Версія для друку

Візит Шандуньської науково-технічної академії

Дніпропетровський національний університет має вагомі здобутки в галузі міжнародних зв'язків. Нині тут реалізується близько 50 довгострокових угод про наукове та академічне співробітництво з вищими навчальними закладами багатьох країн світу.



Останнім часом інтенсивно поширюються зв'язки з Китайською Народною Республікою. Так, для підписання наступного договору про співпрацю у травні цього року до Дніпропетровська прибула делегація Шандуньської науково-технічної академії (місто Фейфан, провінція Шандунь) у складі ректора Сю Цзен Міна, директора адміністративного комітету Ся Джи Ліна і декана по роботі з іноземними студентами Сю Сяо Єнь. Співробітництво ДНУ і ШНТА триває вже більше 5 років, і це вже третій візит китайських колег в Україну. В рамках угод передбачений обмін студентами та викладачами між двома вищими навчальними закладами, науковий та методичний обміни. Зараз у Дніпропетровському університеті навчається більше 300 китайських студентів, із них 30 - з Шандуньської академії, а минулого року перші четверо студентів-мовознавців з ДНУ відправилися для вдосконавлення мовної практики до Китаю.

Програма перебування делегації була дуже насиченою. Перша, урочиста зустріч керівництва академії відбулася у Палаці студентів ДНУ з викладачами та студентами китайського відділення кафедри порівняльної філології, де обговорювалися можливості та умови навчання українських студентів у Шандуні, стажування і співпраця викладачів.

З інформацією про академію виступив її ректор Сю Цзен Мин, він представив спеціальності, які могли б отримати українські студенти. Це моделювання одягу, приготування страв китайської кухні, бойові мистецтва, садово-паркове мистецтво і таке інше. Академія, зауважив він, останнім часом розвивається дуже швидко і співпрацює з університетами більш ніж 30 країн, серед яких Корея, Тайвань, Гонконг, Японія, Франція, Італія, Україна тощо.

Завідувачка кафедри порівняльної філології професор Вікторія Ліпіна розповіла китайським колегам, що студенти ДНУ вивчають не тільки мову, а й такі складні філологічні дисципліни, як лінгвістика китайської мови, стилістика, лексикологія, історія мови і китайська література - класична і сучасна. Всі викладачі кафедри пройшли мовне стажування в Китаї, закінчили магістратуру, багато хто навчається в аспірантурі. Взагалі, китайське відділення у Дніпропетровському національному університеті існує вже 12 років. Про рівень підготовки студентів свідчать численні перемоги у міжнародних конкурсах. Так, студент четвертого курсу Олександр Нікітюк став переможцем Всеукраїнської олімпіади з китайської мови, яка нещодавно проходила у Київському національному університеті, та отримав диплом другого ступеню.

А ввечері відбулась зустріч керівників ВНЗ - ректора ДНУ Миколи Полякова та ректора Шандуньської академії Сю Цзен Міна, в ході якої були відпрацьовані основні положення нової довгострокової угоди про співпрацю.

Одним з основних напрямків подадьшої спільної роботи ректори вважають відкриття філії підготовчого відділення ДНУ на базі Шандуньської академії, що допоможе молодим людям, які планують отримати вищу освіту в Україні, заздалегідь почати вивчення української та россійської мов. Для цього керівництву вузів необхідне сприяння Посольства КНР в Україні та нашого міністерства освіти і науки. Також обговорювалися проблеми проведення на базі ДНУ чергової конференції Євразійського Форуму, президентом якого минулого року був обраний Сю Цзен Мін, а головою - Микола Вікторович Поляков. Ця асоціація обєднала вищі навчальні заклади України, Китаю, Японії, Південної Кореї, Тайланду, Малайзії, Сингапуру, та має за мету сприяння розвитку освіти і наукових досліджень в країнах-учасницях Форуму.



Також обговорювалися питання мобільності студентів, професійної орієнтації слухачів підготовчого відділення та відповідність їх вибору реальним потребам ринку праці в Китаї. Гості відзначили високий рівень науково-технічного потенціалу ДНУ і висловили особливу зацікавленість у розвитку співробітництва в галузі вітроенергетики та енергозберігаючих технологій. Також керівники ШНТА привезли схвальні відгуки про дніпропетровських студентів, що нині проходять у них стажування, та подарували цілий альбом зі світлинами про змістовні культурологічні практики українців в Китаї.

Наступного дня відбулася зустріч зі студентами - громадянами КНР, що навчаються у Дніпропетровському університеті, на якій ректор Сю Цзен Мін закликав їх гарно навчатися, гідно представляючи свою країну, та виправдати надії Китаю, щоб батькам не було за них соромно. Він також висловив сподівання, що, незважаючи на труднощі, всі вони будуть старанно навчатися і стануть гарними фахівцями, успішно завершать своє навчання в Україні.

На засіданні були присутні і співробітники деканату по роботі з іноземними студентами та викладачі кафедри лінгвістичної підготовки іноземців, які вчать їх російській, українській, англійській мовам і літературі на підготовчому відділенні та протягом наступних п'яти курсів. Підготовка на ПВ ведеться за чотирма напрямами - гуманітарним, економічним, інженерно-технічним та біолого-екологічним. Після закінчення ПВ студенти вже обирають конкретну спеціальність, за якою і продовжують навчання, одночасно удосконалюючи знання з мови.

Про проблеми мовної підготовки китайських студентів розповіла завідувачка кафедри лінгвістичної підготовки іноземців, професор Олена Панченко: "Кафедра існує в університеті з 1989 року. Підготовка китайських студентів ведеться тут вже десять років, і проходить не тільки в аудиторіях. Програмою навчання передбачені також екскурсії містом, відвідування музеїв, виставок, театрів. На День Перемоги, наприклад, провели екскурсію історичними місцями, пов'язаними з Великою Вітчизняною війною. Нещодавно відвідали відомий центр прикладного народного мистецтва в селі Петриківка. В науковій бібліотеці ДНУ відкрито фотовиставку "Україна очами китайських студентів". Цікаво зустрічають студенти разом з викладачами китайський та український Новий рік. Ми із задоволенням працюємо з китайськими студентами, яким властиві найкращі якості талановитого китайського народу: працьовитість, цілеспрямованість, жадоба знань".

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету