Університет співпрацює з понад 100 провідними університетами Європи, Азії й Америки ...
Версія для друку

Центр українсько-німецьких наукових досліджень

Адреса: пр. Науки, 72, м. Дніпро,
1-й корпус ДНУ, ауд. 502
Телефон: +38 (056) 374-98-59, +38 (066) 146-42-80
Е-mail: nataliyavenger@yahoo.com, vi@if.dnu.edu.ua
Сайт: https://www.facebook.com/DniproGermanResearchCenter/


Положення про Центр українсько-німецьких наукових досліджень ДНУ

З 2018 року Центр очолює професорка кафедри всесвітньої історії, д. іст. н., доц. Венгер Наталія Вікторівна; головний со-редактор збірнику наукових праць «Сучасні дослідження з німецької історії» / “Modern Studies in German History” (Б) https://msgh-journal.com/index.php/journal



Збірник включено до Переліку наукових фахових видань України, категорія «Б» (наказ МОН України від 07.04.2022 No 320 (No 34 Друкованих наукових періодичних видань, історичні спеціальності 032)

НА БАЗІ ЦЕНТРУ РЕАЛІЗОВАНІ ТА
ПРОДОВЖУЮТЬ ЗДІЙСНЮВАТИСЬ МІЖНАРОДНІ ПРОЄКТИ

• Серія лекцій у січні 2024 р. CMU Friesen проф. Венгер Н. В. «Перегляд менонітського досвіду в Україні» (Манітоба, Канада) https://www.youtube.com/watch?v=44dM66lnOpk\


• У 2024 р. співробітниця Центру, к. іст. н, доцентка кафедри всесвітньої історії Ходченко О. Є. прийняла участь в Інформаційно-історичному семінарі «500 Jahre Täufergemeinden Entstehung – Ausbreitung – Nachwirkung Personen und Gemeinden in der Schweiz, in Russland und heute in Deutschland» (Нойвід-Торней, Німеччина)
https://mbg-geschichtsportal.de/docs/Programm_Geschichteseminar_2024_Deutsch.pdf

• Співробітниці Центру Н. Венгер та О. Ходченко прийняли участь у конференції «The Russlaender Mennonites: War, Dislocation, and New Beginnings» (July 14-15, 2023) в рамках співпраці з Фондом історичних досліджень ім. Д. Ф. Плетта / Delbert Plett Historical Research Foundation Ink. (Вінніпег, Канада)
https://www.youtube.com/watch?v=bzWrTIqEpEc&list=PLl9kssXGKUnQYEBkNfGpWclP6rKyx3807&index=5

• З 2022 р. Н. Венгер співпрацює з «Центром транснаціональних досліджень з менонітської історії» при Університеті Вінніпег https://ctms.uwinnipeg.ca/

ФАХОВА СПІВПРАЦЯ: КОНФЕРЕНЦІЇ, ПРОГРАМИ, ДОГОВОРИ


  •  У 2021 р. співробітниці Центру Ходченко О. Є. та Бобилєва С. Й. прийняли участь у конференції «Депортація етнічних німців України у віддалені райони Радянського Союзу: до 80-річчя трагедії», організованою Інститутом всесвітньої історії НАН України.
  •  У 2021 р. при підтримці Фонду історичних досліджень ім. Д. Ф. Плетта (Канада, Манітоба) була опублікована спільна монографія Бобилєвої С. Й. та Ходченко О. Є. «Жизнь после смерти. История Борозенковских колоний» («Життя після смерті. Історія Борозенківських колоній»).
  •  2018–2019 рр. Центр був посередником та учасником в студентській міжнародній програмі «Memory-Wiki – Слідами пам'яті забутих нацистських жертв в Україні, Росії та Німеччини» (Дніпро-Бремен-Берлін). Організатор програми – об'єднання «KONTAKTE-KOHTAKTИ» (м. Берлін, ФРН).
  •  У 2017 р. підписано договір про співробітництво з «Інститутом культури та історії німців Північно-Східної Європи» (м. Люнебург, ФРН).
  •  2012–2014 рр.: дослідники брали участь в програмі Євросоюзу «Ласкаво просимо до менонітської Європи».
  •  Із вченими Університету Södertörn (Стокгольм, Швеція) просувався проєкт з вивчення історії та культури шведського населення України (за участі: С. Й. Бобилєва, О. І. Безносов, О. В. Безносова, Ю. Г. Малицька).
  •  Разом із «Центром досліджень історії менонітів в Російській імперії та СРСР» (Університет Торонто, Канада) був здійснений проєкт «Примирення», в межах якого було проведено дослідження долі менонітських колоній України в роки Громадянської війни.
  •  Із «Міжнародною Асоціацією дослідників історії німців» та «Інститутом культури та історії німців Північно-Східної Європи» (м. Люнебург, ФРН) співробітники Інституту брали участь у написанні чотиритомної енциклопедії «Німці Росії». Зазначимо, що Інститут виступав координатором 59 дослідників України, які брали участь в роботі над цим виданням.
  •  З 1997 року співробітники «Інституту українсько-німецьких досліджень» спільно з Ґеттінґенським дослідницьким Центром (Німеччина) за підтримки посольства Німеччини в Україні працювали над проєктом «Мала батьківщина». За цей час було проведено чотири історико-етнографічні експедиції. Предмети побуту, виявлені в ході їх проведення, були передані Дніпропетровському національному історичному музею ім. Д. І. Яворницького.
Презентація книги Альфреда Айсфельда (історик, виконавчий директор Ґеттінґенського дослідницького центру / Göttinger Arbeitskreise e.V., Німеччина) «Великий терор» в Україні: німецька операція 1937–1939 років» для студентів історичного факультету ДНУ.

ПРО «ЦЕНТР УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКИХ ІСТОРИЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ»


Історія створення Центру (раніше – «Інституту українсько-німецьких досліджень») безпосередньо пов'язана з історією кафедри всесвітньої історії Дніпровського національного університету. В 1970-80-ті рр. кафедра стала відомим в СРСР центром германістики. Тут вивчались проблеми кайзерівської Німеччини, робітничого руху, історії Веймарської республіки, питання мілітаризму і реваншизму, релігійної історії, розвитку соціалістичної Німеччини, проводився аналіз праць західнонімецьких істориків. Все це здійснювалося під керівництвом талановитого організатора, енергійної людини професора А. С. Зав’ялова. Його зусиллями також було засновано збірник наукових праць «Питання німецької історії». У 2018 р. йому було присвоєно нову назву – «Сучасні дослідження з німецької історії».

В 1990-х рр. важливими проблемами для багатьох країн стали питання міграції населення, напруженість міжетнічних відносин, які супроводжувались конфліктами на міжнаціональній основі. В нових політичних умовах з ініціативи проф. Сергія Миколайовича Плохія кафедра всесвітньої історії отримала новий науковий напрям, який започаткував дослідження з історії міжетнічних відносин та німецькомовних груп в Україні, СРСР, Російській імперії. Для реалізації дослідницьких завдань цієї комплексної теми був заснований «Інститут українсько-німецьких досліджень». Довгий час інститутом керувала проф. С. Й. Бобилєва. Наразі керівником Центру і модератором наукових проєктів є Н. В. Венгер.

Створення «Інституту українсько-німецьких досліджень» дозволило співробітникам реалізуватись в межах перспективної проблеми. Історія етнічних німців України досліджувалася з позицій загальноєвропейської історії, з урахуванням як внутрішніх особливостей розвитку європейських держав, так і загальносвітових процесів. Довгий час в розробці проблем міжетнічних відносин брали участь С. Й. Бобилєва, Н. В. Осташева-Венгер, О. Є. Ходченко, О. І. Безносов, О. В. Безносова, В. К. Клець, І. В. Толстих, Т. Л. Петрова. Ці дослідники були першопрохідцями як в своїх темах, так й у відкритті відповідних архівних фондів України. Ними було порушено мовчання істориків навколо етнічної проблематики у вітчизняній історичній літературі.

За роки діяльності Центру були захищені кандидатські та докторські дисертації С. Атаманенко, М. Ісмаїлова, Н. Венгер, О. Безносова, О. Безносової, Т. Малиновської, Б. Малиновського, Ю. Маліцької, А. Кадола, О. Ходченко. Співробітниками було видано 6 монографій, щорічно готувались випуски збірника «Питання німецької історії». Дослідники Центру брали участь в конференціях, що проводились як в Україні, так і за кордоном (ФРН, Канаді, США, Швейцарії, Швеції, Нідерландах, Польщі).

Венгер Н. В. на семінарі у місті Люблін (Польща) за темою «Локальні перспективи вивчення складних сюжетів історії». Семінар було проведено фондом EVZ на базі театру-музею Брама Гродська (“Grodzka Gate – NN Theatre” Centre). Представники Німеччини, США, Польщі, Нідерландів, України, Ізраїлю, Чехії, Хорватії та Сербії, які працюють в області політики пам’яті стосовно жертв націонал-соціалізму та фашизму, обмінялися досвідом з виконання проєктів https://teatrnn.pl/brama-edukacja/en/seminar-evz-2019/