На базі кафедри квантової макрофізики ДНУ ім. Олеся Гончара за підтримки Дніпропетровської обласної державної адміністрації проведено міжнародну школу-семінар "Нова фізика та квантова хромодинаміка у зовнішніх умовах".
Подібний захід уже втретє відбувається з ініціативи членів секції фізико-математичних наук Придніпровського наукового центру. У Палаці студентів ДНУ, де проходили засідання конференції, пролунали доповіді знаних фізиків-теоретиків України, Росії та Білорусі: М. Шульги й О. Корчина (Харківський фізико-технічний інститут), Ю. Синюкова та О. Борисенка (Інститут теоретичної фізики ім. М.М.Боголюбова НАН України, м. Київ), О. Панкова й О. Бабіча (Гомельський державний технічний університет ім. П.О. Сухого, Білорусь). Презентації продемонстрували значний прогрес у вивченні фундаментальних проблем протягом останніх років. Потужно заявила про себе і наукова молодь, насамперед, з Дніпропетровська та Гомеля. Для учасників школи-семінару також були організовані лекція проф. В.С. Савчука про історію фізичних досліджень у Придніпровському регіоні й екскурсія до Центру народного мистецтва в Петриківці.
Окрім того, тими днями із запрошенням зацікавленої наукової молоді відбулось урочисте засідання ради факультету фізики, електроніки та комп’ютерних систем ДНУ. З доповіддю про наукові досягнення у дослідженні фотонних кристалів – нових нанокомпозиційних матеріалів з унікальними оптичними властивостями, перспективних для використання в системах обробки інформації, – виступив заступник голови секції фізико-математичних наук ПНЦ професор кафедри фізики твердого тіла та оптоелектроніки В.М. Моісеєнко (стаття "Фотонні кристали" проф. Моісеєнка розміщена на сайті ДНУ). Подібні доповіді провідних науковців, присвячені найактуальнішим питанням, у вивченні яких є значні здобутки, вже стали гарною практикою у нашому університеті.
Загалом, фізика Дніпропетровська має великі традиції. У 30-ті роки минулого століття у місті розвився потужний центр фундаментальних і прикладних фізичних досліджень. Після війни дніпропетровський фізико-технічний інститут не відродився, проте дослідження і формування наукових шкіл продовжувались (в першу чергу, саме у Дніпропетровському державному університеті). Нині Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара, де працює більшість докторів фізико-математичних наук регіону, – визнаний лідер наукового прогресу на таких напрямках, як: теорія сильної взаємодії, фізика квантової хромоплазми, процеси в ранньому Всесвіті, розв’язання модельних задач загальної теорії відносності, нерівноважні процеси в плазмі та системах випромінювачів, термодинаміка фазових переходів і критичних явищ, фізика дрібнокристалічних і аморфних матеріалів, формування в металах структур із заданими властивостями, вирощування та дослідження властивостей кристалів активних діелектриків.
Учений секретар секції
кандидат фіз.-мат. наук,
доцент кафедри квантової макрофізики С.Ф. Лягушин