22 серпня 150 родин-переселенців отримали ключі від нового тимчасового соціального житла для мешкканців Маріуполя. Це черговий етап розвитку міжнародного проєкту «ЯМаріуполь.Життя», що реалізується в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара.
Цей масштабний проєкт реалізується за фінансової підтримки Уряду Франції та Міжнародної організації з міграції при ООН й об’єднує зусилля обласних військових адміністрацій Дніпропетровської та Донецької областей, мерій Дніпра і Маріуполя, благодійних та гуманітарних організацій (гуманітарної місії «Проліска» (за підтримки Гуманітарного фонду для України Управління ООН з координації гуманітарних справ), французької організації ACTED, Фонду Ріната Ахметова) та інших.
Як ми вже писали, за спеціальною програмою «ЯМаріуполь. Житло», узгодженою з Міністерством освіти і науки України, ДНУ надав один із університетських гуртожитків під реконструкцію для облаштування сучасного соціального житла на потреби громади Маріуполя. Протягом восьми місяців за партнерської допомоги там проводилися роботи з переобладнання та благоустрою прилеглої території. У результаті ремонту з’явився новітній простір, пронизаний комфортом і турботою. Усе, аби маріупольські родини відчули частинку свого дому, віднайшовши у Дніпрі затишок і підтримку.
10-поверхова будівля гуртожитку ДНУ – це другий гуртожиток у нашому місті, трансформований під соціальне житло. Наразі там, із першого по третій поверхи, вже проживають перші 40 родин маріупольців, які гостро потребували вирішення житлового питання. Четвертий поверх, за домовленістю, залишився у розпорядженні Дніпровського національного університету. На університетському поверсі мешкатимуть освітяни та студенти ДНУ, які втратили власне житло на тимчасово окупованих територіях і тепер теж мають статус ВПО. Далі, з п’ятого по десятий поверхи, заселятимуться наступні маріупольці – сім’ї військових та військовополонених, багатодітні, особи з інвалідністю, пенсіонери та інші вразливі категорії ВПО, що особливо потребують допомоги у важкий період. Усього право на тимчасове житло в модернізованому гуртожитку ДНУ отримали 228 родин (700 людей) із числа ВПО, з яких 202 родини – мешканці Маріуполя.
Власне 22 серпня довгоочікувані сертифікати та ключі від своєї нової оселі отримали понад 150 родин-переселенців. Їх урочисто вручали очільники Дніпра й Маріуполя Борис Філатов і Вадим Бойченко, директорка департаменту соціального захисту населення Донецької обласної військової адміністрації Олена Токарева, регіональна керівниця Міжнародної організації з міграції на сході України Лейла Салехіравеш, ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Сергій Оковитий, менеджер проєктів Фонду Ріната Ахметова Михайло Катеринчак.
На церемонії мер Борис Філатов, найперше, подякував за злагоджену співпрацю муніципалітетів Дніпра та Маріуполя, міжнародних донорів, національних партнерів і великого бізнесу. Міський голова також нагадав, що Дніпро був першою територіальною громадою, яка відгукнулася на звернення маріупольців про допомогу. Із початку повномасштабної війни, 27 квітня 2022 року, саме у нашому місті першими в країні відкрили центр допомоги переселенцям «ЯМаріуполь», на потреби якого була віддана споруда Центральної міської бібліотеки.
– Усі воєнні роки ми завжди допомагали Маріуполю, бо це наш обов’язок. Я впевнений, що ми з вами ще зустрінемося і разом відсвяткуємо звільнення Маріуполя. Знайте, ми поруч. Закликаю не соромитися просити допомоги чи звертатися з будь-якими запитаннями. Чим зможемо – допоможемо. Як от із відкриттям цієї прекрасної будівлі, оновленої завдяки всім нашим партнерам. Тільки так, об’єднавши зусилля, ми зможемо допомогти один одному і разом прийти до Перемоги. Дякую всім, і слава Україні! – звернувся до присутніх Борис Альбертович.
За теплу підтримку вимушених переселенців у Дніпрі колезі подякував міський голова Маріуполя Вадим Бойченко. Внаслідок такого гідного прийому у містах-партнерах у різних регіонах України вже існує потужна мережа центрів «ЯМаріуполь».
– Сьогодні ми вже представлені в 20 містах України, де працюють 29 наших центрів підтримки, – розповів мер. – Нам вдалося зберегти найголовніше – ми зберегли один одного. Ми згуртовані. І це дуже важливо, особливо напередодні великого свята – Дня Незалежності нашої держави. Сьогодні ми також маємо невеличке свято. Ми відкриваємо цей особливий об’єкт, який пліч-о-пліч із багатьма партнерами покроково втілювали в життя. Ми прагнули створити нове бачення, нове ставлення, нову якість і новий комфорт та відповісти на головне запитання: «Що таке соціальне житло в державі Україна?» І це – саме цей об’єкт. 10 поверхів заввишки, де в центрі уваги є Людина, а навколо неї створюється відповідна, гідна соціальна інфраструктура. Наразі питання житла є головним для багатьох українських родин. П'ять мільйонів людей нині мають статус вимушених переселенців. Тільки з нашого шановного міста-героя Маріуполя 62 000 родин чекають на допомогу, а 2000 маріупольців уже гостро потребують такої підтримки з боку держави. Тому сьогодні це наша відповідь, як це має бути, – підкреслив Вадим Бойченко, презентуючи соціальний гуртожиток ДНУ.
Про значення цього соціального житла говорив і ректор Дніпровського національного університету Сергій Оковитий.
– Сьогодні у нас відбувається чудова подія, коли маріупольці отримують тимчасову, проте настільки важливу для себе оселю, де вони зможуть дочекатися звільнення і відбудови рідного міста, аби потім знову повернутися у рідні домівки. Тож ця подія демонструє єдність нашої нації і не лише на рівні регіонів, а й між різними гілками чи місцевими владами. Це наша спільна справа. І наш Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара разом з усіма працює на Перемогу й на те, щоби створити для співгромадян належні умови життя, навчати їх, надавати відповідну підтримку та забезпечувати їм нормальний психологічний і фізичний стан, – наголосив Сергій Іванович.
Адже основною ідеєю цієї великої національної співпраці є збереження скарбу України – її людей. Повернення наших людей з окупації та гідне ставлення до тих із них, хто втратив у рідному місті все.
Гуртожиток Дніпровського національного університету, оновлений за підтримки міжнародних спонсорів та вітчизняних партнерів, зокрема, є прикладом якісного соціального об’єкту для комфортного проживання переселенців.
У спільній роботі на території ДНУ вдалося створити по-справжньому ефективне соціальне рішення для того, аби зберегти цінний осередок маріупольської громади. За умовами договору оренди, у максимально сприятливих умовах маріупольці зможуть тут проживати, спілкуватися та взаємодіяти один з одним аж до закінчення війни та наступний рік після неї. Для цього у споруді соціального гуртожитку були капітально оновлені внутрішні системи, встановлене інноваційне обладнання та проведені сучасні оздоблювальні роботи. На поверхах, окрім стильних квартир-студій, повністю укомплектованих необхідними меблями, були оснащені побутові зони та зони спільного користування (дитячі й ігрові кімнати, коворкінг та спортивна зала для дорослих), функціонують сучасні ліфти і сходинкові перила. Крім того, була добре розбудована прибудинкова територія, де для мешканців встановили альтанки для відпочинку на свіжому повітрі й облаштували дитячий майданчик.
Усі ці зручності відтепер належатиме оцінити другій черзі маріупольців-переселенців, 25 сімей з яких повернулися для проживання тут навіть з Німеччини.
Надалі подібні можливості за програмою «ЯМаріуполь. Житло» у Дніпрі планують створити ще для близько 200 маріупольських родин. У якості соціального житла у жовтні 2024 року очікується відкриття ще п’яти відремонтованих чотириповерхових будинків для переселенців.
Варто зазначити, що, усвідомлюючи свою суспільну місію, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара розпочав активну підтримку громадян із окупованих регіонів ще на початку повномасштабного вторгнення. Як соціально відповідальний ЗВО у березні 2022 року наш університет відгукнувся на прохання надати тимчасовий прихисток колегам з Донецької та Луганської областей. Тож зараз в інших гуртожитках ДНУ проживають сім’ї понад 360 освітян-ВПО – студентів і співробітників ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» (м. Слов’янськ), його відокремленого структурного підрозділу Горлівського інституту іноземних мов та Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля (м. Сєвєродонецьк). Наданий житловий простір на загальних умовах вони розділяють зі співробітниками й студентами ДНУ, що також його потребують.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету