Версія для друку

Медичний факультет

вул. Наукова, 10, 11 корпус ДНУ.
Телефон деканату: 8 (056) 770- 05-32.

Історична довідка

Медичний факультет університету було відкрито у 1918 році за сприяння академіків В.І. Вернадського та Л.В. Писаржевського. У складі Катеринославського університету він функціонував до 1920 року (одночасно з історико-філологічним, фізико-математичним та юридичним факультетами).
Новий етап історії медичного факультету Дніпропетровського національного університету на шляху відродження національної університетської медичної освіти, яка є перевіреною і удосконаленою формою впродовж багатьох віків в європейських та інших розвинених країнах, розпочався у 1993 році, коли був відкритий набір студентів на спеціальність „Лікувальна справа”.
Реагуючи на потреби галузі охорони здоров’я, крокуючи в ногу з життям, факультет з 2004 року започаткував підготовку фахівців з лабораторної діагностики (ліцензовано освітньо-кваліфікаційний рівень – „бакалавр”, базова вища освіта; в перспективі – повна вища освіта).
Сьогодні на факультеті навчається 107 студентів. Навчальний процес забезпечують 11 докторів наук, професорів, 34 кандидати наук, доценти; широко залучаються досвідчені фахівці-практики, лікарі-лаборанти, клініцисти.

Керівний склад факультету

Декан факультету – Татаровський Олександр Петрович, доктор медичних наук, професор, Відмінник охорони здоров’я.
Заступник декана з навчально-методичної роботи – Туманенко Вікторія Вікторівна, старший викладач.
Заступник декана з наукової роботи – Чорна Валентина Іванівна, доктор біологічних наук, професор.
Заступник декана з виховної роботи – Кононенко Ганна Олександрівна, старший викладач.

Структурні підрозділи факультету

Кафедра клінічної лабораторної діагностики. Завідувач – Поліон Наталія Миколаївна, кандидат медичних наук, доцент.
Тел. 47-36-10.
Навчальний процес забезпечують 7 викладачів, з яких 2 доктори медичних наук, професори; 4 кандидати медичних наук, доценти.
Основний напрямок наукових досліджень: діагностика та лікування найбільш поширених захворювань серед дітей та осіб репродуктивного віку в несприятливих умовах промислового регіону.

Кафедра теорії і практики лікувально-діагностичного процесу. Завідувач – Лукашов Сергій Миколайович, кандидат медичних наук, доцент.
Тел. 745-47-77.
Навчальний процес забезпечують 15 викладачів, з яких 2 доктори медичних наук, професори; 11 кандидатів медичних наук, доцентів.
Основний напрямок наукових досліджень: ендоскопічна кардіохірургія у вирішенні проблем серцевих вад, порушень серцевого ритму, ішемічної хвороби серця і серцевої недостатності.

Кафедра соціальної та експертної медицини і медичного менеджменту. Завідувач – Татаровський Олександр Петрович, доктор медичних наук, професор.
Тел. 46-92-49.
Навчальний процес забезпечують 10 викладачів, з яких 2 доктори медичних наук, професори; 1 доктор біологічних наук, професор; 2 кандидати медичних наук, доценти; 1 кандидат біологічних наук.
Основний напрямок наукових досліджень кафедри: комплексне вивчення здоров’я населення та його окремих груп.
Факультет здійснює підготовку наукових та науково-педагогічних кадрів через аспірантуру та докторантуру за спеціальностями: „Соціальна гігієна та організація охорони здоров’я”, „Біохімія”. Кожна кафедра має навчальну лабораторію.

Освітня діяльність

Пріоритетний напрямок роботи факультету– становлення та розвиток спеціальності „Лабораторна діагностика”. На факультеті здійснюється підготовка бакалаврів (спеціальність – „лабораторна діагностика”) та спеціалістів – лікарів (спеціальність „лікувальна справа”).
Невелика кількість кафедр, гнучка організаційна структура дають можливість факультету в повній мірі використати для підготовки майбутніх фахівців широкі можливості університету. Так, фундаментальні дисципліни студенти засвоюють на базі профільних кафедр біолого-екологічного і хімічного факультетів, факультету фізики, електроніки та комп’ютерних систем, юридичного, соціально-гуманітарного та інших факультетів, де є міцна матеріальна база і відповідний (університетського рівня) кадровий потенціал.
Лабораторна медицина обєднує низку спеціальностей: клінічну хімію, клінічну імунологію, клінічну мікробіологію, клінічну фармакологію, клінічну фізіологію, клінічну токсикологію, а також гематологію, патологічну анатомію, біологічну метрологію, мультидисциплінарну групу тощо. Отже, природно, випускники повинні мати глибокі знання із загальнотеоретичних та фундаментальних дисциплін, серйозну клініко-діагностичну підготовку.
Починаючи з другого курсу, студенти вивчають спеціальні дисципліни.
Навчальні програми включають також питання медичного природознавства, математики, методики наукового дослідження, системного аналізу тощо.
Передбачено вивчення принципів устрою й використання сучасної медичної апаратури, виходячи з пріоритету інформаційних технологій, значна увага приділяється засвоєнню студентами комп’ютерної техніки.
Навчальні бази факультету – це провідні лікувально-профілактичні та медичні науково-дослідні заклади Дніпропетровська. Серед них – Інститут гастроентерології Академії медичних наук України, Гарнізонний військовий шпиталь, стаціонари та амбулаторно-поліклінічні заклади медичної служби Придніпровської залізниці, багатопрофільна клінічна міська лікарня № 4, обласна клінічна лікарня ім. Мечникова, обласний шкірно-венерологічний диспансер та ряд інших закладів, які мають у своєму складі потужні клініко-діагностичні лабораторії.
Наші випускники отримують диплом загальнодержавного зразка, що передбачає державний розподіл. Вони успішно працюють у територіальних та відомчих лікувально-профілактичних закладах, науково-дослідних інститутах медичного профілю, в т.ч. і за кордоном. Сьогодні попит на наших випускників перевищує кількісні можливості їх підготовки.
За успіхи в науково-методичній роботі, зокрема за розробку новітньої технології навчання з лабораторної діагностики, факультет нагороджено дипломом Міжнародної виставки досягнень престижних навчальних закладів.

Наукова та науково-технічна діяльність

Науково-дослідницька діяльність факультету спрямована на вивчення проблем фундаментальної та прикладної медицини, розробку нових та удосконалення існуючих лабораторних технологій і підготовку науково-педагогічних кадрів.
Науковий напрямок факультету – комплексне вивчення здоров’я населення Придніпровського регіону з урахуванням типу територіального формування, рівня індустріалізації та специфіки представленого промислового і сільськогосподарського виробництва, впливу наслідків аварії на ЧАЕС; глибокий аналіз стану медичної допомоги, її потреби для різних прошарків дорослого населення та дітей, обґрунтування та впровадження в практику охорони здоров’я шляхів її удосконалення; вивчення актуальних проблем лабораторної діагностики.
На факультеті проводяться дослідження з охорони та зміцнення здоров’я населення області, які передбачені до 2010 року Договором про співробітництво між Дніпропетровською обласною державною адміністрацією та Дніпропетровським національним університетом. На сьогоднішній день виконуються 6 науково-дослідницьких робіт та 2 держбюджетні теми.
Впродовж останніх років на факультеті плідно розвиваються наукові напрямки з біохімії, морфології, терапії, хірургії, педіатрії, соціальної медицини та організації охорони здоров’я, гігієни. Продовжується робота над створенням університетської клініки (як навчально-науково-діагностичного комплексу).
Широко практикуються видання навчальних посібників, методичних рекомендацій та вказівок, наукових статей, участь у наукових конкурсах і конференціях, оформлення патентів тощо. В рамках виконання держбюджетної теми „Молекулярно-клітинні механізми розвитку патології нервової системи та розробка комплексних методів ранньої діагностики” отримано три патенти на винаходи та авторське свідоцтво на наукове відкриття. У 2007 році захищена кандидатська дисертація.
Зі спеціальності „лабораторна діагностика” планується держбюджетна НДР. Мета проекту – створення концептуальної моделі оптимізації діяльності клініко-діагностичних, санітарно-епідеміологічних та інших лабораторій медичного профілю, використання якої сприятиме адаптації їх до ринкових умов та підвищенню якості медичних послуг.
Науковці факультету постійно беруть участь у міжнародних наукових форумах, де виступають з доповідями з актуальних питань сучасної медицини. Протягом 2005 – 2007 р.р. в міжнародних виданнях опубліковано понад 30 наукових робіт. Високий рівень наукових праць співробітників факультету має схвалення та постійний інтерес на міжнародних конференціях та з’їздах.
За результатами роботи 2007 року вченими факультету у співавторстві зі співробітниками інших організацій зроблено наукове відкриття „Закономірність зміни активності катепсинів В, L, Н у структурах головного мозку тварин при формуванні енгрампам’яті” (диплом Російської академії природничих наук). Співавтори цього наукового відкриття відзначені дипломами і медалями (професор В.І. Чорна нагороджена пам’ятною медаллю ім.Капиці). Результати НДР впроваджені в онконейрохірургічному відділенні Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. Мечникова.
Наші студенти беруть активну участь у наукових дослідженнях на кафедрах. Їх наукові здобутки неодноразово відзначені на наукових конференціях і конкурсах, у т.ч. і міжнародних.
Активно працює студентське наукове товариство (СНТ), яке існує на базі трьох студентських гуртків:
- проблем фундаментальної медицини; головний напрямок досліджень – „Морфологічні особливості патології бронхо-легеневої та ендокринної систем”;
- проблем клінічної медицини; головний напрямок досліджень – „Клініко-діагностичні і лабораторні аспекти найбільш поширеної патології людини”;
- проблем соціальної медицини і організації охорони здоров’я, гігієни; головні напрямки досліджень – “Здоров’я населення та його окремих груп”, „Екологічні та нутріціологічні аспекти соціальної патології”.
Щорічно в роботі студентського наукового товариства беруть участь до 30% студентів факультету, які демонструють результати наукових досліджень на щорічних студентських конференціях. Кожний науковий гурток об’єднується в окрему секцію, на якій представляється до 20 доповідей у межах теми головного науково-дослідного напрямку. Найбільш популярними є мікробіологічні, імунологічні, імуногістологічні, гістологічні, серологічні, біохімічні дослідження, які формують основу методологічного рівня діагностичних або комплексних НДР.
Студенти беруть активну участь в олімпіадах і конкурсах студентських наукових робіт, швидко та ефективно оволодівають навичками науково-дослідного пошуку, аналітичного мислення, формування наукових висновків, а згодом і постановки наукової задачі. Особливо результативним досягненням у роботі студентського наукового товариства є формування у гуртківців навичок і вмінь використання інформаційно-пошукових систем, реферативних та літературних оглядів, ознайомлення з найважливішими елементами патентно-ліцензійної діяльності, що є першим кроком на шляху становлення майбутніх науковців.
До керівництва темами студентських наукових робіт залучаються всі викладачі, абсолютна більшість яких є докторами і кандидатами медичних наук. Результатом такої науково-дослідницької діяльності є сумісні з викладачами наукові публікації, співавторство у доповідях на наукових сесіях ДНУ, конференціях, міжкафедральних семінарах тощо. Випускниками медичного факультету, що брали участь у СНТ, захищено 3 кандидатські дисертації, які були започатковані ще у стінах університету.
Студенти та молоді науковці факультету впродовж останнього року брали активну участь у конкурсах наукових робіт Всеукраїнського рівня. Один із найважливіших – щорічний конкурс Президії НАН України „На здобуття премій для молодих учених і студентів вищих навчальних закладів за кращі наукові роботи”, в якому представники факультету неодноразово здобували нагороди.
На факультеті функціонує аспірантура за спеціальностями: „Соціальна гігієна та організація охорони здоров’я”, „Біохімія”, видається науковий журнал „Вісник Дніпропетровського університету” (серія „Медицина та охорона здоров’я”).

Лікувально-консультативна робота

Лікувально-консультативна разом з навчальною, науковою та виховною роботою є однією з головних складових обсягу обов’язків професорсько-викладацького складу клінічних кафедр факультету. Вона спрямована перш за все на виконання завдань, визначених концепцією розвитку охорони здоров'я населення України.
Усі клінічні кафедри розташовані в провідних лікувально-профілактичних закладах міста, котрі оснащені сучасною апаратурою: комп'ютерним томографом, стаціонарними барокамерами, апаратами для екстракорпоральної детоксикації, штучної вентиляції легень, кардіомоніторами та ін.
У своїй роботі професорсько-викладацький склад факультету використовує найсучасніші апарати ультразвукової діагностики, енцефалографи, біохімічні, клінічні та імуноферментні аналізатори, кардіотомографи та інші прилади.
Колективами клінік розроблені та впроваджуються в практику спеціальні програми діагностики, лікування, профілактики різних захворювань. Клініцисти беруть участь у реалізації національних програм.
Професорами та доцентами згідно з графіком проводяться клінічні обходи хворих, консультативні прийоми в поліклініках та огляди хворих у стаціонарах лікувально-профілактичних закладів Дніпропетровська. Асистенти забезпечують курацію хворих у відділеннях, нічні чергування.
Виконується великий обсяг організаційно-методичної роботи: виїзди у районні лікувально-профілактичні заклади, рецензії історій хвороб, робота в експертних та атестаційних комісіях, проведення конференцій та ін. Значна лікувально-профілактична робота здійснюється викладачами клінічних кафедр під час літньої виробничої практики.
Разом з обласними та міськими спеціалістами співробітники факультету беруть участь в організації „Днів спеціаліста", в науково-практичних і клініко-анатомічних конференціях, у проведенні оперативного аналізу стану здоров'я населення регіону. Провідні викладачі факультету систематично виступають на радіо, по телебаченню, в газетах з актуальних питань охорони здоров'я населення, формування здорового способу життя.
Викладачі факультету беруть участь у засіданнях комісій з атестації лікарів та медичних працівників середньої ланки, у роботі колегій обласного та міського управління охорони здоров'я, лікувально-профілактичних закладів.

Міжнародні контакти

Факультет підтримує плідні стосунки з медичними факультетами Харківського національного та Сумського державного університетів, науково-дослідним інститутом гастроентерології АМН України, Українським державним НДІ медико-соціальних проблем інвалідності, Запорізькою державною медичною академією післядипломної освіти, Запорізьким державним медичним університетом.
Планується налагодження контактів з навчальними та науково-дослідними закладами інших країн (Росії, Китаю, Індії, Німеччини, Швейцарії), зокрема з проблем лабораторної діагностики.

Студентське життя

Аспекти виховання студентської молоді на факультеті різноманітні і спрямовані на формування всебічно розвиненої особистості. На належному рівні проводиться виховна робота в гуртожитках.
Організована системна робота з активної протидії проявам бездуховності та аморальності, негативним тенденціям і шкідливим звичкам серед молоді (пияцтво, паління, споживання наркотичних препаратів, тощо). Проводяться культурно-масові заходи: Дні факультету, Дні здоров’я, тематичні вечори відпочинку студентів та викладачів, зустрічі з випускниками тощо. Наші студенти беруть участь у художній самодіяльності.
Приділяється увага студентам пільгових категорій, які потребують особливого соціального захисту (інваліди, діти-сироти, постраждалі від Чорнобильської катастрофи, діти з малозабезпечених сімей, студентські сім’ї). Студентів-сиріт університет підтримує матеріально. Студенти, у яких послаблене здоров'я, мають можливість пройти оздоровлення у санаторії-профілакторії ДНУ.
Деканат постійно підтримує ініціативу щодо залучення студентської молоді до акції „Милосердя” та проведення роботи в інтернаті для дітей-сиріт.