Юристи ДНУ розповіли в Університеті Сассексу про Україну в контексті європейського права
Фахівці юридичного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара відвідали Університет Сассексу. Делегація на чолі з деканесою Ольгою Соколенко долучилася до активностей у галузі європейського права, організованих британським університетом.
Зокрема, Ольга Соколенко, Олександра Дриголь, Надія Максіменцева та Катерина Бережна взяли участь у круглому столі Сассекського Європейського інституту щодо вступу України до ЄС та семінарі з питань дослідницької співпраці щодо правосуддя під час та після конфлікту.
Для українських гостей організували екскурсію Університетом Сассексу.
– Нам сподобалася, передусім, сучасна і велика університетська бібліотека, розташована на території кампусу, у якій вирує життя: студенти тут і навчаються, і отримують літературу, в тому числі електронну, – поділилися враженнями наші юристи. – Усе, що потрібно, є на території численних кампусів, розміщених поруч. Тут можна і поїсти, і порозважатися, загалом, повноцінно жити, нікуди не виїжджаючи. В університеті великі лекційні кімнати, з багатьма місцями для сидіння, великим екраном, мікрофоном для викладача і колонками. У нас студенти навчаються через програму Мicrosoft Teams, а там використовують програму Canva. Нам було незвично бачити, що всі студенти з ноутбуками, на лекціях ніхто не пише.
У рамках візиту відбулися формальні і неформальні зустрічі з керівництвом британського університету.
– Наша співпраця триває вже півтора роки. Безпосередньо під час нашого перебування у Британії розпочато процес узгодження та підписання меморандуму між юридичним факультетом ДНУ та школою права, соціології та політології Університету Сассексу, – прокоментувала деканеса юридичного факультету, професорка кафедри адміністративного і кримінального права Ольга Соколенко. – Досягнуто усних домовленостей щодо продовження статусу visiting research fellow Катерині Бережній та Надії Максіменцевій з доступом до бібліотечних ресурсів і можливостями спільних досліджень з питань вступу України до ЄС. Ми обговорили також обміни студентами між нашими факультетами. Зазначу, що правова система України і Британії відрізняються. Право Великої Британії прецедентне, а в Україні – ґрунтується на законах та нормативних актах, тому маємо деякі труднощі в узгодженні навчальних планів.
Співмодератором міжнародного воркшопу з питань вступу України до ЄС, який проводили фахівці кафедри права Університету Сассексу і Сассекського Європейського інституту, була завідувачка кафедри європейського та міжнародного права Катерина Бережна. За її словами, поле для дискусій було значно ширшим, ніж на звичайних міжнародних конференціях. Учасників цікавили практичні речі, а саме яким чином Україна виконує вимоги щодо членства в ЄС за переліком певних критеріїв. У своїй доповіді Катерина Бережна детально розповіла, як оцінють здобутки України на цьому шляху, які у Єврокомісії ще є рекомендації щодо вдосконалення нашого законодавства, і в яких сферах нам вдалося досягти певних успіхів. Учасники воркшопу пропонували своє бачення, як Україні можна використати досвід тих країн, які вже набули членства в ЄС і які мали схожі з нашими свого часу проблеми – Болгарії, Румунії, Польщі. Також їх дуже зацікавило питання спільних досліджень з цієї тематики.
Доцентка кафедри теорії держави і права, конституційного права та державного управління ДНУ Надія Максіменцева презентувала британським колегам дослідження на тему «Дерогації та війна в Україні».
– Нас запросили на воркшоп, де ми обговорювали проблеми перехідного правосуддя у своїх сферах, – розповіла доцентка кафедри адміністративного і кримінального права Олександра Дриголь. – Тут дуже цікаво організовані воркшопи. Вони поділені на дві частини: у першій кожен із доповідачів 5-7 хвилин розповідає про свою тематику, усі інші слухають. Друга частина – власне воркшоп. Нас поділили на дві групи і надали ножиці, клей, папір і багато різних журналів, щоб вирізати із них тематику наших доповідей і створити колаж. Мої слова були: «корупція» і «перехідне правосуддя». У цей час ми знайомилися, обґрунтовували, чому обрали саме такі картинки. Потім колаж обговорювали з іншою групою. Формат неперевершений! Він допомагає глибше і з іншого боку подивитися на проблематику, яку розглядаєш.
У рамках візиту юристи ДНУ відвідали лекцію з права ЄС, котра була присвячена темі вільного переміщення працівників.
– Лекції там тривають дві години у режимі реального часу із відеозаписом, передусім для студентів із обмеженими можливостями, щоб можна було прослухати лекцію в будь-який час, – розповіла Катерина Бережна. – Безперечно, викладання європейського права у Великій Британії, яка належить до англо-саксонської правової сім’ї, відрізняється від викладання в Україні та більшості країн Євросоюзу – романо-германської правової сім’ї. Так, значну увагу у Великій Британії приділяють вивченню кейсів до суду ЄС, через які студенти самі мають прийти до певних висновків. Тобто викладачі не надають визначення, класифікацію, ознаки по кожному юридичному поняттю, як у нас. Студенти самостійно опрацьовують великий обсяг матеріалу і потім обговорюють на семінарських заняттях.
Наші юристи відзначили, що під час поїздки отримали багато корисної інформації, яка допоможе викладати дисципліни більш модерново і проводити спільні з британськими колегами дослідження з євроінтеграції України. Що, безсумнівно, впливатиме і на зміст усіх освітніх програм юридичного факультету ДНУ. Дуже цінними є і подарунки, привезені з Університету Сассексу – найсучасніші підручники провідних авторів з права ЄС 2024 року видання.
Світлана Філіп,
провідна фахівчиня відділу
міжнародних зв’язків та академічних обмінів
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики та інформаційних технологій
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу