Версія для друку

Ментальне здоров’я – у центрі уваги

23 січня Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара долучився до проведення Дня спільнодії «Маршрути послуг з ментального здоровʼя». Важлива подія організовувалася у рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» – ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Подібні заходи одночасно проводилися у шести громадах нашої області – Дніпровській, Самарській, Камʼянській, Криворізькій, Павлоградській та Жовтоводській. Кожна із цих громад вже розробила власний Маршрут, який обʼєднує інформацію про всі доступні сервіси підтримки ментального здоровʼя.

У Дніпрі регіональний День спільнодії проходив у Палаці культури студентів ДНУ. На нашій університетській локації зібралися фахівці різних структур, так чи інакше пов’язаних зі сферою ментального здоров’я. Зокрема, обмінювалися досвідом у сфері надання послуг із ментального здоров’я представники обласних департаментів і служб, медики, освітяни та інші. Такий діалог у форматі кола з надавачами послуг дозволив уповні відпрацювати взаємодію між всіма секторами. Адже, за концепцією, охорона здоровʼя, освіта, соціальний захист, ветеранська політика, культура, спорт та громадський сектор України – усі вони мають вибудувати таку екосистему міжвідомчої взаємодії, аби кожен мешканець громад міг підтримати себе та свою стійкість.

Наявні сервіси та маршрути для більшої обізнаності і подальшого перенаправлення отримувачів важливих соціально-психологічних послуг учасникам Дня спільнодії представляла модераторка Ірина Борощук – консультантка Координаційного центру психічного здоров’я Кабінету Міністрів України. Презентуючи концепцію маршрутів, пані Ірина закцентувала увагу на особливому значенні підтримки ментального здоров’я та об’єднання надавачів послуг в єдину систему перенаправлення, зручну для жителів українських громад.

До обговорення як зробити послуги з ментального здоров’я більш зрозумілими та доступними для кожного, активно долучилися й запрошені гості. Зокрема, серед спікерів були такі поважні представники дніпровської громади, як: радник голови Дніпропетровської обласної військової адміністрації з питань ментального здоров’я Євгеній Таранцов; начальниця відділу освітньої діяльності управління освіти Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради; ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара професор Сергій Оковитий; директорка Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей Ольга Прокопович-Ткаченко; директорка Дніпровського міського центру соціальних служб Анастасія Тищенко, начальниця відділу профорієнтації Управління організації надання послуг Дніпропетровського обласного центру занятості Леся Бабченко; генеральна директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги №9 Галина Одинцова; представниця НГО «Простір ПроЖИТИ» Катерина Чижик та інші. Кожен із цих представників різних секторів поділився досвідом надання необхідної підтримки ментального здоров’я. А саме: розповіли про практики щоденної роботи та виклики, з якими стикалися, окреслили результати взаємодії з іншими секторами під час надання послуг.

Про комплексний підхід до підтримки ментального здоров’я в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара присутнім докладно розповів очільник Сергій Оковитий:

– Як заклад вищої освіти ми постійно піклуємося про загальне ментальне самопочуття своїх студентів. Наприклад, під час освітнього процесу куратори відслідковують моральний психологічний стан вихованців ввірених груп – навіть між заняттями, бо повсякчас залишаються із ними на зв’язку. Тому якщо виникають якісь проблеми, звичайно, наші досвідчені викладачі одразу включаються в процес і намагаються залагодити певні питання, шукаючи кращі шляхи рішення. Але, крім таких загальних речей, які, я впевнений, роблять у кожному ЗВО, наш Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, як мінімум у межах Дніпропетровської області, є абсолютно унікальним у тому, що в нас гармонійно поєднується ціла низка спеціальностей, за якими ми готуємо фахівців у сфері ментального і фізичного здоров’я. Так, на факультеті психології та спеціальної освіти ведеться підготовка за спеціальностями А6 Спеціальна освіта (Спеціальна освіта: логопедія та корекційна психопедагогіка), С4 Психологія (Психологія; Практична психологія; Кризова та реабілітаційна психологія). У 2025 році там планується запровадження нових освітніх програм «Клінічна психологія» та «Дошкільна освіта». Також на цьому факультеті давно діє психологічна служба, досвідчені практичні психологи якої навіть долучалися до обслуговування гарячої лінії міської ради у перші дні повномасштабного вторгнення.

Усім, безперечно, зрозуміло, що психічне здоров’я має підтримуватися у комплексі із фізичним. Тому на нашому факультеті медичних технологій діагностики та реабілітації ми також реалізуємо підготовку фахівців за такими важливими напрямами, як І7 Терапія та реабілітація (Фізична терапія, ерготерапія) та І10 Соціальна робота та консультування.

Також на службі підтримки фізичного й ментального здоров’я, єднання та згуртованості у нашому університеті – Палац спорту, де проводяться різні спортивні турніри, й Палац культури студентів, де займаються численні творчі колективи ДНУ. Загалом, хочу додати, що навіть маючи такий широкий спектр спеціальностей, за якими ми готуємо висококласних фахівців, викладачі та студенти ДНУ повсякчас готові долучатися до надання будь-яких послуг з ментального здоров’я. Усе заради того, аби щонайкраще і в нашій області, і в нашій державі ми змогли вибудувати дійсно струнку систему підтримки ментального здоров’я, – наголосив Сергій Іванович.

Аби якомога продуктивніше працювати у цій сфері та зробити позитивний внесок у суспільне життя України, спеціалісти з різних секторів надалі провели інтерактивну сесію запитань-відповідей та обмінялися конкретними практичними рекомендаціями.

Наприкінці тематичної зустрічі провели презентацію платформи «Ти як?», що є неймовірним ресурсом не тільки для громадян, а й для самих фахівців. Адже він містить зібрано багато корисних матеріалів для психоедукації, таких як цикл вебінарів «Стійкість громади», вправи для щоденного використання в Аптечці ментального здоров’я, а також методи терапевтичного письма «Щоденники стійкості».

Зазначимо, що такий сервіс як новостворені «Маршрути послуг з ментального здоровʼя» вже розміщений на інформаційних порталах громад.

Детальніше про посібник «Маршрути послуг з ментального здоров'я в Дніпровській громаді, Дніпропетровської області», в якому зібрана інформація про всі послуги з ментального здоров’я у громаді – читайте на сайті Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради: https://socialpolitica.dniprorada.gov.ua/de-ta-yak.../

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету