Версія для друку

Стипендіати-фізтехівці для оборони та розвитку України

20 грудня відбулося традиційне вручення іменних стипендій Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» кращим студентам-фізтехівцям. Цьогоріч гідними відзнаки стали семеро студентів Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара.

Урочиста церемонія нагородження проходила в ДНУ за участі прессекретарки Благодійної організації «Президентський фонд Леоніда Кучми “Україна”» Дарки Оліфер, ректора університету професора Сергія Оковитого, виконувача обов’язків декана фізико-технічного факультету професора Анатолія Саніна та заступника декана з виховної роботи старшого викладача Олександра Хащини.

Найперше молодих колег, які вибороли право отримати іменні стипендії на 2024/2025 навчальний рік, привітав ректор Сергій Оковитий. Говорячи про успіхи наших студентів, Сергій Іванович подякував Президенту України (1994-2005 рр.) Леоніду Даниловичу Кучмі – випускнику фізтеху, а нині почесному доктору ДНУ за підтримку обдарованої молоді, що прагне присвятити себе високотехнологічним галузям.

Цього року Благодійна організація «Президентський фонд “Україна”» відзначає 20-літній ювілей. Починаючи з 2004 року, вихованці фізико-технічного факультету ДНУ щороку стають номінантами цієї престижної стипендіальної програми. Зокрема, за відмінне навчання, перемоги у профільних олімпіадах і конкурсах, системну науково-дослідну роботу та визначні здобутки в реалізації практичних проєктів, таких як «Студентська ракета», або ж інші персональні успіхи нагороджені вже близько 200 наших студентів, – підкреслив Сергій Іванович.

Особисті вітання Леоніда Кучми стипендіатам, які гідно продовжують справу попередніх фізтехівських поколінь, передала Дарка Оліфер:

Як і ви, Леонід Данилович починав свій професійний шлях інженером-ракетником, просто роблячи ту справу, яка вдавалася йому найкраще. Продовжуючи цю справу, сьогодні ви стали переможцями стипендіальної програми Фонду «Україна», 20 років якої ми відзначатимемо 21 грудня. І це означає, що ви на правильному шляху. Адже під час навчання на рідному факультеті ви змогли не тільки реалізувати свої таланти, а й послужити нашій українській Державі. Важливо, що у незламному і хороброму Дніпрі, на фізико-технічному факультеті ДНУ (тим паче у часи війни!), досі зберігається любов до інженерної справи й незмінна система підготовки висококласних фахівців ракетно-космічної техніки. Сьогодні, коли ми все краще усвідомлюємо зміни в агресивній діяльності ворога, стає очевидною безальтернативність самозабезпечення обороноспроможності України. Тож зараз маємо неабиякий попит на розробників новітньої техніки та інноваційних технологій. Тому що без якісного наукового підходу до виробництва власної ракетної техніки ми не зможемо упевнено рухатися вперед до Перемоги, – зазначила пані Дарка.

Власне, високу оцінку своїх фахових знань від Фонду «Україна» цього року здобули семеро студентів фізтеху ДНУ: п’ятикурсники Олександр Акіншев (ТА-23м-1), Дмитро Тіщенко (ТБ-23м-1), Дмитро Герасимов (ТБ-23м-1), Іван Михайлюк (ТД-23м-1), чотирикурсник Михайло Лобанов (ТК-20-1) та третьокурсники Ярослав Ігнатенко (ТН-21-1) і Дар’я Мартинко (ТС-21-1).

Під час дружнього спілкування із представницею Фонду талановиті фізтехівці обговорили процес навчання на улюбленій спеціальності й поділилися баченням власних кар’єрних перспектив.

Так, свою вдячність Фонду «Україна» за підтримку розвитку молодіжної науки висловив студент кафедри кібербезпеки та комп’ютерно-інтегрованих технологій ДНУ Михайло Лобанов. Із початком війни Михайло з родиною переїхав до Дніпра з Краматорська, де навчався в Донбаській державній машинобудівній академії. Для академії талановитий хлопець встиг розробити телеграм-бот, який став візитівкою закладу. Зараз у ДНУ, продовжуючи успішно навчатися за спеціальністю 174 Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка, Михайло займається розробкою телеграм-боту для нашого кіберспортивного комітету. Для цього він навіть прослухав курс лекцій із програмування від Індонезійського університету комп’ютерних наук та технологій.

Також у складі студентських команд ДНУ Михайло Лобанов брав участь у хакатоні NASA Space Apps Challenge DNIPRO 2022, онлайн-ідеатоні DIGITAL COFFEE у рамках ініціативи Save Ukraine. Stop Disinformation, а також у ХХV Міжнародній молодіжній науково-практичній конференції «Людина і Космос 2023». Зокрема, на цій конференції фізтехівець ДНУ був відзначений дипломом за кращу доповідь – «Застосування штучного інтелекту для виявлення емоційних маніпуляцій, дезінформації та пропаганди в мережі Інтернет». Тема вивчення можливостей штучного інтелекту зараз є центральною у науковій діяльності хлопця. Раніше він вже презентував результати власного дослідження застосування штучного інтелекту для виявлення та запобігання катастроф.

Ще з дитинства батьки привчали мене досліджувати цей світ. Тож в університеті я почав займатися аналітикою запобігання атомним катастрофам через дослідження землетрусів. Сьогодні мені цікаво, як ми автоматично можемо виявляти дезінформацію в Інтернеті. Адже певні алгоритми штучного інтелекту спроможні через аналіз жестів і міміки людини-спікера виявити, чи відповідає її мова тіла словам, що промовляються. Ще одна цікава сучасна технологія для ідентифікації та класифікації, якою я займаюся, це – комп’ютерний зір. Це додатковий набір алгоритмів, які в реальному часі дозволяють відстежувати людей та будь-які інші об’єкти, – розповідає Михайло.

До слова, надалі молодий науковець збирається опановувати технологію 3D друку, на яку і планує витратити отриману іменну стипендію:

Вважаю, що ця галузь нині також актуальна і важлива для наближення нашої Перемоги, – відзначає хлопець.

Активно готує себе для розвитку ракетно-космічної промисловості України й інший стипендіат – магістр кафедри кібербезпеки та комп’ютерно–інтегрованих технологій ДНУ Олександ Акіншев. Олександр має честь вдруге отримати нагороду від Президентського фонду Леоніда Кучми. Відмінник навчання за спеціальністю 173 Авіоніка, вже три роки результативно займається науковою діяльністю. Для своїх наукових досліджень Олександр обрав важливу тему для ефективного використання космосу й забезпечення держбезпеки України – збір інформації про спільне застосування множини орбітальних об’єктів у навколоземному просторі (із застосуванням системи засобів наземного і орбітального базування). Широкої тематики сеансів комбінованих спостережень орбітальних об’єктів стосуються і дипломна робота студента, і виступи та публікації тез на численних всеукраїнських та міжнародних молодіжних науково-практичних конференціях.

На практиці авіоніка напряму пов’язана з системами управління супутників, ракет та інших видів літальних апаратів. Особисто я активно займаюся розробкою програмного комплексу для сучасних зразків ракетної техніки. А саме: проєктуванням мікроконтролерів та мікропроцесорів, завдяки яким відбувається автоматизоване керування під час польоту. Саме ці прилади нині використовуються в різних типах ракет – як «мирних» – ракето-носіях для супутників у космічних дослідженнях, так і тих, що служать зброєю. Тож я розумію, що мої знання і науково-практична робота потрібні країні – нашій військовій промисловості. Розробка високоточної ракетно-космічної техніки – це саме та сфера, в яку наразі необхідно інвестувати. Як, загалом, для підтримки статусу України як космічної держави, так особливо в умовах війни, коли для ефективного захисту і Перемоги нам потрібно постійно прогресувати. І ми, молоде покоління, можемо активно посприяти цьому. Зараз для нас є всі можливості розбудовувати Мрію – стати великим інженером, та й у прямому сенсі відбудовувати нашу «Мрію» та Україну після війни, – говорить юнак.

До речі, Олександр Акіншев вже має безцінний професійний досвід на виробництві не лише за своєю спеціальністю. Поєднуючи навчання і наукову діяльність, він протягом року працював технологом на ДП ВО «Південний машинобудівний завод імені О.М. Макарова». Там молодий спеціаліст проєктував шасі для нових літаків АН-188, яких на цей час у світі тільки три.

Зацікавлений у постійному саморозвитку, Олександр свою нинішню іменну стипендію Фонду «Україна» планує витратити на придбання нової технічної літератури, покращення матеріально-технічної бази власних досліджень і донати на ЗСУ:

Донатити на Збройні Сили України зараз дуже важливо, бо вони захищають нас і дають змогу вільно займатися наукою.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету