День пам’яті Героїв Крут
29 січня з нагоди вшанування Дня пам’яті Героїв Крут Центр гуманітаристики й української мови, наукова бібліотека, історичний факультет та факультет суспільних наук і міжнародних відносин ДНУ провели круглий стіл «Бій під Крутами (1918): погляд з ХХІ ст. в умовах війни».
Перше, про що хотілося б зазначити, – настрій заходу, який відзначали фактично всі його учасники. Круглий стіл поєднав і досвідчених науковців, і тих, хто робить в науці свої перші кроки – і все це було огорнуто атмосферою стриманої емоційної урочистості, емпатії і справжнього наукового діалогу, де наші вчені продемонстрували свій гідний рівень.
Декан історичного факультету, доктор історичних наук професор Дмитро Архірейський окреслив загальноісторичний контекст бою під Крутами, проаналізував ситуацію на фронті, розстановку сил і показав, що битву, яка сталася під Крутами, важливо пам’ятати, враховуючи ту самовідданість з якою українці захищали свою Батьківщину у ті часи, та з якою стійкою відданістю країна захищається сьогодні.
Доцент кафедри східноєвропейської історії, кандидат історичних наук Віктор Воронов торкнувся, з одного боку, історіографії й джерельної бази проблеми, враховуючи, що більшість архівів досі знаходиться у розпорядженні країни-агресорки, а з іншого, доль деяких учасників тих подій, демонструючи, що в бою брали участь, як юнаки, так і зрілі військові, а Матвій Данилюк був єдиним, хто дочекався Незалежності України.
Професор кафедри історії України, доктор історичних наук Олександр Нікілєв показав важливість створення національної міфології, процесів героїзації, позаяк це має відношення до ціннісного, смислоутворюючого шару нашого буття. Проте підкреслив, що такі складні утворення повинні базуватися на достеменному вивченні історичного матеріалу, щоб не потрапити у пастку минулого і не повторювати помилок процесів міфологізації та героїзації імен радянських часів.
Подієвий, символічний, ціннісний зв’язок між боєм під Крутами та російсько-українською війною став своєрідним центром, де розпочалася дискусія між учасниками круглого столу. У цій дискусії активну участь брали студенти історичного факультету – Назар Карімов (група ІІ-24м), Костянтин Ашихман (група ІІ-22-1), Андрій Рубан (група ІП-24-1).
Директорка наукової бібліотеки, кандидатка історичних наук Людмила Лучка ознайомила учасників круглого столу з наявною літературою за темою бою під Крутами і наголосила на тому, що багато літератури з цієї проблеми є у міжнародному відділі бібліотеки.
Наприкінці зустрічі професор Дмитро Архірейський висловив думку про періодичність проведення подібних заходів у межах університету. Ця ідея знайшла підтримку у всіх присутніх.
Директор Центру гуманітаристики й української мови,
професор кафедри філософії
Сергій Шевцов
Факультети
- Української й іноземної філології та мистецтвознавства
- Cуспільних наук і міжнародних відносин
- Історичний
- Психології та спеціальної освіти
- Прикладної математики та інформаційних технологій
- Економіки
- Систем і засобів масової комунікації
- Юридичний
- Фізики, електроніки та комп'ютерних систем
- Фізико-технічний
- Механіко-математичний
- Хімічний
- Біолого-екологічний
- Медичних технологій діагностики та реабілітації
Коледжі
- Машинобудівний фаховий коледж
- Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування
- Жовтоводський промисловий фаховий коледж
- Фаховий коледж економіки та бізнесу