На початку квітня Центр міжнародних проєктів «Євроосвіта» опублікував «Рейтинг ефективності участі закладів вищої освіти України в конкурсах наукових проєктів (міжнародних і національних) у 2024 році». Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, за даними «Євроосвіти», увійшов у ТОП-20 українських ЗВО та посів друге місце у регіоні.
Так, за сумарними показниками ефективності участі у наукових дослідженнях у національній таблиці ДНУ розмістився на 18 сходинці. Це – «срібний» результат серед усіх ЗВО Дніпропетровської області. У п'ятірку регіональних лідерів також потрапили: Український державний університет науки і технологій (об’єднані 5 університетів) – 6 місце в Україні; Національний технічний університет «Дніпровська політехніка» – 39 місце в Україні; Дніпровський державний аграрно-економічний університет – 40 місце в Україні; Університет імені Альфреда Нобеля, Університет митної справи і фінансів – розділили 41 місце в Україні.
Особливо відзначимо позитивну динаміку, яку торік продемонстрував наш університет. Порівняно з рейтингом 2023 року, ДНУ піднявся на 6 позицій – із 24 (яку ділив із Західноукраїнським національним університетом) на 18.
Такого закономірного результату вдалося досягти завдяки значній активізації університетської наукової проєктної діяльності. А саме: якщо у 2023 році в міжнародних та вітчизняних конкурсах виграли тільки 3 наукові пропозиції від ДНУ (1 – конкурс Національного фонду досліджень України і 2 – конкурси проєктів молодих вчених), то минулого року – одразу 10 (+ 1 – європейський конкурс Erasmus+ KA2 та ще 5 – виграні в конкурсі проєктів, що фінансуються за державним замовленням). Відповідно відрізнялася кількість видів конкурсів, виграних нашим закладом: 2 (2023 рік) супроти 4 (2024 рік).
Висока результативність роботи спільноти Alma mater за всіма цими напрямами тільки підтвердила науковий потенціал та конкурентоспроможність нашого колективу як на міжнародному, так і національному рівні.
У 2025 році Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара визначає наукову проєктну діяльність одним із пріоритетних стратегічних напрямів своєї діяльності. Наразі наші науковці продовжують систематично працювати над розробкою нових проєктних пропозицій у пошуках стабільної грантової підтримки держави та плідної співпраці з міжнародними партнерами.
Більше про рейтинг:
У 2024 році при національному ранжуванні комплексно оцінювалася діяльність 274 університетів України. З них 103 ЗВО продемонстрували результативність, вигравши принаймні один головний науковий конкурс, тоді як 171 університет не здобув жодного проєкту.
Загалом, ранжування ґрунтувалося на аналізі міжнародних та українських наукових проєктів:
• HORIZON Europe (дослідження та інновації);
• Erasmus+ KA2 (розвиток потенціалу вищої освіти);
• конкурси Національного фонду досліджень України;
• конкурси за державним замовленням та гранти для молодих учених;
• конкурси білатеральних проєктів.
Враховувалися як кількість поданих і профінансованих проєктів, так і рівень міжнародної наукової співпраці.
Сам рейтинг результативності формувався на основі інформації із відкритих джерел. Це – дані інформаційної системи ЄС CORDIS (Community Research and Development Information Service), платформи EACEA Projects Results, Міністерства освіти і науки України та Національного фонду досліджень України.
Загалом, оцінюючи участь університетів України в головних конкурсах наукових проєктів, можна відзначити: навіть попри суттєве скорочення фінансування за бюджетною програмою 2201040 «Наукова і науково-технічна діяльність закладів вищої освіти та наукових установ» (загальний фонд), у 2024 році національні ЗВО активно шукали компенсаторні механізми шляхом розширення участі у грантовій діяльності – що і сприяло їхній фінансовій стабільності.
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету