На черговому засіданні Ради ректорів ЗВО Дніпропетровської області в центрі уваги були виклики вступної кампанії-2025, адже кількісні та якісні характеристики складу абітурієнтів, які оберуть університети нашої області, безпосередньо впливають на стійкість системи вищої освіти регіону загалом та кожного ЗВО зокрема. Співдоповідачами у питаннях, зазначених у порядку денному наради в Міністерстві освіти і науки України 18 листопада, виступили голова Ради ректорів, ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Сергій Оковитий та ректор Університету митної справи та фінансів Дмитро Бочаров. Зокрема, розглядалися запропоновані МОНУ зміни у формульному розрахунку фінансування ЗВО.
- Міністерство знову передбачає фінансування навчання здобувачів вищої освіти через державні гранти. Зокрема 118 студентів ДНУ цього році отримали право на навчання за гранти, а наш університет вже отримав більше 1 млн грн на навчання цих студентів. Крім цього, в кількох пунктах зменшено «кроки» у визначенні коефіцієнтів, зокрема стосовно контингенту здобувачів вищої освіти, фінансування наукових досліджень тощо. Це дає більше можливостей для диференціації при визначенні фінансування, – наголосив Сергій Оковитий.
Ректор ДНУ запропонував колегам вийти з пропозицією до МОНУ, щоб залишити без змін термін фіксування суми фінансування наукових досліджень 31 грудня попереднього року, адже саме в останні місяці здійснюється певна частка розрахунків.
Доповідачі звернули увагу на зміни у Порядку формування мінімального розміру плати за навчання, а саме підвищення плати за навчання на певні спеціальності на коефіцієнт 1,25. Дмитро Бочаров зазначив:
- Логіка індикативної ціни полягає в тому, що є певний поріг, нижче якого не можна спускатися. Але коефіцієнт 1,25 передбачає, що вартість підготовки фахівців за цими спеціальностями на контрактній формі навчання буде здійснюватися на чверть дорожче, ніж за бюджетною формою, – наголосив ректор УМСФ.
Ректори ухвалили звернутися до Міністерства освіти і науки України зі своїми пропозиціями щодо комплексу обговорюваних питань.
Заступник директора Департаменту освіти і науки Дніпропетровської ОДА Антон Демура звернув увагу ректорів на актуальні питання взаємодії Департаменту із університетами.
Тему викликів, які постають перед вищою школою та загальноосвітніми закладами освіти під час вступної кампанії, продовжила Марина Горбенко-Хвастунова, директорка Дніпропетровського регіонального центру оцінювання якості освіти. Зокрема, вона охарактеризувала основні етапи організації НМТ та магістерських іспитів.
- Саме заклади вищої освіти координують нашу діяльність при організації ЄВІ та ЄФВВ. У 2023 році магістерські вступні іспити складали 6 тисяч абітурієнтів, а в 2024 – 16,5 тисяч. Ми не були готові до такої кількості вступників, проте завдяки співпраці між школами, Департаментом освіти та науки і закладами вищої освіти ми змогли забезпечити проведення ЄВІ/ЄФВВ. Але наголошую, що ЗВО мають на наступний рік збільшити кількість місць абітурієнтів. Також викликом цього року були відключення електропостачання та забезпечення пунктів тестування резервним живленням, адже чотиригодинний НМТ неможливо писати з великими перервами. Однак усі тестування відбувалися в укриттях,– наголосила Марина Горбенко-Хвастунова.
Директорка Дніпропетровського РЦОЯО подякувала університетам за сприяння в проведенні тестування та розповіла про прогнозовані виклики до сесій НМТ та ЄВІ/ЄФВВ в наступному році, наголосивши, що пункти мають облаштовуватися в укриттях та оснащуватися генераторами.
Про проблеми охорони здоров’я в колективах ЗВО ректорам розповіла Валентина Портних, завідувачка відділу імунопрофілактики дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Вона наголосила на необхідності проведення додаткової імунізації проти кашлюка, дифтерії та правця з метою забезпечення стабільної епідемічної ситуації у Дніпропетровській області.
- Порівняно з 2023 роком зростає захворюваність на кір, кашлюк, інфекційний паротит. Так, за деякими захворюваннями кількість випадків зросла у 18 разів. Лікарі чітко фіксують зв’язок такого поширення інфекційних хвороб зі зниженням імунізації населення, – наголосила Валентина Портних.
Також доповідачка розказала про вакцини, які сьогодні доступні мешканцям області, та як можна організувати процес імунізації безпосередньо в ЗВО.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету