Версія для друку

Ми маємо право на правду про цю війну

26 листопада викладачі факультету систем і засобів масової комунікації ДНУ взяли участь у воркшопі «Європейські стандарти журналістики і війна», де обговорювали важливі й актуальні питання. Це не просто черговий захід – це подія, яка дає змогу зрозуміти, як працювати з інформацією і бути журналістом, коли світ навколо буквально палає.

   

Організаторами стали Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв, Міністерство закордонних справ України, Фонд Ганнса Зайделя в Україні та Західноукраїнський національний університет. Спікери ділилися своїм досвідом і надихали на конкретні дії.

Військова кореспондентка «Української правди» Ольга Кириленко поділилася роздумами про те, як залишатися чесним із собою та аудиторією навіть у найскладніших умовах. Її слова: «Ми маємо право на правду про цю війну» стали лейтмотивом зустрічі.

 

Ігор Бурдига, кореспондент Deutsche Welle, пояснив особливості роботи воєнного кориспондента міжнародної редакції.

– Зазвичай Deutsche Welle дотримується нейтрального, беземоційного стилю. Однак один із найефективніших моїх текстів вийшов саме тоді, коли я порушив це правило. Це була моя особиста розповідь про звільнений Херсон. Я сам із Херсона. Коли потрапив у місто без електрики та звʼязку, уникнути емоцій було неможливо. Я написав про це. І цей текст викликав відгуки – його активно читали та обговорювали. Війна – це також про емоції.

 

Сценаристка Олена Жилун представила травмоінформативний підхід у журналістиці, зокрема поділилася досвідом роботи Veteran Hub із ветеранами, ветеранками та їхніми родинами.

– Ми фіксуємо історії ветеранів і ветеранок, їхніх сімей. Сьогодні важливо пам’ятати, що не лише самі ветерани потребують уваги, а й їхні родичі, які часто переживають не менш травматичний досвід. Ми працюємо з людьми особисто – наразі поспілкувалися вже з понад 4000 ветеранів. У цій роботі особливо важливими є історії від першої особи, розповіді безпосередників, які дозволяють глибше зрозуміти їхній досвід.

  

Цей підхід допомагає журналістам висвітлювати складні теми з повагою та емпатією, уникаючи додаткового травмування героїв історій.

Випускник факультету систем і засобів масової комунікації ДНУ, експерт із медіа, нині креативний директор Lviv Media Forum Отар Довженко акцентував увагу на роботі з сенситивним контентом, зокрема на тому, як уникати зайвого хейту, зберігаючи при цьому правдивість матеріалу. Спікер порушив важливе питання кореляції натуралізму жахів війни з журналістською етикою, підкреслюючи, що медійники повинні обережно ставитися до того, як подають такі теми, щоб не завдати шкоди ані своїй аудиторії, ані героям своїх історій. Отар зазначив, що медіа мають поважати приватне життя людей, про яких пишуть, особливо обережно подаючи інформацію про дітей, постраждалих від війни. Журналісти повинні пам’ятати, що дотримання етичних стандартів у таких випадках – це не просто професійна вимога, а питання людяності й відповідальності перед тими, про кого вони розповідають.

 

– Війна – це фільм жахів, – наголосив спікер. Ліна Кущ з Національної спілки журналістів України додала, що журналісти та редакції відповідають не лише за те, про що і як вони розповідають, а й за наслідки цих розповідей. Коли героями є звичайні люди, а не публічні особи, політики чи зірки, їхнє приватне життя захищене законом. Оприлюднення персональних даних таких людей може зашкодити їхній безпеці, здоров'ю та життю.

 

Іван Стичинський з Українського інституту національної пам’яті розповів, як важливо працювати на збереження пам’яті про війну та героїв. Він наголосив, що війна – це не лише фронтова лінія, де військові стоять на нулі. Є й багато інших захисників країни, зокрема сили ППО, волонтери та звичайні люди, які роблять свій внесок у захист Батьківщини в різних її куточках. Журналісти мають пам’ятати, що війна і участь кожного в ній є вагомими та самоцінними, незалежно від того, чи йдеться про військових, чи цивільних.

 

Говорячи про дизайн в медіа, Богдана Макарчук, співзасновниця «Якого біса? Медіа», продемонструвала, яке значення має візуалізація, коли йдеться про висвітлення війни та її наслідки.

Воркшоп «Європейські стандарти журналістики і війна» став важливим майданчиком для обміну досвідом та обговорення професійних аспектів роботи журналістів в умовах війни.

Факультет систем і засобів масової комунікації