Версія для друку

«Тобі мій талант, рідний університете!»

15 березня у науковій бібліотеці Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара пройшло урочисте відкриття циклу творчих зустрічей «Тобі мій талант, рідний університете!». Присвячений 90-річчю створення Дніпропетровської обласної організації Національної спілки письменників України (ДОО НСПУ), захід знайомить із творчим шляхом випускників ДНУ-членів спілки.

Цикл розпочала зустріч зі знаним журналістом і письменником-краєзнавцем Миколою Чабаном. Численних колег-письменників, друзів-видавців і громадських діячів, вчителів та нинішніх студентів ДНУ, які завітали на імпрезу, гостинно прийняв відділ художньої літератури університетської наукової книгозбірні.

На відкритті заходу випускник фізтеху ДНУ, а нині – голова ДОО НСПУ Фідель Сухоніс, пояснюючи ідею проведення подібних творчих зустрічей із випускниками Alma mater, розпочав з арифметики:

Із 45 членів Дніпропетровської обласної організації Національної спілки письменників України – 24 є випускниками Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Більшість із них закінчили історико-філологічний факультет, і лише троє здобули у стінах університету інші спеціальності: це Ваш покірний слуга, Євген Безус (механіко-математичний факультет) та Ольга Рєпіна (факультет психології). Тож Дніпровський національний університет став справжньою «кузнею кадрів» для нашої обласної письменницької організації. І не тільки обласної, адже ми знаємо, що багато випускників також живуть і працюють в інших містах України.

Сьогоднішня зустріч із паном Миколою Чабаном, якого, без перебільшень, можна назвати літописцем нашого краю, я певен буде надзвичайно змістовною. Його завжди цікаво й повчально слухати, – відзначив Фідель Анатолійович.

Теплі слова на адресу знаного гостя підхопила й очільниця наукової бібліотеки ДНУ пані Людмила Лучка. Людмила Миколаївна розповіла про плідні результати багаторічної співпраці письменника із університетською книгозбірнею, а також представила тематичну виставку його видань «Зіркові висоти краєзнавства: Микола Чабан», підготовану для імпрези співробітниками відділу художньої літератури.

Персональна виставка давнього друга нашої бібліотеки, шановного Миколи Петровича, – це лише вершина айсбергу усієї його літературної і творчої спадщини. У нашій бібліотеці ми маємо два бібліографічні покажчики, де зібрані описи понад 2000 праць пана Микола Чабана. Це книги і статті у періодичних виданнях, де він був автором і співавтором, редактором чи упорядником, автором передмов, ініціатором перевидань рідкісних краєзнавчих матеріалів тощо. У виставленій сьогодні колекції міститься 60 книг Миколи Петровича – це змістовно наповнені видання, з неперевершеним авторським підходом до викладення та яскравим ілюстративним матеріалом, що, безумовно, викликають значний читацький інтерес, – наголосила Людмила Миколаївна, представляючи ті енциклопедичні, науково-популярні, наукові періодичні й літературно-художні видання, що містяться у фондах наукової бібліотеки ДНУ.

Дійсно, наукові краєзнавчі дослідження і розвідки Миколи Чабана з історії України й рідного Придніпров’я, життя діаспори та краєзнавчої персоналістики користуються великою популярністю й увагою читачів. Адже це – результат копіткої щоденної праці з першоджерелами, ретельний пошук історичних фактів, порівняльний аналіз даних. Роботи Миколи Петровича сповнені великим обсягом інформації, часто цілковито нової й актуальної, яку дослідник збирає і вишукує протягом довгих років по бібліотеках і архівах й у спілкуванні з сотнями цікавих людей.

Саме про народження багатого творчого доробку й численні історії зі своїх краєзнавчих пошуків говорив із аудиторією сам Автор. На початку спілкування Микола Чабан, випускник філологічного факультету тоді ще Дніпропетровського державного університету (спеціальність «Українська мова та література») з приємністю пригадав яскраві юнацькі спогади про викладачів Alma mater, що вплинули на формування його особистості, а також про початки професійної журналістської та письменницької діяльності в редакціях університетської газети «За передову науку» та обласній молодіжній газеті «Прапор юності». Розповідаючи про подальше становлення себе як краєзнавця, що нині провадить активну екскурсійну діяльність, закликав присутніх подорожувати Україною.

Я як регіональний письменник, що пише про терени, які мене надихають, прошу: подорожуйте вивчайте Україну, її такі різні й несхожі один на одного регіони. Відкривайте красоти та багатства рідної землі. Бо як можна любити те, чого не знаєш? – звернувся до аудиторії пан Микола. А спеціально для юної студентської аудиторії додав:

Сенс моєї сьогоднішнього зустрічі з вами – показати багатства України, прив’язати до рідної землі, аби ви прагнули тут жити і не стали перекотиполем, – сердечно закликав молодь Микола Петрович.

Також упродовж творчої зустрічі письменник відповів на запитання студентів про секрети його невтомної багатогранної праці.

Робота – для мене – це кращий порятунок і розрада. У своїх наукових пошуках мені завжди хочеться пірнати туди, де до мене ще нікого не було. Тож і ви: наполегливо працюйте з тим що любите, не зважаючи на втому й навіть хулу. Й у всякій сфері прагніть до професіоналізму! Ростіть великі! – сказав наостанок юним слухачам Микола Чабан.

Запрошуємо всіх охочих у наукову бібліотеку ДНУ до активного знайомства з творчістю Миколи Петровича Чабана. Поглиблене вивчення його праць завжди закохує читачів в історію рідного краю!

Також чекаємо відвідувачів на наступній зустрічі у стінах Дніпровського національного університету. До Вашої уваги – знайомство із письменницею Наталею Дев’ятко.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету