Версія для друку

Реформування мережі закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти

У Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбулася нарада ректора Сергія Оковитого із директорами університетських коледжів. Зокрема до наради долучилися директори відокремлених структурних підрозділів: Тетяна Мельник (Фаховий коледж економіки та бізнесу ДНУ), Сергій Черніков (Машинобудівний фаховий коледж ДНУ) та Олександр Романовський (Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування ДНУ).

Сергій Оковитий нагадав присутнім, що 23 грудня 2024 року Міністерство освіти і науки України запропонувало для громадського обговорення проєкт Методичних рекомендацій щодо формування мережі закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти (далі — проєкт Методичних рекомендацій).

Наразі керівництво Департаменту освіти і науки Дніпропетровської ОДА проводить консультації з ректорами закладів вищої освіти та директорами закладів фахової передвищої освіти щоб напрацювати пропозиції для подальшої імплементації управлінських рішень МОН, інших державних органів та органів місцевого самоврядування.

Сергій Іванович наголосив:

– Система звʼязків між коледжами та нашим університетом вибудовувалася протягом десятиліть, випускники продовжували навчання за наступним освітнім рівнем, і такий комплексний підхід задовольняв роботодавців.

Але змінами до законодавства України передбачаються зміни в розподілі освітньої субвенції на навчання учнів 9-11 класів. Сьогодні є освітня субвенція на створення і фінансування державних навчально-практичних центрів на базі коледжів, але надалі її можна буде надавати лише закладам, які є юридичними особами й передані на фінансування з обласного бюджету.

На відокремлені структурні підрозділи університетів освітні субвенції спрямовувати не можна. І нам треба або відмовлятися від підготовки учнів старшої школи, або брати повну оплату за середню освіту, що і робиться в деяких ліцеях, які підпорядковані іншим університетам і не отримують освітню субвенцію із обласного чи міського бюджетів.

Зазначимо, що Методичними рекомендаціями передбачається формування ядра мережі закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти. Такі заклади зберігають самостійний статус, до них можуть бути приєднані інші заклади освіти. Ключовими вимогами до таких закладів на рівні обласних центрів з передмістями є:

- приведений контингент здобувачів освіти – не менше 800 осіб;

- виконання державного (регіонального) замовлення в 2024 році (без урахування його коригувань) – не менше 75%;

- спеціальний фонд закладу освіти складає не менше 20% його бюджету;

- працевлаштування осіб, що здобули професійну (професійно-технічну) або фахову передвищу освіту через три роки після випуску (крім осіб, які продовжили навчання на наступних рівнях освіти) – не менше 60% (за результатами моніторингу);

- наявність педагогічних працівників за основним місцем роботи вищої кваліфікаційної категорії, із педагогічними або вченими званнями, науковим ступенем (ступенем доктора мистецтва) – на 5 відсоткових пунктів вище середнього по закладах відповідного типу даної території.

Опрацьовуються пропозиції щодо приєднання інших закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти до закладів, які віднесені до ядра, або об’єднання таких закладів (приєднання до одного з них) з метою досягнення приведеного контингенту здобувачів освіти, у середньому, не менше 600 осіб.

Також в Міністерстві наголошували, що нижня межа наповнення закладів для віддалених, периферійних територій буде 400 здобувачів освіти.

Засновники закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти до 31 грудня 2025 року мають затвердити плани реорганізації закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти на 2026-2028 роки на основі Регіональних планів формування мережі закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти.

На основі Регіональних планів до 31 грудня 2025 року Кабінет Міністрів затверджує всю мережу закладів по Україні. А тоді власники або уповноважені органи мають прийняти відповідне рішення стосовно трансформації мережі на 2026-2028 роки.

Після проведення консультацій ректора ДНУ та директорів відокремлених структурних підрозділів у Департаменті освіти і науки Дніпропетровської ОДА будуть прийматися управлінські рішення на рівні коледжів та університету.

Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету