16 вересня відбулася зустріч студентства із ректором Сергієм Оковитим та адміністрацією ДНУ.
На початку Сергій Іванович запропонував зустрічі зі студентами проводити регулярно, раз на семестр, а зі студрадою – частіше, раз на три місяці. Потім він ознайомив членів Ради студентів та студентську спільноту з новими досягненнями університету та поточними можливостями для молоді в отриманні підвищених та іменних стипендій, а також участі в міжнародних грантових програмах.
Зокрема, за результатами інтегрального оцінювання 2024 року, проведеного Державною службою якості освіти України, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара визнано суб’єктом господарювання у сфері вищої освіти з незначним ступенем ризику. ДНУ здобув 15 підсумкових балів – це найвища категорія з трьох можливих. Порівняно з минулим роком, наш університет покращив свою позицію на 5 балів. Такий високий рейтинг (незначний ступінь ризику від провадження господарської діяльності та підсумковий бал 15-20) тоді отримали лише 76 із 290 (26%) ЗВО України.
Ректор акцентував увагу на соціальному захисті студентства та співробітників: своєчасно і в повному обсязі виплачується заробітна плата співробітникам, здійснюються розрахунки за комунальні послуги та за іншими зобов’язаннями ДНУ. Також відсутні затримки із виплатою стипендій. Навпаки, збільшився загальний ліміт стипендіатів від фактичної кількості студентів денної форми навчання, які навчаються за державним замовленням – 44% проти 40% торік. За останній рік удвічі зріс ліміт стипендіатів, що отримуватимуть академічну стипендію за особливі успіхи в навчанні – до 40%.
Так само протягом 2023-2024 академічного року покращилося фінансування науково-дослідних робіт – сягнуло довоєнного рівня і навіть перевищило його. Це стало можливим завдяки успішному конкурсному відбору в конкурсах МОН України, укладанню господарчих договорів на проведення наукових досліджень, а також відновленню активної співпраці з іноземними партнерами.
Досягнуті помітні результати й у загальному фінансуванні Дніпровського національного університету. Так, на фоні суттєвого зменшення фінансування ЗВО України за загальним фондом Державного бюджету в 2024 році ДНУ отримав збільшене фінансування – 213.2 млн грн (проте навіть ця сума залишається меншою ніж у 2022 році – 250.1 млн грн).
Завдяки ефективно проведеній абітурієнтській кампанії-2024 та залучення додаткових коштів зросли і власні надходження університету (наповнення спеціального фонду ДНУ). Нині вони досягли планового показника – 150 млн грн, а до кінця року планується додаткове збільшення.
Потім перейшли до відповідей на запитання. Першим питанням від студентів був розрахунок підвищеної стипендії.
Сергій Іванович повідомив:
- Із 22 лютого 2024 року Вченою радою ДНУ затверджено загальний ліміт стипендіатів у розмірі 44 % (було 40%) від фактичної кількості студентів денної форми навчання, які навчаються за державним замовленням на певному факультеті, курсі, спеціальності.
Загалом ліміт стипендіатів, яким призначатиметься академічна стипендія за особливі успіхи в навчанні, в межах стипендіального фонду встановлено у розмірі 40 % (було 20%) від кількості студентів за курсами, за спеціальностями, яким призначена академічна стипендія, і з рейтингом не менше 82 балів.
Також Сергій Іванович розповів про формування рейтингового балу із оцінок за підсумками семестрового оцінювання та ролі додаткових балів за різні активності у формуванні рейтингового списку стипендіатів. Ректор зазначив, що на спеціальностях, які користуються державною підтримкою, стипендія є вищою.
Найгарячіше обговорювалося фінансування діяльності Ради студентів, яке 29 серпня розглядалося на засіданні Вченої ради університету із чітким окресленням усіх необхідних дій для виділення коштів. Ректор повідомив:
- На Вченій раді за поданням голови Ради студентів розглядалося питання фінансування студентського самоврядування. І ми затвердили згідно з Положенням про фінансування студентського самоврядування Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара виділення коштів у розмірі не менш як 0,5 відсотка власних надходжень, отриманих закладом вищої освіти від основної діяльності. За це Вчена рада і проголосувала. Наступне питання – обсяги надходжень. За розрахунками бухгалтерії, відповідний плановий показник, зафіксований у кошторисі університету поточного року, складає 99 млн 526 тис. 100 грн. Розрахунок половини відсотка цього показника становить 500 тис. Члени Вченої ради на засіданні 29 серпня погодили, що Рада студентів може укладати кошторис на фінансування потреб їхньої діяльності на таку суму.
Голова Вченої ради Ірина Степанівна Попова, зазначивши що факт подання доповідної та кошторису відбувається вперше, підтвердила, що 29 серпня 2024 р. Вчена рада ухвалила таке рішення:
- Затвердити фінансування діяльності студентського самоврядування університету на 2024 рік у розмірі 0,5 відсотка власних надходжень, отриманих університетом від основної діяльності відповідно до статті 40 Закону України «Про вищу освіту», пункт 2.4 Положення про фінансування студентського самоврядування в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара.
Раді студентів, голові Ради студентів Іллі Зінченку підготувати проєкт кошторису відповідно до суми власних надходжень, отриманих університетом від основної діяльності в поточному році, узгодити з бухгалтерією, ректором університету та подати на розгляд Вченої ради на найближче засідання.
Ректор та голова Вченої ради запевнили студентів, що в разі збільшення надходжень за показником «Надходження коштів за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю», обсяг фінансування органу студентського самоврядування також буде переглядатися у бік збільшення.
Дискусія розгорнулася навколо поста в університетському акаунті @dnu.info. Консенсусу із представником студради з факультету прикладної математики та інформаційних технологій Микитою Боровиком вдалося досягти шляхом зміни слова «затверджено» на слово «виділено».
Також обговорювалося запитання від студента історичного факультету Назара Карімова з приводу україноцентричної позиції у вивченні історії та чи буде ДНУ підтримувати студентів, які самостійно хочуть проводити патріотичні заходи. Сергій Оковитий розповів про цикл патріотичних свят, вистави театру «Маски», що проходять в ДНУ. Ректор розповів про облаштування Галереї пошани і памʼяті ДНУ, дизайн якої розробили студенти кафедри образотворчого мистецтва та дизайну. Зазначимо, що однойменний віртуальний проєкт на сайті ДНУ створений два роки тому і сьогодні містить розповіді про 37 наших Героїв. Патріотичну позицію Назара підтримав і в.о. проректора з науково-педагогічної роботи у сфері міжнародного співробітництва Віктор Гассо.
Студент факультету прикладної математики та інформаційних технологій намагався знайти відповідь на питання, як бути студентам, які не згодні з позицією Іллі Зінченка в постах та листах до Міністерства освіти і науки України. Він вважає, що такі дії шкодять репутації ДНУ, адже побачив у листах безпідставні звинувачення і маніпулювання фактами. Студент зазначив, що голову Ради студентів обрали менше 1% студентів ДНУ (насправді 1,52% - ред.). Ректор зазначив, що не має права втручатися в діяльність органів студентського самоврядування, тому порадив студентам активно брати участь у виборах на Конференцію, в роботі рад факультетів та університету, в узгодженні положень.
Проректор з наукової роботи Олег Маренков розповів студентам про проєкт SMART-укриття, будівництво якого розпочнеться у вересні-жовтні в 1 корпусі.
Емоційно обговорювалося питання затвердження осіб на поселення та дотримання правил внутрішнього розпорядку в гуртожитках студмістечка, де сьогодні мешкають разом із нашими студентами близько 400 внутрішньо-переміщених осіб та 220 родин із Маріуполя.
- Наказом ректора затверджується комісія на поселення, в кожній комісії є керівники органу студентського самоврядування гуртожитку. Саме ця комісія вирішує, кого селити, а кого – ні. Студенти мають аргументувати, чому вони не затверджують поселення певної особи. Якщо це внутрішньо переміщена особа – то будемо виходити на той університет, який релокований до нас наказом МОН України.
Питання підняв голова студради факультету фізики, електроніки та компʼютерних систем Дмитро Галич, продемонструвавши відео, відзняте в гуртожитку дві місяці тому.
Наступного ранку, 17 вересня, ректор зібрав нараду комендантів усіх гуртожитків, де було встановлено, що інцидент стався в гуртожитку №6, а комендантка Тетяна Самойленко не поінформувала директорку студмістечка Яну Торовик та ректора університету.
Сергій Іванович зауважив, що протягом двох з половиною років повномасштабного вторгнення в гуртожитках не було жодного інциденту, повʼязаного зі спільним проживанням студентів та наших релокованих співгромадян, тому доручив комендантам розробити план розселення, щоб максимально розвести по поверхах студентство та переселенців, зазначивши, що в гуртожитках достатньо вільних місць. Також наголосив на дотриманні правил внутрішнього розпорядку всіма мешканцями та повторному інформуванні вахтерів про порядок дій в надзвичайних ситуаціях.
Директорка студмістечка Яна Торовик повідомила, що завершується поселення в гуртожитки першокурсників, загалом видано накази про поселення 800 студентів. Триває поселення студентів із Покровська та інших міст, що піддаються щоденним обстрілам окупантів.
Повертаючись до зустрічі зі студентством, зійшлися на тому, що має бути діалог між різними групами студентів, які обстоюють різні позиції, між адміністрацією та студрадою для налагодження конструктивної взаємодії.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету