4 квітня у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара до Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм пройшов захід щодо підтримки ментального здоров’я родин, в яких виховуються діти з інвалідністю і розладами аутистичного спектру (РАС).
Подія відбулася у рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською. Модерувала цей масштабний інформаційний захід регіональна координаторка Програми в Дніпропетровській області Вікторія Назаренко.
У безпечному смартукритті ДНУ CLUST SPACE DNIPRO зібралися представники благодійних організацій, закладів освіти, медичних установ, соціальних служб, мистецьких закладів – велика громада фахівців, які допомагають дітям із розладами аутичного спектру та їхнім родинам.
Учасників дискусійної панелі привітали заступниця голови Дніпропетровської обласної військової адміністрації Надія Задорожня, ректор ДНУ професор Сергій Оковитий, фахівці факультету психології та спеціальної освіти ДНУ на чолі з деканесою кандидаткою педагогічних наук, доценткою Зоєю Бондаренко.
У вступних зверненнях, зокрема, звернули увагу на Національну стратегію розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року, що нині реалізовується в Україні. Згідно з цим планом, в українському суспільстві передбачено формування толерантності до багатоманітності людини, створення інклюзивних умов та рівного доступу до освіти. Зазначалося, що робота з дітьми з аутизмом потребує від педагогів ретельної підготовки, глибоких теоретичних знань та формування арсеналу ефективного практичного інструментарію. А ще – вміння швидко адаптуватися до нових реалій. Та водночас ця робота дозволяє досягти поліпшення навичок спілкування і соціальної поведінки дітей, що позитивно впливає на благополуччя та якість життя дітей з аутизмом і тих, хто їх доглядає.
Про це у своєму вітальному зверненні говорила пані Надія Задорожня:
– Мені дуже приємно, що сьогодні об’єдналися численні громадські організації, державні органи та міжнародні установи, освітні заклади і благодійні фонди для того, щоб ми дійсно створили на Дніпропетровщині те середовище, де кожна дитина відчуває турботу і піклування та має можливість себе реалізувати. Я дякую за вашу небайдужість, дякую за те, що ми разом. Сподіваюся, що сьогоднішній захід буде цікавим. Слава Україні!
Ректор ДНУ Сергій Оковитий наголосив, що проведення таких широких інформаційних кампаній, як нинішня, сприяє формуванню в суспільстві гуманного мислення та відпрацювання поведінкових навичок, прийнятних для застосування в компанії з інклюзивними дітьми.
– Протягом 20 років наш Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара готує спеціалістів у сфері психології та спеціальної освіти, які опікуються багатьма питаннями корекції розвитку дітей із розладами аутистичного спектру. Це професійна підготовка здобувачів освіти за такими спеціальностями A6 Спеціальна освіта (освітня програма «Спеціальна освіта: логопедія та корекційна психопедагогіка»), C4 Психологія (освітня програма «Кризова та реабілітаційна психологія). Зазначу, що факультет психології та спеціальної освіти продовжує постійно і системно розвиватися. Так, серед факультетських конкурсних пропозицій на наступний навчальний рік вже є нова освітня програма за другим (магістерським) рівнем вищої освіти «Клінічна та консультативна психологія». Це засвідчує те, що науково-педагогічні працівники факультету дбають про фахівців у сфері практичної психології за такими напрямами.
Смартукриття, де ми зараз перебуваємо, – це також інклюзивний простір, який дозволяє усім учасникам нашого заходу почуватися комфортно, – розказав Сергій Іванович.
Упродовж дискусійної частини заходу учасники обговорювали таку важливу тему, як: «Аутизм: руйнування міфів, ефективна комунікація та шляхи до інклюзії». До обговорення активно долучалися і батьки дітей з аутизмом, і лікарі клінічних лікарень та профільних центрів допомоги, і представники доброчинних та громадських організацій. Разом із очільниками обласних департаментів соціального захисту населення й освіти і науки спільно шукали відповіді на наявні виклики задля ефективної корекційно-розвиткої роботи з дітьми-аутистами в Україні.
Аби учасники та гості більше дізналися про аутистичний розлад в аудиторії продемонстрували мультфільм «Кастрюлька Анатолія», який розповідає про аутизм і те, як люди з РАС сприймають світ.
Також у цей день на різних локаціях CLUST SPACE DNIPRO:
• працював маркетплейс послуг, які надаються родинам із дітьми з інвалідністю та дітей з РАС;
• експонувалася виставка творів-поробок дітей з інвалідністю та дітей з РАС;
• проводилася арттерапія для батьків.
А безпосередньо у творчій частині заходу всі присутні переглянули виступи запрошених художніх колективів із: КЗ «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю “Мальва”» ДОР; КЗ «Дніпропетровський будинок-інтернат» ДОР та єдиної в Україні інклюзивної школи мистецтв – ГО «Центр інклюзивної творчості “АРТ ПАРАЛЕЛІ”».
Довідково:
Всесвітній день поширення інформації про аутизм встановлений Генеральною Асамблеєю ООН 18 грудня 2007 року. Відзначається щорічно з 2008 року 2 квітня. Ця дата покликана підвищити рівень обізнаності про розлади аутистичного спектру (РАС), сприяти інклюзії та підтримці людей з аутизмом у суспільстві.
За даними ВООЗ, аутистичний розлад має одна дитина із 160. Його прояви зазвичай відрізняються та індивідуальні в кожному окремому випадку.
Загалом, розлади аутистичного спектру – це нейророзвиткове порушення, викликане генетичними чи навіть екологічними факторами. РАС характеризується наступними симптомами: труднощі у побудові соціальних стосунків, спілкування з іншими та особливою стереотипною поведінкою. Діти зі спектром аутизму часто мають сенсорні порушення, надмірну чутливість до звуку чи запаху. Ці порушення піддаються корекції та часто не потребують медикаментозного лікування, за винятком певних станів, коли є супутні захворювання.
За своєчасної й ефективної корекційно-розвиткової роботи діти з цим розладом можуть успішно набути соціальні навички та пристосуватися до умов сьогодення.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету