Протягом 13-14 вересня 2019 року на факультеті прикладної математики Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара проходив ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування (АСМ AUCPC) у Центральному регіоні України, що є складовою Міжнародної командної студентської олімпіади з програмування (ACM ICPC). За результатами, абсолютним чемпіоном Дніпропетровської області та Центрального регіону України стала команда ДНУ DNU_FIBONACCIPLUSPLUS. Ще дві університетські команди DNU_47th_Bit та DNU_Toxic_and_Proud посіли почесне друге місце.
Наш університет уже вп’яте, згідно з наказом Міністерства освіти і науки України, призначено базовим для проведення І та ІІ етапів цієї Олімпіади у Центральному регіоні України на 2018-2020 рр. ІІ етап ACM AUCPC вважається 1/4 фіналу студентської першості світу, тож для забезпечення максимально комфортних інтелектуальних змагань у ДНУ були задіяні не лише комп’ютерні класи факультету прикладної математики, але й Ліцею інформаційних технологій при ДНУ ім. Олеся Гончара. Усього учасниками турніру в Центральному регіоні країни цьогоріч стали 37 команд закладів вищої освіти (у тому числі І-ІІ рівня акредитації), а також у форматі неофіційного заліку – ще 7 команд із загальноосвітніх шкіл та ліцеїв Дніпропетровської, Донецької, Кіровоградської, Полтавської та Черкаської областей. Нашу альма-матер представляли одразу чотири команди: DNU_FIBONACCIPLUSPLUS, DNU_47th_Bit, DNU_Toxic_and_Proud (тренер – доцент кафедри комп’ютерних технологій Олександр Хижа) та DNU_NULL (тренер – доцент кафедри математичного забезпечення електронних обчислювальних машин Ганна Михальчук).
Урочисте відкриття Олімпіади проходило 13 вересня – саме у Міжнародний День програміста. Тож із професійним святом усіх учасників турніру радо привітали проректор з наукової роботи ДНУ, професор Сергій Оковитий, декан факультету прикладної математики, член-кореспондент НАН України, професор Олена Кисельова, координатор Олімпіади в Центральному регіоні України, доцент Олександр Хижа, а також представники IT-компаній, що входять до складу IT-Dnipro Community, за спонсорської підтримки якого і проходять змагання. Вони відзначили, що кожен із учасників чвертьфіналу цієї світової першості вже є програмістом із достатньо серйозним досвідом та фаховим рівнем. А відтак, побажали перемоги лише найсильнішим.
Аби всі команди цього технологічно складного заходу були в рівних умовах, перед початком провели відкрите жеребкування та докладно розповіли про регламент і правила змагань. Зазначимо, що основному туру олімпіади передував тренувальний, де учасники змогли ознайомитися з майбутніми робочими місцями та виконати прототипи турнірних завдань. А от протягом основного змагального дня юним програмістам за п’ять годин належало розв’язати 12 нетривіальних задач із різних розділів програмування. За правилами Олімпіади, кожній команді з трьох студентів надавався один комп’ютер з інстальованими сучасними середовищами програмування на мовах С/С++, Java, C#, Python та Pascal. Користуватися допоміжними джерелами інформації, словниками чи електронними пристроями суворо заборонялося. А для перевірки розв’язків у режимі онлайн використовувалася автоматизована система перевірки, доступна учасникам в мережі Інтернет через веб-браузер.
І хоча всі студенти гідно боролися за звання переможця, проте найвищого командного результату досягли саме представники нашої альма-матер. Студенти Андрій Селіванов, Єгор Панасенко та Євгеній Герасимов з команди DNU_FIBONACCIPLUSPLUS за визначений час вирішили 8 із 13 запропонованих завдань, що й стало максимальним показником. І невипадково, адже Дніпровський національний університет давно зарекомендував себе як заклад, де готують гарних, відомих у країні програмістів. Зокрема, досвідчені студенти ДНУ під керівництвом доцента Олександра Хижі неодноразово ставали переможцями попередніх командних олімпіад ACM AUCPC. Так, один із нинішніх переможців третьокурсник спеціальності «Прикладна математика» Єгор Панасенко вже є чемпіоном Дніпропетровської області та успішно працює з різними проектами з веб-програмування на фрилансі. «Починав я зі створення звичайних html-сторінок, потім навчився писати сайти за допомогою програмного забезпечення WorldPress та інших фреймоврків, а тепер мрію перейти до створення мобільних додатків. Працюю із такими мовами програмування, як PHP, JS, CSS, продовжую опановувати Python, адже я не є прихильником заглиблення в роботу лише з якоюсь однією із них». Впоратися нині з різноманітними за складністю проектами хлопцеві допомагає його великий олімпіадний досвід, переконаний він. «Цікаві, складні олімпіадні завдання, насамперед, добре розкривають конкретні програмувальні алгоритми, які потім стають в нагоді у реальній роботі. Головне, ними постійно користуватися», – підкреслює Єгор.
«У повсякденному житті не розв’язуєш такі задачі, тому олімпіада – це хороший спосіб трохи прокачати свій мозок», – переконаний інший представник ДНУ, другокурсник спеціальності «Інженерія програмного забезпечення» Іван Тарасенко. На жаль, його команда DNU_NULL не посіла призового місця, але й потрапляння до першої половини у списку ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади для цієї молодої команди з ДНУ вже є певним досягненням. «Особисто для мене це був дуже цінний досвід, – розповідає Іван. – Під час попереднього етапу були відсіяні багато команд, тож у цьому етапі Олімпіади, де ми змагалися з усією центральною Україною, суперництво видалося дійсно великим. Ми можемо скільки завгодно казати, що день був невдалий, чи клавіатура була незручна, чи почували себе погано, але те, що ми змагалися зі справді сильними командами – це факт. Та й завдання передбачалися досить непрості. Вони вимагали не тільки гарно розвиненої логіки для створення алгоритму розв’язання, а й сильної уваги до дрібниць та прорахунку неочевидних випадків введення даних задач. Були й такі завдання, що на перший погляд здавалися простими, проте для їх вирішення дечого не вистачало, а от чого – складно зрозуміти... Наразі я щиро радий за інші команди з нашого університету, яким вдалося посісти призові місця. Ну, а ми наступного разу обов’язково спробуємо пройти далі й показати значно кращий результат», – обіцяє лідер команди DNU_NULL Іван Тарасенко.
Загалом, у фінал Всеукраїнської олімпіади з програмування, що відбудеться в жовтні 2019 року, вийшли три команди факультету прикладної математики ДНУ ім. Олеся Гончара – DNU_FIBONACCIPLUSPLUS, DNU_47th_Bit та DNU_Toxic_and_Proud. Побажаємо їм удачі, адже у фіналі на наших переможців чекає чимала конкуренція!
А поки що студенти та їхні тренери були нагороджені цінними призами від IT-Dnipro Community на чолі з Євгенієм Гостіщевим і членів спільноти – IT-компаній DataArt, Ciklum, SoftServe, Ruby Garage, Luxoft, ISD, Yalantis, а також компанії CleveRoad.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету