Студенти історичного факультету отримали можливість на практиці опанувати навички екскурсійної діяльності в рамках проєкту кафедри всесвітньої історії Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара «Європейський мультикультуралізм як досвід та шлях до європейської інтеграції України»/«European multiculturalism as an experience and a path for Ukraine's European integration».
Знайомство студентів із методикою екскурсійної роботи розпочалося з тренінгу від фахових гідів, кандидаток історичних наук та співробітниць Дніпропетровського національного історичного музею імені Д. І. Яворницького – Катерини Грищенко та Тетяни Кудрицької. Тренерки запропонували студентам цікаву вправу: розповісти про візит до нашого міста від певної особи за заданими параметрами.
Анастасія Галімова, студентка другого курсу магістратури історичного факультету коментує це завдання наступним чином:
– Мені випала нагода розповісти про Катеринослав початку ХХ ст. очима молодої дівчини з числа колоністів-менонітів. Спочатку було складно, адже я не була на 100% впевнена у знанні історичного контексту. Скористалася допомогою Google, подумала над сюжетом, додала трохи акторської майстерності… і, врешті, впоралася із завданням.
Поліна Поняткова, другокурсниця бакалаврату також захопилася завданням щодо сторителінгу:
– Це дуже незвично – розказувати про рідні місця, але в минулому, ще й від особи, яка належить до не зовсім знайомої тобі культури. Принаймні, мене це спонукало заглибитись у вивчення тютюнового бізнесу караїмської громади наприкінці ХІХ-початку ХХ ст.
Перша екскурсія, яку проводили вже безпосередньо студенти, відбулася у с. Солоного, де розташовується садиба колоністів-менонітів, родини Бергманів. Екскурсію організував студент третього курсу історичного факультету Кирило Габор. Він не перший рік проводить краєзнавчі розвідки на теренах Солонянщини. Зокрема, торік молодий дослідник виявив три дитячі надгробки, що належали родині Бергманів. Бонусом для екскурсантів стало відвідування основної експозиції солонянського музею.
Друга екскурсія охопила центр Дніпра. Її співавторами стали третьокурсники Костянтин Ашихман та Леон Брага. Хлопці розповіли про роботу Контори опікунства іноземних колоністів, завели екскурсантів до Костелу Святого Йосипа, виклали історію бельгійського трамваю у нашому місті, показали колишню пивоварню Боте та млин Тіссена.
Третя екскурсія присвячувалася європейській історії на проспекті Науки. А екскурсоводом стала голова ради студентів історичного факультету Дар’я Кравець. Екскурсанти побували у ботанічному саду ДНУ, заснованому Олександром Рейнгардом, відвідали Центр українсько-німецьких досліджень на кафедрі всесвітньої історії, оглянули банерну виставку в університетському парку, присвячену, в тому числі, менонітській спадщині на тимчасово окупованій рф території Запорізької області. Щемливою сторінкою екскурсії стала оповідь про історію Голокосту від куль та конфлікту пам’ятей, яка досі присутня в парку університету, щодо подій масового розстрілу євреїв на цьому місці у жовтні 1941 році.
Екскурсант Денис, який навчається у 10 класі, ділиться своїми враженнями:
– Дуже цікаво було побувати в самому університеті. Особливо, коли викладачі показували, як раніше проводилися дослідження історії колоністів. Коли фотографували на плівку, читали мікрофільми. Це так незвично сьогодні. Але добре, що ця історія зберіглася, бо зараз багато з тих місць, які досліджували, під окупацією, а росіяни часто нищать спадщину.
Наразі в Дніпро прийшла холодна погода, а отже, екскурсії істориків переміщуються до музейних залів, позаяк поновлення подібних заходів, які поєднують професійну підготовку і знайомство з мультикультурним минулим нашого регіону, планується вже навесні. Отже, до наступних зустрічей!
Історичний факультет