Голова обласної Спілки письменників України – в Alma mater
26 квітня у науковій бібліотеці Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара пройшла творча зустріч студентства із відомим дніпровським письменником, журналістом, редактором і країнознавцем – випускником ДНУ Фіделем Сухоносом. Це третя зустріч у циклі «Тобі мій талант, рідний університете!», присвяченому 90-річчю створення Дніпропетровської обласної організації Національної спілки письменників України (ДОО НСПУ).
Ідея проведення таких імпрез, що знайомлять університетську спільноту із творчим шляхом спілчан-випускників Alma mater, належить самому пану Фіделю Сухоносу – випускникові фізтеху ДНУ, а нині голові ДОО НСПУ й головному редактору літературно-мистецького журналу «Бористен». Особиста творча спадщина Фіделя Анатолійовича надзвичайно різноманітна і багатогранна. Ближче познайомитися з нею гості заходу змогли із книжкової виставки «Фідель Сухоніс: січеславський митець слова», творчо і професійно підготованої завідувачкою відділу обслуговування наукової бібліотеки ДНУ Світланою Соболь. У ній презентувалися збірки художніх оповідань, літературних есеїв, періодичних і науково-популярних видань пана Фіделя.
Книжкову експозицію до уваги присутніх радо представила директорка наукової бібліотеки ДНУ Людмила Лучка. Говорячи про автора – талановитого, шанованого в місті, Україні та закордоном митця слова – Людмила Миколаївна зазначила:
– Фідель Анатолійович має одну чудову прикметну рису – любов до бібліотек. Нам приємно, що як багаторічний шанувальник книгозбірень, за останні роки він став відданим другом і нашої наукової бібліотеки. Зокрема, передав до фондів відділу іноземної літератури ґрунтовну колекцію видань з історії та культури українського народу, виданих закордоном членами діаспори. До цієї дарчої колекції увійшли художні твори та наукові видання 50-70 рр. ХХ ст. з історії, етнології, географії, біографістики. Це – унікальні видання, кожне з яких – справжнє джерело знань. Тепер кожен викладач чи студент ДНУ має можливість попрацювати з ними і створити на їх базі креативні наукові проєкти. Відзначу, що таке збереження нашої книжкової спадщини, популяризація саме україномовної літератури, нашої культури, звичаїв і традицій особливо під час війни є дуже важливе і потрібне, – наголосила очільниця наукової книгозбірні. Як науковиця-історикиня Людмила Миколаївна акож відзначила велику роль Фіделя Сухоноса у збереженні та підтриманні комунікації із широким колом українців-діаспорян – високо інтелектуальних постатей, які, попри все, не загубили зв’язку з Україною. Відродженню пам’яті та висвітленню діяльності членів української діаспори, приміром, присвячені матеріали літературно-мистецького альманаху «Бористен», який протягом 33 років курує пан Фідель. Саме у творах-спогадах чи у власних країнознавчих подорожах, опублікованих Фіделем Сухоносом, і зберігаються такі цінні знання про багатьох наших визначних співвітчизників.
Детально про секрети популярності літературної творчості, а також про власний життєвий шлях зацікавленим юним слухачам розказав сам автор. Згадуючи період свого навчання на фізико-технічному факультету ДДУ, Фідель Анатолійович відверто поділився своїми сентиментальними емоціями про молоді роки й обговорив роль освіти у формуванні особистості.
– Можливо, ви зараз не до кінця усвідомлюєте, наскільки чудова пора – студентство. Бачте, у нас, українців, чомусь так складається, що юнацтву не таланить. Адже часто студентські роки припадають на складні часи. Мої – на дні тоталітарної системи, ваші – на дні страшної війни. Проте ми всі з вами живемо з вірою і твердим переконанням, що Україна переможе. Як на мене, це – останнє випробування, яке нам належить пройти. Після цього буде назавжди відірвана кривава російська пуповина, і Україна навіки повернеться до кола цивілізованих держав. До слова, зважаючи на тенденцію до вступу України до Європейського Союзу, пан Фідель також поділився власним розумінням освітніх завдань, що постають перед сучасною молоддю. А це – вивчення світових мов, наприклад, англійської.
– Знання хоча би однієї із мов міжнародної комунікації обов’язково додасть вам великих переваг у працедавців. Тому зараз, аби побудувати гідний життєвий шлях і допомогти країні, навчайтеся! Ваше першочергове завдання – отримати якісну освіту, – підкреслив він.
Так, з особистого досвіду пан Фідель зізнався, що недостатнє знання англійської досі стоїть на заваді його професійній комунікації із закордонними колегами. А ще поділився тим, що на початку літературної кар’єри йому, випускнику фізтеху, на загал бракувало філологічних знань.
– Звісно, філологія – це окрема наука, що має свої закони, яких потрібно дотримуватися і знати. Але, попри попередню нестачу філологічної майстерності, я зовсім не жалкую, що закінчив саме фізтех. Погодьтеся, технічні науки вчать логіці та абсолютній довершеності думки, привчають дотримуватися певних законів. Що, як виявилося, є важливим і при підготовці тексту. Адже коли автор планує написати будь-який текст, він так само подумки його продумує і вибудовує, ніби якийсь технічний проєкт, – зауважив Фідель Анатолійович.
Порівнюючи відмінності у вивченні наук тоді і зараз, пригадуючи загальні прикрощі й обмеження в житті студентства Радянського Союзу, Фідель Сухоніс однак говорить: про навчання у ДДУ згадується лише світле і добре.
– Тому цінуйте молодість, цінуйте свої студентські дні. Бо як би не склалося ваше життя в подальшому, все одно це будуть найкращі роки вашого життя! – дав свою щиру батьківську пораду нинішнім студентам.
Упродовж спілкування з молоддю рідного університету пан Фідель також розказав про творчі плани та відповів на запитання аудиторії. Наших студентів цікавило, де автор бере натхнення, як переживає періоди творчої кризи та чи мріє про театральну постановку за власними творами. У нагороду за активність Фідель Сухоніс подарував студентській публіці підписані примірники свого крайнього твору – художньої повісті «Приречені на любов», в основі якої лежить реальна історія полоненої військової – морської піхотинки Галини Федишин.
Крім того, автор заінтригував присутніх виходом наступної книги із робочою назвою «Сторінками фейсбуку» – власної добірки значущих постів, починаючи з 24 лютого 2022 року. Звертаючись до аудиторії, письменник відзначив, що із бурхливим розвитком соціальних мереж, у дні неабиякого перенасичення інформаційного простору, помітно вимальовується жанр посту.
– Незалежно від того, чи є ви професійними літераторами чи ні, ваші пости сьогодні – це, без перебільшення, історичні свідчення кожного з вас. Зберігайте їх! Пройде якийсь час – і вам самим буде цікаво, і вашим дітям. Бо наступним поколінням буде важливо знати, чим жили і чим займалися ми у цю складну днину, – порадив студентам пан Сухоніс.
Додамо, що подібні мотиваційні зустрічі для студентів Alma mater продовжаться й у травні. За ініціативи сьогоднішнього гостя Фіделя Сухоноса у науковій бібліотеці ДНУ заплановані ще дві цікаві імпрези.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики та інформаційних технологій
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу