Версія для друку

Фахово про сучасні виклики у підготовці психологів

4 грудня в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара пройшов Всеукраїнський круглий стіл «Сучасні виклики підготовки майбутніх фахівців психолого-педагогічного напрямку». Захід присвячувався 40-річчю факультету психології та спеціальної освіти ДНУ.

На ювілейну подію, що проходила у змішаному форматі, психологи Alma mater запросили колег-представників різних регіонів та наукових шкіл України. Усього учасниками круглого стали понад 50 визнаних та молодих спеціалістів психолого-педагогічного напряму із Києва, Дніпра, Житомира, Одеси, Миколаєва.

Із вітальним словом до професіоналів галузі звернувся ректор ДНУ член-кореспондент НАНУ, професор Сергій Оковитий. Сергій Іванович також виконав приємну місію – відзначив професійні заслуги колективу факультету психології та спеціальної освіти (ФПСО), урочисто нагородивши психологів та педагогів ДНУ персональними ректорськими Подяками.

– Сьогодні розвиток психологічного напряму є пріоритетним як для України, так і для ДНУ. Розуміючи важкі наслідки воєнного десятиліття для наших співгромадян, за ініціативою Олени Зеленської започаткована Всеукраїнська програма ментального здоровʼя «Ти як?», діють міжнародні, державні та регіональні програми підтримки для ветеранів і цивільних, як для дорослих, так і дітей. Ми розуміємо вимоги, що висуватимуться до рівня кваліфікації наших випускників, тому приділяємо велику увагу розробленню нових сучасних освітніх програм. Нещодавно на факультеті була впроваджена актуальна освітня програма «Кризова та реабілітаційна психологія», а з нового навчального року очікуємо відкриття іще двох – «Клінічна психологія» та «Дошкільна підготовка». Крім якісної підготовки бакалаврів та магістрів, на факультеті активно здійснюється підготовка наукових та науково-педагогічних кадрів за третім освітньо-науковим рівнем, – розповів ректор.

Приймаючи заслужені вітання на адресу своїх колег, деканеса факультету кандидатка педагогічних наук, доцентка Зоя Бондаренко згадала славетну 40-річну історію становлення факультету (1984-2024) й окреслила подальші перспективи його успішної роботи. Так, пригадуючи основні віхи розвитку, Зоя Петрівна розповіла про попередній досвід і традиції фахового психолого-педагогічного супроводу всього університетського поступу. Говорячи про знакові події в офіційній історії ФПСО ДНУ, деканеса не оминула і талановитий кадровий склад науковців, які своєю невтомною й сумлінною працею помітно збагатили загальну теорію та практику навчання і виховання різних поколінь профільних спеціалістів в Alma mater.

 

Нині факультет психології та спеціальної освіти Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара щиро пишається тим, що здійснює фахову підготовку близько 1000 студентів та аспірантів за денною, вечірньою і заочною формами. Здобувачам різних рівнів вищої освіти пропонуються дві спеціальності – 016 Спеціальна освіта (ОП «Спеціальна освіта: логопедія та корекційна психопедагогіка») та 053 Психологія (ОП «Психологія», «Практична психологія»).

– Факультет невпинно зростає і розвивається. Для порівняння: якщо у 2011 році навчання здобувачів освіти здійснювали 1 доктор психологічних наук, 11 доцентів – кандидатів наук й 5 асистентів, то в 2024 році – вже 59 викладачів, з яких 7 докторів психологічних наук, 3 доктори педагогічних наук, 6 професорів, 29 доцентів – кандидатів наук. Усі вони – відомі у регіоні фахівці в галузі психології та спеціальної освіти. Тож позитивна динаміка цілком помітна.

І також дуже приємно відзначити, що наш колектив постійно поповнюється хорошими, розумними й освіченими аспірантами, які успішно беруть на себе функції викладачів та кураторів. Ці молоді та творчі особистості приносять креативні ідеї і, загалом, роблять усе, аби наш факультет розвивався, – підкреслила очільниця Зоя Бондаренко.

 

Добрим словом на заході згадали і випускників, які гідно несуть славу рідного факультету. Чимало них нині долучаються до волонтерського руху, а також захищають країну у складі ЗСУ. Серед них, на жаль, є і двоє полеглих вихованців-героїв – Михайло Новіков та Артем Збаранський, які поклали свої життя за те, аби ми всі могли продовжувати жити і розвиватися у незалежній Україні.

Саме аспектів особистісної готовності майбутніх психологів до професійної діяльності в надзвичайних (неочікуваних/непередбачуваних) ситуаціях сьогодення торкалася перша представлена доповідь. У ній докторка психологічних наук Олена Бондарчук, професорка кафедри публічного управління і проєктного менеджменту ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПНУ (м. Київ), представила нове дослідження моделей особистісного розвитку фахівців соціономічних професій у кризових умовах, зумовлених війною. Науковиця коротко розглянула пріоритети підготовки майбутніх психологів, враховуючи нинішні виклики, а також презентувала адаптивні соціальні практики з урахуванням специфіки діяльності. Особливо цінним є те, що технології соціально-психологічної підтримки, вироблені київськими науковцями, можуть бути ефективно впроваджені у будь-якому ЗВО країни. Адже низка цих технологічних інструментів дозволяє відновити психологічне благополуччя й освітянських соціальних спільнот – через поповнення особистісних ресурсів їх членів, відновлення безперервності й забезпечення загального переходу від рутинізації до нормалізації життя у часи війни.

Інша гостя круглого столу – докторка педагогічних наук, професорка Елліна Панасенко, завідувачка кафедри практичної психології Донбаського державного педагогічного університету, який уже 3 воєнні роки працює на базі нашого університету – також зосередилася на практикоспрямованій темі. До уваги колег Елліна Анатоліївна надала роботу «Підготовка психологів до супроводу педагогів у подоланні емоційного вигорання». У цій змістовній доповіді фахово розглянуто феномен професійного емоційного вигорання освітян: причини і ознаки, етапи, методи діагностики та психологічна допомога на різних стадіях.

Роман Бабич, випускник ФПСО 2007 року, в минулому практичний психолог психологічної служби ДНУ, а нині викладач кафедри загальної та соціальної психології ДНУ, розповів професійній аудиторії про ексклюзивний продукт, створений університетськими фахівцями – програму «Ігрові форми додаткової практико-орієнтованої освіти», що вже апробовується нашими студентами.

Напрацюваннями з неформальної складової професійної освіти психологів у Міжнародному класичному університеті імені Пилипа Орлика (м. Миколаїв) поділилася ректорка Наталія Євдокимова – академікиня УАН, докторка психологічних наук, професорка, яка свого часу також працювала на кафедрі загальної та соціальної психології ДНУ. Наталія Олексіївна описала досвід реалізації в її ЗВО різних практик трендової неформальної освіти для формування суб’єктності та розкриття потенціалу майбутніх психологів-професіоналів. Серед них: навчання через досвід, онлайн-курси і школи, майстеркласи та тренінги, групи за інтересами та клуби, наукові гуртки і дослідження тощо.

Усі сучасні виклики наукової підготовки психологів на третьому рівні вищої освіти розглядала у своїй доповіді докторка психологічних наук Оксана Кононенко – академікиня НАН ВОУ, завідувачка кафедри соціальної психології Одеського національного університету імені І.І. Мечнікова. Оксана Іванівна закцентувала на загальних змінах парадигми освітнього процесу та ролі третього (PhD) рівня освіти у підготовці психологів. Як гарант ОНП «Психологія» пані Оксана також детально окреслила вимоги у підготовці докторів психології, проаналізувала основну мотивацію під час написання й захисту дисертацій та надала власні експертні рекомендації для вдосконалення підготовки.

Зі свого боку, про шлях майбутніх психологів – від студента до майстра – говорив із колегами Віктор Мушинський, керівник психологічної служби системи освіти Дніпропетровщини. Як спеціаліст Віктор Петрович описав, що чекає випускників-практичних психологів, задіяних у системі освіти області. Досліджуючи різні компоненти та професійно важливі якості, у своїй доповіді Віктор Петрович особливо наголосив на розвитку особистості як основному інструменті професійної діяльності практичного психолога освіти.

 

Загального контексту формування і становлення спеціальностей «Психологія» та «Дефектологія» в Дніпровському регіону стосувався виступ доктора педагогічних наук Віктора Гладуша. Нині Віктор Антонович є професором кафедри психології, логопедії та інклюзивної освіти соціально-психологічного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка. А ще вісім років тому він працював у нашому університеті, де протягом усіх 23 років плідної праці багато зробив для запровадження новітньої дисципліни «Спеціальна освіта: логопедія і дефектологія», що однозначно дозволило ФПСО ДНУ бути на видноті у професійних колах. Саме у Дніпровському національному університеті 20 років тому вдалося другими в Україні (після київського Українського державного університету імені Михайла Драгоманова) повноцінно розробити новий психокорекційний напрям та міцно закріпитися на ринку освітніх послуг. Започаткована за підтримки відомих практиків спеціалізованих шкіл, нова корисна дисципліна тоді стала яскравим відкриттям для фахівців нашого регіону.

Як розповів присутнім професор Гладуш, знаний історик педагогіки, Дніпропетровщина і ДНУ зокрема завжди знаходилися в авангарді організації психологічної освіти України. Це сьогодні 053 Психологія є надзвичайно затребуваною в країні спеціальністю, а 30-40 років тому українське суспільство нагально потребувало появи такого фаху.

– Саме наприкінці 80-х-початку 90-х років у ЗВО нашої держави масово відкривалися спеціальності «Психологія». На той час ДНУ був одним із перших в Україні, хто уже пропонував підготовку спеціалістів за цим фахом. Кадровою базою слугували професіонали тодішньої кафедри педагогіки і психології, – відзначив Віктор Антонович.

Однак не тільки знаменні історичні віхи та витоки факультету пригадувалися на ювілейному форумі. Багато говорилося й про нові широкі горизонти, що відкриваються нашим сучасним науковцям. Усвідомлюючи всі непрості виклики модерної епохи у підготовці фахівців психолого-педагогічного напряму, на факультеті переконують: вдасться подолати і позитивно вирішити усе! Уміло використовуючи досвід і багаті надбання минулого, науково-педагогічний склад ФПСО ДНУ вбачає цілком оптимістичні перспективи та розробляє нові цікаві плани.

– У наших найближчих планах – відкриття лабораторії практичної психології, де впроваджуватиметься гуманітарна модель психологічного консультування, базованого виключно на національних традиціях, а також створення Музею історії факультету, – розповіла деканеса ФПСО Зоя Бондаренко.

Щиро бажаємо нашим колегам творчої наснаги для успішної реалізації усіх амбітних задумів!

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету