Версія для друку

Університети Німеччини для розвитку академічного й наукового потенціалу ДНУ

Конференція, присвячена співпраці між землею Північний Рейн-Вестфалія (NRW) та Україною, що проходила в Кельні, продовжилася вибудовуванням горизонтальних звʼязків між очільниками виробничих підприємств, медичних, освітніх, культурних установ та громадських організацій Дніпропетровської області та партнерами за відповідними напрямами від цього самоврядного субʼєкта Федерації.

Панельна дискусія «Україна – Північний Рейн-Вестфалія-ЄС: можливості міжнародного фінансування у сфері науки та досліджень», в якій взяли участь ректор ДНУ професор Сергій Оковитий та координаторка проєкту DigiLabStars Рурського університету в Бохумі Ірина Компанець, продовжилася обговоренням співробітництва між ДНУ та німецькими партнерами.

Рурський університет в Бохумі (Ruhr-Universität Bochum) представляла потужна делегація на чолі з проректоркою з академічних питань професоркою Корнелією Фрайтаг. Нещодавно Альянс університетів Руру під керівництвом Рурського університету в Бохумі запропонував проєкт «DniPRONrw», що передбачає розробку платформи, через яку науковці та студенти в Україні зможуть отримувати доступ до навчального контенту та матеріалів, зроблених німецькими колегами, але озвучених українською й англійською мовами.

  

Під час конференції, 18 листопада, міністерка NRW Іна Брандес оголосила, що проєкт отримає фінансування в розмірі 100 000 євро, починаючи з 2025 року.

Університети відіграють центральну роль у відновленні та розвитку України. Разом із нашими партнерами з Альянсу університетів Руру ми хочемо зробити внесок у збереження та розвиток академічного потенціалу України та активно підтримати відновлення академічної системи. Наш проєкт орієнтований на майбутнє та сталий розвиток вищої освіти, – підкреслила проректорка з академічних питань професорка Корнелія Фрайтаг.

  

Українські викладачі отримають доступ до цифрових курсів, доступних у партнерських університетах UA Ruhr, а наші студенти зможуть зараховувати ці курси до своїх програм навчання як дисципліни за вибором.

Німецькі партнери пропонують тренінги та можливості для навчання, щоб заповнити прогалини, які виникли через втрати внаслідок війни, і таким чином підтримати викладацький склад українських університетів.

Під час візиту ректора ДНУ Сергія Оковитого до Рейнсько-Вестфальського технічного університету Аахена (Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen) відбулася зустріч із канцлером університету Манфредом Неттековеном, який керує адміністративними, фінансовими питаннями та розвитком стратегічних ініціатив університету, проректоркою з міжнародних відносин докторкою Юте Габел та професором з інжинірингу радарних систем Петером Кноттом. Університет Аахена є потужним політехнічним вишем, а наукові напрями 9 факультетів відповідають науковим інтересам наших науковців. Німецькі колеги зацікавилися досвідом співпраці ДНУ із партнерами в рамках програм DAAD та ERASMUS+ в напрямку академічної мобільності та інфраструктурних проєктів. Сергій Іванович озвучив колегам пропозиції наших факультетських колективів щодо спільних наукових досліджень та участі в професійно-орієнтованих освітніх активностях для студентів.

  

Зокрема, співпраця та обміни (в тому числі онлайн) для студентів і наукових співробітників у галузях: харчові біотехнології (безпечність харчових продуктів; виробництво продуктів харчування та енергоефективні рішення для харчової промисловості; технології покращення якості харчових продуктів, збереження поживних речовин і переробки харчових продуктів з низькими витратами сировини та енергії); хімічні технологій (властивості полімерних композиційних матеріалів; поводження з полімерними відходами; хімія і технологія виробництва полімерів, хімічна технологія виробництва полімерних композиційних матеріалів, розвиток нових фотохімічних реакцій). Також перспективними є напрям співпраці в галузі радіоелектроніки та інженерії.

Серед заявлених технічних потреб науковців ДНУ: доступ до обладнання для дослідження властивостей полімерних композиційних матеріалів, перевірки якості та безпеки харчових продуктів. Ці пропозиції від факультетів ДНУ ректор озвучив колегам у Аахені.

Також йшлося про можливості передання науковаго обладнання.

  

Особливістю Університету Вупперталю (Bergische Universität Wuppertal), заснованого у 1972 році, є потужний звʼязок із промисловим сектором регіону. В університеті крім інших, викладаються такі не дуже поширені дисципліни, як технології безпеки та промисловий дизайн. Під час візиту до цього університету ректор ДНУ зустрівся з проректором з міжнародних відносин Петером Ґустом, з яким обговорив взаємодію в галузі прикладних досліджень та спільну роботу україно-німецьких наукових груп над розробками, актуальними для сучасних виробничників. Зокрема, в університеті є дуже потужні напрацювання в галузі мікро- та наноелектроніки. Ректор відвідав лабораторію зі створення і вивчення властивостей нових мікрочипів для радіоелектроніки.

Також керівники обох університетів обговорювали налагодження систематичного проведення віртуальних лабораторних робіт, де студенти ДНУ матимуть можливість онлайн управляти обладнанням в лабораторіях німецького університету.

Разом із співпрацею в галузях фундаментальних і прикладних наук Сергій Оковитий розповів про бажання спільної дослідницької діяльності у сфері медіакомунікацій, проведення конференцій зі соціальних медіа та комунікаційних технологій; літні школи з психології та корекційної педагогіки.

  

Дюссельдорфський університет імені Генріха Гейне (Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf) був заснований в 1965 році на базі Медичної аккадемії, тому наукові напрями дотичні до медицини є основним профілем цього університету, а університетська клініка – гордість університету. Під час зустрічі з очільником міжнародного відділу доктором Штефаном Голінштейнером йшлося саме про розвиток співпраці в галузі медичних технологій та біотехнологій та біоінженерії. Зокрема, науковці Дюссельдорфського університету займаються виведенням рослин, що виживають в критичних умовах, що буде важливо в Україні для реновації забруднених територій . Також в цьому університеті потужні напрями з органічної, неорганічної, аналітичної хімії, кристалографії. Тут учені ДНУ пропонують німецьким колегам дослідницьке партнерство в методології органічного синтезу, зокрема, в розробці нових багатокомпонентних реакцій, а також прагнуть технічної співпраці у визначенні діоксинів у досліджуваних пробах методом газової хроматографії високої роздільної здатності та мас-спектрометрії.

Крім того, у Дюссельдорфському університеті розвинені гуманітарні напрями досліджень. Тож представників наукової спільноти факультетів систем і засобів масової комунікації, суспільних наук і міжнародних відносин ДНУ може зацікавити, насамперед, партнерство з Інститутом медіа та культурологічних досліджень (Institut für Medien- und Kulturwissenschaft): спільні дослідницькі проєкти з теорії та історії медіа, поп-культури та гендерних досліджень; спільні студентські проєкти у сферах медіа-висвітлення питань, актуальних для цілей сталого розвитку.

Міжуніверситетські угоди та великі академічні альянси, підтримувані урядом землі Північний Рейн-Вестфалія, допоможуть українським університетам й ДНУ зокрема розбудовувати нові горизонтальні звʼязки в галузі освіти й науки та зберегти академічний поненціал в умовах викликів воєнного часу.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram