонду імені Фулбрайта в Україні. Представники Посольства США в Україні та співробітники українського відділення Фонду провели ознайомчі зустрічі з керівництвом, студентством та викладацьким складом університету.
Директор Програми імені Фулбрайта в Україні Марта Коломиєць, помічник аташе з питань культури і освіти Посольства США Кетрін Хелок, асистент Програми в Україні Ганна Пасенко та стипендіатка Ірена Халупа представили широкі можливості програми. Зокрема, на зустрічі з керівництвом ДНУ йшлося про широкі можливості академічних обмінів. Ректор ДНУ ім. О.Гончара професор Микола Поляков зазначив, що університет має значний досвід співпраці з Фондом. «Починаючи з 1993 року, одинадцять наших студентів і викладачів отримали гранти Фонду Фулбрайта. Кілька стипендіатів і нині працюють в ДНУ та втілюють наукові й методичні напрацювання, отримані завдяки Фонду, в професійній діяльності. Також ми приймали в ДНУ американських викладачів-стипендіатів Фонду, які читали лекції студентам. Сьогодні наш університет здійснює підготовку магістрів за 80-ма спеціальностями і бакалаврів – за 68, тож наші студенти можуть якнайширше використовувати академічні гранти», – наголосив ректор. «Ми пропонуємо цілу низку програм, що фінансуються Урядом США, – зазначила Марта Коломиєць. – Студенти 1-3 курсу бакалавріату мають змогу протягом семестру навчатися в американських університетах, є магістерські програми. Проводиться відкритий конкурс, що враховує знання англійської, мотивацію. Минулого року на шість місць було подано більше 300 анкет, були серед них і студенти ДНУ. Загалом Програма імені Фулбрайта успішно представлена у 155 країнах світу», – зазначила пані Марта.
Представницька делегація також зустрілася з керівництвом і викладачами факультету систем і засобів масової комунікації. Зокрема, йшлося про можливості викладання студентам-журналістам циклу лекцій американськими журналістами, які за грантами Фонду перебуватимуть найближчим часом в Україні. Стипендіатка Ірена Халупа, в минулому директор Української служби Радіо Свобода, запропонувала провести майстер-клас з радіожурналістики та взяти участь у створені студентського радіо.
Під час зустрічі представників Фонду імені Фулбрайта зі студентською та науковою спільнотою ДНУ були презентовані три стипендіальні Програми академічного обміну, відкриті для українських заявників: Fulbrught Scholar Program, Fulbright Faculty Development Program та Fulbright Graduate Student Program.
Зокрема:
– Fulbrught Scholar Program передбачає проведення досліджень в університетах, дослідницьких центрах, бібліотеках та архівах США від трьох до дев’яти місяців. У конкурсі на здобуття стипендії можуть брати участь представники гуманітарних, суспільних, точних, технічних і природних дисциплін – кандидати та доктори, діячі культури, фахівці з бібліотекарства, журналісти, юристи та молоді дослідники без наукового ступеня з досвідом роботи не менше п’яти років, аспіранти напередодні захисту, які отримають науковий ступінь до початку гранту і вільно володіють англійською мовою.
– Fulbright Faculty Development Program – програма для викладачів ВНЗ та дослідників віком до 40 років, які ще не мають наукового ступеня (проте з щонайменше дворічним професійним досвідом), молодих кандидатів наук (не пізніше п’яти років після захисту); адміністраторів вищих навчальних закладів, співробітників науково-дослідних установ, журналістів, фахівців з бібліотечної, музейної та архівної справи, спеціалістів у сфері управління культурою та працівників громадських організацій (НДО).
– Fulbright Graduate Student Program – програма для студентів старших курсів та випускників ВНЗ, що передбачає навчання в американських університетах тривалістю від одного до двох років для здобуття ступеня магістра.
Кожна з цих стипендіальних програм, як пояснила асистент Програми в Україні Ганна Пасенко, висуває достатньо суворі вимоги до претендентів. Обов’язковими критеріями відбору кандидатів є українське громадянство та проживання в Україні, вільне володіння англійською мовою на професійному рівні та необхідність повернення в Україну на два роки після завершення терміну гранту (відповідно до вимог академічної візи J-1, що надається учасникам програм). Сам відкритий конкурсний відбір учасників проходить у три етапи: заповнення онлайн-анкети і подання необхідних документів, серед яких обов’язковий науковий план дослідження, рекомендаційні та мотиваційні листи заявника – т.зв. період рецензування конкурсних робіт; англомовна співбесіда в Українському Офісі Програми в Києві – особи, рекомендовані до фіналу, там також складатимуть комп’ютерні тести з англійської мови TOEFL іBT (Internet-based Test of English as a Foreign Language ) та GRE General Test (Graduate Record Examination); остаточне затвердження фіналістів Наглядовою радою науковців імені Фулбрайта та Радою мiжнародного обміну науковцями (CIES) у Вашингтоні. Усі підготовчі витрати учасників конкурсу (включаючи подальшу візову підтримку, медичне страхування, вартість квитків в обидва боки тощо) покриваються Офісом Програми імені Фулбрайта.
«Щороку українським науковцям надається щонайменше 20 фулбрайтівських стипендій. Відзначу, що на сьогодні ми вже отримали понад 400 заявок від українців. Увесь процес оформлення на стипендіальні Програмами Фонду зазвичай триває один рік. Вимоги до кандидатів, дійсно, непрості, проте головними для здобувачів мають залишатися їхня вмотивованість та бажання взяти участь у програмах Фонду. Часто випускники наших програм потім підтримують спілкування зі своїми іноземними колегами – проводять щорічні конференції, різноманітні тематичні семінари та круглі столи, беруть участь в інформаційних зустрічах. Крім того, продовжуючи співпрацю з нашим Офісом, за новою Програмою малих грантів вони отримують підтримку у виданні наукових праць або фінансову допомогу на організацію наукових заходів чи участь у міжнародних конференціях», – розповіла пані Ганна.
Не боятися підкорювати нові інтелектуальні вершини закликала присутніх і неодноразова стипендіатка Програм імені Фулбрайта, директор Центру інтенсивного навчання іноземних мов ДНУ, перекладач Людмила Байсара. «Не бійтеся подавати заявки на отримання фулбрайтівських стипендій стільки разів, допоки ви не задовольните свої наукові амбіції. Із власного досвіду можу сказати, що перебування у США сприяє виробленню великого внутрішнього контролю, найвищого ступеню саморегуляції і самовідповідальності. А от з поверненням на Батьківщину для тебе ніби відкриваються нові творчі горизонти: починаєш під іншим кутом зору дивитися на організацію навчального процесу, з’являється зовсім новий лад сприйняття», – наголосила Людмила Іванівна. Нині Людмила Байсара є регіональним представником Українського Фулбрайтського Кола у Дніпропетровську та надає професійні консультації щодо оформлення заяв усім бажаючим.
Детальну інформацію стосовно Програм імені Фулбрайта в Україні можна знайти на сайті www.fulbright.org.ua
Для довідки:
Програма академічних обмінів імені Фулбрайта – це найстаріша і найвідоміша у світі міжнародна програма наукових обмінів, створена у 1946 році з ініціативи сенатора Вільяма Фулбрайта з метою зміцнення взаємодії і взаєморозуміння між різними частинами нашого розмаїтого світу.
До культурно-наукового простору України Програма імені Фулбрайта увійшла у 1992 році – відтоді її учасниками стали близько 900 українців, які навчалися, стажувалися та проводили свої дослідження у більш ніж 200 академічних інституцій Сполучених Штатів Америки; в свою чергу, в українських вищих навчальних закладах викладали та займалися науковою працею понад 530 американців. До прикладу, за період діяльності Програми імені Фулбрайта в Україні її випускниками були і 29 представників академічної та наукової спільноти Дніпропетровщини – 13 науковців, 8 молодих викладачів і дослідників, 6 випускників ВНЗ, у тому числі й з Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара.
В різні роки випускниками Програми стали 11 студентів і викладачів ДНУ, а саме: Сергій Жук (1993-1994, University of Pennsylvania, напрям «Історія», проект «From comic strip to fable novel: Jewish American literature from 30s to the early 80s of the XX century»), Тетяна Введенська (1998-1999, State University of New York, напрям «Освіта», проект «Bridging Literature and Psychology as Innovative Strategy for Reconceptualizing TEFL»), Людмила Байсара (2000-2001, University of Utah, напрям «Прикладна лінгвістика», проект «Changing Obstacles into Opportunities through Multiple Intelligence Approach to Teaching English»; 2012-2013, University of Pittsburgh, напрям «Психологія», проект «Changing the Educational Paradigm from 'Being Taught' to 'Learning on Your Own with Guidance'»), Наталія Венгер (2006-2007, Fresno Pacific University, напрям «Історія», проект «The Social History of German Entrepreneurship in the Southern Region of Ukraine»), Ганна Соболевська (2007-2009, University of Arizona, напрям «Психологія»), Наталія Богиня (2008-2009, William Paterson University, напрям «Американська література», проект «Gertrude Stein and American Modernism»), Олександр Жураковський (2008-2010, University of Arizona, напрям «Хімія»), Вікторія Теліга (2009-2010, California State University, напрям «Лінгвістика»), Артем Гавриш (2010-2011, University of Missouri, напрям «Інженерні дисципліни»), Наталія Штеменко (2011-2012, Texas A&M University, напрям «Біологія», проект «Interactions of Cluster Rhenium Compounds and Rhenium-Platinum System with Nucleic Acids and Proteins») та Олександра Костенко (2011-2013, University of Illinois at Urbana-Champaign, напрям «Лінгвістика»). У 2015-2016 році зарахуванням на Програму імені Фулбрайта вже було відзначено випускника Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара Дениса Максимова, що студіює магістерську програму з економіки сільського господарства в Університеті штату Луїзіана (Baton Rouge, LA). Натомість в Дніпропетровському національному університеті свої лекції читали кілька американських фулбрайтівців – фахівців з викладання англійської мови та прикладної лінгвістики.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики та інформаційних технологій
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу