Версія для друку

Літня школа з географії у Познані

Співпраця Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара з Університетом імені Адама Міцкевича в Познані (Польща), започаткована у 2023 році, дуже активна.

За цей короткий час уже понад 20 студентів і викладачів нашого університету відвідали літні школи у Познані. Кілька днів тому з літньої школи з географії повернулася студентка історичного факультету Юлія Сорока.

Представляємо відгук Юлії про її насичений тиждень у Польщі:

У новий навчальний рік із натхненням і незабутніми враженнями – так би я описала свій стан після участі в Міжнародній літній школі Environment and civilization. GEOGRPAHY for sustainable development, яка проводилася упродовж тижня, з 27 серпня по 2 вересня, в Університеті імені Адама Міцкевича в Познані (Польща). Запропонована польськими організаторами тема – «Довкілля і цивілізація. Географія сталого розвитку» (Environment and civilization. GEOGRPAHY for sustainable development), – охопила коло дуже актуальних та гострих проблем сучасності.

Щодня ми відвідували цікаві лекції і практичні заняття, присвячені змінам клімату, впливу людини на середовище, принципам сталого розвитку туризму, геоінформаційним технологіям, гідрології та ґрунтознавству. Разом із викладачами Познанського університету вели дискусії про відмінності і спільні риси Польщі та України, проблеми з екологією обох країн та шляхи їх вирішення.

Живе спілкування з університетськими фахівцями дозволило відчути їхню щирість, підтримку та легко знайти порозуміння. Лекції проводились англійською і частково польською мовами. А ми, у свою чергу, зацікавили іноземних колег вивчати українську мову.

На заняттях я відчувала себе впевнено: навчальна програма нашого університету дозволила довести високий рівень викладання дисциплін і бути підготовленою для літніх шкіл та міжнародних програм обміну, вільно спілкуватися з ровесниками з інших вишів України та польськими викладачами.

У нас було два дні, щоб відвідати віддалений від міста, але дуже сучасний корпус факультету географії та геології. Це місце надихає на дослідження, а затишна бібліотека має великий фонд сучасних фахових видань із географії.

Для нас організували прогулянку до природного заповідника «Мораско», де знаходяться кратери від падіння залізних метеоритів, і де періодично знаходять фрагменти метеоритів різного розміру.

У Палаці в Денбіні (Dębina Palace) нас гостинно прийняли польські господарі і надали можливість влаштувати для них вечір української кухні, де учасниці літньої школи готували традиційний український борщ, сирники та узвар. А продовженням частування стало дуже приємне спілкування біля багаття. Своєрідною нагородою усім учасникам дружньої «етнографічно-географічної» вечірки стало унікальне природне явище – яскраве місячне гало, яке з’явилося буквально у нас на очах.

В останній день перед виїздом ми мали змогу потрапити в головний корпус Університету імені Адама Міцкевича, зокрема в старий ректорський кабінет, який зараз є музеєм. Нам провели невелику екскурсію містом, де ми побачили найголовніші визначні місця Познані і зробили багато фото на згадку. А біля міської ратуші зустріли українця-цимбаліста, з яким із задоволенням заспівали українських пісень «Гей, соколи», «Червону руту», «Ой, у лузі червона калина».

У Польщі я не вперше, але Познань відрізняється своїм колоритом, де містяни бережуть свої традиції і навіть мають свій особливий «познанський» діалект. Місто, в якому минуле, сучасність і майбутнє об’єднуються.

Цей проєкт дав можливість познайомитися з тим, як навчаються студенти за кордоном, як університети налагоджують міжнародні зв’язки і співпрацю, вмотивував вчити іноземні мови, відкривати нові горизонти і цінувати свою Альма матер.

Висловлюю вдячність кафедрі географії нашого університету, польським партнерам і організаторам, відділу по роботі з міжнародними організаціями та іноземними партнерами ДНУ. Особливо хочу подякувати доцентці Ользі Каковкіній, prof. Miroslaw Makohonienko, prof. Alina Zajadacz.

Юлія Сорока,
студентка групи ІТ-22-1
кафедри географії історичного факультету