Університет співпрацює з понад 100 провідними університетами Європи, Азії й Америки ...
Українсько-польський науково-культурний центр
Адреса: пр. Науки, 72, м. Дніпропетровськ, 490451 корп. ДНУ, ауд. 615.
Українсько-польський науково-культурний центр був утворений згідно з наказом по Дніпропетровському національному університету імені Олеся Гончара № 254 у 2009 р.
Співзасновники і координатори УПНКЦ – декан факультету української з іноземної філології та мистецтвознавства, д.ф.н., професор І.С.Попова та декан історичного факультету, д.і.н., професор С.І.Світленко.
Науковий керівник Центру – доц. Г.М.Виноградов.
Українсько-польський науково-культурний центр координує співпрацю історичного факультету, факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ з підрозділами Ягеллонського (м. Краків), Вроцлавського, Люблінського ім.Марії Кюрі-Склодовської університетів, мистецькими центрів у містах Катовіце, Жешув і Полянчик, що сприяє вивченню історичних та культурних зв’язків обох народів.
2009 – для студентів історичного факультету та факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства створено постійно діючий лекторій: «Україна і Польща: історичні та культурні зв’язки».
2010–2012 – на історичному факультеті проводяться презентації монографій, присвячених українсько-польським історичним зв’язкам, розроблена історико-краєзнавча екскурсія «Поляки в дореволюційному Катеринославі»; діє лекторій «Історія Польщі».
2 липня 2013 – за участю ректора ДНУ, професора М.В.Полякова, голови Дніпропетровської обласної ради Є.Г.Удода, Генерального консула Республіки Польща у Харкові Яна Граната та учасників І Міжнародної українсько-польської археологічної експедиції в ауд. 313 1 корп. ДНУ була урочисто відкрита І Міжнародна українсько-польська археологічна експедиція, а в ауд. 615 – експозиція Українсько-польського науково-культурного центру, про яку розповів координатор Центру, декан історичного факультету, проф. С.І.Світленко.
7 вересня 2013 – координатор Центру, проф. С.І.Світленко та ст. наук. співроб. В.М.Шалобудов провели екскурсію по Старокодацькій фортеці, організували виставку артефактів для польської делегації у складі д-ра філософії Л.Бальцеровича, Генерального консула Республіки Польща у Харкові Яна Граната та інших офіційних осіб.
20 червня 2014 – на історичному факультеті ДНУ урочисто відкрилася виставка «Процес шістнадцяти» про долю засновника Кам’янського (Дніпродзержинського) металургійного комбінату І.І.Ясюковича та його сина С.І.Ясюковича, члена польського уряду в Лондоні під час Другої світової війни. На відкритті виставки були присутні Віце-консул Республіки Польща, доктор гуманітарних наук Якуб Коралєвський, голова Спілки поляків «Огніско» Антон Яновський, декан історичного факультету ДНУ, проф. С.І.Світленко і науковий керівник Центру доц. Г.М.Виноградов. Виставку відвідали представники польської громади Дніпропетровська, викладачі та студенти гуманітарних факультетів ДНУ, представники телебачення та преси.
7–13 липня 2014 – ІІ Міжнародна українсько-польська археологічна експедиція на території воєводства Нижня Сілезія у співробітництві з науковцями і студентами Вроцлавського університету (керівник експедиції з боку ДНУ – доц. Є.Л.Фещенко).
ІІ Міжнародна українсько-польська археологічна експедиція (Нижня Сілезія)
15 червня 2015 – у Палаці студентів ДНУ проведено Міжнародний українсько-польський «круглий стіл», для учасників якого напередодні було організовано екскурсію Дніпропетровськом (за участю координатора Центру, декана історичного факультету, проф. С.І.Світленка, заст. декана з міжнародного співробітництва, доц. В.С.Лавренко і доц. кафедри історії України О.А.Репана.
11–18 липня 2015 – ІІІ Міжнародна українсько-польська археологічна експедиція на території воєводства Нижня Сілезія у співробітництві з науковцями і студентами Вроцлавського університету (керівник експедиції з боку ДНУ – доц. Є.Л.Фещенко).
ІІІ Міжнародна українсько-польська археологічна експедиція (Нижня Сілезія)
Серпень 2015 – проведення міжнародного студентського пленеру у м. Жешув (Республіка Польща) за участю студентів і викладачів ДНУ.
15 вересня 2015 – в УПНКЦ проведено «круглий стіл», присвячений 800-річчю Великої хартії вольностей та проблемам становлення європейського парламентаризму, в тому числі в польській і українській історії.
Жовтень 2015 – спільний пленер викладачів і студентів ДНУ і Ягеллонського університету (м. Краків).
28 жовтня 2015 – в УПНКЦ проведено «круглий стіл», присвячений 600-річчю від дня народження одного з засновників польської історіографії Яна Длугоша (1415-1480).
10 листопада 2015 – в УПНКЦ проведено «круглий стіл», присвячений 100-річчю від дня народження відомого історика-медієвіста В.Т.Сиротенка, життєвий шлях якого перетинався з Каролем Войтилою – майбутнім Папою Римським Іваном-Павлом ІІ.
11 листопада 2015 – на честь національного свята відродження польської державності на історичному факультеті проведено «Дні Польщі» силами студентів 4-го курсу історичного факультету, які спеціалізуються на вивченні історії зарубіжних країн; запропоновано 4 презентації з польської історії ХХ–початку ХХІ ст.
27 листопада 2015 – УПНКЦ проведено презентацію монографії Олексія Толочка «Очерки начальной руси» та відкриту лекцію автора на 1-му курсі історичного факультету ДНУ.
1 грудня 2015 – в УПНКЦ проведено «круглий стіл», присвячений 200-річному ювілею Віденського конгресу та його ролі в історії процесу відродження польської й української державності.
8 грудня 2015 – в УПНКЦ проведено «круглий стіл», посвячений темі «Державна криза Русі 1015 р.: польсько-католицький контекст».
Ще одним кроком у розбудові двосторонніх відносин стало підписання проекту співпраці між кафедрою образотворчого мистецтва та дизайну факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ та художнім факультетом Інституту мистецтв польського університету, виходячи з Договору про співпрацю між Дніпропетровським університетом та Університетом ім.Марії-Кюрі Склодовської (м. Люблін). Зокрема, активна співпраця розпочалася з травня 2005 року, коли вперше на запрошення польської сторони 4 наших студентів під керівництвом Сердюк Н.І. взяли участь у художньому пленері. У серпні того самого року 3 викладачі кафедри образотворчого мистецтва і дизайну Дорогань І.В., Корсунський В.О., Половна-Васильєва О.А. взяли участь у Міжнародному пленері біля м. Гданськ. Термін перебування – 10 днів.
За період міжнародної співпраці в межах підписання угоди між ДНУ та UMCS було здійснено цілу низку творчих проектів і зустрічей з польськими колегами на базі університетів.
З 2005 по 2015 рр. участь у співпраці взяли понад 50 студентів та 6 викладачів кафедри ОТМ і дизайну:
1. Виставки робіт польських викладачів та студентів (2007, 2009, 2010 рр.) – «Польський плакат», «Entropy of art», «Виставка польських пленерних робіт»;
2. Міжнародні музичні фестивалі (м. Казімеж Дольний, 2006-2011 рр.); виставка українського плакату та вернісаж робіт студентів кафедри образотворчого мистецтва і дизайну (2007, 2008 рр.);
3. Міжнародний студентський фестиваль «FAMA» (2008-2012 рр.), створення сценографії для гала-концерту;
4. Проведення Міжнародних художніх студентських пленерів серед європейських університетів Польщі, Словаччини, Угорщини, України (2011-2015 рр.). Проведено 11 пленерів;
5. Участь викладачів у Міжнародних художніх пленерах (2005-2008 рр., 2010 р.);
6. Участь в інтернаціональному конкурсі графіки «Entropy of art» (2009 р.);
7. Участь Єгорової Г.В. та Корсунського В.О. у виставці живопису в м. Кракові (грудень 2015 р.).
За період угоди співпраці між ДНУ ім.О.Гончара та UMCS була проведена низка зустрічей між деканом ФУІФМ та професорами Інституту мистецтв. Декан ФУІФМ проф. Попова І.С. та доц. кафедри образотворчого мистецтва тадизайну Корсунський В.О. були присутні на проведенні міжнародної зустрічі викладачів та митців європейських університетів.
Усі використані міжнародні проекти принесли величезну користь для творчого розвитку студентів. За цей період отримано 45 сертифікатів учасників міжнародних пленерів, близько 12 дипломів за міжнародні проекти, 4 нагороди переможців, з них - 2 нагороди інтернаціонального конкурсу графіки «Entropy of art», 2 дипломи учасників міжнародних музичних та студентських фестивалів «За створення сценографії».
Польською стороною кафедрі було надане графічне обладнання для прикладної графіки «сито-друк» та «монотипія».
За період співпраці з 2008-2015 рр. понад 15 бакалаврів кафедри образотворчого мистецтва і дизайну навчаються та закінчили магістратуру Інституту мистецтв Університету ім. Марії-Кюрі Склодовської зі спеціальності«викладач образотворчого мистецтва». П’ятеро наших випускників працюють у польських графічних видавництвах Варшави, Жешува, Гданська, Любліна, інші – в Києві, Дніпропетровську.
У квітні 2015 року завідувач кафедри образотворчого мистецтва і дизайну Корсунський В.О. брав участь у Міжнародній конференції «Мистецтво та освіта» (м. Люблін), де було підписано з деканом артистичного відділу Артуром Попеком угоду про співпрацю між ФУІФМ та Інститутом мистецтв UMCS.
За період з 2005 по 2015 рр. творчими та організаційними зусиллями за підтримки ректора ДНУ ім.О.Гончара, проф. Полякова М.В. досягнуто довготривалої двохсторонньої співпраці.
Протягом 2014-2015 рр. кафедра розширила зовнішні зв’язки з іноземними партнерами у галузі мистецтва й освіти, зокрема,надано пропозицію (проект угоди) між ФУІФМ та Краківською академією мистецтв і Катовицькою академією мистецтв.
Залучено 3 викладачі до міжнародної діяльності, які взяли участь у міжнародних зустрічах та пленерах серед викладачів європейських університетів (Дорогань І.В., Єгорова Г.В., Гарькава Т.А.).
Кафедра образотворчого мистецтва і дизайну за 2014-2015 н.р. отримала 15 сертифікатів учасників студентських міжнародних пленерів, 3 дипломи за участь у міжнародному конкурсі (пленері) серед викладачів.
Заплановано участь у відкритих європейських конкурсах.
Перспективу подальшої співпраці вбачається в організації стажування студентів і викладачів ДНУ, а також обміну студентів на нетривалий час.
П Л А Н
роботи українсько-польського науково-культурного
центру Дніпропетровського національного університету
імені Олеся Гончара на 2015-2016 навчальний рік
Вересень 2015 р.
Відповідальні: Світленко С.І., Фещенко Є.Л., Виноградов Г.М.
2. Регулярне відвідування концертів у Дніпропетровській консерваторії імені Михайла Глінки, де виконуються твори українських і польських композиторів (Ф.Шопена, С.Манюшка, К.Шимановського, М.Лисенка, Б.Лятошинського, М.Скорика та ін.);
Постійно
Відповідальні: Світленко С.І., Виноградов Г.М.
3. Круглий стіл, присвячений русько-польському конфлікту часів державної кризи Русі 1015-1024 рр.;
Жовтень 2015 р.
Відповідальні: Світленко С.І., Виноградов Г.М.
4. Підтримування контактів з громадською організацією «Спілка поляків «Огніско» Дніпропетровської області, проведення спільних науково-культурних заходів;
Постійно
Відповідальні: Світленко С.І., Виноградов Г.М., Яновський А.
5. Круглий стіл, посвячений 200-річчю Віденського конгресу 1814-1815 р., утворенню Краківської республіки та оприлюдненню Конституції 1815 р.;
Листопад 2015 р.
Відповідальні: Світленко С.І., Виноградов Г.М.
6. Круглий стіл, присвячений 1015-річчю утвердження Польської державності та початку християнізації Польщі;
Грудень 2015 р.
Відповідальні: Каковкіна О.М., Виноградов Г.М.
7. Міжнародний студентський пленер в м. Жешув (Республіка Польща) за участі студентів і викладачів ДНУ;
Серпень 2015 р.
Відповідальні: Попова І.С., Корсунський В.О.
8. Спільний пленер викладачів і студентів ДНУ й Ягеллонського університету (М. Краків, Республіка Польща). Зустріч з ректором Ягеллонського університету;
Жовтень 2015 р.
Відповідальні: Попова І.С., Корсунський В.О.
9. Спільний пленер українських і польських художників та виставка картин викладачів ДНУ Корсунського В.О., Єгорової Г.В. і Дорогань І.В. у м. Полянчик (Республіка Польща);
Жовтень 2015 р.
Відповідальні: Попова І.С., Корсунський В.О.
10. Круглий стіл, присвячений 600-річчю від дні народження фундатора польської історіографії Яна Длугоша (1415-1480);
Грудень 2015 р.
Відповідальні: Каковкіна О.М., Виноградов Г.М.
11. Спільний пленер українських і польських художників та виставка картин викладачів ДНУ Г.В.Єгорової, у м. Катовіце (Республіка Польща);
12. Круглий сіл, присвячений 420-річчю Берестейської церковної унії (1596 р.)
Лютий 2016 р.
Відповідальні: Світленко С.І., Виноградов Г.М.,
13. Круглий стіл, присвячений польському національному святу «Дню пам’яті жертв Катині»;
3 квітня 2016 р.
Відповідальні: Світленко С.І., Виноградов Г.М., Каковкіна О.М.
14. Відзначення Дня слов’янської писемності (разом з Центром слов’янських мов факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства);
Травень 2016 р.
Відповідальні: Попова І.С., Світленко С.І., Виноградов Г.М., Шпітько І.М.
15. Круглий стіл, присвячений національному святу Польщі «Третього травня» в пам'ять про Конституцію 3 травня 1791 р.;
Травень 2016 р.
Відповідальні: Світленко С.І., Виноградов Г.М., Каковкіна О.М.
16. Лекторій з актуальних проблем українсько-польського історичного й культурного співробітництва;
Постійно
Відповідальні: Світленко С.І., Виноградов Г.М.
17. Круглий стіл, присвячений польському «Національному святу перемоги і свободи»;
Травень 2016 р.
Відповідальні: Світленко С.І., Виноградов Г.М., Каковкіна О.М.