Університет був заснований у 1918 році ...
ДНУ в рейтингах
2024
ДНУ – єдиний в регіоні увійшов до рейтингу THE World University Rankings 2025
У новій редакції (жовтень 2024 року) одного з найвпливовіших міжнародних рейтингів університетів – Times Higher Education World University Rankings Дніпропетровська область представлена єдиним ЗВО – Дніпровським національним університетом імені Олеся Гончара.
У загальному світовому рейтингу THE WUR-2025 наш університет розташувався у категорії 1501+.
У списку національної таблиці рейтингу ДНУ ранжується четвертий рік поспіль.
Загалом до ранжування від провідної британської агенції Times Higher Education у 2025 році включено 17 українських освітніх закладів.Ще 38 закладів отримали статус Reporter.
Найкращим українським закладом вищої освіти за версією агенції THE визнаний Сумський державний університет – категорія 801-1000. Інші 16 університетів України розташовані в категорії 1501+ за абеткою.
Усього у світовому рейтингу THE WUR-2025 оцінювалися 2092 університети зі 115 країн і регіонів.
ДНУ – університет-лідер Дніпра й Центрального регіону України
За результатами Консолідованого рейтингу закладів вищої освіти України 2024 року, оприлюдненого інформаційним освітнім ресурсом «Освіта.UA», Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара вкотре визнаний найкращим ЗВО Дніпра й Центральної України, а також увійшов до ТОП-10 класичних університетів країни.
Такими високими показники ДНУ у підрейтингах «Найкращі заклади вищої освіти Дніпра та Дніпропетровської області» та «Найкращі заклади вищої освіти Центрального регіону України», що за методологією консолідованого рейтингу вираховувалися за даними авторитетних серед експертів і засобів масової інформації рейтингів ЗВО Scopus, «ТОП-200 Україна» та «Бал НМТ на контракт», де використовувалися різні критерії для оцінювання.
Традиційно високі місця Дніпровський національний університет посідає і в підрейтингу «Найкращі класичні університети України», в якому щорічно входить до ТОП-10.
В узагальненій таблиці національного консолідованого рейтингу ЗВО ДНУ цьогоріч посів 15-17 місце, з однаковим підсумковим балом 74 поділивши ці місця одразу з двома закладами – НТУ «Дніпровська політехніка» та Волинським національним університетом імені Лесі Українки.
Усього в рейтингу 2024 року аналізувалися результати 235 закладів вищої освіти України.
ДНУ – у ТОП-20 рейтингу університетів «Топ-200 Україна 2024»
Оприлюднено щорічний академічний рейтинг українських закладів вищої освіти «Топ-200 Україна 2024». Цьогоріч із сумарним індексом ЗВО – 18,46 Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів 16 місце, чим на одну сходинку поліпшив свій минулорічний результат у загальнонаціональній таблиці.
Загалом, у професійному ранжуванні 2024 року традиційно охоплювалися 200 університетів України. Комплексне оцінювання їхньої діяльності здійснювалося на основі багатокритеріального підходу – набору із 10 рейтингових (6 міжнародних і 4 національних) показників та їх вагових коефіцієнтів.
За 6 показниками ДНУ є лідером регіональних дніпровських ЗВО, 4 з яких навіть забезпечили нам входження у ТОП-10 університетів України 2024 року.
- Times Higher Education (THE) World University Rankings – 4 місце в Україні (індекс – 0,6)
- Times Higher Education (THE) University Impact Rankings – 5 місце в Україні (індекс – 0,625)
- Quacquarelli Symonds (QS) World University Rankings – 7 місце (індекс – 1,5)
- Quacquarelli Symonds (QS) World University Rankings Sustainability – 9 місце (індекс – 1,13)
- Webometrics Ranking of World Universities (Webometrics) – 14 місце (індекс – 1,4)
- SciVerse Scopus (Scopus) – 16 місце (індекс – 2,08)
ДНУ також регіональний лідер за ранжувальним місцем, що показує середнє арифметичне рейтингових місць за заявами вступників та середнім конкурсним балом (41,5). Тобто до нас йдуть найкращі вступники регіону!
На загальне ранжування ДНУ вплинув показник, що відображає рейтинг акредитаційних справ НАЗЯВО за 2019-2023 рр. Протягом воєнних років більшість освітніх програм ДНУ проходили акредитацію за спрощеною процедурою, що дає мінімальний бал у рейтингу. Наприклад, у 2022-2023 н.р. в ДНУ акредитацію отримали 32 освітні програми, із них 29 – за спрощеною процедурою воєнного часу, в 2021-2022 н.р. – 23 із 24 відповідно.
Університет має більше 100 сертифiкатiв про акредитацiю спецiальностей, термін дiї яких продовжено відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості акредитації освітніх програм, за якими здійснюють підготовку здобувачі вищої освіти, в умовах воєнного стану» від 16.03.2022 р. № 295, що зменшує нагальну потребу акредитації освітніх програм у НАЗЯВО.
На загальне ранжування ДНУ вплинув показник, що відображає рейтинг акредитаційних справ НАЗЯВО за 2019-2023 рр. Протягом воєнних років більшість освітніх програм ДНУ проходили акредитацію за спрощеною процедурою, що дає мінімальний бал у рейтингу. Наприклад, у 2022-2023 н.р. в ДНУ акредитацію отримали 32 освітні програми, із них 29 – за спрощеною процедурою воєнного часу, в 2021-2022 н.р. – 23 із 24 відповідно.
Університет має більше 100 сертифiкатiв про акредитацiю спецiальностей, термін дiї яких продовжено відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості акредитації освітніх програм, за якими здійснюють підготовку здобувачі вищої освіти, в умовах воєнного стану» від 16.03.2022 р. № 295, що зменшує нагальну потребу акредитації освітніх програм у НАЗЯВО.
Загалом в ДНУ здійснюється набір на 213 освітніх програм за трьома рівнями вищої освіти відповідно до ліцензії на провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти. Освітній процес наразі триває за 254 освітніми програмами.
У рейтингу переможців наукових конкурсів ДНУ посідає 24 місце в країні, в рейтингу за кількістю отриманих патентів – 22 місце.
Ранжування українських університетів уже увісімнадцяте проводить Центр міжнародних проєктів «Євроосвіта» в партнерстві з міжнародною групою експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence.
При складанні рейтингу враховувалися сучасні тенденції розвитку вищої освіти, що зазнає змін та великих втрат в результаті повномасштабного воєнного вторгнення росії в Україну. Зокрема, бралися до уваги Берлінські принципи IREG, затверджені учасниками другої наради, та рекомендації IREG. Базовими принципами визначення рейтингів ЗВО «Топ-200 Україна 2024» були: забезпечення відкритості, прозорості, об’єктивності і незалежності ранжування університетів; врахування всебічності і багатогранності діяльності університетів; пріоритетність євроінтеграційних процесів.
Рейтинг IHBI: ректор ДНУ – у ТОП-15 кращих ректорів України
За результатами Всесвітнього рейтингу найкращих ректорів та університетів 2024 року – The World Rating of the Best Chancellors and Universities від Міжнародного агентства державних, корпоративних і приватних рейтингів IHBI ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Сергій Оковитий увійшов у ТОП-15 кращих ректорів України та 1000 кращих ректорів світу.
Загалом, станом на 1 січня 2024 року до списку всесвітнього рейтингу увійшли 37 ректорів та університетів України, які посіли відповідні місця та отримали категорії.
Ректор ДНУ – член-кореспондент Національної академії наук України, заслужений діяч науки і техніки України, доктор хімічних наук, професор Сергій Оковитий здобув міжнародне визнання та посів друге місце серед ректорів дніпровських регіональних ЗВО й 14 місце серед ректорів національних українських ЗВО.
За рівнем якості та результативності ректорів і університетів на користь громадян агентством IHBI оцінювалися також країни світу. А саме, до ТОП-50 найкращих увійшли держави, де сервіс (рівні якості та продуктивності роботи установ, закладів та організацій на користь суспільства) був найвищим. У цьому ранжуванні Україна посіла 34 місце.
ДНУ в рейтингу THE University Impact Rankings 2024
За результатами щорічного глобального рейтингу закладів вищої освіти від британської рейтингової агенції Times Higher Education (THE) University Impact Rankings 2024 Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара став одним із двох дніпровських регіональних ЗВО серед 42 університетів України, які пройшли аудит THE. До цього авторитетного ранжування, що виступає у якості глобального рейтингу ефективності, наш університет увійшов вдруге.
У світовому масштабі у 2024 році з коефіцієнтом 6.8-44.9 ДНУ віднесений до категорії 1501+.
Мета THE University Impact Rankings – аналіз ЗВО за рівнем їх впливу на сталий розвиток суспільства та внеску в досягнення 17 Цілей сталого розвитку (ЦСР), сформульованих ООН на період до 2030 року.
Тож у шостій редакції 2024 року Дніпровський національний університет має найбільші успіхи у досягненні таких ЦСР: Ціль 3 – Міцне здоров'я та благополуччя (43.1-51.1); Ціль 5 – Гендерна рівність (2.2-35.2); Ціль 10 – Зменшення нерівностей (23.08-26.9); Ціль 17 – Партнерство заради досягнення цілей (36.9-52.8).
ДНУ у ТОП-20 в Scopus-2024
За показниками 2024 року Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара увійшов до ТОП-20 у рейтингу університетів України за даними міжнародної наукометричної бази SciVersе Scopus, де посів 16 сходинку.
Рейтинг створювався за підсумками наукометричного моніторингу суб’єктів науково-видавничої діяльності України станом на 24 квітня 2024 року. 214 університетів України, що мають окремі Affiliation ID в офіційному переліку Scopus, ранжувалися за індексом Гірша – кількісним показником, що базується на основі даних цитування наукових статей, опублікованих ЗВО або їхніми фахівцями.
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара (з індексом Гірша 54) показав «срібний» результат серед усіх закладів вищої освіти дніпровського регіону. ТОП-3 разом із ДНУ складають: Дніпровський державний медичний університет (12 місце) та Український державний хіміко-технологічний університет (18 місце).
А от за показниками проіндексованих базою статей (5 353) та кількістю цитувань (27 467) наш університет – перший у дніпровському регіоні й відповідно сьомий та десятий в Україні.
Також ДНУ отримав найвищий показник серед усіх ЗВО України за кількістю наукових журналів в категорії «А» – 6 журналів. У наукометричній базі Scopus ндексується 5 видань ДНУ, у Web of Science – 4.
ДНУ – 1-й в регіоні у світовому рейтингу впливовості AcademicInfluence
У рейтингу найвпливовіших ЗВО в академічному світі за 2024 рік від американського рейтингового порталу AcademicInfluence.com Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів 1 місце у дніпровському регіоні та 10 місце в Україні (1235 в світі).
Усього до ранжування глобальної впливовості за нинішній рік увійшли 187 українських університетів.
Загалом цього року ранжувалися 19 775 університетів та коледжів світу.
Із 24 галузей знань найбільш впливовими у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара визнані:
• галузь «Математика» (світовий рейтинг 473): спеціальності Прикладна математика – 226, Алгебраїчна топологія – 238;
• галузь «Хімія» – (світовий рейтинг 642): спеціальності Органічна хімія – 164, Неорганічна хімія – 835;
• галузь «Література» – (світовий рейтинг 911): спеціальність Філологія – 194;
• галузь «Фізика» – (світовий рейтинг 948): спеціальність Біофізика – 812.
Ранжування AcademicInfluence більше 10 років оприлюднюється академічною консультативною радою науковців та фахівців з аналізу даних. Для створення об’єктивних академічних рейтингів впливовості дослідники аналізують найкращі навчальні заклади, дисциплінарні програми та лідерів академічної думки світу. Створюючи власну методологію, учені розробили інноваційну та неупереджену технологію рейтингування – механізм InfluenceRanking™, що використовує машинне навчання для вимірювання впливу роботи, виконаної провідними світовими установами та науковцями. Таким чином, впливовість стає головним критерієм для оцінювання академічної майстерності. Адже, на думку розробників рейтингу, будь-який ЗВО впливовий не сам собою, а завдяки людям, які в ньому навчалися чи працювали. Тому впливовість університету оцінюється саме через людей, які пов’язані з ним та зробили значний внесок у певній галузі.
ДНУ у ТОП-15 ЗВО України в міжнародному рейтингу Webometrics-2024
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара увійшов до 15-ки кращих українських університетів за даними авторитетного міжнародного рейтингу Webometrics Ranking of World Universities-2024, опублікованого Cybermetrics Lab, дослідницькою групою Національної дослідницької ради Іспанії (CSIC).
Зокрема, у січневій редакції Webometrics 2024 (January 2024 Edition 2024.1.0) ДНУ посів 14-у сходинку в загальноукраїнській таблиці ЗВО. Таким чином, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара зберігає лідерську позицію серед дніпровських регіональних ЗВО і навіть покращив свої показники, піднявшись на три пункти, порівняно з минулорічною (липневою) версією рейтингу.
Інші заклади вищої освіти Дніпра у 2024 році посіли наступні сходинки: 19 місце – Національний технічний університет «Дніпровська політехніка»; 45 місце – Український державний хіміко-технологічний університет; 49 місце – Національна металургійна академія України; 65 місце – Придніпровська державна академія будівництва та архітектури; 72 місце – Університет імені Альфреда Нобеля; 77 місце – Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ; 118 місце – Дніпропетровська медична академія; 130 місце – Дніпровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна тощо.
Загалом у першому виданні 2024 року, що містить інституційні ідентифікатори RoR, аналізувалася представленість у вебпросторі більш ніж 32000 університетів світу. Від України фахово оцінювалися вебіндикатори 299 ЗВО.
2023
ДНУ – у лідерах України в рейтингу THE World University Rankings 2024
27 вересня 2023 року вийшла чергова редакція рейтингу кращих університетів світу за версією британського журналу Times Higher Education – World University Rankings 2024. Третій рік поспіль Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара впевнено утримує четверту позицію у національній таблиці рейтингу та є єдиним представником регіональних дніпровських ЗВО у списку.
Усього до рейтингу кращих українських університетів потрапили 14 закладів вищої освіти та ще 27 закладів, які надали свою інформацію, але не увійшли до рейтингу, отримали статус «репортер». У загальному списку світових ЗВО наш університет традиційно розташувався у групі 1201+.
Загалом, всесвітній рейтинг університетів від Times Higher Education цьогоріч проаналізував понад 121 мільйон цитат із понад 15,5 мільйонів наукових публікацій і включав відповіді на опитування 40 000 науковців з усього світу. Усього було зібрано понад 680 000 різноманітних даних із-понад 1904 установ із 108 країн та регіонів.
ДНУ вперше увійшов у світовий рейтинг THE University Impact Rankings
1 червня 2023 року британська рейтингова агенція Times Higher Education оприлюднила результати щорічного рейтингу світових закладів вищої освіти THE University Impact Rankings 2023. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара вперше увійшов до цього впливового міжнародного рейтингу і одразу посів четверту сходинку серед українських ЗВО (діапазон 1001+ загального світового рейтингу).
Усього у п’ятій редакції THE University Impact Rankings оцінювався 1591 університет із 112 країн світу, що на 185 університетів більше ніж торік. Україну у THE-2023 представляли 33 заклади вищої освіти – проти 26 ЗВО минулого року.
Зокрема, до вітчизняної рейтингової таблиці увійшли тільки два дніпровські регіональні університети – наш Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара та Придніпровська державна академія будівництва та архітектури. Обидва місцеві ЗВО потрапили до категорії 1001+ загального міжнародного рейтингу, де представлені українські заклади сортовані за абеткою та мають однакову кількість балів: 7.9 – 53.8.
Більше про ранжування українських ЗВО – дивіться на сайті THE University Impact Rankings 2023.
Times Higher Education The University Impact Rankings – підрейтинг престижного THE World University Rankings, який щорічно, починаючи з осені 2010 року, публікується виданням Times Higher Education (Велика Британія).
Метою THE University Impact Rankings як глобального рейтингу ефективності є аналіз впливу вищої освіти на розвиток суспільства та досягнення університетами 17 Цілей сталого розвитку (ЦСР), сформульованих ООН на період до 2030 року.
За методологією, під час ранжування світових ЗВО враховуються показники, що забезпечують комплексне й збалансоване порівняння діяльності за чотирма метриками: навчання, дослідження, управління та вплив університету.
ДНУ 1-й в регіоні у Міжнародному рейтингу Webometrics
За даними авторитетного академічного рейтингу Webometrics, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів 16 сходинку в загальноукраїнському рейтингу та знову став незаперечним лідером в Дніпровському регіоні.
Ranking Web – це рейтинг представленості університетів у віртуальному просторі, що використовує як вебометричні, так і бібліометричні показники. Основною метою укладачі рейтингу визначили сприяння відкритому доступу до знань, що генеруються університетами світу, та збільшення й поширення якісного наукового контенту в інтернеті.
Згідно з липневою версією рейтингу Webometrics 2023, кращі заклади вищої освіти Дніпропетровської області посіли такі сходинки серед вітчизняних університетів:
16 місце – Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара
24 місце – НТУ «Дніпровська політехніка»
50 місце – Національна металургійна академія України
64 місце – Університет імені Альфреда Нобеля
71 місце – Придніпровська державна академія будівництва та архітектури
Загалом, найбільша на сьогодні система рейтингу світових ЗВО Webometrics Ranking of World’s Universities опрацьовує веб-індикатори понад 20 000 університетів світу. Класифікація Webometrics Ranking of World’s Universities формується за спеціальною методикою, розробленою у відповідності до Берлінських принципів рейтингування закладів вищої освіти (Berlin Principles on Ranking of Higher Education Institutions), визначених ЮНЕСКО, на основі незалежних, об'єктивних і відкритих даних інтеграції ЗВО в інтернет-мережі. Ранжування проводиться дослідницькою групою Cybermetrics Lab Національної дослідницької ради Іспанії (CSIC, Мадрид) двічі на рік – у січні та в липні. Заснований на комбінованому показнику, рейтинг враховує кількість проіндексованих пошуковими системами сторінок сайтів університетів, зовнішні посилання та цитованість цих ресурсів.
ДНУ в рейтингу Academic Influence 2023
Згідно з американським рейтинговим порталом AcademicInfluence.com, що оцінює впливовість ЗВО в академічному світі, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара увійшов до 300 найкращих ЗВО світу з підготовки у галузі математики. Серед більш ніж 6000 закладів освіти, представлених у рейтингу, наш університет у цій категорії посів 275 сходинку.
У трійці найбільших сфер впливу Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, за версію розробників Academic Influence, також визначені галузі підготовки «Комунікації» – 977 та «Література» – 1019 місця відповідно.
У підрейтингу InfluentialSchools, де оцінюється рівень впливовості 50 кращих ЗВО України за 2000-2022 роки, ДНУ посідає 11 місце. Це найвищий результат серед закладів дніпровського регіону. Усього до цього американського рейтингу потрапили чотири університети Дніпропетровської області.
ДНУ – 7-й за кількістю проіндексованих публікацій у Scopus
У щорічному рейтингу університетів за показниками міжнародної наукометричної бази даних SciVerse Scopus в 2023 році Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів сьоме місце в Україні за кількістю проіндексованих публікацій (5009 наукових публікацій).
За загальною кількістю цитувань ДНУ став 10-м в Україні (сумарна цитованість наукових публікацій – 24102). Також із показником індекс Гірша-2023 – 52 наш університет посів 14-е місце серед українських ЗВО у загальному рейтингу наукометричної бази даних SciVerse Scopus. Усього в в офіційному переліку Scopus у.2023 році оцінювалися 204 ЗВО України, що мають окремі Affiliation ID.
В Україні відновив роботу щорічний рейтинг ІТ-університетів DOU. За сумою показників у редакції 2023 року Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посідає 12 місце у країні.
До національного топу закладів вищої освіти увійшли 23 українських університети, які випускають найбільше фахівців для ІТ-сфери. Рейтингування базувалося на трьох показниках: враження студентів і випускників (не пізніше 5 років) від навчального процесу та його результатів – готовність рекомендувати свій ЗВО/факультет нинішнім абітурієнтам; медіанна зарплата та рівень володіння англійською мовою розробників (не старше 28 років), які вчилися у ЗВО та планують чи вже працюють в ІТ.
Фінальний результат ранжування виводився за сумою всіх цих показників. Усього було зібрано 2488 відповідей айтівців і студентів, які навчаються чи навчалися за напрямами: комп’ютерні науки (інженерія програмного забезпечення, системна інженерія, ІоТ, кібербезпека, штучний інтелект тощо); технічні науки, інженерія (радіотехніка, електроніка, космонавтика, електротехніка, телекомунікації); точні науки (математика, інформатика); природничі науки (фізика, хімія, біологія), суспільно-економічні науки (економіка, соціологія, менеджмент).
Беззаперечним лідером рейтингу DOU (як і в 2019 та 2020 роках) став Український католицький університет (м. Львів), який впевнено тримається за всіма критеріями. У першій трійці також – Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця та Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
Із дніпровських університетів до списку увійшли тільки два – ДНУ (12 місце) та НТУ «Дніпровська політехніка» (13 місце). Зокрема, у загальному ранжуванні Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара має такі показники: рекомендації студентів і випускників – 6,4; рівень англійської – 48%; середня зарплата – $3000. За статистикою, 56% студентів і випускників Дніпровського національного університету, які вже працюють, є розробниками. Частка фахівців із мобільної розробки серед них є однією з найвищих: 19% проти 10% у середньому в університетах. До того ж, за рівнем заробітної плати айтівці ДНУ входять до першої п’ятірки в країні.
До національного топу закладів вищої освіти увійшли 23 українських університети, які випускають найбільше фахівців для ІТ-сфери. Рейтингування базувалося на трьох показниках: враження студентів і випускників (не пізніше 5 років) від навчального процесу та його результатів – готовність рекомендувати свій ЗВО/факультет нинішнім абітурієнтам; медіанна зарплата та рівень володіння англійською мовою розробників (не старше 28 років), які вчилися у ЗВО та планують чи вже працюють в ІТ.
Фінальний результат ранжування виводився за сумою всіх цих показників. Усього було зібрано 2488 відповідей айтівців і студентів, які навчаються чи навчалися за напрямами: комп’ютерні науки (інженерія програмного забезпечення, системна інженерія, ІоТ, кібербезпека, штучний інтелект тощо); технічні науки, інженерія (радіотехніка, електроніка, космонавтика, електротехніка, телекомунікації); точні науки (математика, інформатика); природничі науки (фізика, хімія, біологія), суспільно-економічні науки (економіка, соціологія, менеджмент).
Беззаперечним лідером рейтингу DOU (як і в 2019 та 2020 роках) став Український католицький університет (м. Львів), який впевнено тримається за всіма критеріями. У першій трійці також – Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця та Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
Із дніпровських університетів до списку увійшли тільки два – ДНУ (12 місце) та НТУ «Дніпровська політехніка» (13 місце). Зокрема, у загальному ранжуванні Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара має такі показники: рекомендації студентів і випускників – 6,4; рівень англійської – 48%; середня зарплата – $3000. За статистикою, 56% студентів і випускників Дніпровського національного університету, які вже працюють, є розробниками. Частка фахівців із мобільної розробки серед них є однією з найвищих: 19% проти 10% у середньому в університетах. До того ж, за рівнем заробітної плати айтівці ДНУ входять до першої п’ятірки в країні.
ДНУ – університет-лідер Дніпра і Центрального регіону України
За результатами Консолідованого рейтингу закладів вищої освіти України 2023 року, складеного інформаційним освітнім ресурсом «Освіта.UA», Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара вкотре визнаний найкращим ЗВО Дніпра та Центрального регіону України.
Традиційний щорічний рейтинг українських університетів цього разу охопив результати 239 закладів вищої освіти. ДНУ покращив свої позиції на 6 позицій, і піднявся з 20 сходинки (2022 р.) на 14-15, набравши однакову кількість балів з Львівським національним медичним університетом імені Данила Галицького.
Як і в минулорічних рейтингах, для складання Консолідованого рейтингу університетів України 2023 року використовували дані найбільш авторитетних серед експертів і засобів масової інформації національних рейтингів ЗВО: Scopus «ТОП-200 Україна», та «Бал НМТ на контракт», кожен з яких послуговувався різними критеріями для оцінювання.
Власне, Дніпровський національний університет продемонстрував найвищі позиції серед регіональних ЗВО і за сумою балів упевнено розташувався на вершині рейтингу університетів Дніпра та Центрального регіону України.
Традиційно ДНУ також увійшов до ТОП-10 класичних університетів України, де посідає 9-у сходинку.
ДНУ у світовому рейтингу кращих ректорів та університетів
Міжнародне агентство державних, корпоративних і приватних рейтингів IHBI оприлюднило Світовий рейтинг найкращих ректорів та університетів 2023 року. Ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Сергій Оковитий увійшов у Топ-10 кращих ректорів України та Топ-1000 кращих ректорів світу.
Методологія рейтингу World Rating of the Best Chancellors and Universities, 2023 базується на діяльнісному підході. А саме: ранжування проводиться за шістьма критеріями, які дають змогу об’єктивно та неупереджено оцінити якість і результати реальної роботи ректорів та університетів різних країн на благо своїх громадян. Це – рівень професійного розвитку співробітників, досягнення, міжнародна співпраця, наукова діяльність, вплив університетів на розвиток світу і країн, у яких вони розташовані, трансформацію середовища, а також наявність видатних випускників, які змінюють країну та світ на краще.
Зокрема, за рейтингом IHBI Україна увійшла до Топ-50 кращих країн світу, де рівень якості та результативності ректорів і університетів на користь громадян був найвищим. Наша держава посіла 34 місце, тоді як трійка країн-лідерів виглядає так: Сполучені Штати Америки, Велика Британія та Швейцарія.
За найкращими показниками ефективності визначалися і загальні бали ректорів та університетів світу. По суті, це кредитний рейтинг, який демонструє рівень якості та ефективності роботи ректорів та університетів на користь студентів, їхніх батьків та роботодавців.
Усього до світового рейтингу IHBI увійшли усього 30 українських ректорів, із них тільки троє представників-управлінців дніпровських закладів вищої освіти. Це – ректор Дніпровського державного університету внутрішніх справ Андрій Фоменко – 4 місце у загальнонаціональному рейтингу; ректор Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Сергій Оковитий – 7 місце та ректор Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» Олександр Азюковський – 24 місце.
ДНУ в 20-ці кращих в академічному рейтингу «ТОП-200 Україна 2023»
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара увійшов до 20 найкращих університетів України згідно із результатами академічного рейтингу закладів вищої освіти «ТОП-200 Україна 2023». Зокрема, із сумою індексів – 14, 3 ДНУ посів 17 місце у загальнонаціональній таблиці ЗВО.
Щорічний рейтинг українських університетів вже сімнадцятий рік поспіль розробляє Центр міжнародних проєктів «Євроосвіта» спільно з міжнародною групою експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. Традиційно рейтингова таблиця охоплює 200 ЗВО України, однак цьоріч до неї внесено 202 заклади (по два університети з однаковими показниками розташувалися на 121 та на 166 місці). Дніпровський регіон у ТОП-20 освітніх закладів країни в 2023 році представлений двома університетами – Національним технічним університетом «Дніпровська політехніка» (12 місце, сумарний індекс – 13,8) та нашим Дніпровським національним університетом імені Олеся Гончара відповідно.
2023 року в методології визначення кращих ЗВО України відбулися певні зміни. А саме: у процесі складання нинішнього рейтингу враховувалися сучасні тенденції розвитку вищої освіти, яка продовжує зазнавати глибинних змін, у тому числі в результаті впливу пандемії COVID-2019 та повномасштабного воєнного вторгнення росії в Україну. Експерти брали до уваги напрацювання міжнародних конференцій IREG 2022, IREG 2023 та Берлінські принципи, затверджені учасниками другої наради IREG. Базуючись на висновках цих конференцій, автори рейтингу використовували багатокритеріальні підходи до оцінювання діяльності ЗВО. Опрацьовувалися великі масиви даних, які можна отримати з відкритих джерел та перевірити їхню валідність.
Загалом, оцінювання українських університетів у 2023 році провадилося на основі використання шести міжнародних та чотирьох національних показників. З-поміж них найбільші вагові коефіцієнти мали: академічна, науково-видавнича та міжнародна діяльності закладу; науково-дослідницькі досягнення (оцінені через порівняння сайтів університетів), цитованість наукових праць учених у наукових виданнях, якість представлення та популярність закладу в інтернет-просторі, а також досягнення в розрізі Цілей сталого розвитку ООН.
Study Abroad Aide: ДНУ – у ТОП-25 університетів України для навчання іноземців
Південнокорейський вебпортал Study Abroad Aide оприлюднив рейтинг найкращих університетів для іноземних студентів – World Rankings for Best Universities for International Students 2023-2024. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів 11-у сходинку серед 25 закладів вищої освіти України, визнаних найкращими для іноземних здобувачів.
Традиційно ДНУ продемонстрував найвищі результати з-поміж дніпровських регіональних освітніх установ. Усього у ТОП-25 ЗВО України увійшли три університети з Дніпра – Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, а також Дніпровський державний медичний університет і Національний технічний університет «Дніпровська політехніка». Ці заклади у національному рейтингу посіли 18-е та 21-е місця відповідно.
Традиційно ДНУ продемонстрував найвищі результати з-поміж дніпровських регіональних освітніх установ. Усього у ТОП-25 ЗВО України увійшли три університети з Дніпра – Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, а також Дніпровський державний медичний університет і Національний технічний університет «Дніпровська політехніка». Ці заклади у національному рейтингу посіли 18-е та 21-е місця відповідно.
2022
У щорічному академічному рейтингу українських закладів вищої освіти «Топ-200 Україна 2022» Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів 10 сходинку. Також ДНУ із сумарним індексом закладу – 11,18 упевнено став одноосібним лідером регіональних ЗВО.
Високі нинішні результати університету в національному інтегрованому рейтингу «ТОП-200 Україна» стали можливими за рахунок покращення показників ДНУ у багатьох міжнародних рейтингах, що бралися до уваги. Власне оцінювання діяльності українських університетів у 2022 році спиралося на використання 10 важливих показників (6 міжнародних і 4 національних). Серед них найбільші вагові коефіцієнти отримали: академічна, науково-видавнича та міжнародна діяльність, оцінка науково-дослідницьких досягнень через порівняння сайтів університетів, цитованість наукових праць вчених університету у високорейтингових наукових виданнях, якість представлення та популярність закладу в інтернет-просторі.
За результатами рейтингу закладів вищої освіти Дніпра, складеного інформаційним ресурсом «Освіта.ua», Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара вчергове визнаний лідером серед університетів Дніпра.
Підрейтинг «Найкращі заклади вищої освіти областей» увійшов до консолідованого рейтингу закладів вищої освіти України 2022 року, в якому використані найбільш авторитетні національні рейтинги ЗВО України «Топ-200 Україна», «Scopus» та «Бал ЗНО на контракт», кожен з яких враховує різні критерії.
В іншому підрейтингу, що узагальнює рейтингові місця регіональних освітніх закладів ІІІ-IV рівнів акредитації, наш університет посів четверту сходинку серед ТОП-10 ЗВО центрального регіону України. Це найвищий показник серед закладів, що представляють Дніпропетровську область.
Також ДНУ демонструє високі місця у підрейтингу «Найкращі класичні університети України», де традиційно входить до першої десятки. Цьогоріч Дніпровський університет займає там дев’яту позицію.
У підсумковій таблиці загальнонаціонального консолідованого рейтингу вишів ДНУ посів 20 місце.
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів четверте місце серед українських ЗВО у рейтингу кращих університетів світу Times Higher Education World University Rankings 2022. Усього до рейтингу університетів за версією британського журналу THE потрапили 10 закладів вищої освіти України. Крім того, ДНУ став єдиним представником дніпровських регіональних університетів у списку.
Також ДНУ посів 11-ту сходинку в рейтингу Quacquarelli Symonds (QS) 2022 серед вітчизняних університетів. У 2022 році до рейтингу увійшли 38 закладів вищої освіти України, що на 3 менше, ніж минулого року. Зауважимо, що ДНУ – єдиний із університетів Дніпропетровської області увійшов до цього рейтингу, посівши в загальноєвропейському рейтингу позицію в групі 211-220.
За даними моніторингу станом на січень 2022 року Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара піднявся на одну позицію в національній таблиці авторитетного академічного рейтингу Webometrics. Серед закладів вищої освіти України ДНУ наразі посідає 11-те місце.
Загалом, найбільша на сьогодні система рейтингу світових ЗВО Webometrics Ranking of World’s Universities опрацьовує веб-індикатори понад 20 000 університетів світу. Класифікація Webometrics Ranking of World’s Universities формується за спеціальною методикою, розробленою у відповідності до Берлінських принципів рейтингування закладів вищої освіти (Berlin Principles on Ranking of Higher Education Institutions), визначених ЮНЕСКО, на основі незалежних, об'єктивних і відкритих даних інтеграції ЗВО в інтернет-мережі.
Ранжування проводиться дослідницькою групою Cybermetrics Lab Національної дослідницької ради Іспанії (CSIC, Мадрид) двічі на рік – у січні та в липні. Заснований на комбінованому показнику, рейтинг враховує кількість проіндексованих пошуковими системами сторінок сайтів університетів, кількість завантажених на них файлів, а також зовнішні посилання та цитованість цих ресурсів.
Загалом, найбільша на сьогодні система рейтингу світових ЗВО Webometrics Ranking of World’s Universities опрацьовує веб-індикатори понад 20 000 університетів світу. Класифікація Webometrics Ranking of World’s Universities формується за спеціальною методикою, розробленою у відповідності до Берлінських принципів рейтингування закладів вищої освіти (Berlin Principles on Ranking of Higher Education Institutions), визначених ЮНЕСКО, на основі незалежних, об'єктивних і відкритих даних інтеграції ЗВО в інтернет-мережі.
Ранжування проводиться дослідницькою групою Cybermetrics Lab Національної дослідницької ради Іспанії (CSIC, Мадрид) двічі на рік – у січні та в липні. Заснований на комбінованому показнику, рейтинг враховує кількість проіндексованих пошуковими системами сторінок сайтів університетів, кількість завантажених на них файлів, а також зовнішні посилання та цитованість цих ресурсів.
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара другий рік поспіль – перший серед університетів дніпровського регіону та 16-й в Україні у рейтингу Transparent Ranking: Top Universities by Citations in Top Google Scholar Profiles.
Рейтинг Transparent Ranking: Top Universities by Google Scholar Citations є одним із компонентів авторитетного рейтингу університетів світу Webometrics Ranking of World Universities, який оцінює показники активності університетів в інтернет-мережі. У якості параметру «прозорість/відкритість» Transparent Ranking by Google Scholar визначає найкращі університети за цитуваннями у профілях Google Scholar, аналізуючи кількість наукових матеріалів та їх цитування для кожного з академічних закладів.
За даними січневого випуску 2022 року Webometrics за критерієм кількості цитувань інституційних профілів у Google Scholar із показником у 35 991 цитування Дніпровський університет імені Олеся Гончара посів 16-те місце в Україні. За цим показником наш університет виявився лідером серед усіх представлених дніпровських ЗВО. Наступними із регіональних університетів є: Український державний хіміко-технологічний університет – 48 позиція (14 558 цитування) та НТУ «Дніпровська політехніка» – 49 позиція (13 407 цитування). Зауважимо, що протягом року наш університет збільшив цитованість на 7 468 пунктів, що також є найкращим показником серед регіональних ЗВО.
Цього разу до рейтингу увійшли 87 ЗВО України (минулого року – 77). Лідером українського національного рейтингу став Національний технічний університет України «КПІ ім. І. Сікорського – 131 247 цитувань.
Світову першість у цьому рейтингу утримує Гарвардський університет із показником у 1 725 5268 цитувань.
Для складання рейтингу Transparent Ranking враховуються дані з 210 найбільш цитованих загальнодоступних інституційних профілів кожного університету в Google Scholar Citations, тобто профілів співробітників, які вказали повну офіційну назву ЗВО та корпоративну пошту в домені свого університету. Позицію в рейтингу Top Universities by Citations визначає власне аналіз цитованості топ-10 його авторів у Google Scholar.
2021
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара вперше увійшов до рейтингу Quacquarelli Symonds і одразу посів 11-ту сходинку.
Рейтинг Quacquarelli Symonds (QS Emerging Europe and Central Asia University Rankings 2022) складається глобальним науково-дослідним консультаційним центром QS і об’єднує 450 найкращих університетів країн Європи та Середньої Азії, що розвиваються. У 2021 році до рейтингу увійшов 41 заклад вищої освіти з України, що на 16 більше ніж минулого року. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара вперше увійшов до цього впливового рейтингу і одразу посів 11 сходинку.
Зауважимо, що ДНУ посідає найвищу позицію серед університетів Дніпропетровської області. Національний технічний університет «Дніпровська політехніка» посіла 30-ту позицію цього рейтингу. Перші три позиції: Київський національний університет імені Шевченка, НТУУ «КПІ імені І.Сікорського» та ХНУ імені В.Каразіна.
Для рейтингування враховуються 10 показників: академічна репутація університету, його репутація серед роботодавців, співвідношення кількості викладачів та студентів, кількість публікацій на одного викладача і співробітника, кількість цитувань на одну публікацію, частка іноземних викладачів і співробітників, частка іноземних студентів, частка викладачів та співробітників з ученим ступенем, глибина міжнародних наукових колаборацій та присутність закладу освіти в онлайн-середовищі.
За даними Міністерства освіти і науки України, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара знаходиться на четвертому місці серед українських ЗВО у рейтингу кращих університетів світу Times Higher Education World University Rankings 2022.
Усього до нинішнього видання рейтингу університетів за версією британського журналу Times Higher Education (THE) потрапили 10 закладів вищої освіти України. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара включений до цього престижного рейтингу вперше – й одразу зайняв 4-у стартову позицію серед усіх національних ЗВО. Крім того, ДНУ став єдиним представником дніпровських регіональних університетів у списку. Загалом серед світових освітніх закладів наш університет розташувався у групі 1201+.
Times Higher Education World University Rankings – один із найвпливовіших рейтингів з оцінювання діяльності та досягнень університетів світу, який дозволяє проаналізувати сильні сторони освітніх закладів та скерувати увагу на збільшення ефективності їхньої роботи. Результати міжнародного рейтингу ЗВО за версією видання Times публікуються щорічно, починаючи з осені 2010 року. Оцінювання кожного закладу вищої освіти відбувається за допомогою 13 показників ефективності, які базуються на чотирьох основних метриках: викладання, дослідження, передача знань та міжнародні перспективи.
Цьогоріч в THE World University Rankings були представлені 1 662 освітні заклади з 99 країн світу. Проаналізовано понад 108 мільйонів цитувань у більш ніж 14,4 мільйонах наукових публікацій майже 22 000 вчених у всьому світі. Загалом зібрано понад 430 000 точок даних з більш ніж 2 100 установ, які подали дані.
Усього до нинішнього видання рейтингу університетів за версією британського журналу Times Higher Education (THE) потрапили 10 закладів вищої освіти України. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара включений до цього престижного рейтингу вперше – й одразу зайняв 4-у стартову позицію серед усіх національних ЗВО. Крім того, ДНУ став єдиним представником дніпровських регіональних університетів у списку. Загалом серед світових освітніх закладів наш університет розташувався у групі 1201+.
Times Higher Education World University Rankings – один із найвпливовіших рейтингів з оцінювання діяльності та досягнень університетів світу, який дозволяє проаналізувати сильні сторони освітніх закладів та скерувати увагу на збільшення ефективності їхньої роботи. Результати міжнародного рейтингу ЗВО за версією видання Times публікуються щорічно, починаючи з осені 2010 року. Оцінювання кожного закладу вищої освіти відбувається за допомогою 13 показників ефективності, які базуються на чотирьох основних метриках: викладання, дослідження, передача знань та міжнародні перспективи.
Цьогоріч в THE World University Rankings були представлені 1 662 освітні заклади з 99 країн світу. Проаналізовано понад 108 мільйонів цитувань у більш ніж 14,4 мільйонах наукових публікацій майже 22 000 вчених у всьому світі. Загалом зібрано понад 430 000 точок даних з більш ніж 2 100 установ, які подали дані.
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів 10-е місце серед ЗВО України в авторитетному міжнародному наукометричному рейтингу The SCImago Institutions Rankings 2021 (SIR).
Крім того, серед усіх 39 українських ЗВО (з 7533 навчальних закладів світу, представлених у SIR 2021) ДНУ виявився найкращим університетом України у галузях «Бізнес, менеджмент та бухгалтерський облік», «Економіка та фінанси», «Суспільні науки», а також посів четверту сходинку у галузях «Екологія» й «Сільськогосподарські та біологічні науки» і шосту – в галузі «Науки про Землю».
Високі позиції у загальнонаціональному рейтингу від SCImago є визнанням наукового потенціалу та плідної роботи фахівців нашого університету. Адже в цьому впливовому ранжуванні ДНУ бере участь вперше – до 2020 року наукометричні показники Дніпровського національного університету до цього масштабного дослідження не входили.
Ректор ДНУ професор Сергій Оковитий зазначив: «Проведена протягом останніх двох років ефективна робота зі структурування профілів науковців ДНУ у базах даних Scopus та Google Scholar значно збільшила об’єктивні показники нашого університету й призвела до того, що наукові здобутки вчених ДНУ стали відображатися і ранжуватися в таких престижних рейтингах. Зазначу, що, за методологією дослідження, до SCImago не можна подати заявку – ЗВО автоматично включається в даний рейтинг. Відтак, зазвичай учасниками рейтингу стають лише ті наукові заклади, які подолали прохідний бар’єр за публікаційною продуктивністю (мінімум 100 наукових робіт будь-якого типу, що індексуються в Scopus за останні п’ять років, що передують року публікації рейтингу). Виходячи з цього, можна прогнозувати, що в наступні роки наші показники будуть кращими і реально відображатимуть науковий потенціал ДНУ».
The SCImago Institutions Rankings – це найбільший рейтинг навчально-наукових інституцій світу. Цей міжнародний наукометричний рейтинг оцінює науково-дослідну, інноваційну та соціальну складові діяльності близько 4 000 закладів вищої освіти світу, 1 200 науково-дослідних установ, понад 800 закладів охорони здоров’я та понад 170 приватних компаній, що займаються науково-дослідною діяльністю. Випускається він іспанською лабораторією SCImago щорічно із 2009 року. Для ранжування дослідницька група SCImago використовує дані виключно з незалежних джерел: бібліометричної бази даних Scopus, бази даних міжнародних патентів Patstat та вебометричні бази даних. Зокрема, рейтинг формується на основі 17 параметрів трьох різних груп індикаторів: Research (науково-дослідна робота: джерело даних – Scopus, сумарний ваговий коефіцієнт – 50%), Innovation (інноваційна діяльність: джерело даних – Patstat, сумарний ваговий коефіцієнт – 30%) та Societal Impact (соціальний вплив: джерела даних – Google і Ahrefs, сумарний ваговий коефіцієнт – 20%).
Крім того, серед усіх 39 українських ЗВО (з 7533 навчальних закладів світу, представлених у SIR 2021) ДНУ виявився найкращим університетом України у галузях «Бізнес, менеджмент та бухгалтерський облік», «Економіка та фінанси», «Суспільні науки», а також посів четверту сходинку у галузях «Екологія» й «Сільськогосподарські та біологічні науки» і шосту – в галузі «Науки про Землю».
Високі позиції у загальнонаціональному рейтингу від SCImago є визнанням наукового потенціалу та плідної роботи фахівців нашого університету. Адже в цьому впливовому ранжуванні ДНУ бере участь вперше – до 2020 року наукометричні показники Дніпровського національного університету до цього масштабного дослідження не входили.
Ректор ДНУ професор Сергій Оковитий зазначив: «Проведена протягом останніх двох років ефективна робота зі структурування профілів науковців ДНУ у базах даних Scopus та Google Scholar значно збільшила об’єктивні показники нашого університету й призвела до того, що наукові здобутки вчених ДНУ стали відображатися і ранжуватися в таких престижних рейтингах. Зазначу, що, за методологією дослідження, до SCImago не можна подати заявку – ЗВО автоматично включається в даний рейтинг. Відтак, зазвичай учасниками рейтингу стають лише ті наукові заклади, які подолали прохідний бар’єр за публікаційною продуктивністю (мінімум 100 наукових робіт будь-якого типу, що індексуються в Scopus за останні п’ять років, що передують року публікації рейтингу). Виходячи з цього, можна прогнозувати, що в наступні роки наші показники будуть кращими і реально відображатимуть науковий потенціал ДНУ».
The SCImago Institutions Rankings – це найбільший рейтинг навчально-наукових інституцій світу. Цей міжнародний наукометричний рейтинг оцінює науково-дослідну, інноваційну та соціальну складові діяльності близько 4 000 закладів вищої освіти світу, 1 200 науково-дослідних установ, понад 800 закладів охорони здоров’я та понад 170 приватних компаній, що займаються науково-дослідною діяльністю. Випускається він іспанською лабораторією SCImago щорічно із 2009 року. Для ранжування дослідницька група SCImago використовує дані виключно з незалежних джерел: бібліометричної бази даних Scopus, бази даних міжнародних патентів Patstat та вебометричні бази даних. Зокрема, рейтинг формується на основі 17 параметрів трьох різних груп індикаторів: Research (науково-дослідна робота: джерело даних – Scopus, сумарний ваговий коефіцієнт – 50%), Innovation (інноваційна діяльність: джерело даних – Patstat, сумарний ваговий коефіцієнт – 30%) та Societal Impact (соціальний вплив: джерела даних – Google і Ahrefs, сумарний ваговий коефіцієнт – 20%).
Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара визнаний лідером дніпровського регіону у рейтингу впливовості університетів світу InfluentialSchools. Усього до світового рейтингу, складеного інформаційним порталом AcademicInfluence, у 2020 році увійшли 183 заклади освіти з України.
Рейтинг InfluentialSchools складається групою науковців і фахівців з аналізу даних, які вже понад п’ять років оприлюднюють результати своєї роботи на сайті AcademicInfluence.
Із погляду розробників рейтингу, будь-який ЗВО впливовий не самий по собі, а завдяки людям, які в ньому навчалися або працювали. Тобто впливовість університету оцінювалася саме через тих людей з вишу, які зробили значний внесок у певній галузі. При ранжуванні для уникнення будь-яких упереджень і маніпуляцій фахівці звернулися до машинного навчання й створили спеціальний алгоритм, за допомогою якого гідні уваги люди пов’язувалися з конкретними закладами вищої освіти, кафедрами та навчальними дисциплінами.
Відповідно, найвпливовішими університетами України за 2000-2020 роки, за версією AcademicInfluence, були визнані: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний університет «Києво-Могилянська академія» (886 місце у світі), Львівський національний університет імені Івана Франка (915 місце у світі). Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара став першим серед ЗВО нашого регіону та 20-м в українському національному рейтингу.
Загалом, у світовому рейтингу впливовості університетів лідирують Гарвардський (США), Лондонський (Велика Британія) та Стенфордський (США) університети.