20 грудня в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара у межах Тижня французької культури на Дніпропетровщині відбувся круглий стіл «Інтеграція України в сучасний простір Франкофонії: сучасний стан та перспективи». Захід, ініційований Дніпропетровською обласною військовою адміністрацією, проходив у змішаному форматі та об’єднав понад сто учасників – усіх тих, хто любить Францію, її культуру та мову.
Масштабна міжнародна подія об’єднала представників дипломатичних установ, державних органів й місцевого самоврядування та освітніх закладів. Учасники разом обговорили сучасні виклики та перспективи співпраці між Україною та Францією, приділяючи особливу увагу взаємодії у галузі освіти.
Серед шановних гостей, що знайшли можливість долучитися до онлайн-заходу в ДНУ, були: аташе Посольства Франції в Україні з питань наукового та культурного співробітництва Елоїз Мармузе де ла Тай, професорка факультету прикладних мов Університету Бордо ІІІ ім. Мішеля де Монтеня (Франція) Катрін Лесак, директорка курсів агенції Alliance française de Dnipro Тетяна Кобченко, директорка Дніпровського україно-французького ліцею №126 ДМР Наталія Пешехонова, представниця Національної університетської агенції Франкофонії (Молдова) Клавдія Візан тощо.
Зазначимо, що Тижню французької культури передував візит офіційної делегації Дніпропетровської обласної державної адміністрації до провінції О-де-Франс, де голова ДОВА Сергій Лисак та президент регіону Ксав’є Бертран підписали Меморандум про співпрацю.
– Дніпропетровщина розширює міжрегіональну співпрацю, поглиблює зв’язки з Францією. Тепер наш регіон обмінюватиметься передовими практиками у сферах економіки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, екології та інновацій із французькими колегами. Це дуже важлива підтримка для нас нині, – зазначив Сергій Оковитий на відкритті круглого столу.
У такий спосіб ефективно втілюється міжкультурна взаємодія між країнами. Про це з присутніми говорив також заступник директора Департаменту освіти і науки Антон Демура.
– Наші народи об’єднує не лише Анна Київська… Український народ завжди обирав свій шлях розвитку разом із родиною європейських народів. І цей вибір ми зараз підтверджуємо не тільки на полі бою, а й численними освітніми та культурницькими заходами. А французький народ, зі свого боку, послідовно й вагомо допомагає у захисті незалежності нашої держави, – наголосив Антон Львович.
– Ми поряд і ми готові допомагати! – підкреслила пані Елоїз Мармузе від імені французького Посольства. – Представництво Франції високо цінує співробітництво, яке провадить дніпровський регіон і, зокрема, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара. Так, на інформаційних ресурсах ДНУ постійно розміщуються цікаві діючі пропозиції щодо вивчення французької мови чи білінгвального навчання, стипендіальної підтримки чи програм академічних обмінів і стажувань для студентів, викладачів та науковців університету. Наголошуючи на високому рівні реалізації цих спільних проєктів, аташе Посольства Франції запевнила: у новому 2025 році вони продовжуватимуться і розширюватимуться.
Надійну підтримку та єдність з Україною також пообіцяла пані Клавдія Візан з молдовської Національної університетської агенції Франкофонії. Йшлося про допомогу у сфері цифровізації, організацію академічної мобільності для студентів та співробітників.
У своєму виступі ректор університету професор Сергій Оковитий щиро подякував закордонним колегам за численні кроки до поглиблення міжнародного співробітництва. Аналізуючи напрями взаємодії з французькими партнерами, Сергій Іванович представив найкращі результати співробітництва на всіх рівнях. Це стимулювання академічних обмінів та науково-технічного співробітництва з Університетом Сорбонни в рамках Кластеру університетів Східного партнерства (м. Прага); відкриття освітньо-наукових програм для аспірантів і магістрів «Прикладна математика» й «Комп’ютерна механіка» у співпраці з Інститутом SIGMA Clermont (м. Клермон-Ферран); навчання студентів, аспірантів та науково-педагогічних працівників ДНУ за програмами академічних обмінів ЄС Erasmus+ в Страсбурзькому університеті, Університеті Бордо, Університеті Париж-Південь та Університет м. Мен; мовне стажування студентів ДНУ у Спеціалізованому лінгвістичному центрі Франції CAVILAM (м. Віші) тощо.
– Тепер ми сподіваємося на плідне співробітництво з університетами регіону О-де-Франс. У нас є що запропонувати колегам. Тож ми розраховуємо на розширення нашого співробітництва з Французькою Республікою – як зараз, так і після нашої Перемоги. Ми до цього готові, – підсумував ректор.
Упродовж зустрічі відбулося й окреме пленарне засідання, де університетські вчені та студенти продемонстрували, наскільки неосяжною та багатоплановою є їхня наукова зацікавленість французькою тематикою. Запрошені учасники – філологи, філософи, історики та міжнародники ДНУ – представили різноманіття власних досліджень. Наприклад, у науковій площині ними ґрунтовно розглядалися: концептуальні моделі промов Емманюеля Макрона (завідувачка кафедри романо-германської філології Інга Кірковська); сучасне бачення культурних кодів Франції та особливості міжкультурної комунікації (старша викладачка кафедри романо-германської філології Олена Палькевич); витоки університетської освіти і феномен Сорбонни (професор кафедри філософії Сергій Шевцов); студії з історії Франції історика Володимира Євстафієва (завідувач кафедри всесвітньої історії Альберт Венгер); Франція на захисті української історичної спадщини – з музейного досвіду 2022-2024 рр. (доцентка кафедри всесвітньої історії Валерія Лавренко); політична культура і соціальні трансформації П'ятої республіки (студентка кафедри міжнародних відносин Анастасія Білан).
Отже, цей масштабний форум у ДНУ наочно продемонстрував важливість і силу продуктивного міжкультурного діалогу. Продовжуємо спільні українсько-французькі ініціативи і далі!
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету