В університеті створені умови для всебічного розвитку особистості ...
Версія для друку

Волонтерська робота

Центр соціальних ініціатив і волонтерства ДНУ

Центр соціальних ініціатив та волонтерства ДНУ

Інноваційними формами в організації студентського життя у вищому навчальному закладі та підготовки студентів до майбутньої професійної діяльності є діяльність громадського об’єднання Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара – Центру соціальних ініціатив і волонтерства, який був створений у 2002 році на факультеті психології, а з 2010 року набув статусу загальноуніверситетського (14.06.2010 року наказом ректора ДНУ ім. О. Гончара № 454), та успішно діє до теперішнього часу.

Волонтерська діяльність

Центр є єдиним в загальнодержавному навчальному просторі України. Він має своє Положення, структуру та координаційну раду. Керівник Центру – доцент кафедри педагогіки та корекційної роботи факультету психології кандидат педагогічних наук Зоя Петрівна Бондаренко.

До складу волонтерських об’єднань входять 157 чоловік, представники різних факультетів університету, які займаються багатьма напрямами волонтерської діяльності з надання соціально-педагогічних й психологічних та інших послуг (освітніх, інформаційних, юридичних, соціально-педагогічних) дітям-сиротам та дітям, які залишилися без батьківської опіки. Різні види цих послуг, що надаються студентами й викладачами, є ефективними для тих, хто цього потребує, а саме: діти-сироти та діти, які залишилися без батьківської опіки, дитбудинку №1 м. Дніпропетровська, обласного дитбудинку „Сім’я” (нині «Мій дім»), дитбудинку для дітей з ДЦП при школі-інтернаті № 1, дитячого притулку „Барвінок” м. Дніпропетровська, ДБСТ № 6 компенсаторного типу та ін. (Ліщук А.М., Безгубової Л.М., Іонової В.Н.), міського центру соціально-психологічної реабілітації для дітей та ін.

Напрями діяльності Центру волонтерства:

  • надання послуг дітям-сиротам та дітям, які залишилися без батьківської опіки (заклади інтернатного типу міста (дитбудинок № 1, притулок «Барвінок», центр соціально-психологічної реабілітації для дітей, прийомні сім’ї, ДБСТ);
  • розвивально-корекційна, реабілітаційна та дозвіллєва робота з дітьми з інвалідністю (інтерактивний театр для дітей з вадами – бібліотека на бульварі Слави, дит. будинок для дітей з ДЦП);
  • волонтерський супровід дітей дошкільного віку під час їх підготовки до навчання у школі (СШ № 67 м. Дн-ська);
  • інклюзивна робота у навчальних закладах та установах (ДНЗ, школи);
  • соціальне партнерство (з державними установами та НДО, благодійними організаціями, фондами, товариствами: Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді міста, області, Український благодійний фонд «Благополуччя дітей», Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» (м.Київ), «Ангел дитинства» (м.Дніпропетровськ), „Турбота і підтримка” (м. Дн-ськ) та ін.); психолого-педагогічна допомога геріатричному пансіонату (м.Дн-ськ);
  • навчання волонтерських груп та волонтерського активу у Школі волонтерів;
  • організація благодійних акцій, культурно-дозвіллєвих заходів для дітей та молоді міста, для волонтерів ДНУ;
  • науково-дослідна робота волонтерів (участь у науково-практичних конференціях, написання тез та статей щодо волонтерства та добродійної діяльності).

 Волонтерська діяльність

Форми роботи Центру волонтерства є різними. Найчастіше використовуємо благодійні акції: традиційною є акція “Від серця – до серця“ до Дня Святого Миколая і Дня захисту дітей, та акція “Листи ангелів” за ініціативи Благодійного фонду “Інваліди – за рівність!” щодо опікування 152-х дітей з розумовими та фізичними вадами Котівської школи-інтернату Дніпропетровської області. Студенти написали 538 листів-підтримки цим дітям, за що отримали подяку і порозуміння від керівників школи і фонду. А також значущі акції: “Творімо добрі справи, люди!”, “Завітай до Планети Добра!”, “Щастя на крилах“ проекту міжнародного Благодійного фонду “Сильні духом“ щодо надбання коштів для сприяння будівництва повноцінного дитячого реабілітаційного центру в Україні “Дім Казки“, допомоги дітям, які долають рак та розсіяний склероз, “Приєднуйся до наших лав творити добро!” щодо залучення студентів факультетів ДНУ та інших ВНЗ міста до волонтерської роботи в межах громадського об’єднання “Центр соціальних ініціатив і волонтерства“, “Друже, чекаємо на тебе!” та ін.

Волонтерська діяльність

Щодо участі у Всеукраїнських акціях, то можна назвати благодійну Акцію, започатковану в межах проекту міжнародного Благодійного фонду “Сильні духом“, коли протягом навчального року були сплановані й проведені різноманітні заходи щодо підтримки онкохворих дітей. Так, Центром соціальних ініціатив і волонтерства університету був проведений “День Милосердя й Добра“ в студентських та педагогічних колективах протягом року, на якому йшла мова про благодійництво та волонтерство в Дніпропетровському національному університеті ім. О.Гончара, презентовано діяльність волонтерів університету щодо допомоги дітям, які перебувають у складних життєвих ситуаціях та про хід Всеукраїнської акції “Щастя на крилах“. Ініціатива проведення аналогічного заходу була активно підхоплена на факультетах університету. Варто відзначити активну роботу кураторів доц. Байєр О.О., викл. Мозгової Т.Ю., Гаркуші І.В., доц. Дубича С.Я., ст. викл. Алексєєнко С.Д., доц. Бондаренко З.П. та їх студентського активу щодо організації та проведення різних волонтерських заходів і зібрання благодійних внесків від кожного студента та окремих викладачів. Сума перерахованих коштів (благодійного внеску) від факультету психології складає 2.100 грн, – це найбільша сума перерахованих коштів у порівнянні з іншими факультетами (усього за 2 роки 4.100), а від ДНУ – 11.300 грн.

Організоване волонтерами постійне привітання вихованців дитбудинку № 1 з Днем народження 18 жовтня, 19 грудня до Дня Святого Миколая, 19 травня та 1-10 червня (усі інтернатні заклади, над якими організовано кураторство). Співпраця студентів-волонтерів з цими закладами має зворотній зв’язок – до ДНУ вступають вихованці дитячого будинку № 1 і здобувають вищу освіту. Так, за роки співпраці вступили й закінчили ДНУ 11 вихованців дитбудинку, з яких одна випускниця 2012 року Юлія Задорожня закінчила факультет психології з відзнакою, отримавши диплом магістра психології.

Волонтерська діяльність

 

Новим напрямом волонтерської роботи є соціально-педагогічний та психологічний супровід дітей з особливими потребами. Консультантами цього напряму виступають викладачі кафедри педагогіки та корекційної освіти (зав. Гладуш В.А.) та соціально-психологічна служба ДНУ імені Олеся Гончара (керівник доц. Лазаренко В.І.). Було установлено співробітництво з благодійною організацією «Ангел дитинства» (президент організації Алексєєва Наталія Олексіївна) з огляду на ідею впровадження інклюзії у місті Дніпропетровську. Головною метою зусиль студентів-волонтерів Центру соціальних ініціатив і волонтерства (координатор напряму Оля Дяченко, студ. 2-го курсу спеціальність «Корекційна освіта» факультету психології) є створення інтерактивного соціально-педагогічного театру для дітей з обмеженими можливостями на базі міської бібліотеки на бульварі Слави Жовтневого району міста Дніпропетровська. Так, проведена організаційно-дозвіллєва робота з дітьми-інвалідами та їх батьками, про що було описано на сайті ДНУ від 12 березня 2012 р. «Творімо добрі справи за покликом серця» (автор Бондаренко З.П.) дає можливість з допомогою студентів-волонтерів, майбутніх психологів та дефектологів розвивати ідею впровадження інклюзії у Дніпропетровському регіоні в цілому, і м. Дніпропетровську, зокрема. Це нова форма взаємодії – гувернерська практика діяльності волонтерів, майбутніх фахівців з дітьми з особливими потребами. Під час спілкування волонтерів з дітьми з обмеженими можливостями в інтерактивному театрі „Мальва” та підготовки театральних вистав до різних свят передбачено досконалу обізнаність з питаннями організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах та набуття професійних навичок і умінь майбутніми психологами, дефектологами, соціальними працівниками. Це є одним із пунктів виконання постанови Кабінету міністрів України від 15 серпня 2011 року „Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах” та розроблених заходів Центру соціальних ініціатив і волонтерства ДНУ у цьому напрямі.

Виходячи з того, що підготовка майбутніх фахівців соціально-педагогічної сфери в умовах ВНЗ передбачає досконалу обізнаність з питаннями організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах, ми можемо розглядати волонтерську роботу як складову частину фундаментальної професійної підготовки корекційних педагогів, психологів. Сплановано організацію роботи волонтерів у класах з інклюзивною освітою в школах міста у якості асистента вчителя: у СШ № 8, 44, 64, 68 (АНД район); 81, 119 (Бабушкінський район); 10 (Жовтневий район); 47, НВК 139, СЗШ 47 (Індустріальний район); 6, 89 (Красногвардійський район); 16 (Кіровський район); СЗШ 96 (Ленінський район). Планується надання допомоги у проведенні уроків у класах з інклюзивною освітою та здійсненні психолого-педагогічного супроводу дітей з вадами в освітньому просторі традиційних навчальних закладів. Відпрацьовано модель впровадження інклюзивної освіти із залученням волонтерів-студентів. Аналогічної роботи потребують опорні ДНЗ (дошкільні навчальні заклади) міста для запровадження інклюзивної освіти (за списком міськвно).

Волонтерська діяльність

Створення та успішне функціонування інтерактивного театру для дітей з особливими потребами у Жовтневому районі обласного центру „Мальва” на базі міської бібліотеки на бульварі Слави із використанням волонтерського супроводу дітей з вадами за підтримки Дніпропетровської обласної благодійної організації “Ангел Дитинства” (голова Алексєєва Н.О.) є прекрасним зразком добродійності та змістовного дозвілля дітей і студентської молоді; а також участь волонтерів Центру соціальних ініціатив і волонтерства у новорічному балі “Я маю мрію” для родин дітей та молоді з інвалідністю в Опері на вул. Дзержинського та ін. Уже вдруге студенти-волонтери разом з батьками, дітьми з особливими потребами спілкувалися разом напередодні Нового 2014 року.

На Великдень студенти-волонтери, учасники театру «Мальва» разом з дітьми та їх батьками з 28 по 31 березня відвідали та взяли участь у VІІІ фестивалі інклюзивних театрів у місті Червонограді Львівської області. Спільно з Дніпрпетровською обласною благодійною організацією “Ангел Дитинства” наші студенти поставили виставу «Як бабка вареники ліпила» разом з дітьми з інвалідністю. Студентам-першого та другого курсів спеціальності «Корекційна освіта», які взяли участь у поїздці, було цікаво й весело, адже це – безцінний досвід спілкування з різними людьми у Львівській області, набуття навичок професійної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами та безліч позитиву.

Головною метою діяльності студентів-волонтерів Центру соціальних ініціатив і волонтерства є створення сприятливих умов із зоною психологічного комфорту для дітей з особливими освітніми потребами. Так, у газеті “Вісті Придніпров’я” від 04.06.2013 року опублікована стаття “Открыть себя миру” О. Гречишкіної про спільну роботу бібліотеки, благодійної організації і волонтерів університету.

Міжнародному дню волонтера в Дніпропетровському національному університеті ім. Олеся Гончара 5 грудня 2013 року було присвячене засідання круглого столу “Волонтерство та інклюзія: здобутки і перспективи” за участю керівництва та педагогічного колективу ДНУ ім. Олеся Гончара, представників органів місцевого самоврядування, громадських організацій, волонтерського активу факультетів. Обговорені питання визначення можливостей поширення пакету послуг дітям з особливими освітніми потребами у навчальних закладах міста, використання волонтерства як ресурсу соціально-педагогічної та психологічної допомоги дітям з інвалідністю, формування готовності студентської молоді до роботи у волонтерських об’єднаннях щодо запровадження інклюзивної освіти у навчальних закладах м. Дніпропетровська (інформація на сайті ДНУ від 8.12.13 – «Волонтерство як стиль життя»).

На початку навчального року студенти-волонтери взяли участь у міському фестивалі дитячої творчості для дітей з особливими освітніми потребами, який проводився у співдружності з міським відділом освіти, благодійними організаціями та ДНУ імені Олеся Гончара в приміщенні Палацу студентів. Діти під супроводом волонтерів (спеціальність «Корекційна освіта», «Психологія») мали можливість взяти участь у багатьох майстер-класах і навчитися і петриківському розпису, і квілінгу, і ліпці тощо. А студенти набули досвіду спілкування з дітьми з вадами та їх батьками. Особливо відзначаємо старанність у роботі студентів-волонтерів 1 курсу спеціальності «Корекційна освіта» ДК-13-1 (куратор ст. викл. Ніколенко Л.М.).

Про діяльність Центру соціальних ініціатив і волонтерства, про історію волонтерства в історичні та сучасні часи розповідають численні матеріали в ЗМІ та матеріалах наукових конференцій, як-от: науково-практичні статті керівника Центру соціальних ініціатив і волонтерства ДНУ доц. кафедри педагогіки та корекційної освіти Бондаренко З.П. „Доброчинність та волонтерство як веління часу”, опубліковані в обласній газеті „Зоря” від 15.12.2009 року та в книзі «Думки, підказані серцем. Роздуми про виховання студентської молоді: [нариси] / ідея та заг.ред. М.В. Полякова; авт.-упоряд. В.В. Іваненко, Н.П. Олійник. – Д.: Вид-во ДНУ, 2011. – С. 70-82; у науково-методичному посібнику “Менеджмент волонтерських груп: від А до Я“: Версо-04, 2012. – 288 с., публікації в журналі “Бористен”, участь у радіо- та телепередачах на 51, 34 телевізійних каналах, на обласному радіо, на сайтах МОН України і ДНУ (листопад 2009-2013рр.) до Міжнародного дня студентів, до Міжнародного Дня волонтера тощо.

Волонтерська діяльність

На загальноуніверситетському рівні прийнято Угоду про співпрацю ДОЦСССДМ та ДНУ ім. О.Гончара (2010-2013рр.). Розроблено пропозиції щодо співпраці факультету суспільних наук та міжнародних відносин, факультету психології та Дніпропетровським обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Жовтневим центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в напрямі підготовки спеціалістів для соціальних центрів та освітніх закладів й добровільних помічників тим, хто цього потребує. Окрім включення у навчальні плани вибіркових інноваційних дисциплін, як-от: “Усвідомлене батьківство та підготовка молоді до сімейного життя”, “Соціально-педагогічні засади волонтерської роботи”, “Соціальний супровід дітей у прийомній сім’ї”, „Підготовка молоді до усвідомленого батьківства” тощо, планується щорічне проведення агітаційної роботи серед студентів названих факультетів щодо їх активної участі у волонтерському русі. З цією метою відбулися робочі зустрічі представників ДНУ д. філософ. наук, проф. зав. каф. соціальної роботи та кадрового менеджменту Осетрової О.О., доц. каф. педагогіки та корекційної освіти Бондаренко З.П., працівників Гуманітарного центру університету з директором ДОЦСССДМ Кабат І.Л., Жовтневого ЦСССДМ Гущіною Л.А.

Відзначимо, що діяльність Центру волонтерства кожного року набуває різних інновацій. Так, волонтери разом з представниками управління у справах сім’ї та молоді міськради, молодіжної організації „Нова Україна” (керівник Дмитро Ростовський) організували для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без батьківської опіки, колективну поїздку до корпорації „Агро-Союз” в рамках акції „Весна на дитячій вулиці”. У ході екскурсії маленькі гості побачили сучасний агрокомплекс, застосування інноваційних технологій у сільському господарстві. Діти з реабілітаційного центру та їх друзі-студенти відвідали тваринницьку та страусину ферми Корпорації, а також міні-зоопарк. Приємні враження були підкріплені запрошенням восени відвідати ще раз агрокомплекс, та на добру згадку було вручено гостям страусине пір’я. Згодом волонтери супроводжували дітей-сиріт до Новомосковського конезаводу. Діти мали таку надзвичайну можливість відвідати іподром, отримати безліч позитивних емоцій. Після поїздки студенти-волонтери захоплено працювали над створенням соціального проекту щодо реабілітації дітей з ДЦП із використанням іпотерапії.

У жовтні 2012 року були підведені підсумки участі у обласному конкурсі “Волонтер року”. Ми пишаємося тим, що переможцем обласного конкурсу “Кращий студент року” у номінації “Волонтер року” визнана студентка факультету психології Оніщенко Дар’я, студентка спеціальності «Корекційна освіта», членкиня координаційної ради Центру соціальних ініціатив і волонтерства, активна волонтерка й організатор цього руху. Знак переможиці конкурсу вручив на той час губернатор Дніпропетровської області Вілкул О.Ю.

У практиці роботи Центру соціальних ініціатив і волонтерства – зустрічі із соціальними працівниками, провідними спеціалістами обласного, міського і Жовтневого районного ЦСССДМ, центру соціально-психологічної реабілітації для неповнолітніх міста, центру практичної психології та соціальної роботи (І.Л. Кабат, Фатнєва І.О., І.П. Губенко, Л.А. Гущіна, Л.О. Красильникова, О.В. Прокопенко, В.П. Мушинський), окреслення кола спільних тем і проблем для актуального вирішення. Так, університетське громадське об’єднання Центр соціальних ініціатив і волонтерства і ЦСССДМ проводять спільні благодійні акції, вуличні ігротеки, а також заняття у школі волонтерів університету й міського та районного центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Завдяки обопільному партнерству відбувається кваліфікована підготовка студентів до волонтерської роботи в міському соціумі та надається соціально-психологічна допомога дітям, які залишилися без батьківської опіки, дітям з інвалідністю та людям похилого віку з геріатричного пансіонату (координатор напряму Олександра Козак, студ. 2 курсу спеціальність «Корекційна освіта» ф-ту психології).

Стало доброю традицією – щорічне відзначення Міжнародного дня волонтера 5 грудня в ДНУ. У цей день презентуємо діяльність Центру соціальних ініціатив і волонтерства на перервах та після занять у навчальному корпусі № 1, 2, де навчаються студенти, готуємо фотовиставку з проведених волонтерських заходів та організовуємо конкурси на кращу світлину. До цього дня приурочуємо благодійну акцію “Від серця – до серця”, на якій волонтерські активісти мають змогу розповсюджувати волонтерські світлини, розроблені самими волонтерами, брошури, вироби студентів з метою збору коштів для дітей-сиріт. Як правило, запрошуємо представників ЦСССДМ Жовтневого району, зокрема, його директора Л.А. Гущіну, керівництво ДНУ для відзначення кращих активістів волонтерського руху в університеті. 5.12.2013 року проведено круглий стіл «Волонтерство та інклюзія: здобутки та перспективи», прийнято резолюцію.

Волонтерська діяльність

Чудовою подією у житті дітей і молоді став організований благодійний концерт до міжнародного Дня волонтерів для дітей-сиріт інтернатних закладів „Сучасна культура-сучасні діти”, проведений у Палаці студентів, що засвідчило долучення студентів до нових технологій естетичного виховання. Про це писали газети, зокрема «Освіта України» 13.12.2010, „Зоря” та була видрукована інформація про захід на сайті ДНУ.

На студії звукозапису радіостанції „Європа плюс” була здійснена робота щодо опрацювання матеріалів запису авторських пісень у виконанні студента-волонтера гр. ДС-12с-1 Борисенка Даніїла та вихованців дитбудинку № 1 м. Дніпропетровська. Ідея проекту належить волонтерці Об’єдковій Ользі, яка на сьогодні є вже випускницею університету. Творча співпраця студентів-волонтерів і вихованців дитбудинку надала можливість висловити свої почуття та ставлення один до одного і до добродійної справи у музичному кліпі, який демонструвався напередодні Міжнародного дня волонтера на радіостанції.

Традиційно у Всесвітній день боротьби зі СНІДом 1 грудня волонтери Центру соціальних ініціатив і волонтерства Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара стають організаторами соціальної акції “Молодь проти СНІДу!“, яка вкотре проходила на Європейській площі Дніпропетровська, і де студенти розповсюджували перехожим червоні стрічечки з проспектом «ВІЛ/СНІД – загроза життю людини!», зверталися до мешканців міста на Дніпрі із закликом цінувати й берегти своє життя, дбати про власну безпечну поведінку, усвідомлюючи, що будь-які ризиковані кроки можуть дорого коштувати кожній людині, пропонували скористатися послугами фахівців. Розповіли про жахливу статистику розповсюдження цієї інфекції та констатували, що на сьогодні кількість ВІЛ-інфікованих у світі перевищує 30 мільйонів людей, померлих від цієї хвороби – 6 млн. Щорічно інфікується більше 5 тисяч, що дає підстави говорити про пандемію СНІДу. Україна за темпами розвитку епідемії ВІЛ-інфекції займає друге місце у Європі та п’яте у світі. Про результати цього заходу було повідомлено на сайті МОН України, ДНУ та в обласних газетах.

Цього навчального року студенти проводили акцію у навчальних корпусах, де роздавали стрічечки-символ пам’яті про загиблих від СНІДу, слухали музичні твори у виконанні Фредді Меркурі, закликали цінувати й дбати особисто про своє життя, яке є високою цінністю.

Одним із напрямів діяльності Центру волонтерства є формування навичок здорового способу життя. Для цього студенти оволодівають програмою „Молодь за здоровий спосіб життя!”, самі позбуваються шкідливих звичок та готують тренінгові заняття „Формування навичок здорового способу життя та профілактика ризикової поведінки серед неповнолітніх Дніпропетровської області”. У практиці діяльності Центру волонтерства – організація та проведення свята “День здоров’я” в університетському Палаці спорту для дітей-сиріт та дітей, які залишилися без батьківської опіки. На урочистому відкритті побував ректор ДНУ М.В. Поляков, який привітав дітей і студентів-волонтерів зі святом і побажав їм здорового способу життя та відповідального ставлення до свого здоров’я.

Український форум благодійників регулярно запрошує волонтерів до участі у науково-практичних конференціях, форумах з участю міжнародних представників. Так, волонтери були запрошені до активної участі у ІІІ Міжнародній конференції Українського форуму благодійників «Волонтерство – шлях до благодійності для кожного» (18.02.2011р), де презентували свій досвід: виставка волонтерського проекту Центру соціальних ініціатив і волонтерства ДНУ ім. Олеся Гончара; доповідь на секції 1 Круглий стіл «Волонтерство в Україні: основні тенденції розвитку та виклики» (м. Київ). Взяли участь Бондаренко З.П., Лазаренко В.І., Об’єдкова Оля, Самохвалова Альона, студенти напряму «Корекційна освіта». Були встановлені дружні контакти з Європейською волонтерською службою, представництвом ООН – ЮНІСЕФ, Фундацією імені князів-благодійників Острозьких, Інститутом професійного фандрайзингу та ін.

Волонтерська діяльність

 

Переглянуто зміст та напрями діяльності Центру соціальних ініціатив і волонтерства ДНУ імені Олеся Гончара, продумано шляхи його вдосконалення та оновлення у цьому навчальному році (2013-2014рр.), облаштування діяльності центру волонтерства в соціальній мережі (поліпшення сайту). Оформлено громадське об’єднання і як наукове товариство, бо студенти бажають і мають можливість працювати над науковими проблемами та темами курсових, дипломних робіт, виступати з доповідями й повідомленнями на науково-практичних конференціях, як, наприклад. Дарія Оніщенко, Катерина Андросова (спеціальність “Корекційна освіта“), Євген Продан, Яна Бондаренко (спеціальність “Психологія“), Володимир Івахненко (спеціальність “Соціальна робота”) та інші.

З’явилися нові форми волонтерської роботи. З метою профорієнтаційної роботи на базі СШ № 67 м. Дніпропетровська створено психолого-педагогічний клас з числа учнів 10-11-х класів, для яких проводяться щотижневі навчальні заняття з курсу „Психологія та педагогіка”, „Культура життєвого самовизначення” (відповідальні Лазаренко В.І., Бондаренко З.П.). Волонтерська робота здійснюється завдяки співдружності адміністрації СШ № 67 на чолі з директором закладу Т.М. Ковальовою і в.о. декана факультету психології ДНУ ім. Олеся Гончара доц. Волковим Дмитром Сергійовичем.

На базі школи протягом 2007-2013 рр. проводяться факультативні заняття психолого-педагогічного та соціального спрямування зі старшокласниками, організовані доцентами кафедри педагогіки та корекційної освіти Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара Бондаренко З.П., кафедри соціальної психології та психології управління Лазаренко В.І.. Учні школи мають можливість ґрунтовно ознайомитися з такими освітніми галузями, як психологія і педагогіка, дефектологія, під час різних форм інтерактивних навчальних занять: циклу уроків з психології, з курсу «Культура життєвого самовизначення», соціально-педагогічних тренінгів «Моя майбутня професія», «Самовизначення молоді у життєвому просторі», «Здоров’я – моя життєва цінність», відеолекторіїв, консультування, діагностичних занять у Центрі дистанційної освіти університету, що знаходиться у навчальному корпусі № 2.

Також на базі школи здійснюється викладачами і студентами-волонтерами факультету психології ДНУ ім. Олеся Гончара організація навчальних занять з підготовки дітей дошкільного віку до навчання у школі, та психолого-педагогічних занять для батьків майбутніх першокласників на тему: «Усвідомлене батьківство як умова повноцінного розвитку дитини», «Формування навичок батьківської компетентності» тощо. Волонтери дуже полюбляють працювати з майбутніми першокласниками, а студентка 4-го курсу Лідія Лісова має вже досвід проведення занять не тільки з дітьми дошкільного віку, а і з батьками цих дітей, і в цьому навчальному році вона тісно співпрацює з психологічною службою школи на засадах волонтерства та мріє професійно працювати у школі практичним психологом. А також у СШ № 67 почала працювати п’ятикурсниця Христина Лєсняк (ДС-13с-2) на 0,5 на посаді шкільного психолога, яка теж починала з волонтерства. Маємо добрі партнерські зв’язки із школою.

Кожного навчального року успішно набувають професійних навичок у школі такі студенти-волонтери: Продан Євген, Бондаренко Яна, Кириченко Ліза, Лісова Ліда (група ДС-10-2, куратор ст. викл. Гаркуша І.В.), Оніщенко Дар’я, Медвєдєв Дмитро, Париляк Катя (група ДК-10-1, куратор ст. викл. Осипян А.В.), Зазуліна Катя, Паканич Людмила (гр. ДК-11-1), Таран О. (група ДК-11-1) (куратор доц. Переворська О.І.), Ксенія Балинська (група УД-10-1), Веремейчик Іра, Андрійченко Таня (ДС-13-3) (куратор Дубич С.Я.), а випускниця факультету психології Катерина Кузьменко (2011), яка після волонтерської роботи стала працювати практичним психологом у школі, й працює дотепер. Студенти підтвердили, що ця форма доброчинної роботи є набуттям професійних умінь і навичок, самореалізації особистості у позанавчальній діяльності, практичне ознайомлення із системою роботи загальноосвітньої середньої школи. Цей напрям очолює координатор Альона Гауба, студ. ДС-12-1, яка дуже ініціативна і відповідальна волонтерка. Видно, як вона особистісно і професійно виростає з кожним роком. Це так приємно! Після навчально-розвивальних занять у школі № 67 волонтери збираються разом і обговорюють результати волонтерської роботи з участю З.П.Бондаренко та психологів школи: що вийшло добре, а що – не зовсім. Такий собі психолого-педагогічний аналіз проведеної роботи дає можливість студентам скорегувати власні дії, співвіднести з майбутнім фахом, поглянути на свою мотивацію до роботи, самооцінку тощо.

Варто зазначити, що координаційна рада Центру волонтерства ДНУ підтримала Всеукраїнську добровольчу акцію “Весняний тиждень добра 2013“, яка проводилася під егідою соціальної ініціативи “Благодійний сезон“, в рамках Всесвітнього Дня Молодіжного Служіння. Всесвітній День Молодіжного Служіння – це глобальна подія, ініційована провідними міжнародними організаціями (Програма Добровольців ООН, Міжнародна Асоціація добровольчих Зусиль, Світовий Банк та ін.). Починаючи з 2000 р., за кордоном щорічно проводиться з метою визнання вкладу молоді у вирішення проблем суспільства за допомогою молодіжного добровільного служіння.

Волонтерська діяльність

 

Студенти набувають знань щодо особливостей волонтерської роботи з дітьми-сиротами та дітьми, які залишилися без батьківського піклування, з дітьми з інвалідністю у Школі волонтерів, яка проводить роботу двічі на місяць в аудиторії 49 навчального корпусу № 2 за окремим тематичним планом. До роботи запрошуються як викладачі факультету психології, так і практичні фахівці. Наприклад, студентам дуже сподобалися тренінги, які проводила прийомна мама, тренер, керівник міської громадської організації „Турбота і підтримка” Скрягіна Олена Іванівна (на 2-му курсі навчається донька Скрягіна Альона, яка є добрим помічником мами-тренера). Особливо цікавим виявився тренінг про наставництво (жовтень 2013).

Волонтерський актив у цьому навчальному році здійснив ремонт аудиторії Центру соціальних ініціатив і волонтерства ДНУ ім. Олеся Гончара (ауд.47, корпус 2), планує докласти зусиль, щоб зробити її загальноуніверситетською. У цій аудиторії проводяться наради, зустрічі, тренінги.

Тісно співпрацює Центр волонтерства із загально університетською психологічною службою (керівник доц. Лазаренко В.І.). Форми роботи: лекції, консультації, круглі столи, тренінги для координаторів-волонтерів та самих волонтерів. Так, вже проведені тренінги у Школі волонтерів (Анна Вовченко, студентка 2-го курсу (спеціальність «Корекційна освіта» – керівник) на теми: «Формування здорового способу життя», «Я пишаюся тим, що я – українець!», «Комунікації та лідерство», «16 днів проти тендерного насильства» тощо.

Керівник “Психологічного дискусійного клубу”, куратор академічної групи ДС-10-1, Байєр Оксана Олександрівна організувала благодійну роботу у Дніпропетровському геріатричному пансіонаті, який розташований за адресою: м. Дніпропетровськ (поштовий індекс 49127), вул. Гаванська, 15.

Починаючи з січня 2012 року і до сьогодні геріатричний пансіонат відвідують студенти-волонтери: Козак О., Василенко О., Глибіна К., Єфарова Н., Ільченко О., Костиря К., Красковська В., Мариніна Р., Петрищева К., Подольна Н., Сивко О., Широян А., Сердюк К та інші.

Перед поїздками до пансіонату доц. Байєр О.О. провела зі студентами міні-заняття на тему “Психологія зрілого та похилого віку” та дотримання правил поведінки у подібних закладах.

Метою поїдки у геріатричний пансіонат було проведення бесід із його мешканцями щодо особливостей переживання ними пізнього віку. Засновуючись на літературі та рекомендаціях викладачів, студенти заздалегідь приготували перелік питань, які збирались поставити. Вторинною метою поїздки було приділення уваги самотнім людям – через бесіду, уважне слухання історій їх життя, турботливе ставлення до їх спогадів тощо. Студенти привезли з собою невеликі подарунки – журнали та газети, блокноти, ручки, нитки для плетіння, вишивання й солодощі та фрукти.

Як показує досвід, кожного разу поїздка є дуже вдалою; керівництво пансіонату, яке спочатку поставилось до візитів студентів-волонтерів із побоюванням за своїх мешканців, прохало студентів бути максимально ввічливими та турботливими, запросило до повторних відвідувань, адже бесіди з молодими зацікавленими слухачами позитивно вплинули на емоційний стан людей похилого віку, яким приємно було розповісти про часи своєї молодості й поділитися життєвим досвідом.

У цьому навчальному році було проведене заняття для студентів-волонтерів у школі волонтерів щодо психологічних особливостей людей похилого віку, на якому виступили: доц. Корнієнко В.В., Байєр О.О., керівник соціально-психологічної служби доц. Лазаренко В.І., керівник Центру соціальних ініціатив і волонтерства доц. Бондаренко З.П. та члени координаційної ради Олександра Козак (відповідальна за напрям) та Володимир Івахненко, заступник керівника координаційної ради Центру соціальних ініціатив і волонтерства. Поїздка з організацією тенісного турніру відбулася 26.11.13. Результати були позитивними. (матеріал викладено в групі «Центр соціальних ініціатив і волонтерства ДНУ» в соціальній мережі «В контакте». Відбулася поїздка 20 лютого та 9 березня до мешканців пансіонату із привітаннями та організацією спортивного конкурсу з тенісу, вечора поезії.

Соціальне партнерство Центру соціальних ініціатив і волонтерства Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара з іншими соціальними інститутами: участь у новому соціальному проекті “Спільнота активної молоді на основі моральних цінностей”, який реалізується за підтримки голови Дніпропетровської обласної ради Євгена Удода (опубліковано на сайті ДНУ від 22.04. 2013 “Творімо добрі справи!” та на сайті МОН України від 14.05.2013 “Студенти-волонтери ДНУ ім. О. Гончара взяли участь у новому соціальному проекті”).

Соціальне партнерство Центру соціальних ініціатив і волонтерства Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара набуло нових обрисів: участь волонтерів університету у соціальному проекті “Спільнота активної молоді на основі моральних цінностей”, який реалізується за підтримки голови Дніпропетровської обласної ради Євгена Удода та Благодійного фонду відомого міжнародного економіста Богдана Гаврилишина.

Мета цього проекту – надати можливість молодим людям відчути і зрозуміти такі моральні та загальнолюдські цінності як взаєморозуміння, доброта, милосердя, чесність, толерантність й зробити ці чесноти загальноприйнятими у сучасному суспільстві. Адже сучасні інноваційні винаходи, що передають нескінченний потік інформації, не здатні передати особливості людського спілкування, доброту і любов.

Волонтерська діяльність

Право на участь у проекті отримали студенти ДНУ імені О. Гончара та Дніпропетровського університету імені А. Нобеля, для яких у приміщенні обласної ради відбувся соціально-педагогічний тренінг, де обговорювалися питання про сутність волонтерства, функції волонтера, необхідні для нього якості. Учасники висловлювали свої думки, працювали у командах над розглядом окремих ситуацій.

Після тренінгу учасники об’єдналися у групи, кожна з яких влаштувала поїздку до міського дитячого будинку, будинку ветеранів чи інтернату для людей з інвалідністю. Після відвідування будь-якого зі вказаних закладів відбувся конкурс на найкращу зустріч.

Так, група студентів ДНУ імені О. Гончара організувала навчально-розважальний квест на тему: “Пірати Карибського моря” для вихованців дитячого будинку № 6 компенсуючого типу, що у місті Дніпропетровську (відповідальна Ольга Коваленко, студентка 2-го курсу спеціальність «Корекційна освіта»).

Маленьким учасникам казкової вистави, яку підготували для них друзі-волонтери, неймовірно сподобалася гра, вони були зачаровані розповідями про піратів та мандрівки у пошуках скарбів. На добру пам’ять про зустріч студенти подарували вихованцям дитячого будинку іграшки, спортивний інвентар.

Відроджуємо давні традиції стосовно трудового виховання. Центром волонтерства організовано й проведено благодійну трудову акцію по збору врожаю соняшника та гарбузів смт. Піщане Новомосковського району для вихованців інтернатних закладів області за участю благодійного фонду «Ангел Детства» (голова фонду Н.О. Алексєєва). Всього взяли участь у трудовій благодійній акції 28 чоловік, серед них 27 студентів-волонтерів з факультетів психології, фізико-технічного і хімічного та 1 викладач з факультету психології – Бондаренко З.П.. Зібрано врожаю на полі площею в 3 га у смт. Піщане Новомосковського району. Інформація про цю акцію розміщена на сайті ДНУ від 10.10.2011р.

Завдяки активній роботі заступників керівника координаційної ради Центру соціальних ініціатив і волонтерства ДНУ ім. Олеся Гончара Володимира Івахненка та Ольги Коваленко діяльність волонтерського об’єднання стала набагато різноманітнішою, структурованою та інформаційно забезпеченою. Оновлено матеріали групи «Центр соціальних ініціатив і волонтерства» у соціальній мережі «В контакте», розроблено «Паспорт дитини», «Щоденник волонтера», підготовлено й вручено посвідчення волонтерам.

Завдячуємо підтримці діяльності Центру волонтерства проректорові з науково-педагогічної роботи у сфері гуманітарної освіти та виховання молоді Іваненку В.В., д.іст.наук, професору, а також ректорові ДНУ проф. Полякову М.В., які підтримують добрі мрії дітей-сиріт та дітей з інвалідністю про одержання вищої освіти. Так, за роки існування громадського об’єднання до ДНУ вступили 11 вихованців дитбудинку № 1, з яких 7 – успішно закінчили навчання, а Юлія Задорожня – випускниця факультету психології отримала диплом магістра психології з відзнакою у 2012 році. Бачимо, що добрі справи мають зворотній зв’язок – теж добрий!

Зараз ініціативна група Центру волонтерства ДНУ ім. Олеся Гончара працює над створенням Регіонального центру волонтерства на Дніпропетровщині. Розробляються відповідні документи щодо позитивного вирішення цього питання.

Бондаренко З.П.,
керівник Центру соціальних ініціатив і волонтерства
ДНУ імені Олеся Гончара,
доцент кафедри педагогіки та корекційної освіти