Талліннський медичний коледж сумісно з Естонським центром міжнародного розвитку реалізували великий проєкт стажування для підвищення кваліфікації медичних працівників України, зайнятих у сфері ерготерапії. За участі Міністерства охорони здоров’я України було скоординовано відбір учасників для проходження співбесіди з представниками коледжу. За результатами конкурсного відбору до проєкту «Стажування з ерготерапії» в Естонії долучилася деканеса факультету медичних технологій діагностики та реабілітації ДНУ професорка Ольга Воронкова.
Стажування проходило на базі підрозділів Північно-Естонського медичного центру та у Талліннському медичному коледжі (м. Таллінн, Естонія) протягом жовтня-листопаду 2024 року. Учасники мали можливість ознайомитися з роботою провідних реабілітаційних центрів Естонії, відвідати підприємство, що займається виробництвом та обслуговуванням допоміжних засобів, пройти майстеркласи від провідних фахівців та власне стажуватися у реабілітаційному відділенні одного з медичних закладів Естонії, обраних для реалізації проєкту.
– Протягом першого тижня учасники в групах опановували застосування асистивних технологій у навчальному просторі «Квартира» на базі Талліннського медичного коледжу. Це відкритий простір, яким можуть скористатися пацієнти ерготерапевтів для підготовки до самостійного проживання. Середовище повністю імітує квартиру-студію і пацієнт може визначитися, що йому дійсно потрібно і як можна адаптувати власний простір для зручності. Також у цьому середовищі можуть пройти навчання родичі пацієнта, які допомагатимуть у повсякденних активностях. На нашому факультеті в ДНУ також облаштовані подібні локації, тому збагачуємо наш досвід практиками роботи колег, - говорить Ольга Сергіївна Воронкова.
Один день занять українських фахівців був присвячений майстеркласу з виготовлення ортезів для верхньої кінцівки. Як зазначає професорка Воронкова, це доволі кропітка робота, що вимагає точності та уваги, але результат вартує того, бо ортез значно полегшує життя пацієнтові.
Учасники стажування також відвідали найбільше підприємство Естонії з виробництва та обслуговування допоміжних засобів «Invaru», де ознайомилися із різними видами асистивних засобів і технологій та спробували їх на собі. Це і колісні крісла, і спеціалізовані сидіння, і засоби для комунікації, і допоміжне знаряддя для здійснення активностей у повсякденному житті. Українські фахівці побачили, як обирається засіб, можливості додаткового його налаштування, дізналися про програму соціальних гарантій та доступність цих технологій людям з інвалідністю.
– Компанія Invaru професійно консультує пацієнтів з вибору засобів – від елементарних милиць до електричного крісла-підйомника, від інклюзивної клавіатури до налаштування можливості керувати комп’ютером за допомогою лише погляду. Фахівці центру адаптують засоби до потреб пацієнтів, за необхідності займаються ремонтом та здійснюють виїзні візити до громадських закладів з метою їх адаптування до умов інклюзивності, - розповіла Ольга Сергіївна.
На базі Центру нейрореабілітації в Хаапсалу українські фахівці з ерготерапії ознайомилися з роботою сучасного технологічного обладнання для терапії пацієнтів з ДЦП та спінальними травмами. Цей центр є одним з найбільш потужних у Північній Європі і оснащений самим сучасним обладнанням.
Особлива увага приділяється реабілітації дітей з інвалідністю. У Центрі нейрореабілітації в Хаапсалу основний профіль роботи – це допомога дітям з ДЦП. Щоб зробити їхнє життя максимально наближеним до однолітків, на території закладу обладнано навіть інклюзивний ігровий майданчик.
Однією зі складових програми було стажування на базі клінічного закладу. Зокрема професорка Ольга Воронкова стажувалася на базі Північно-Естонського медичного центру у м. Таллінн, у відділенні реабілітації та психіатричної клініки медичного центру.
– Загалом реабілітаційна програма в Естонії триває 21 день. На ці три тижні практики ми були зайняті протягом робочого дня з усіма пацієнтами, яких веде ерготерапевт-наставник. Це дуже різні випадки, дуже різна складність ситуації, дуже різний вік і зовсім різні характери людей, а також дуже різні особисті історії. Величезна вдячність всім пацієнтам за їх згоду на взаємодію з нами під час практики, коментарі та відповіді на запитання.
На базі психіатричної клініки проводили 1 день на тиждень. За цей час мали змогу ознайомитися з особливостями інтерв’ювання пацієнта, з методом вібротерапії, долучитися до занять з когнітивної терапії, ландшафтної терапії (прогулянки з пацієнтами до узбережжя моря через лісопаркову зону), арт-терапії малюнком.
Під час стажування за кожним учасником був закріплений тьютор-наставник, який здійснював навчання. Величезна вдячність естонським колегам за готовність ділитися знаннями, незмінно доброзичливе ставлення та щиру підтримку України.
В якості звітного завдання стажування за нами було закріплено по одному пацієнту, супровід якого ми мали здійснювати, починаючи від збирання анамнезу й діагностики – до контролю ефективності призначених процедур та аналізу змін на момент виписки. За результатами цієї активності на момент завершення стажування ми мали підготувати доповідь «Case study report», захистивши презентацію на звітній конференції. Захист проходив у гібридному форматі, до нього доєдналися як колеги у конференц-залі, так і через зум-конференцію. Доповідь була присвячена результатам реабілітаційного втручання для пацієнта після інсульту.
На урочистій церемонії, присвяченій завершенню стажування, всі учасники отримали сертифікати про успішне проходження програми.
Українська делегація щиро вдячна усім громадянам Естонії за непохитну підтримку України у ці складні часи. 19 листопада, на 1000-й день війни, естонці разом з українцями вийшли на Площу Свободи та запалили 1000 свічок.
Факультет медичних технологій та реабілітації