Програма «Горизонт Європа»: грантові можливості для українських дослідників та інноваторів
25 вересня у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбувся інформаційний та навчально-практичний захід «Грантові можливості Національного фонду досліджень України та інструменти підтримки в рамках Програми “Горизонт Європа”».
Особисто (офлайн) та дистанційно (онлайн) на фахову зустріч у гостинних стінах ДНУ зібралися представники закладів вищої освіти і наукових установ, громадських організацій, бізнесу та інші зацікавлені конкурсними пропозиціями від Національного фонду досліджень України та Рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа».
Про дослідницький простір, пропонований Європейською Комісією для українських дослідників, дніпровській публіці розповідали київські фахівці відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» на чолі з виконавчою директоркою НФДУ доценткою Ольгою Полоцькою.
Топових фахівців НДФУ в нашому університеті урочисто привітали ректор, голова Ради ректорів закладів вищої освіти Дніпропетровської області Сергій Оковитий та проректор з міжнародного співробітництва ДНУ Віктор Гассо.
Сергій Іванович найперше подякував команді Національного фонду досліджень України, яка проводить подібні інформаційні зустрічі в різних куточках України. Такі заходи сприяють збільшенню обізнаності українських вчених, реалізації їхнього наукового потенціалу та їх інтеграцію в міжнародну наукову спільноту.
– При створенні Національного фонду досліджень України я мав честь бути членом першої каденції наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій, що займався питаннями чинного законодавства із розвитку грантової підтримки науки. Тоді я брав безпосередню участь у розробці й затвердженні положень за напрямом конкурсної підтримки наукових проєктів. А зараз радий вітати своїх колег, аби послухати слушні поради для науковців і викладачів ДНУ, як писати успішні проєкти, що виграватимуть і в межах партнерств Рамкової програми «Горизонт Європа», і, звичайно, в Національному фонді досліджень України. Адже всі ми прагнемо, щоб Дніпропетровська область увійшла в топ регіонів за кількістю виграних конкурсних проєктів. Ми також розуміємо, що освіта у ЗВО має йти через науку. Тобто наші викладачі, науково-педагогічні працівники, виконуючи наукові дослідження за обраною тематикою, потім можуть розповідати про свої пошуки і відкриття студентам на лекціях. І це дуже важливо для підготовки висококваліфікованих молодих фахівців, – наголосив ректор на початку зібрання.
Презентуючи флагманську програму ЄС у галузі досліджень та інновацій, представники НФДУ наголосили, що перед українськими науковцями вона відкриває вихід на міжнародне співробітництво та фінансування їхніх дослідницьких проєктів. Поза як доступ до сучасних ресурсів, фінансова підтримка й перспективи співпраці із закордонними колегами є вкрай необхідними для реалізації чималого інтелектуального потенціалу вітчизняних вчених та інноваторів. Допомогти їм максимально використовувати наявні можливості, власне, і була покликана інформаційна зустріч, проведена в ДНУ.
Протягом насиченого робочого дня учасники докладно дізналися про «Горизонт Європа» як наймасштабнішу європейську дослідницьку та інноваційну програму, а також отримали практичні рекомендації щодо дієвих кроків для успішної участі в Програмі. Зокрема, окрім теоретичних знань про місії Програми «Горизонт Європа» і NEB (Нового європейського Баугаузу), загальні умови участі та критерії оцінки конкурсних проєктів, експерти НДФУ поділилися найкращими практиками із написання ефективних грантових заявок, що відповідають найвищим вимогам міжнародних грантодавців.
До прикладу, у теоретичній частині можливості для українських вчених у рамках Європейської дослідницької ради як компонента Програми (ERC) представив начальник відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Ігор Таранов, а головна спеціалістка Юлія Ремінська ґрунтовно розповіла про ще один програмний компонент – «Дії Марії Склодовської-Кюрі» (MSCA). Головні спеціалісти Таїсія Симочко й Олександр Моісеєв висвітлили фінансові та юридичні аспекти участі у Програмі. Головний спеціаліст Максим Колісник проінстуктував щодо грантових можливостей, якими можуть скористатися представники вітчизняного бізнесу. Про організаційний супровід конкурсів, які фінансує НФДУ для підтримки наукових досліджень в Україні, присутні дізналися від начальниці управління грантового забезпечення НФДУ Тетяни Берегової. Додатково начальник планово-фінансового відділу НФДУ Сергій Петруха презентував фінансову грамотність та культуру підготовки фінансово-економічної частини грантової заявки НФДУ.
У практичній робочі частині представники НФДУ навчали дніпровських вчених, як користуватися інструментами Європейської комісії для участі в конкурсах Програми «Горизонт Європа». Зокрема, заступниця начальника «Офіс Горизонт Європа в Україні» НФДУ Наталія Діденко розробила практичний екскурс порталом EU Funding and Tenders.
Наприкінці заходу київські фахівці для зацікавленої дніпровської аудиторії також провели розлогу сесію «Питання-відповіді».
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики та інформаційних технологій
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу