Версія для друку

ДНУ – співзасновник Кластеру університетів Східного партнерства

19 жовтня у Празі ректори Кластеру університетів Східного партнерства (EULER) підписали Меморандум про взаєморозуміння. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара на урочистій церемонії дистанційно представляв ректор Сергій Оковитий.

The Eastern Partnership University Cluster (EULER) – це спільнота 12 співпрацюючих університетів з ЄС та асоційованих країн Східного партнерства: Чехії, Німеччини, Угорщини, Польщі, Італії, України, Молдови і Грузії. Так, серед учасників унікального кластеру: Карлів університет; Гейдельберзький і Кельнський університети; Університет Етвеша Лоранда; Варшавський університет; Міланський університет; Молдовський державний університет; Тбіліський державний університет імені Іване Джавахішвілі. Нашу країну в EULER представляють одразу чотири заклади з різних регіонів: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, Львівський національний університет імені Івана Франка та Ужгородський національний університет.

Під час міжнародної конференції, що проходила у змішаному форматі на базі Карлового університету, були присутні міністр закордонних справ Чехії, посли країн-засновниць Кластеру, ректори і проректори університетів-партнерів. Вони презентували аудиторії саму ідею та принципи кооперації університетів, поділилися очікуваннями від співробітництва з EULER та вже набутим власним досвідом співпраці з різними університетами з асоційованих країн Східного партнерства.

Зведенням мостів між країнами назвав заснування Кластеру Ярослав Курфюрст, заступник міністра закордонних справ Чеської Республіки.

Вибір часу дуже важливий для ініціатив. Я вірю, що зараз дуже правильний час простягти руку допомоги Україні, яка зіткнулася з агресією російської федерації, Молдові і Грузії, для яких також склалися важкі політичні умови. Ми готові боротися разом з Україною, відкрито протистояти імперському злу та підтримувати Україну так довго, як буде потрібно, бо ми розуміємо ваш біль. Це не просто терор населення, руйнування інфраструктури і ракетні атаки – йдеться про саме існування нації. Ми, чехи, маємо, по суті, однакові національні травми, оскільки пережили атаку й анексію територій у 1949 році, що маскувалися під «захист інтересів німецькомовних громадян», у 1968 році півмільйонна армія Росії прийшла в Прагу боротися «з націоналізмом». Ці злочини наших «сусідів» не мають виправдань. Університети як символи свободи, гуманізму й погляду в майбутнє мають протистояти цим загрозам, – наголосив Ярослав Курфюрст.

Ректор Сергій Оковитий виступив перед європейськими колегами із доповіддю щодо важливості та актуальності приєднання Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара до EULER. Насамперед, професор Оковитий подякував Карловому Університету, урядам та громадянам європейських країн за підтримку, яку всі ці довгі місяці війни вони надають Україні, нашому народу, нашій армії, та зосередився на перспективах такого широкого партнерства.

ДНУ традиційно привабливий для європейських партнерів. Переконані, що і нинішнє об’єднання в кластер започаткує сталу колаборацію для паралельного розвитку кількох напрямів діяльності Дніпровського університету – щоб ми могли бути однаково корисними як країнам-партнерам, так і повоєнній Україні, – підкреслив ректор. – Наразі українські університети, маючи потужний науковий потенціал, дуже обмежені в коштах для проведення досліджень, а деякі й узагалі втратили свої корпуси та лабораторії.

Пріоритетом для нашого університету є постановка таких завдань і досягнення разом з учасниками консорціуму таких результатів, які дозволять на наступному етапі формувати грантову заявку за програмою Horizon Europe. ДНУ завжди був орієнтований на вирішення комплексних проблем потужного промислового регіону. Серед глобальних викликів, на які спрямована програма Horizon Europe, нам близькі проблеми адаптації до кліматичних змін, енергоощадні технології, рекультивація і відновлення ґрунтів, проблеми збереження і відновлення екосистем водойм. Нам потрібно вже сьогодні мобілізувати весь науковий потенціал, щоб після Перемоги запропонувати найефективніші рішення як для нашої країни, так і для майбутнього Європи, – наголосив Сергій Іванович.

Іще одним актуальним напрямом співпраці, на який ректор ДНУ звернув увагу закордонних колег, був розвиток спільних освітніх ініціатив. Зокрема, йшлося про участь у програмах Європейського Союзу Erasmus+. Тут у пріоритеті Дніпровського національного університеті – збільшення кількості програм двох дипломів для бакалаврів і магістрів, захист дисертацій під подвійним керівництвом професорів з ДНУ та європейського університету-партнера, проведення англомовних лекційних занять від науковців ДНУ для студентів з Європи тощо.

На засіданні Керівного комітету, зокрема, було підтверджено створення фонду фінансування для спільної діяльності EULER. Партнери-учасники домовилися про спільне фінансування з 2023 року за двома основними напрямками – дослідження та освіта. Передбачається підтримка проєктів із дослідницькою компонентою, формування спільних курсів або програм подвійних дипломів, а також розвиток співробітництва у сфері академічної мобільності між інституціями EULER. Для чіткого управління віртуальним фінансуванням члени EULER уклали відповідну Хартію, що регулюватиметься правом Чеської Республіки.

Доцентка кафедри масової та міжнародної комунікації
Алла Бахметьєва