20 тисяч памʼяток культури національного та місцевого значення перебувають та території, тимчасово окупованій загарбниками, багато з них – вже більше 10 років. Занедбані, частково або повністю зруйновані, обʼєкти матеріальної та духовної спадщини України потребують привернення уваги світової громадськості та напрацювання механізмів фіксації і відшкодування втрат.
«Спадщина, яку ми втрачаємо: забути не можна, пам’ятати» - проєкт, реалізований ГО «Асоціація Ноосфера», який 7 серпня презентували громадськості в Студентському парку Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Проєкт реалізований за сприяння Національного Фонду на підтримку демократії (NED) США в рамках проєкту «Адвокати спадщини: підтримка і просування місцевих ініціативних груп молоді»
В експозиції представлені 12 об’єктів — по 3 на кожну з чотирьох тимчасово окупованих областей (Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької). Відвідувачі Студентського парку зможуть ознайомитися з історією цих пам’яток, культурною значущістю для нашого народу (Кургану «Дід», що в Маріуполі, «Мергелевої гряди», що в Луганській області, «Садиби Попова», що у Василівці, «Асканії-Нова», що на Херсонщині).
Ректор ДНУ Сергій Оковитий, відкриваючи експозицію, зазначив: «У назві «Забути не можна, пам’ятати» ми чітко знаємо, як розставити акценти, як виховувати наше молоде покоління, щоб навіть думки не було про те, що Україна не поверне свої законні землі та культурні цінності, адже нам в цьому допомагає весь цивілізований світ. Наприклад, повернення в Україну «Скіфського золота» беззаперечно демонструє ставлення наших партнерів до збереження національної культурної спадщини України.
Наш університет має свої історії, пов’язані з окупаційними захопленнями на цих територіях – ми прийняли більше 360 тимчасово переселених колег із Сєверодонецька, Слов’янська і Бахмута. Ми знаємо, з яким болем колеги полишали свої навчальні корпуси та евакуювали студентів, документи, техніку...
Тому для нашого університету, для наших колег і студентів дуже важливо тримати зв’язок зі своїми рідними місцями, пам’ятати й усіма способами допомагати ЗСУ звільнити кожен метр нашої рідної землі».
Заступниця начальника управління з питань гуманітарної та соціально-культурної сфери Дніпропетровської обласної ради Ірина Корчемаха презентувала нематеріальну культурну спадщину нашої області, віднесену до списку ЮНЕСКО: козацькі пісні та петриківський розпис.
Про світовий досвід збереження пам’яток матеріальної та духовної спадщини й про роботу українських музейників протягом повномасштабного вторгнення розповіла кандидатка історичних наук, доцентка, заступниця декана з виховної роботи історичного факультету ДНУ Валерія Лавренко. Як заступниця директора з наукової роботи Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького, пані Валерія має великий практичний досвід збереження цінних музейних колекцій та широке коло спілкування із вітчизняними та европейськими музейниками. Ії доповідь «Збереження та захист культурної спадщини під час війни» містила безліч практичних кейсів, сумних та цікавих історій, які відгукувалися глядачам і спонукали до дискусії після презентації.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету