Версія для друку

Формуємо нову концепцію юридичної освіти в Україні

20 січня у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара укладено Меморандум про співпрацю з Дніпропетровським окружним адміністративним судом. Початок офіційного співробітництва засвідчує прагнення вдосконалити юридичну освіту в Україні у відповідності до реалій сьогодення.

Особисто обговорити з ректором Сергієм Оковитим виклики перед національною правничою освітою до нашого університету завітали: голова суду – доктор юридичних наук Володимир Горбалінський, суддя доктор юридичних наук, професор Василь Ільков і суддя-спікер, кандидат юридичних наук Андрій Рищенко. Зустріч із поважною делегацією стейкхолдерів ДНУ ініціювалася деканесою юридичного факультету докторкою юридичних наук, професоркою Ольгою Соколенко.

Зазначимо, що Дніпропетровський окружний адміністративний суд фактично є одним із найбільших судів в Україні, зокрема, чи не наймасштабнішим серед усіх регіональних адміністративних. Сьогодні там працюють 44 судді, серед яких 4 доктори юридичних наук, 19 кандидатів наук та докторів філософії.

Нагальність встановлення та розвитку співпраці цієї потужної обласної судової установи із ДНУ як найбільшим ЗВО дніпровського регіону продиктована об’єктивними змінами сьогодення держави та очевидною необхідністю відходу від звичних стандартів юридичної освіти – говорять учасники зустрічі.

На сьогоднішній день в Україні вже є певні наміри щодо зміни концепції розвитку юридичної освіти і професії загалом. Вірогідно, відповідні зміни стосуватимуться того, що далеко не всі охочі зможуть здобути юридичну освіту як таку, адже значно підвищуватимуться вимоги до процесу навчання. Але майбутні зміни національної юридичної освіти – це запит суспільства. Зрештою, в нашій області саме Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара буде однією із тих платформ, де впроваджуватимуться ці законодавчі зміни. Тоді як наш обласний окружний адміністративний суд завжди виступатиме партнером-стейкхолдером, постійно зацікавленим у ваших висококваліфікованих випускниках. Тому, упевнений, напрямів для співпраці у нас дуже багато, – висловив думку Володимир Горбалінський.

Тезу про готовність ДНУ стати провідною базою, де успішно імплементуватимуться новітні формати правничої освіти країни, підтримав ректор Сергій Оковитий.

За 25 років на юридичному факультеті сформувалися потужні наукові школи, зокрема, адміністративного, кримінального, цивільного, конституційного, європейського та міжнародного права. Ці напрями забезпечені кадрами високої кваліфікації. Нині юридичний факультет здобув чи не найбільший континент аспірантів, – розповів партнерам Сергій Іванович. – Тому в Дніпровському національному університеті наразі є можливості для підготовки суддів за третім освітньо-науковим рівнем, – запропонував ректор.

Знаходячись на вістрі безпосередньої практичної реалізації найбільш актуальних в державі правовідносин, для нас, звісно, підтримка науковців є дуже важливою, – зазначив суддя Василь Ільков. – Відповідно на базі нашого суду аспіранти ДНУ можуть проводити певні провадження і власні дослідження, візуалізуючи для себе наукову і реальну практичну новизну.

Разом із апробацією дисертаційних PhD-робіт, ми також зацікавлені в спільній організації лекцій для бакалаврів і магістрів факультету, у проходженні ними навчальної практики безпосередньо на судових засіданнях. Крім того, співробітники апарату суду також можуть виступати у якості наших стейкхолдерів під час проходження акредитаційної процедури чи ставати співавторами колективної наукової монографії, – додала очільниця юридичного факультету Ольга Соколенко.

Безумовно, наші судді готові не просто здійснювати правосуддя, а й ділитися своїми надбаннями, знаннями та вміннями з молодим поколінням. Ми відкриті для проходження навчальних практик та проведення інших фахових заходів. До прикладу, модельних судів, у створенні і проведенні яких ми маємо великий досвід. Ми постійно розвиваємо альтернативні шляхи розгляду та вирішення спорів, в тому числі через медіацію. Адже троє наших суддів нещодавно отримали у Литві європейський диплом магістрів із медіації, – розповів університетським колегам Володимир Горбалінський.

Запровадження передових варіантів сучасного судочинства, як і сама розгалуженість сфери діяльності дніпровського регіонального окружного адміністративного суду викликані, насамперед, змінами певних державних механізмів регулювання життя в умовах воєнного стану, що потребують нового юридичного супроводу – пояснюють судді.

Оскільки ми розуміємо, що наша держава змінилася, у тому числі й унаслідок зовнішніх впливів, з’являється нагальна необхідність перебудовувати дуже багато юридичних механізмів. Доводиться враховувати нові реалії сьогодення, наприклад: питання захисту внутрішньо переміщених осіб, інтеграції тимчасово окупованих територій, виборчого процесу тощо, – наголосив Володимир Горбалінський.

Отже, з метою створення ефективного, конкурентоспроможного пулу сучасних українських фахівців-правників між нашими установами був укладений п’ятирічний договір. Серед видів співпраці, визначених партнерським меморандумом: розробка програм навчальних, виробничих та переддипломних практик здобувачів освіти на базі суду, розробка тренінгових курсів та програм підвищення кваліфікації для працівників суду; проведення в ДНУ наукових досліджень, спрямованих на розвиток науково-методологічної бази суду; організація науково-практичних конференцій, семінарів за участі працівників суду та інше. Зі свого боку, фахівці-практики дніпровського суду матимуть змогу бути учасниками профорієнтаційних заходів ДНУ; вносити пропозиції щодо вдосконалення організації та змісту профільного освітнього процесу; долучатися до викладання спеціальних дисциплін; надавати здобувачам освіти певні матеріали для виконання курсових робіт і дипломних проєктів, рецензувати їх та входити до складу екзаменаційних комісій; проводити стажування науково-педагогічних працівників ДНУ на базі суду тощо.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету