Версія для друку

Погляд на космічну діяльність з «Дніпровської орбіти»: історія, сьогодення, розвиток, гуманітарні цінності

Ось уже шістнадцять років поспіль працівників космічної галузі, науковців, педагогів, економістів, правників, істориків і філософів зібрав разом унікальний захід, присвячений гуманітарним аспектам освоєння космосу, – XVI Наукові читання «Дніпровська орбіта». Захід проводився Національним центром аерокосмічної освіти молоді імені О.М. Макарова за підтримки Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара.

Наукові читання «Дніпровська орбіта» щороку стають форумом фахівців, мрійників, однодумців – людей, які, спираючись на знання і досвід, аналізуючи історію унікальних здобутків та сучасні тенденції розвитку космічної діяльності людства і нашої держави, прагнуть сприяти потужному розвитку цієї діяльності на основі добра і гуманізму, відповідно до гуманітарних цінностей. У рамках нинішньої «Дніпровської орбіти» проводилася робота за шістьма науковими напрямками: «Історія авіації та ракетно-космічної техніки»; «Аерокосмічна освіта молоді та вузівська наука»; «Екологія та космос»; «Філософія та космос»; «Економіко-правові, гуманітарні та етичні аспекти освоєння космосу», «Молодь та космос».

Наукові читання проходили у змішаному форматі, де формат очної роботи (із дотриманням усіх правил протиепідемічного захисту) поєднувався з онлайн-форматом (із застосуванням конференцій ZOOM). Невелика частина учасників, гостей та членів організаційного комітету зібралися у Національному центрі аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова, а більшість завдяки сучасним інтернет-технологіям приєдналася до роботи з багатьох установ Дніпра та інших міст України. Зокрема, було радісно обмінятися думками із друзями, однодумцями, талановитими мудрими опонентами з Дніпра, Києва, Житомира, Полтави, Харкова, Чернівців – почути фахівців Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, ДБ «Конструкторське бюро “Південне” ім. М.К. Янгеля», Національного космічного агентства України, Інституту технічної механіки НАНУ і НКАУ, Київського політехнічного університету імені Ігоря Сікорського, Національного музею космонавтики імені С.П. Корольова Полтавського музею авіації і космонавтики та інших закладів і установ.

Як завжди, програма конференції була насиченою і різноплановою. Пленарне засідання містило урочисту частину, яку відкрив генеральний директор Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова Олексій Кулик. Були виступи з привітаннями шановних запрошених фахівців і учасників із різних куточків України (привітання та думки лунали як з нагоди початку роботи наукових читань, так і з нагоди 25-ї річниці діяльності Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова). Емоційно вразила доповідь заступника директорки з науки Національного музею космонавтики ім. С.П. Корольова Вікторії Четвертак про роботу над стрічкою про Сергія Павловича Корольова –художньо-документальний проєкт «Незламний. Шлях до мрії». Робота в секціях стала плідною, кожна тематична доповідь цікавила різними аспектами, викликала дискусію. Обговорювали цікаві історичні факти щодо життя і діяльності С.П. Корольова і зародження сучасного ракетобудування, про стратегії підготовки фахівців космічної галузі та конкретні дисципліни підготовки, перспективи створення місячної бази, філософські космічні виміри людини і всесвіту, спадщину Олени Блаватської, сучасні міжнародні документи щодо правової регуляції космічної діяльності тощо.

У рамках наукових читань відбулося засідання круглого столу «Космос – життя та мрія», присвяченого 100-річчю від дня народження видатного вченого та конструктора ракетно-космічної техніки В'ячеслава Михайловича Ковтуненка. Учасникам круглого столу продемонстрували фільм про В.М. Ковтуненка, а своїми спогадами про В'ячеслава Михайловича поділилися його соратники та учні. У тому числі були представлені доповіді представників ДНУ імені Олеся Гончара.

Загалом, фахівці Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара взяли активну участь у проведенні XVI Наукових читань «Дніпровська орбіта» (членами наукового і програмного комітетів конференції були семеро фахівців ДНУ імені Олеся Гончара). Так, у рамках заходу, забезпечуючи високий науковий рівень, активно працювали професори Варфоломій Савчук, Сергій Шевцов та Анатолій Санін, доцент Віктор Хуторний. Багато натхненних доповідей підготували й інші представники професорсько-викладацького складу ДНУ. Наприклад, глибиною подання матеріалу і людяністю привернула увагу доповідь професорки Галини Сокол. Справжньою перлиною став виступ доцента Михайла Хорольского, який представив цікаву, наповнену унікальними фактами доповідь про міжнародний проєкт «Вега», у розробці деяких деталей до якого він був безпосереднім учасником у рамках міжнародного співробітництва установ. А ще було приємно почути цікаві, добре підготовлені, глибокі за сенсом доповіді від молодих фахівців ДБ «Конструкторське бюро “Південне” ім. М.К. Янгеля», випускників ДНУ імені Олеся Гончара.

Наукові читання «Дніпровська орбіта» відбулися. Мріємо про нову зустріч у 2022 році.

Доцентка фізико-технічного факультету
Тетяна Лабуткіна


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram