Версія для друку

Галерея пошани і пам’яті Захисників України в ДНУ

1 жовтня, в особливий для України день – День Захисників і Захисниць – у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбулося урочисте відкриття Галереї пошани і пам’яті ДНУ. Це – меморіальний комплекс на честь полеглих – мужніх і відважних воїнів із неймовірною самопожертвою у боротьбі за волю та незалежність України – 37 представників Дніпровського національного університету. Двоє із них, Андрій Гусєв та Владислав Скворцов, були посмертно удостоєні найвищого звання Героя України.

Поіменно згадати усіх випускників, викладачів, студентів і співробітників ДНУ, які загинули за Україну, та висловити слова вдячності тим, хто, міцно тримаючи зброю в руках, з 2014 року і до сьогодні героїчно протистоїть навалі ворога, на мітинг-реквієм запрошувалися почесні гості. Це Ірина Грицай і Ольга Лозова з Дніпропетровської обласної військової адміністрації, а також амбасадор регіонального соціально-освітнього проєкту для ветеранів «ТитаниUA» Денис Скалеух.

Сьогодні для України надважливе свято, коли ми вкотре висловлюємо щирі та сердечні слова вдячності тим, хто щодня виборює нашу Перемогу, незламність та незалежність держави. І вічна пам'ять всім тим, хто не повернувся з війни… Слава Україні! – звернулася до педагогів і студентів ДНУ заступниця голови ДніпроОВА, докторка юридичних наук Ірина Грицай. Вітаючи незламний народ України зі святом Покрови Пресвятої Богородиці, що також завжди припадає на цю дату, Ольга Лозова, директорка департаменту освіти і науки ДніпроОВА, закликала присутніх попросити Божого Покрову українським Захисникам і Захисницям, аби вони живими повернулися додому.

А ми з вами на всіх фронтах теж будемо сильними і мужніми. Триматимемо тут фронт – і обов’язково здобудемо Перемогу! – наголосила пані Ольга.

Запрошений до слова ветеран Денис Скалеух принагідно висловив подяку представницям обласної адміністрації за впроваджений з ініціативи голови ДніпроОВА проєкт «ТитаниUA». Ця регіональна програма надає дієву допомогу пораненим військовослужбовцям і дозволяє воїнам-ветеранам, які повертаються до цивільного життя, нормально функціонувати, почуватися корисними й важливими.

Це дуже цінно, аби й надалі продовжувати боротьбу, – відзначив Денис Скалеух – відважний воїн родом із Луганської області, який у 2022 році пішов захищати Україну. У березні 2023 року пан Денис отримав важке поранення, проте не зламався. Пройшовши важкий і довгий шлях реабілітації, він сам сьогодні допомагає пораненим бійцям. – Тож не забувайте наших полеглих Героїв, як і не забувайте допомагати військовим, які потребують вашої підтримки. Аби, знаходячись на фронті, вони відчували вашу підтримку і розуміли, що те, що вони роблять, вони роблять для країни – і країна вдячна за це, – звернувся до всіх цивільних Денис Скалеух.

Вдячність Дніпровському національному університету за проведення цього важливого пам’ятного заходу висловив Сергій Шаматрін – старший лаборант кафедри фізичного виховання і спорту, тренер збірної ДНУ з дзюдо та східних єдиноборств – майстер спорту з дзюдо і самбо, який у березні 2022 року пішов добровольцем до лав ЗСУ. Спочатку старший лейтенант Шаматрин воював на Запорізькому напрямі, потім виконував бойові завдання в районі Краматорська, Мар’янки та Вугледару Донецької області. Після контузій був комісований і, пройшовши реабілітацію, знову повернувся до тренерської роботи в університеті.

Для військових дуже важливо знати, що про них не забувають, – підкреслив Сергій Миколайович. – Із вихованців моєї спортивної секції загалом семеро пішли воювати. На жаль, один із них – аспірант Єгор Головчанський загинув, інші досі продовжують виконувати свій військовий обов’язок, повертаючись на фронт після важких контузій, поранень та реабілітації, – розповів тренер. – Кожен із них є Героєм, адже кожен пішов на війну добровільно, від щирого серця виконувати свій обов’язок. Кожен із них розуміє: поки він знаходиться там – ми тут живемо у мирі і спокої. Тому я розумію, що я і Дніпровський університет робимо праведну справу, виховуючи ось таких студентів, які рішуче ідуть на захист нашої Вітчизни. Я хочу, щоб ми завжди пам’ятали про тих, хто знаходиться там на фронті, і про тих, хто загинув. Тому що Герої не вмирають.

Урочисту церемонію продовжив ректор Сергій Оковитий. Звертаючись до університетської спільноти та гостей, Сергій Іванович закликав зберігати світлу пам'ять про полеглих у боях за суверенітет і територіальну цілісність нашої рідної країни. Висловлювати безмежну вдячність тим, хто щодня і щоночі неймовірними зусиллями тримає фронт і не дає ворогу знищити Україну і українців. Сердечно вшановувати тих, хто з честю повернувся з фронту та став прикладом незламності української волі.

На жаль, на 11 році безжалісної кровопролитної війни для кожного з нас це свято набуває особистісного змісту. Адже в кожного – у родині, серед друзів, колег – є люди, яким ми подумки чи вголос щодня говоримо: «Дякую за життя! Повертайся живим». Понад три тисячі кілометрів – протяжність лінії фронту в Україні, і тримають її, в тому числі, й наші колеги, вихованці, студенти. На жаль, 37 наших хоробрих воїнів повернулися додому «на щиті».

Серед них були й професіонали, такі як випускник факультету систем і засобів масової комунікації, підполковник Андрій Гусєв – командир групи спеціального призначення, якому посмертно присвоєно звання Героя України.

Були і люди звичайних мирних професій, талановиті учителі, такі як Сергій Столбцов – випускник геолого-географічного факультету, учитель географії у нашому Науковому ліцеї інформаційних технологій. Із перших днів повномасштабної війни він долучився до загону територіальної оборони рідного краю, був стрільцем, командиром взводу. Загинув на Донецькому напрямку від ворожої рашистської ракети, – розказав ректор.

Також зі щемливими спогадами про рідного брата Максима Ткаченка, випускника юридичного факультету ДНУ, що загинув у 2022 році в бою з окупантами під Соледаром, з присутніми особисто поділилася сестра Юлія.

Про різних за вдачею студентів і випускників, які віддали за свободу України найцінніше – власне життя, повідав декан факультету суспільних наук і міжнародних відносин Віталій Кривошеїн. Саме цей факультет першим поніс непоправні втрати і зараз налічує найбільше полеглих – 10 відданих Захисників України. Пам’ять про них завжди житиме в наших серцях...

Про вдячність тим, хто виховав мужніх людей, які полягли на полі бою і вже ніколи не повернуться до рідного міста, до своїх домівок, рідних та близьких, як і ніколи не переступлять поріг Alma mater, говорила з присутніми деканеса факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства Ірина Попова.

Я сподіваюся, що експозиція нашої Галереї пошани і пам'яті стане священним куточком для всіх, хто вчиться і вчить у нашому університеті. Бо український солдат на передовій сьогодні виявляє неймовірну самопожертву, щоби ми в тилу мали змогу тримати свій освітянський фронт, – закцентувала Ірина Степанівна.

Зазначимо, що до створення університетського меморіального комплексу були залучені колеги Ірини Степанівни з кафедри образотворчого мистецтва та дизайну. У якості свого дипломного проєкту тематичний художній простір розробили здібні магістрантки Ксенія Пеня та Анастасія Коваленко. Від самого початку – розроблення ідеї та її змістового візуального наповнення – вони вкладали у задум увесь свій талант, уміння, знання, душу і серце. Науковим керівником загальної творчої реалізації виступив завідувач кафедри образотворчого мистецтва та дизайну доцент Віктор Корсунський.

Художній супровід церемонії відкриття цієї меморіальної експозиції провели студенти-учасники творчих колективів Палац культури студентів ДНУ.

Вічна пам'ять усім нашим Героям, які поклали своє життя, щоби ми й майбутні покоління українців жили у мирі…

Ми сильні. Ми вистоїмо. Ми переможемо. Слава Україні!

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram