30 грудня у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара у змішаному форматі відбулася конференція трудового колективу. Делегати заслухали й ухвалили звіт ректора, члена-кореспондента НАНУ професора Сергія Оковитого про виконання умов контракту з Міністерством освіти і науки України та цільових показників діяльності університету у 2024 році. Також делегати конференції ухвалили звіт про виконання Колективного договору між роботодавцем та Об’єднаною профспілковою організацією працівників освіти і науки ДНУ.
Конференція розпочалася із хвилини мовчання на пошану полеглих Захисників України.
– Уже втретє збори конференції трудового колективу нашого університету проходять в умовах повномасштабної війни, розв’язаної агресором проти України, 10-й рік триває збройна агресія. Наша щоденна праця і наші відносно мирні будні у рідних домівках є результатом щоденного подвигу наших Захисників та Захисниць на фронті, без свят і вихідних. Ми дякуємо воїнам ЗСУ, бригадам прикордонників та мобільних розрахунків сил ППО й ТрО, – найперше звернувся до присутніх ректор. Наголошуючи на відданості українських воїнів, які щодня працюють на фронті за межами людських можливостей, Сергій Іванович відзначив й результативну роботу університетської громади у тилу.
– Воєнні часи змушують працювати значно ефективніше. Бо ми розуміємо, що нашою з вами роботою також забезпечується сталість усієї галузі вищої освіти України та інших дотичних галузей, – підкреслив ректор. – ДНУ демонструє стійкість, згуртованість та здатність адаптуватися до викликів часу. Невтомна, копітка і професійна робота колективів усіх факультетів, відділів та центрів дозволяє не лише забезпечити стабільну діяльність ДНУ, а й досягти нових вершин, постійно нарощуючи потенціал нашого класичного університету.
Підсумки 2024 року, що засвідчують сталий розвиток Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара й високу якість роботи працівників, якнайкраще відображають цифри, представлені у ректорському звіті. У різних сферах функціонування – освітній, науковій, міжнародній чи адміністративно-господарській – наш університет мав торік помітні здобутки.
Так, за звітний період виконання цільових показників діяльності (результативності, ефективності та якості) університету ректор Сергій Оковитий особливо виділив наступні досягнення.
У сфері освітньої діяльності за минулий 2024 рік виконано цільовий показник щодо викладання навчальних дисциплін англійською мовою в аспірантурі. На третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти було збільшено обсяг (відносну частку) аудиторних годин викладання англійською – 6% від загального аудиторного навантаження.
Торік 65 випускників аспірантури ДНУ успішно захистили дисертації та отримали PhD-ступінь. Це на 48 молодих докторів філософії більше ніж у попередньому 2023 році. 16 випускників аспірантури після захисту дисертації залишилися працювати в Alma mater.
Серед позитивних результатів наукової роботи наукових та науково-педагогічних працівників ректор виділив збільшення фінансування науково-дослідних робіт, що сягнуло 22,38 мільйони гривень. Сумарно обсяги фінансування держбюджетних та госпдоговірних НДР, що пройшли конкурсні відбори Міністерства освіти і науки України, Національного фонду наукових досліджень, програм Horizon 2020, грантів Simons Foundation та інших перевищили показники 2021 року.
Загалом, у підсумку 2024 року за кількістю створених та належним чином оформлених об’єктів інтелектуальної власності спостерігається 40% зростання відносно минулорічних показників. 28 нових об’єктів принесли 20% перевиконання означеного в контракті з МОНУ.
Перевищення планових показників ДНУ показав і у сфері міжнародної академічної мобільності. Так, за 2024 календарний рік удвічі перевиконана частка штатних науково-педагогічних та наукових працівників, які брали участь у програмах академічної мобільності (онлайн та офлайн) тривалістю не менше 1 місяця – 37,9% при запланованих 16%. Так само перевищення плану з очної та дистанційної академічної мобільності строком не менше 1 місяця відзначається і серед здобувачів вищої освіти. До подібних міжнародних програм долучився 491 здобувач, що становить 5,2% від загального числа студентів і аспірантів ДНУ – проти запланованих 4%. Спільно протягом минулого року науковці та здобувачі освіти ДНУ, зокрема, долучалися до виконання грантових програм ЄС Erasmus CBHE DigiFLEd, Erasmus+, програми від Карлового університету (м. Прага, Чехія) та інших. У закордонні відрядження протягом року були направлені 52 викладачі та 56 студентів.
Попри фінансові виклики, спричинені повномасштабною війною у країні, нашому Дніпровському національному університету імені Олеся Гончара вдалося перевиконати цільові показники із розвитку матеріальної бази. У 1,5 рази зросли обсяги власних надходжень у структурі бюджету університету. Відповідно був збільшений обсяг коштів, витрачений на закупівлю та введення в експлуатацію навчального і наукового обладнання. Протягом 2024 року на ці потреби, зокрема, отримано і спрямовано матеріальних активів на суму 6,48 мільйони гривень – було передбачено в плані 1,7 мільйони гривень. Протягом попереднього року в ДНУ так само проводилися ремонтні роботи та оснащення гуртожитків. Сумарно безпосередньо коштами, роботами, будівельними матеріалами та меблями університетські гуртожитки отримали 813 тисяч гривень.
Загальний показник забезпеченості університетських приміщень мультимедійним чи іншим спеціальним обладнанням, яке забезпечує виконання мультимедійних функцій (у тому числі з можливістю підключення переносного обладнання) за підсумками 2024 року склав не менше 68%.
Усього станом на кінець 2024 року наш університет налічує 508 навчальних приміщень (аудиторій). Із них: облаштованих мультимедійним обладнанням – 73, комп'ютерних лабораторій (кабінетів) – 50, інших лабораторій – 88. Серед помітних та важливих торік університетських локацій стали нові: лабораторія «Готельно-ресторанна справа» (факультет економіки) й комп’ютерний клас від компанії SoftServe (факультет прикладної математики та інформаційних технологій), конференц-зала, оснащена за рахунок МЗС Чехії та Simons Foundation, а також меморіальний простір Галерея пошани і памʼяті ДНУ (1 корпус). Крім того, в Alma mater були створені два нових структурних підрозділи: центр кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом і соціологічна служба «SocioFocus+».
Спільними зусиллями великої академічної родини ДНУ залишається регіональним лідером та топ-ЗВО в Україні за оцінками авторитетних міжнародних та вітчизняних рейтингів. Зокрема, четвертий рік поспіль університет є абсолютним регіональним лідером у британському рейтингу Times Higher Education – World University Rankings. Стабільну першість серед регіональних ЗВО ДНУ демонструє й в американському рейтингу академічної впливовості Academic Influence. Також щороку наш університет збільшує кількість проіндексованих публікацій науково-педагогічних працівників у виданнях, які реферуються у наукометричних базах Web of Science та Scopus. Наприклад, за показниками проіндексованих наукових публікацій (5 525) та цитувань (29 967) у Scopus, згідно з рейтингом від цієї наукометричної бази, ДНУ посів перше місце в регіоні та входить до першої десятки ЗВО України.
Позитивний академічний імідж університету безпосередньо впливає на вибір вступників. Зокрема, навіть попри воєнні умови, відзначаємо стале зростання контингенту здобувачів вищої освіти. Минулий рік нам приніс +3100 зарахованих осіб за всіма рівнями вищої освіти. Усього станом на 1 жовтня 2024 року в ДНУ навчалися 9295 здобувачів освіти.
Відкриття 6 нових цікавих і перспективних освітніх програм за різними рівнями вищої освіти також дозволило здійснити успішний набір. А ще були акредитовані 32 освітні програми: 9 ОП – у бакалавраті, 8 – у магістратурі, 15 – в аспірантурі (на здобуття ступеня доктора філософії).
Окрім огляду ефективного виконання цих цільових показників статутної діяльності ДНУ, у своєму звітному виступі ректор Сергій Оковитий також окреслив основні завдання на 2025 рік. Задля забезпечення подальшого сталого розвитку закладу Сергій Іванович звернув увагу делегатів конференції трудового колективу на наступні завдання:
- організація аналітичної і прогностичної роботи щодо перспектив розвитку кожного з секторів економіки з урахуванням потреб повоєнного відновлення України – для забезпечення можливості швидких змін щодо структури, обсягів, змісту та якості підготовки фахівців за всіма спеціальностями, які реалізуються в університеті;
- продовження роботи з оновлення матеріально-технічних ресурсів, дослідницької і навчально-лабораторної бази університету – через активну співпрацю з високотехнологічними підприємствами міста, області та міжнародними партнерами;
- налагодження планової системної роботи відділів і служб АГЧ – впровадження енергоефективних технологій для мінімізації витрат на комунальні платежі; забезпечення стабільного функціонування електричних мереж; проведення ремонтних робіт у гуртожитках й інших будівлях та спорудах університету.
Взявши слово після доповіді ректора, про позитивну динаміку розвитку різних статутних напрямів діяльності університету, комплексний та системний підхід до виконання нашим колективом цільових показників діяльності говорили голова вченої ради ДНУ деканеса факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства Ірина Попова, деканеса факультету психології та спеціальної освіти Зоя Бондаренко, декан фізико-технічного факультету Анатолій Санін, заступник декана факультету прикладної математики та інформаційних технологій Олександр Кузенков.
Після ухвалення делегатами конференції звіту ректора про виконання контракту з МОНУ перейшли до наступного пункту порядку денного – слухання звіту про виконання Колективного договору між роботодавцем та Об’єднаною профспілковою організацією працівників освіти і науки ДНУ на 2022-2026 роки. Цей Колективний договір був схвалений на конференції трудового колективу університету 28 грудня 2021 року (протокол № 3) і зареєстрований в інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради 19 січня 2022 року за №362.
Співдоповідачами із представлення результатів його виконання у 2024 році були ректор Сергій Оковитий та голова Об’єднаної профспілкової організації працівників освіти і науки ДНУ Євгеній Сніда.
Так, починаючи обговорення підсумків року, ректор зазначив:
– Цілком об’єктивно, з огляду на ситуацію, що склалася в економіці держави, соціально-економічна складова університетського життя також не була особливо сприятливою. Секвестр освітнього і наукового бюджетів, зменшення фінансування на комунальні витрати змушують нас шукати додаткові джерела фінансування та раціонально планувати витрати. Поза тим ДНУ продовжує стабільно здійснювати свою статутну діяльність. В умовах воєнного стану сторони Колективного договору, а саме адміністрація університету і Об’єднана профспілкова організація постійно стежать за виконанням узятих на себе зобов’язань. Усі питання, що є предметом Колективного договору, сторони вирішують через консультації, – наголосив ректор.
Так, свою частину предметної доповіді Сергій Іванович розпочав із аналізу виконання у нашому університеті законодавства про працю. Зокрема, очільник колективу ДНУ зазначив, що впродовж 2024 року виконані усі пункти другого та третього розділів щодо укладання трудового договору, оплати та нормування праці й соціального захисту працівників університету.
Усі контракти з працівниками укладалися на підставі чинного законодавства, а у випадку закінчення терміну дії контракту з науково-педагогічним працівником його працевлаштування здійснювалося на конкурсній основі.
Адміністрація вживала всіх можливих заходів для своєчасної виплати заробітної плати та стипендії працівникам і студентам університету у встановлені законодавством та Колективним договором строки.
Питання робочого часу й часу відпочинку (четвертий розділ), надання відпусток, дозволу на проведення понаднормових робіт, робіт у вихідні дні також вирішувалися у межах чинного законодавства. До прикладу, в університеті продовжилася практика надання компенсації за понаднормову роботу у вихідні дні через виплату денної ставки зверх окладу або надання додаткових днів відпочинку за заявами працівників.
Крім того, відповідно до чинного законодавства, діючих положень в університеті та Колективного договору у 2024 році було сплачено:
Порядок надання відпусток працівникам університету також відповідав чинному законодавству та відповідним положенням Колективного договору.
Протягом звітного року успішно виконувалися й пункти п’ятого розділу, де йдеться про охорону праці та здоров'я.
А саме: відповідно до нормативних документів своєчасно проводилися навчання з охорони праці відповідальних за стан охорони праці у підрозділах.
Здійснювалася перевірка знань чинних законодавчих актів і нормативних документів у працівників університету, зайнятих на роботах з підвищеною небезпекою. І в результаті вжитих заходів торік в ДНУ не було зареєстровано випадків травматизму, пов’язаних із виробництвом.
Загалом, для всіх співробітників минулого року організовувався безоплатний медичний огляд на базі Дніпропетровської обласної клінічної лікарні імені Мечникова.
А в квітні 2024 року профспілковим комітетом ДНУ для охочих додатково організовувався сертифікований тренінг із надання першої домедичної допомоги. Тоді у ньому взяли участь 40 працівників різних структурних підрозділів університету.
Уважно виконувалися й зобов’язання шостого розділу договору, присвячені соціальному страхуванню, організації санаторно-курортного лікування і відпочинку. Про це більш докладно розповів у виступі голова профспілкової організації Євгеній Сніда.
За інформацією Євгенія Олеговича, 2024 року загальна сума дотацій на путівки за звітний період склала 59 500 гривень.
– Путівки у профспілковій організації розподіляли гласно та за участі всіх зацікавлених осіб. Усі заяви членів профспілки в 2024 році розглянули з позитивним схваленням. Так, 19 членів профспілки отримали 20 путівок (для себе, дружини/чоловіка та/або дітей) до лікувально-оздоровчих закладів, із них 6 путівок – до санаторію «Курорт «Орлівщина», 9 путівок – до санаторію «Оріана-Трускавець», 1 путівку – до санаторію «Хмільник» (через обласний комітет профспілки), 4 путівки (дитячі) – до санаторію «Кришталевий палац».
Спільно адміністрацією університету і профспілковою організацією проводилися спортивні і культурно-масові заходи.
– У рамках зобов’язань, узятих на себе згідно з пунктом 6.23 Колективного договору, за фінансової підтримки профспілкового комітету разом із працівниками Палацу культури студентів ДНУ організовувалися і проводилися різні культурно-масові заходи. Загалом за звітний період витрати на культурно-масові становили 59 579,13 гривень. Із них 39 879,13 гривень для придбання новорічних подарункових наборів для дітей, 8 000 гривень – для проведення 21 грудня 2024 року –різдвяно-новорічної вистави «Новорічні думки навиворіт».
Усього, за повідомленням голови профспілкового комітету ДНУ Євгенія Сніди, відповідно до пункту 6.16 Колективного договору на профспілкові виплати для членів у кошторисі профспілкового комітету на 2024 рік було передбачено 550 000 гривень (35,9% від усіх видатків кошторису). А фактичні профспілкові виплати за 2024 рік станом на час складання звіту становили 474 600 гривень.
Детально ознайомитися з усіма документами, ухваленими конференцією трудового колективу ДНУ 30 грудня 2024 року, можна за посиланнями:
Звіт ректора доктора хімічних наук, професора Сергія Івановича Оковитого про виконання цільових показників діяльності Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за 2024 рік
Інформаційно-аналітичне агентство
Дніпровського національного університету