12-13 квітня у Палаці студентів Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара проходила VII Всеукраїнська наукова конференція «Світ Олеся Гончара й Олесь Гончар у світі», присвячена 100-річчю класика української літератури, громадського діяча, славетного випускника нашої alma mater.
Організатори конференції – Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара та Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. Географія учасників конференції виявилася достатньо широкою, що засвідчує інтерес до особистості видатного митця та переосмислення на нових засадах принципів його творчості сучасними літературознавцями. На конференцію завітали гості з Києва, Кам’янця-Подільського, Одеси, Рівного, Запоріжжя, Черкас, Полтави, Кривого Рогу, Сум.
На учасників і гостей у фойє Палацу з самого ранку чекали виставки «Олесь Гончар: моя правда» (книжкова виставка) та «Мистецький дивосвіт Олеся Гончара» (ілюстрації до творів письменника студентів факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства). Перед початком пленарного засідання відбувся перегляд документального фільму «Поборники незалежності. Олесь Гончар».
Конференцію відкрила доктор філологічних наук, декан факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ Ірина Попова. Вона щиро привітала всіх, хто розділив свято в університеті, який названо іменем Олеся Гончара. З вітальним словом до учасників конференції звернувся ректор Микола Поляков, член-кореспондент НАН України. Він побажав усім плідної праці й творчого натхнення. Якщо Микола Поляков звернув увагу на красу душі Олеся Гончара, то Микола Жулинський, директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, академік НАН України (м. Київ), акцентував увагу у своїй доповіді на світлі віри Олеся Гончара й на тому, що дозволило йому в тяжкі режимні часи залишатися Людиною і втілити в собі український вибір, котрий неминуче вів до проголошення державної незалежності в серпні 1991 року. Не залишила байдужими учасників конференції доповідь Михайла Наєнка, директора Центру літературної творчості Інституту філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (м. Київ), про зв’язок письменника із літературним зарубіжжям.
На пленарному засіданні також виступили Олег Рарицький, професор, завідувач кафедри історії української літератури та компаративістики Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка, із доповіддю «Епоха шістдесятництва в щоденниковому дискурсі Олеся Гончара» та Сидір Кіраль, професор кафедри української та класичних мов імені М. Драй-Хмари Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Київ), який досліджує епістолярний діалог Івана Чендея з Олесем Гончаром у контексті їхньої доби та сучасності. Віталій Абліцов, письменник, журналіст, ознайомив присутніх із двома біографіями письменника, про що, зокрема, йдеться і в його новій книзі «Олесь Гончар: Ілюзія і дійсність». Питання збереження архіву письменника й підготовки наукових видань постали предметом роздумів Сергія Гальченка, завідувача відділу рукописних фондів і текстології, заступника директора з наукової і видавничої діяльності Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. Літературна спадщина Олеся Гончара в європейському контексті була в центрі доповіді Миколи Гуменного, завідувача кафедри української та зарубіжної літератур Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського (м. Одеса).
Приємною фактографічною родзинкою серед виступів поважних літературознавців стала доповідь Світлани Мартинової, старшого наукового співробітника музею «Літературне Придніпров’я» – відділу Дніпровського національного історичного-музею ім. Д. І. Яворницького, про колекцію оригінальних рукописів О. Гончара, унікальних фото, меморіальних речей письменника в музеї «Літературне Придніпров’я» та доповідь директора літературно-меморіального музею-садиби Олеся Гончара в с. Суха (смт Кобеляки) Тетяни Бондаревської про полтавські сторінки життя письменника.
Уже традиційною частиною Гончарівських конференцій стають вистави студентського театру факультету української йіноземної філології та мистецтвознавства «Відлуння». І цього разу студенти під керівництвом доцента кафедри Олександри Гонюк здійснили постановку «Людина і зброя» за мотивами однойменного роману Олеся Гончара. Емоційна й зворушлива атмосфера запанувала в залі.
На завершення конференції її учасники В. Абліцов і О. Рарицький презентували свої нові книги.
На підсумковому пленарному засіданні узагальнили виступи учасників професор кафедри української літератури Нінель Заверталюк та завідувач кафедри української літератури ДНУ Наталія Олійник.
Кафедра української літератури
ДНУ ім. О. Гончара