19 лютого у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбулася чергова зустріч із партнерами з Комунального підприємства «Центр екологічного моніторингу» Дніпропетровської обласної ради (КП «ЦЕМ» ДОР). Фахівці центру передали сучасне обладнання для проведення наукових досліджень з аналізу об’єктів навколишнього природного середовища.
Фінансувала придбання обладнання Чеська агенція розвитку в межах спільного проєкту з ЦЕМ «Посилення екологічного моніторингу Дніпропетровської області під час воєнного конфлікту». На зустріч до ДНУ приїхала координаторка міжнародної програми «Чисте повітря для України», представниця Неурядової громадської організації «Арніка» (м. Прага,Чехія) Марцела Чернохова. Варто сказати, що це не перший досвід співпраці наукової спільноти ДНУ з чеською ГО «Арніка», що з 2001 року зосереджується на темах охорони природи, дослідженнях токсичних речовин та відходів. У нашій державі чеська організація вже восьмий рік поспіль розвиває проєкт «Чисте повітря для України», у межах якого до ДНУ раніше передавалася станція моніторингу якості повітря нашого промислового мегаполісу.
Символічно, що урочиста церемонія вручення закордонного обладнання проходила в оновленій аудиторії – сучасній конференц-залі, облаштованій за кошти грантової програми Міністерства закордонних справ Чехії «Посилення потенціалу державних університетів в Україні та Молдові» за проєктом №23-PKVV-UM-4 «Підтримка підвищення якості викладання, наукових досліджень та міжнародної діяльності в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара».
Відзначаючи плідне чесько-українське співробітництво, пані Марцела Чернохова розповіла:
– В Україні у складі громадської організації «Арніка» я працюю з 2017 року. Коли я починала, я ніколи не очікувала, що працюватиму в «зоні війни». Проте я дуже рада, що продовжую тут свою роботу. Я відчуваю, що робота всієї команди нашої організації зараз набуває навіть більшого змісту, ніж у мирний час. І що мені особливо подобається в нашій міжнародній допомозі, так це синергія, яку вона приносить під час реалізації проєкту. Адже спочатку ми налагодили взаємодію з Центром екологічного моніторингу, а тепер його офіційному партнеру – Дніпровському національному університету можемо також надавати конкретну дієву підтримку. Сподіваюся, ми зможемо використовувати цю синергію й надалі, що буде продовженням нашої прямої і довгострокової співпраці, – зазначила чеська гостя.
Актуальність такої спільної міжнародної діяльності для нашого університету підкреслив на зустрічі ректор Сергій Оковитий:
– Я щиро дякую нашим іноземним партнерам, адже їхня допомога надзвичайно важлива не тільки для повсякденної роботи університетських науковців-дослідників, але й для студентів. Тепер ми можемо навчити їх фахово користуватися надсучасним обладнанням для винайдення інноваційних рішень щодо покращення екології нашої країни, – сказав Сергій Іванович.
– Це дуже яскравий приклад вірної співпраці, – додав в.о. директора КП «Центр екологічного моніторингу» ДОР Олександр Зудіков, за посередництва якого ДНУ отримує обладнання. – У ці важкі часи війни, коли ми маємо виживати і вже не на все вистачає ресурсів, ми також маємо думати про відновлення. Аналізувати і закладати фундамент майбутнього, бо без навчання і без науки неможливе ніяке гідне майбутнє. Тому нині разом із чеськими колегами ми, насправді, демонструємо дуже ефективну модель для подальшого розвитку.
– Уже сьогодні бачимо багато прикладів нашої практичної співпраці з Дніпровським національним університетом, – відзначив Олексій Ангурець, експерт з екології та сталого розвитку МП «Чисте повітря для України», один із співзасновників Центру екологічного моніторингу. – У нашому моніторинговому центрі, організації, що працює з науковими даними, задіяні кілька співробітників, які здобували фахову освіту в ДНУ, а тепер продовжують професійно розвиватися у нас. Неабияк важливо, аби молодь, яка долучатиметься до оцінки екологічного стану довкілля і нині, і після війни, одразу навчалася на сучасному обладнанні. Це значуща частина загального освітнього процесу для формування висококваліфікованих фахівців-екологів. Адже всім потрібно розуміти: без здорової екологічного складової неможливі жодні якісні соціальні процеси чи сталий економічний розвиток держави.
Власне, офіційна взаємодія академічної спільноти Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара з Центром екологічного моніторингу для комплексного вирішення нагальних екологічних проблем регіону та України розпочалася у червні 2022 року. Тоді між нашими установами був підписаний Меморандум, у межах якого на території навчально-наукового комплексу «Акваріум» ДНУ на о. Монастирський була встановлена стаціонарна станція аналізу якості поверхневих вод NAYADA. Наразі вона є єдиною подібною в дніпровському регіоні, що збирає 14 основних гідрохімічних показників річки Дніпро. Інтерпретація цих даних дозволяє надавати інтегральну оцінку стану річкової води, ефективно оцінювати ризики для населення та біоти, особливо у період війни і наявних проблем із водопостачанням південної частини країни. Цей актуальний моніторинг стану водного середовища, що є запорукою здоров’я нації, від нашого університету курує проректор з наукової роботи ДНУ, кандидат біологічних наук – відомий гідробіолог Олег Маренков. Саме під його керівництвом у співпраці з колегами з Центру екологічного моніторингу наразі триває розробка програм відновлення регіональних екосистем, постраждалих від бойових дій.
– Локація для розміщення стаціонарної моніторингової станції була обрана дуже вдало, адже вона збирає матеріал і фіксує важливі дані, які потім інтерпретуються нашими вченими. Головне, що ці дані є відкритими, тобто у нас реалізуються принципи відкритої науки, де всі платники податків бачать реальні результати роботи станції, яка приносить користь суспільству. Громадяни можуть переглянути, наскільки безпечними є водні ресурси. Якщо існують певні відхилення, ми надаємо спеціальні рекомендації, як із ними справлятися. Загалом, вода в сучасних біоресурсах є однією із головних проблем України. Це колосальний ресурс, який дуже страждає від забруднень під час війни. І така тісна кооперація місцевих учених-хіміків, біологів та наших іноземних партнерів, зокрема, дозволяє знаходити шляхи комплексного вирішення наших нагальних екологічних проблем, – розповів Олег Миколайович.
Досягати успіхів у вирішенні цих важливих питань ученим ДНУ віднині допомагатимуть передані чеськими благодійниками чотири новітні апарати: спектрофотометр, кювета для фотометра КФК, лампа для фотохімії та біологічний мікроскоп MICROmed. Як говорять наші спеціалісти, наданий мікроскоп використовуватиметься під час гідробіологічних досліджень на базі атестованих лабораторій ДНУ для оцінки вмісту у воді фіто- та зоопланктону. На аналітичному спектрофотометрі за допомогою реактивів та багатьох методик аналізуватимуть воду і ґрунт на вміст різноманітних забруднювачів. А спеціальна лампа для фотохімії слугуватиме для досліджень нових фотохімічних реакцій та розробки сучасних способів синтезу органічних речовин, які можуть використовуватися як ліки.
Таке своєчасне поповнення матеріально-технічної бази університетських лабораторій дозволить не лише значно розширити спектр робіт дослідників хімічного, біолого-екологічного факультетів та НДІ хімії і геології ДНУ, але й сприятиме удосконаленню та винайденню ними нових методик. Що безпосередньо підвищить як науковий рівень самих учених ДНУ, так і рівень фахової підготовки майбутніх фахівців.
Тому ми щиро вдячні нашим українським та закордонним партнерам за такий потужний внесок у дослідницький фонд ДНУ та надану можливість і надалі просувати наукові здобутки наших учених на користь України.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету