Версія для друку

Актуальні питання лабораторної біобезпеки у медичних лабораторіях. Вимоги міжнародних стандартів

На факультеті медичних технологій діагностики та реабілітації Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара відбулося розширене засідання науково-методичної ради факультету за участі науково-педагогічних працівників кафедри загальної медицини з курсом фізичної терапії, яка проводить підготовку за спеціальністю 224 Технології медичної діагностики та лікування на всіх трьох рівнях вищої освіти.

Особливим учасником засідання була Наталя Олегівна Латіна – лікар-бактеріолог КНП «Криворізька міська лікарня №7» КМР, аудитор з акредитації медичних та випробувальних лабораторій Національного агентства з акредитації України, учасник Всесвітньої програми з лабораторного лідерства GLLP. Пані Наталя презентувала програму «Розробка Концепції регіональної програми з лабораторної біобезпеки в закладах охорони здоров’я Дніпропетровської області у відповідності до вимог міжнародних стандартів» та запропонувала долучитися до її реалізації вже на рівні підготовки майбутніх лікарів-лаборантів, надавши пропозиції щодо розробки та впровадження курсу з лабораторної біобезпеки. Спікерка, як випускниця ДНУ за спеціальністю «Мікробіологія», висловила зацікавленість у впровадженні цієї дисципліни саме в Alma-Mater, тим більше, що зараз ДНУ є єдиним закладом вищої освіти у Дніпропетровській області, що здійснює підготовку лікарів-лаборантів, і є одним з дев’яти ЗВО в Україні, що готують таких фахівців.

Біобезпека та біозахист у медичних лабораторіях сьогодні є одним з пріоритетних питань управління медичними закладами та системи контролю якості діагностичних досліджень, а також належать до ключових національних потреб, адже Україна перебуває у процесі розбудови Національної лабораторної системи охорони здоров’я, яка відповідатиме європейським та міжнародним стандартам.

Дотримання вимог біобезпеки та біозахисту в медичних лабораторіях є доволі складним та багатогранним питанням, що потребує від керівництва та персоналу лабораторії глибоких теоретичних знань та практичних навичок, тож краще готувати фахівців заздалегідь. Після ознайомлення з пропозиціями для впровадження в освітній процес, було прийнято рішення про розробку курсу вибіркової дисципліни «Біобезпека та біозахист у медичних лабораторіях» для включення його у факультетський каталог вибіркових дисциплін з 2025/26 н.р., а також введення окремих навчальних блоків у ряд освітніх компонентів, які входять до складу бакалаврських та магістерських освітніх програм і дисциплін з циклу підготовки докторів філософії. Зокрема, впровадження розпочнеться вже у цьому навчальному році в рамках дисциплін, що викладаються для здобувачів освіти за спеціальністю 224 Технології медичної діагностики та лікування: «Клінічна лабораторна діагностика», «Мікробіологія, вірусологія, імунологія з мікробіологічною діагностикою», «Управління та організація діяльності закладів охорони здоров’я», «Доказова медицина. Стандарти лабораторних досліджень», «Система управління якістю лабораторних досліджень». Також базові питання біобезпеки будуть включені у курси, що викладаються для студентів спеціальностей 223 Медсестринство («Клінічна мікробіологія та вірусологія», «Медсестринство в інфекційних хворобах», «Медсестринство при невідкладних станах та в медицині катастроф») і 227 Терапія та реабілітація («Організація діяльності реабілітаційних закладів», «Загальна хірургія та долікарська медична допомога»). Впровадження нових знань в освітній процес сприятиме формуванню однієї з важливих для медичних працівників компетентності – здатності провадити безпечну для пацієнта та фахівця практичну діяльність.

Ольга Воронкова,
д-р біол. наук, професор,
декан факультету медичних технологій діагностики та реабілітації.