17 січня відбулося урочисте передавання компанією Biopharma Plasma лабораторного обладнання для факультету медичних технологій діагностики та реабілітації Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара.
Спонсорська благодійна допомога на суму 37000 гривень від структурного підрозділу компанії Вiopharma Plasma ТОВ «Дніпропетровський обласний центр заготівлі та переробки плазми “ДНІПРО-ПЛАЗМА”» надана у рамках багаторічного співробітництва.
Нині цінне поповнення фонду отримала навчально-симуляційна лабораторія «Адаптивний простір», облаштована на кафедрі загальної медицини з курсом фізичної терапії. У цьому імітаційному середовищі відтворюється звичайне житлове приміщення, де в побутових умовах студенти тренують роботу з пацієнтами з обмеженими можливостями для їхньої адаптації у суспільстві. Серед нового обладнання – ефективні інструменти для розвитку дітей та реабілітації дорослих – 8 сенсорних приладів та 5 бізібордів.
Цей незамінний інструментарій для розвитку фізичної та когнітивної активності дітей і дорослих під час реабілітаційної терапії фахівцям ДНУ урочисто передала директорка «ДНІПРО-ПЛАЗМА» Ірина Кільчинська.
– Завдяки різним функціональним елементам (кнопки, замки, блискавки, коліщатка тощо) надане нами знаряддя допомагатиме відновлювати та розвивати у пацієнтів важливі навички, що стимулюють сенсорну активність і поліпшують координацію рухів, – розказала директорка обласного плазмоцентру Ірина Кільчинська.
Із вдячністю приймаючи партнерський подарунок, ректор університету Сергій Оковитий підкреслив значущість обладнання для удосконалення практичного навчання майбутніх фізіо- та ерготерапевтів, а також для розширення фахового простору ДНУ з надання реабілітаційних послуг цивільному населенню та військовослужбовцям, що зазнали ушкоджень унаслідок воєнних дій.
– Ми в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара робимо все для того, щоб комплексно підходити до вирішення питань фізичного відновлення. Наразі наш університет – єдиний в області, що має комплекс спеціальностей, які забезпечують підготовку фахівців-реабілітологів у широкому сенсі. Це професійна підготовка здобувачів освіти за такими спеціальностями, як: 227 Терапія та реабілітація (227.1 Фізична терапія, ерготерапія), 231 Соціальна робота – на факультеті медичних технологій діагностики та реабілітації і 016 Спеціальна освіта (016.01 Спеціальна освіта: логопедія та корекційна психопедагогіка), 053 Психологія (Кризова та реабілітаційна психологія) – на факультеті психології та спеціальної освіти. Всі ми добре розуміємо, що реабілітаційна терапія є і буде особливо актуальною як зараз під час війни, так і після Перемоги. Задля цього на базі факультету медичних технологій діагностики та реабілітації ми плануємо відкрити подібний до київського – спеціальний простір Veteran Hub, – розказав гостям Сергій Іванович.
Які саме сучасні можливості для успішної реабілітації дорослих та розвитку дітей (у тому числі з особливими потребами) відкриває подароване обладнання пояснила присутнім деканеса факультету медичних технологій діагностики та реабілітації докторка біологічних наук, професорка Ольга Воронкова. За її словами, успішному застосуванню сучасних методик ерготерапії для реабілітації дітей (через гру) та дорослих після важких травм чи втрати когнітивних здібностей сприятимуть різні функціональні елементи представлених бізібордів. Адже, окрім різного типу рахункових систем та схем-комунікаторів, там наявні елементи, що (як частина терапії суджок) тренують дрібну координацію рухів і тактильну чутливість через натиски чи роботу з кріпленнями, а також тренажери розрізнення форми, звукового навантаження та багато іншого.
– Це, насправді, неоцінений вклад у розвиток навчального процесу для студентів-реабілітологів. Тому що бізіборди нині дуже популярні для терапії пацієнтів, які мають серйозні порушення – не тільки внаслідок травм у військових конфліктах, а й внаслідок втрати функціональної активності після інсультів, при атрофіях чи інервації пошкоджених м’язів тощо. Ми навіть не замислюємося, наскільки це сумно і страшно, коли у людини змінюється повсякденне життя від того, що вона більше не може виконувати бодай примітивні, часом автоматичні завдання. Робота з бізібордами якраз і дає можливість поступово сформувати нові патерни фізичних дій, які дозволять реалізувати природню механіку. Що вже буде цілком реальними і позитивними змінами для пацієнтів. Тому ще раз дякуємо нашим партнерам за такий корисний подарунок! – наголосила Ольга Сергіївна.
До надання фахової допомоги реабілітологам ДНУ з проведення різних терапевтичних заходів, звичайно, долучатимуться університетські психологи. Адже, як відомо, відновлення фізичного та психологічного здоров’я людини має відбуватися в комплексі. Про ефективність роботи мультидисциплінарної команди ерготерапевтів із колегами-психологами на зустрічі говорила деканеса факультету психології та спеціальної освіти ДНУ кандидатка педагогічних наук доцентка Зоя Бондаренко.
– На нашому факультеті викладачі й студенти опікуються проблемами відновлення та реабілітації психологічного здоров’я постраждалих дітей і військовослужбовців. Так, із 2024 року у нас діє освітня програма «Кризова та реабілітаційна психологія», де студенти опановують важливі навички для процесу психологічної реабілітації. Окрім цієї освітньої програми, ми також плануємо відкрити освітню програму «Клінічна психологія». Тож ми активно розвиваємося: співпрацюємо, укладаємо нові меморандуми із партнерами у галузі психології, розробляємо новий корисний інструментарій (техніки і технології), які успішно допомагають корегувати різні нозології та порушення. Крім того, на службу тим, хто потребує фахової психологічної допомоги, нами додатково долучаються і волонтери. Усе разом яскраво засвідчує, що ми на шляху Перемоги, – зазначила Зоя Петрівна.
Про особистий досвід навчання за новою освітньою програмою «Кризова та реабілітаційна психологія» розповіла магістранка І курсу, випускниця освітньої програми «Спеціальна освіта: логопедія та корекційна психопедагогіка» Софія Безугла. Як корекційна педагогиня Софія також зазначила, що надані бізіборди дуже активно використовуватимуться, а потім продовжуватимуться у своїх модифікованих аналогах для реабілітації військовослужбовців та всіх, хто постраждав від війни. Цю думку підтримала й четвертокурсниця спеціальності 223 Медсестринство Дарина Пугач:
– Я маю змогу спілкуватися з багатьма студентами та робітниками, які займаються реабілітацією як дітей, так і військових. Можу сказати, що в деяких центрах, де я регулярно волонтерю, є такі бізіборди. Це, дійсно, один із найпотужніших методів, який дає можливість провести ефективну терапію, щоб повернути до життя військових чи розвинути навички дітлахів так, аби вони мали змогу більше робити та досягати у своєму житті. Тож я щиро дякую за все, що робить кожен із вас! Продовжуймо спільну роботу, яка змінює життя людей на краще!
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету