Науковці обговорювали актуальні питання математичного та програмного забезпечення інтелектуальних систем
20-22 листопада 2024 року на факультеті прикладної математики та інформаційних технологій відбулася ХХІІ Міжнародна науково-практична конференція «Математичне та програмне забезпечення інтелектуальних систем» (MSSIS-2024), яку Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара проводить разом з Інститутом кібернетики НАН України ім. В.М. Глушкова, Інститутом прикладного системного аналізу НТУУ «КПІ» МОН України та НАН України, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, IT-компанією з Естонії MalevichStudio OÜ та IT-компанією DataArt.
Оргкомітет конференції очолює деканеса факультету прикладної математики та інформаційних технологій ДНУ, член-кореспондентка НАН України, докторка фізико-математичних наук професорка Олена Кісельова.
Щорічно учасниками конференції стають як провідні фахівці з багатьох міст України – Києва, Харкова, Львова, Вінниці, Ужгорода, Одеси, Запоріжжя, Полтави, Тернополя, Кам'янського, так і науковці з Великої Британії, Німеччини, Сполучених Штатів Америки, Італії, Польщі.
Привабливим є те, що участь у конференції беруть молоді вчені, аспіранти та студенти, які вже добре розуміють актуальність наукових досліджень у сучасному світі новітніх технологій та необхідність своєї особистої участі в розв’язанні наукомістких проблем. Цьогоріч це близько 150 студентів та аспірантів одноосібно або у співавторстві з науковими керівниками. Участь студентів у конференції – це перші кроки в науковій діяльності, які можуть сприяти їхній майбутній успішній професійній кар'єрі.
У зв’язку із запровадженим в Україні воєнним станом конференцію організовано у змішаному форматі – наживо з аудиторії 604 головного корпусу університету з використанням відеозв’язку на платформі Zoom. Доповіді та дискусії у рамках засідань були доступні як для українських, так і для іноземних учасників, тому участь у засіданнях мали змогу взяти усі бажаючі науковці.
Вітаючи учасників міжнародної конференції, проректор з наукової роботи Дніпровського національного університеті імені Олеся Гончара, кандидат біологічних наук доцент Олег Маренков відзначив зростаючу технологію штучного інтелекту, зокрема, у сфері захисту інформаційного простору, в агропромисловому комплексі, машинобудуванні, зв'язку тощо.
Важко переоцінити роль присутності сучасних технологій у плануванні, проєктуванні та розробці систем, функціонування яких засноване на колективному розумі, розпізнаванні образів та об'єктивізації експертних висновків. Олег Миколайович також наголосив, що складні умови, в яких перебуває наша країна зараз, призвели до певної зміни акцентів у наукових дослідженнях, дедалі більше робіт науковців спрямовуються на отримання результатів, що мають військове чи подвійне призначення.
У привітальному слові до учасників конференції деканеса факультету прикладної математики та інформаційних технологій, член-кореспондентка НАН України, докторка фізико-математичних наук професорка Олена Кісельова відзначила, що конференція є популярним форумом фахівців із прикладної математики, інтелектуальних систем прийняття рішень, системного аналізу та новітніх інформаційних технологій, а фахові доповіді, повідомлення і дискусії, нові ідеї, погляди та концепції сприятимуть як узагальненню наукових підходів, так і розробці рекомендацій щодо подальшого вдосконалення математичного та програмного забезпечення інтелектуальних систем й інноваційного розвитку ІТ-сфери в Україні. Варто зазначити, що за роки проведення конференції її учасниками зроблено більше 3000 доповідей, а за відповідними спеціальностями тільки в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара захистили дисертації понад 70 здобувачів вищої освіти.
Особливу зацікавленість присутніх викликали пленарні доповіді, присвячені:
– питанням стратегії побудови комп’ютерної моделі цифрового двійника для кіберфізичної системи;
Наталія Панкратова, Інститут прикладного системного аналізу, НТУ "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського
– проблемам оброблення та аналізу даних з електрокардіограм;
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут кібернетики імені В.М. Глушкова НАН Україн
– оптимізаційній задачі для побудови та корегування пацієнтоцентричних реабілітаційних програм;
– дослідження структури вебсайтів на основі аналізу поведінки користувачів;
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара
– геометрії та метаеврістикам;
– інтелектуальним інструментам математичного моделювання для деяких складних задач геометричного проєктування (професорка Тетяна Романова, Інститут проблем машинобудування НАН України та Університет Лідса (Велика Британія));
– питанню оптимального управління пропускною здатністю інформаційних каналів передачі растрових зображень (професор Володимир Корчинський, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара).
До оргкомітету конференції надійшли тези доповідей від представників закладів вищої освіти, науково-дослідних інститутів та організацій України та інших країн світу. Учасниками заходу стали близько 250 фахівців, до обговорення подано 156 тем доповідей. У секційних засіданнях взяли участь аспіранти, студенти магістратури та бакалаврату. У своїх доповідях вони висвітлювали питання комп’ютерного моделювання, застосування нейромережевих технологій та алгоритмів машинного навчання, технологій паралельних обчислень, розробки та аналітики web-додатків, оптимізації та інших сфер, суміжних із проблемами штучного інтелекту. Крім виголошення доповідей, науковці активно обмінювалися досвідом, брали участь в обговореннях і дискусіях.
Так, аспіранти, студенти магістратури та бакалаврату висвітлювали питання проблем ідентифікації складних систем, застосування нейронечітких моделей представлення та обробки знань; використання сучасних інформаційних технологій в органах державної влади і місцевого самоврядування. Велику кількість доповідей присвячено проблемам моделювання, алгоритмізації, теорії функцій, статистики, моніторингу, експертних систем програмування, оптимізації та інших сфер, суміжних з проблемами штучного інтелекту.
Найкращі доповіді, рекомендовані науковим комітетом конференції, будуть опубліковані у двох фахових збірниках наукових праць Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара «Питання прикладної математики і математичного моделювання» (серія: «Фізико-математичні науки», категорія Б) і «Актуальні проблеми автоматизації та інформаційних технологій» (серія: «Технічні науки»), які входять до наукометричних баз наукових видань.
Вважаємо, що конференція «Математичне та програмне забезпечення інтелектуальних систем» (МПЗІС-2024) сприяє підвищенню престижу науки в Україні, заохоченню молодих науковців до проведення наукових досліджень, зростанню рівня фундаментальних та прикладних досліджень і розробок у галузі систем штучного інтелекту та суміжних областей.
Факультет прикладної математики та інформаційних технологій
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики та інформаційних технологій
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу