Стипендії Президентського фонду «Україна»: підтримка талановитої молоді ДНУ
24 грудня в ДНУ відбулося урочисте нагородження лауреатів стипендіальної програми Благодійної організації «Президентський фонд Леоніда Кучми “Україна”». Цього року стипендіатами Фонду стали семеро кращих студентів фізико-технічного факультету.
Це здобувачі освіти: Валерія Царенко (бакалавр, ІІІ курс, гр ТС-22-1), Вікторія Федоріна (бакалавр, ІV курс, гр. ТР-21-1), Богдан Бакун (бакалавр, ІІІ курс, ТП-22-1), Михайло Лобанов (магістр, І курс, гр. ТК-24м-1), Вадим Зелений (бакалавр, ІІІ курс, гр. ТП-22-1), Михайло Семененко (бакалавр, ІІІ курс, гр. ТП-22-1) і Денис Сухов (магістр, І курс, ТН-24м-1).
Ці студенти не лише досягли відмінних результатів у навчанні, але й непересічно виявили себе в науковій роботі, ставши справжнім прикладом для інших та гордістю Alma mater.
Високу оцінку своїх фахових знань та право на іменні стипендії Фонду «Україна» вихованці фізтеху здобули, зокрема, за активну науково-дослідницьку роботу під керівництвом наставників на рідних кафедрах. Також вони є постійними учасниками тематичних міжнародних і всеукраїнських наукових конференцій і конкурсів (Science, theory and ways to improve methods, Black Sea Science, «Людина і космос», «Космічні горизонти», «Мирний космос», «Виклики та проблеми сучасної науки», «Молодь: наука та інновації», «Тенденції та перспективи розвитку науки і освіти в умовах глобалізації», «Вітчизняна наука на зламі епох: проблеми та перспективи розвитку», «Актуальні проблеми сучасної енергетики», «Еколого-енергетичні проблеми сучасності», «Наука про цивільний захист як шлях становлення молодих вчених»), хакатону NASA Space Apps Challenge DNIPRO, ідеатону DIGITAL COFFEE тощо. Деякі з них у вільний час додатково відвідують заняття в Noosphere Engineering School Dnipro при ДНУ і навіть працюють у Planetarium Noosphere.
Наукова творчість студентів ДНУ неабияк вражає! Удосконалення апаратів для дослідження Венери й розробка енергоефективних мінівітряків, сепаратор для розділення ступенів ракет-носіїв й автоматизовані системи розпізнавання на базі штучного інтелекту, 3D-друк, програмування мікроконтролерів і технології очищення газових викидів – ось що хвилює розум нинішнього покоління дніпровських фізтехівців.
Підтримати корисні молодіжні починання завжди раді в Президентському фонді Леоніда Кучми «Україна».
Із почесною місією урочистого вручення посвідчень стипендіатів до нашого університету завітала прессекретарка Фонду Дарка Оліфер. Вітаючи фізтехівців зі здобутками, гостя передала слова подяки та підтримки від засновника Фонду Леоніда Даниловича Кучми – Президента України (1995-2004 рр), члена Наглядової ради, видатного випускника Alma mater, який продовжує стабільно опікуватися рідним університетом. У зверненні до студентів пані Дарка наголосила на розумінні Президентським фондом важливості сприяння прогресу технічної освіти та підтримки обдарованої молоді – тих, хто прагне до знань і своїм талантом та наполегливістю змінює країну на краще.
– Ми всі знаємо, якою ціною та якими величезними зусиллями вам, молодшому поколінню дослідників Космосу, це дається. Леонід Кучма як Президент завжди усвідомлював необхідність уваги держави до розвитку ракетно-космічної галузі і нині як випускник фізтеху ДНУ щиро вболіває за ваші успіхи. Леонід Данилович із великою приємністю згадує найщасливіші роки свого навчання та професійної праці інженером-ракетником у Дніпрі. І для нього це велика радість знати, що його молоді послідовники продовжують справу, – підкреслила Дарка Оліфер.
Зустрічаючи багаторічних партнерів у стінах Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, ректор Сергій Оковитий подякував Леоніду Кучмі та команді Фонду «Україна» за постійну турботу і піклування про розвиток освітньої сфери, особливо у часи таких складних випробувань.
– ДНУ – єдиний в Україні класичний університет із потужним ракетно-космічним спрямуванням. Тільки у нас є такий загальновідомий фізико-технічний факультет, випускники якого займали найвищі посади на підприємствах ракетно-космічної галузі. Спеціалісти нашого фізтеху і зараз здійснюють важливі розробки за різними напрямами для зміцнення обороноздатності держави. Тож я вдячний усім фізтехівцям – здобувачам освіти і професорсько-викладацькому складу, які талановито продовжують славетну лінію. Ми незмінно зберігаємо високий рівень фахової підготовки. Наприклад, на факультеті працюють численні наукові гуртки, де студенти програмують 3D-друк деталей, будують корпуси різних літальних апаратів. Усе це – постійна практична робота, яка, безумовно, розвиває та зміцнює наш фізтех. Радий, що в України є майбутнє, коли в нас навчаються такі зацікавлені студенти, які завзято прагнуть створювати, розробляти, проєктувати, – зазначив Сергій Іванович.
Варто додати: сьогодні на кафедрах ФТФ ДНУ проводиться підготовка фахівців за 8 спеціальностями – від проєктантів до двигунобудівників, від спеціалістів з енергоустановок до кіберзахисту, захисту навколишнього середовища тощо.
– Навіть за часів повномасштабної війни контингент здобувачів освіти фізтеху збільшився більш ніж на 100 осіб. Основним чинником вибору вступниками дніпровського фізтеху, на мою думку, є те, що абітурієнти та їхні батьки зрозуміли, наскільки перспективними є технологічні галузі в Україні, – закцентував увагу ректор.
Власне, за такі комплексні роботи – високотехнологічні напрацювання та оригінальні ідеї й нестандартні підходи до розвʼязання практичних завдань – були відзначені іменними стипендіями семеро юних фізтехівців ДНУ. Від Президентського фонду «Україна» всі вони отримали грошове заохочення та приємні різдвяні подарунки. Стипендіальні 20000 гривень – це не просто визнання, а й добрий стимул для продовження праці над цікавими науковими ідеями, – говорять представники Фонду. Однак грошова винагорода не є цільовою, тому стипендіати можуть використати її і для реалізації особистих планів чи мрій.
– Уже протягом 20 років наш благодійний фонд безупинно відкриває яскраві молоді таланти України. Всі лауреати стипендіальної програми визначаються виключно за поданням вчених рад університетів. І так як ми жодним чином не втручаємося у визначення переможців, для нас це щоразу несподіванка, хто є тими достойниками, – розповіла прессекретарка Фонду Дарка Оліфер. – Особливо радісно бачити знайомі обличчя, як це вже за традицією стається саме на фізико-технічному факультеті Дніпровського національного університету. І якщо студенти ДНУ повторно стають стипендіатами, це означає, що в майбутньому вони з легкістю досягнуть будь-яких зірок, бо розумні «в квадраті», – наголосила пані Дарка.
У подальшій дружній розмові представниця Фонду більше дізналася про широту наукової тематики досліджень лауреатів. А почувши про наступні цілі й професійні мрії наших талантів, Дарка Оліфер побажала їм не зупинятися на досягнутому.
– Мати улюблену справу і можливість нею займатися – це найбільша радість! Вітаємо! Нас дуже захоплюють масштаби ваших ідей та експериментальних розробок. Вони чудово засвідчують, що Україна впевнено продовжує рухатися вперед до зірок, якби нас не намагався знищити ворог... Цей безперервний рух вперед і є запорукою справжнього успіху. Тримаємо кулачки за всю вашу розумну студентську команду. Зичимо ніколи не зупинятися, хай би якими великими не були виклики перед вами чи, навпаки, ваші досягнення та перемоги. І нехай на цьому шляху вам трапляються мудрі і вірні наставники, вчителі, напарники, які розділяють ваші погляди, – з вірою в дніпровських студентів сказала Дарка Оліфер.
Відкривати настільки непересічній і розумній молоді нові горизонти – це також великий виклик, переконана пані Дарка. Саме тому вона окремо відзначила результативну роботу викладачів ДНУ, які надихають студентів, допомагаючи їм знаходити власний шлях у дослідженнях і технологіях.
– Уявіть: якщо студенти рухаються у своїй роботі зі швидкістю 300 км/год, то вам щонайменше потрібно рухатися зі швидкістю 301 км/год. А це означає, що необхідно докладати більше зусиль. І, як ми знаємо, чим більше зусиль – тим ліпший результат. Тож хай у Новому році вам стане сил продовжувати! – щиро побажала гостя.
Ця зустріч-знайомство із партнерами з Фонду «Україна» залишила теплий слід у серцях студентів і викладачів дніпровського фізтеху, які надалі у співпраці планують розбудовувати ракетно-космічну галузь України.
Бути рушієм прогресу і змін, творити успішне майбутнє своєї Батьківщини твердо націлені й самі стипендіати.
Наприклад, п’ятикурсник Михайло Лобанов, який вдруге поспіль отримує відзнаку Фонду, говорить, що має багато нових наукових ідей і напрямів їх застосування. Магістр спеціальності 174 Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка ефективно поєднує програмування мовою Pyton з програмуванням мікроконтролерів, 3D-друк із розробкою технології комп’ютерного зору – і досягає у цьому якісно нових результатів.
– Мені дуже цікаво досліджувати процеси автоматизації різних речей, що можуть стати в нагоді у побуті. Наприклад, автоматичне розпізнавання обличчя людей та об’єктів для попередження небажаного втручання в приватний простір. Я з дитинства мріяв стати комп’ютерним генієм-чаклуном, і, нарешті, зараз своїми розробками маю змогу робити наше життя простішим. Вони обов’язково будуть доступними навіть для користувачів, які не мали попереднього досвіду опанування подібних технологій, – запевняє Михайло, студент кафедри кібербезпеки та комп’ютерно-інтегрованих технологій.
Третьокурсник спеціальності 134 Авіаційна та ракетно-космічна техніка Вадим Зелений, що навчається на кафедрі ракетно-космічних та інноваційних технологій, також обрав для себе кілька наукових тем. Хлопця однаково цікавить проєктування механізму розділення ступенів ракет-носіїв у мирних ракетних комплексах та створення експериментальної установки для вимірювання тяги й кількості оборотів безколекторного електродвигуна.
– Разом зі своїм викладачем доцентом Володимиром Ліповським я займаюся розробленням новітнього сепаратора для відділення ступенів ракет-носіїв, який би забезпечив ефективне скидання маси для перенесення більшої кількості корисного вантажу. Поки цей механізм готовий лише на 30%, але вже в першому наближенні бачимо гарний результат – він на 25% легший ніж наявні механічні конструктивні рішення. Інше моє захоплення – це установка, яку я розробляю спільно з в.о. завідувача кафедри двигунобудування Олександром Пономарьовим. Правильні виміри показників тяги та кількості оборотів електродвигунів сприяють досягненню оптимального керування. Ця інформація може бути корисна, наприклад, при керуванні безпілотними комплексами, бо зібрані дані допомагають забезпечити максимальну тривалість, дальність, а за потреби і швидкість на окремих ділянках польоту, – пояснює Вадим.
Нові технічні рішення винаходить і одногрупник Вадима Михайло Семененко. Цей студент захоплюється проблемою удосконалення венеріанського космічного апарату.
– Останній апарат на Венеру запускався у 1985 році. Тоді на поверхні планети він пропрацював лише дві години, не витримавши тиску у понад 90 атмосфер та температури більше 475 градусів Цельсія. При таких умовах апарати просто плавляться… Тож я роздумую над новою системою охолодження та вітрогенераторами (як альтернативне джерело енергії), що дозволять новому дослідницькому апарату протриматися на Венері понад 2 місяці. Вважаю, що завдяки створенню подібних приладів із сучасних матеріалів ми як людство досягнемо певного технологічного прогресу. А значить, зможемо більше пізнавати й інші екстремальні планети типу Юпітера чи Титана – супутника Сатурна, – розповідає Михайло. У планах юного фізтехівця також розвиток української космонавтики. Зокрема, одним із задумів Михайла є побудова першого в незалежній Україні космодрому. Нині хлопець працює над розрахунками його транспортно-логістичних аспектів.
Бажаємо студентам ФТФ ДНУ успішного втілення всіх амбітних технічних проєктів!
Загалом, за підсумками попереднього навчального року стипендіатами Президентського фонду Леоніда Кучми визнані 39 обдарованих студентів семи ЗВО, які прагнуть зробити Україну успішною й інноваційною державою.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики та інформаційних технологій
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу