Версія для друку

Україна-Чехія: розширюємо співпрацю

5 лютого Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара відвідала делегація Посольства Чеської Республіки в Україні. Представники Посольства провели ділову зустріч із керівництвом університету та оглянули нову комунікаційну локацію, відкриту в ДНУ за фінансової підтримки чеського уряду.

Із робочим візитом до ДНУ прибули перші секретарі Посольства Чеської Республіки в Україні, дипломати зі співпраці з Дніпропетровською областю Ладіслав Горак та Павел Каменік і проєктна менеджерка Посольства Наталія Андрєєва. Разом із ректором Сергієм Оковитим, в.о. проректора з науково-педагогічної роботи у сфері міжнародного співробітництва Віктором Гассо та проректором з наукової роботи Олегом Маренковим високі гості обговорювали поточні результати науково-академічної співпраці ДНУ з Карловим університетом у Празі, що триває із 2022 року. Плідне співробітництво між нашими університетами провадиться у рамках грантової програми Міністерства закордонних справ Чехії «Посилення потенціалу державних університетів в Україні та Молдові» за проєктом №23-PKVV-UM-4 «Підтримка підвищення якості викладання, наукових досліджень та міжнародної діяльності в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара». Протягом цих років за сприяння чеських колег проводилися стажування науковців ДНУ та реалізовувалися спільні дослідницькі проєкти за мінігрантами. А ще активно вдосконалювалася майстерність наших фахівців із володіння сучасними освітніми технологіями та методами відкритої науки, підвищувалися їхні знання з основ фандрайзингу та управління міжнародною проєктною діяльністю.

Про практичне втілення цих напрямів співробітництва, а також про нові перспективні можливості, окреслені на зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Чехії Василем Зваричем, докладно розповів ректор. Сергій Іванович найперше подякував чеським партнерам за виявлену солідарність і підтримку української вищої школи в часи повномасштабної війни. Ректор безпосередньо відзначив велику допомогу закордонних колег у зміцненні академічного потенціалу та управлінського ресурсу нашого Дніпровського університету в кризових умовах сьогодення.

– Уже втретє ми подаємо заявку на участь у грантовій програмі від Міністерства закордонних справ Чехії. Перші два проєкти були успішно виконані. Практичним результатом одного з них, до речі, є і ця оснащена новітнім мультимедійним обладнанням конференц-зала, де ми знаходимося. Сотні наших колег вже пройшли онлайн-навчання та реальні професійні стажування у Карловому університеті. Тому ми щиро вдячні за вашу дружбу, підтримку і співробітництво, яке ми, звісно, плануємо продовжувати. В потенціалі – за підтримки уряду Чехії та Міністерства освіти і науки України у нашому університеті відбудеться відкриття Чеського центру, де студенти вивчатимуть чеську мову і літературу, а також проводитимуться різні заходи з міжкультурного обміну. Завдяки тому, що Дніпропетровська область стабільно залишається в полі зору Чеської Республіки, дуже перспективним виглядає і наше співробітництво у галузі реабілітології. Тут Дніпровський національний університет пропонує комплексний підхід і може залучити до співпраці не тільки фізичних та ерготерапевтів, а й психологів та спеціалістів із соціальної роботи, – зазначив ректор Сергій Оковитий.

У відповідь перший секретар Посольства Чехії Ладіслав Горак сказав, що радий бачити таку позитивну динаміку співпраці Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара із чеськими інституціями. Розуміючи, наскільки важливою для України є тема фізичної і психологічної реабілітації населення, пан Горак також розповів про чеську допомогу медичним обладнанням для однієї із лікарень. У зв’язку з цим представник Посольства також особисто запросив представників факультету медичних технологій діагностики та реабілітації ДНУ взяти участь у форумі медичних працівників Дніпропетровщини, який у травні організовуватиме Чехія.

Серед інших чеських ініціатив – співпраця у галузі очищення водних ресурсів України. Так, Ладіслав Горак доповів, що торік чехи надали 13 мобільних установок, які наразі очищують річкову воду у Криворізькому районі області. Цьогоріч планується поставити ще 25 одиниць подібної техніки. Детально про змогу співробітництва фахівців біолого-екологічного факультету ДНУ з чеськими колегами у галузі дослідження водної екосистеми Дніпра та його притоків розповів проректор з наукової роботи Олег Маренков. Як експерт-гідробіолог Олег Миколайович запропонував конкретні приклади спільних робіт з аналізу складу та якості води й методів подальшого відновлення регіональних водойм.

– Зараз у воєнний час для нас це надзвичайно актуально, оскільки в районах бойових зіткнень у наші водойми потрапляє дуже багато інтоксикантів, – наголосив проректор.

– Знаходимо спільні інтереси і в напрямах співпраці за фізичним та ракетно-космічними напрями. Позаяк у нашому університеті вони традиційно потужно представлені. До прикладу, саме зараз фізики ДНУ активно розробляють нові матеріали, які можна буде протестувати на спеціальному обладнанні Карлового університету. Тож, гадаю, невдовзі очікуватимемо такі сумісні роботи за новим великим проєктом у межах програми ЄС Horizon 2020. Також дуже скоро спільна команда дніпровських і празьких науковців подаватиме грантову заявку у сфері перекладацької діяльності за іншим європейським проєктом KA2 Erasmus+ Capacity Building in Higher Education Projects, – додав в.о. проректора з науково-педагогічної роботи у сфері міжнародного співробітництва Віктором Гассо.

– Крім того, один освітній заклад міста Брно досить зацікавлений у співпраці з українськими ЗВО. Це наш університет оборони – Військова академія Збройних Сил Чеської Республіки – єдиний в країні вищий військовий державний освітній заклад Армії Чеської Республіки. Він підпорядковується не Міністерству освіти, молоді та спорту, а Міністерству оборони. Власне, представники цієї установи нині прагнуть знайти партнерів зі східних регіонів України, зокрема, з Дніпропетровщини. Розробленням цього потенційного напряму міжнародного співробітництва вже займаються дипломати нашого Посольства, – розповів перший секретар Павел Каменік.

Загалом, як наголосили учасники зустрічі, в освітньо-науковій сфері триває робота із розширення партнерства ДНУ із ЗВО Чехії. Окрім надійної, перевіреної часом співпраці зі столичним Карловим університетом, планується налагодження широкої взаємодії з трьома іншими важливими університетами країни – Чеським технічним університетом у Празі, Технічним університетом та Університетом Масарика у Брно.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету


ГончарTV ГончарFM Газета Анонси Чому ДНУ Welcome to DNU Facebook Instagram Youtube Telegram