На 14 факультетах і в 4 коледжах ДНУ навчається близько 15 тисяч студентів ...
Версія для друку

Фізико-технічний факультет

вул. Наукова, 1 (10 корпус ДНУ), вул. Наукова, 12 (13 корпус ДНУ)
Телефон деканату: (056) 373-12-58
E-mail деканату: dean@ftf.dnu.edu.ua
Сайт факультету: http://fti.dp.ua

 

Історична довідка

Фізико-технічний факультет Дніпровського національного університету був організований у 1951 р. з метою підготовки фахівців для підприємств ракетно-космічної галузі, машинобудування та енергетики. З перших років існування його діяльність була підпорядкована основній меті – забезпечити підприємства ракетно-космічної галузі країни кадрами, які повинні вирішувати задачі проектування, виробництва та експлуатації ракетно-космічної техніки. 

Традиційними місцями працевлаштування випускників факультету є базові підприємства – Державне конструкторське бюро „Південне”, ВО „Південний машинобудівний завод”, Інститут технічної механіки Академії наук України та Національного космічного агентства, УкрНДІ Технології машинобудування, а також інші компанії та підприємства. Підготовка фахівців за традиційними напрямами підготовки та спеціальностями ФТФ відповідає сучасним тенденціям проектування, виробництва і експлуатації ракет-носіїв і космічних літальних апаратів. На факультеті впроваджуються нові дисципліни і спеціальності, які спрямовані на підготовку інженерних та наукових кадрів не тільки для космічної галузі, а також для інших галузей промисловості. Знання випускників факультету дають їм змогу вирішувати складні технічні задачі, працювати на підприємствах, коло яких не обмежується космічною галуззю. Це розробка нових матеріалів і технологій їх виготовлення, автоматизація технологічних процесів і виробництв, задачі автоматизації зв’язку, захист інформації, створення робото-технічних систем і комплексів, вирішення перспективних задач енергетики та ін.

За роки існування ФТФ освіту на цьому факультеті отримали тисячі фахівців. Факультет підготував багато талановитих конструкторів, інженерів, вчених, заслужених працівників ракетно-космічної галузі країни, серед яких: Кучма Л.Д. - Президент України (1995–2005 рр.); Горбулін В.П. – Радник Президента України; Команов В.Г. – заступник Генерального конструктора ДКБ „Південне” за програмою „Морський старт”, Герой України; Алексєєв Ю.С. – Генеральний директор Національного космічного агентства України, Герой України; Конюхов С.М. – Генеральний конструктор ДКБ „Південне”, академік НАН України, Герой України;  Пилипенко В.В. – директор Придніпровського наукового центру НАН України, академік НАН України; Макаров О.О. – Генеральний директор підприємства „Укркосмос”, Тафтай В.В. - Генеральний директор Державного космічного агентства України.

Фізико-технічний факультет працює в тісній співдружності з Національним центром аерокосмічної освіти молоді України, який координує всеукраїнські молодіжні освітні і наукові проекти у аерокосмічній галузі, в яких беруть активну участь студенти і аспіранти ФТФ. Це дає можливість молодим вченим набувати досвід у проведені наукових досліджень.

Керівний склад факультету

Декан факультету – Санін Анатолій Федорович, доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України.
Заступник декана з наукової роботи – Русакова Тетяна Іванівна, докторка технічних наук, професорка.
Заступник декана з виховної роботи – Хащина Олександр Іванович, старший викладач.


Абітурієнтам: Про факультет - вустами студентів

Абітурієнте! Мрієш вступити до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, але досі вагаєшся із вибором дисципліни?
На всі важливі для тебе запитання відповідає Олександр Добродомов – аспірант фізико-технічного факультету, який розповідає про освітню програму Авіаційна та ракетно-космічна техніка. Олександр переконаний, що успіх у цій професії залежить від вміння вирішувати нестандартні завдання. Фізтех тобі в цьому допоможе – тут на тебе чекають захопливі профільні дисципліни, практика на всесвітньовідомих підприємствах, лабораторії із сучасним обладнанням для реалізації адитивних технологій, виготовлення виробів з композиційних, металевих та еластомерних матеріалів, участь у проєкті «Студентська ракета», де студенти застосовують свої знання й креативність, набувають цінних навичок. Олександр розповість про великий попит на фахівців галузі, адже окрім державних підприємств, сьогодні в Україні чимало приватних космічних компаній. Порада Олександра абітурієнтам – обирати фах із розумом.

Студентка факультету Анастасія Орішечок розповідає про освітню програму Кібербезпека. Анастасія вважає, що кібербезпека – напрямок майбутнього та розповідає про улюблений предмет – «Криптографію». Дівчина поєднує навчання з обов’язками голови студради факультету. Анастасія радить абітурієнтам отримувати максимум від студентського життя, розвиватися у різних напрямках, брати участь у всіх заходах, проходити додаткові курси, робити все своєчасно.

Освітня діяльність

На факультеті здійснюють підготовку фахівців за освітніми ступенями бакалавр та магістр. Випускники можуть продовжити своє навчання в аспірантурі

Презентація фізико-технічного факультету ДНУ

Перелік освітніх програм фізико-технічного факультету

Назва кафедри

Спеціальність

Освітня програма

Бакалаври

Ракетно-космічних та
інноваційних
технологій
132 Матеріалознавство Матеріалознавство (ПЗСО)
133 Галузеве машинобудування Галузеве машинобудування (ПЗСО + МС, МБ та ФМБ)

Комп’ютерний інжиніринг і технології автоматизованих виробництв (ПЗСО)
134 Авіаційна та ракетно-космічна техніка
Авіаційна та ракетно-космічна техніка
(ПЗСО + МС, МБ та ФМБ)
Проєктування, виробництво та експлуатація безпілотних систем і комплексів 
(ПЗСО)

Безпеки
життєдіяльності

183 Технології захисту навколишнього середовища

Екоаналітика та техногенна безпека (ПЗСО)

Двигунобудування 134 – Авіаційна та ракетно-космічна техніка Ракетні двигуни (ПЗСО + МС, МБ та ФМБ)
141 – Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка Відновлювані джерела енергії та енергоефективні технології (ПЗСО + МС, МБ та ФМБ)

Механотроніки

131 Прикладна механіка

Інжиніринг механотронних і робототехнічних систем (ПЗСО + МС, МБ та ФМБ)

Кібербезпеки та комп’ютерно-інтегрованих технологій 125 Кібербезпека та захист інформації Кібербезпека та системи технічного захисту (ПЗСО)
174 Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології (ПЗСО)
173 Авіоніка Системи керування і телекомунікації літальних апаратів і наземних комплексів

Магістри

Ракетно-космічних та інноваційних технологій 132 Матеріалознавство Матеріалознавство
133 Галузеве машинобудування Галузеве машинобудування
134 Авіаційна та ракетно-космічна техніка Технології виробництва літальних апаратів

Космічні інформаційні технології

Ракетні та космічні комплекси
Двигунобудування 134 – Авіаційна та ракетно-космічна техніка Ракетні двигуни та енергетичні установки
141 – Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка Нетрадиційні та відновлювальні джерела енергії

Механотроніки

131 Прикладна механіка

Інжиніринг механотронних і робототехнічних систем

Кібербезпеки та комп’ютерно-інтегрованих технологій 173 Авіоніка Авіоніка
174 Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології
ПЗСО – програма загальної середньої освіти
МС – молодший спеціаліст
ОПП – освітньо-професійна програма
ОНП – освітньо-наукова програма

Проект «Студентська ракета» – наша гордість

У лютому 2018 року група студентів фізико-технічного факультету захопилась ідеєю розробки власної ракети. Вже за три місяці команда студентів фізтеху на базі Noosphere Engineering School, за підтримки громадської організації «Асоціація Ноосфера» та Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О.М. Макарова, під керівництвом менторів і викладачів підготували до запуску суборбітальну ракету-носій надлегкого класу з тестовим дослідницьким апаратом типу CanSat під робочою назвою «Калібр 76». Проект назвали «Студентська ракета» @student_rocket_ua.

16 квітня 2018 року на Павлоградському полігоні був успішно виконаний її запуск, однак це був лише початок.


Пуск студентської ракети «Калібр 76»

Конструктивно-технологічні рішення ракети «Калібр 76» лягли в основу подальших розробок студентської команди – сімейства ракет «Калібр 80 CanSat», «Калібр 80 Meteo7000», «Калібр 80/110 Meteo20000», «Калібр 110».

 
Випробування ракетного двигуна

Далі в 2018-2019 роках слідували запуски ракет надлегкого класу «Калібр 80», «Калібр 80 CanSat», «Калібр 80 Meteo7000». При цьому студенти самостійно готують ракети до старту, здійснюють у дистанційному режимі їхні запуски, ведуть у реальному часі спостереження за процесом запуску та приймають телеметричну інформацію з ракети в польоті.


Підготовка до старту – встановлення ракети на пусковий пристрій


Підготовка до старту – передстартовий відлік


 Старт ракети «Калібр 80 Meteo7000»

Лабораторія технології виробництва Noosphere Engineering School здійснює значну технологічну підтримку проектів, у першу чергу пов’язану із 3D-друком деталей та виготовленням конструкцій із композиційних матеріалів методом намотування. Для цього студенти фізтеху в рамках своїх дипломних і курсових проектів розробили, зібрали та ввели в роботу 3D-принтери, доопрацювали конструкцію і програму керування намотувального верстата.


3D-принтер для друку з конструкційних пластиків великогабаритних конструкцій


Верстат для намотки конструкцій із композиційних матеріалів


Команда проєкту «Студентська ракета» – переможці конкурсу інноваційних
космічних проєктів «СтарТрек» –
startrack.academy/

Структурні підрозділи факультету


Дізнайся про факультет із перших вуст!

Декан Сергій Давидов у програмі "Шкільний проєкт" медіашколи "Сенсація": про те, чим пишається факультет та чому користується попитом у абітурієнтів

Завідувач кафедри ракетно-космічних та інноваційних технологій Анатолій Санін у студії "ОТВ-Дніпро": про переваги факультету, перспективи працевлаштування й актуальні програми міжнародного обміну

Завідувач кафедри двигунобудування Юрій Мітіков у студії телеканалу "Відкритий": про розвиток ракетно-космічної галузі України та підготовку нових кадрів

Завідувач кафедри двигунобудування Юрій Мітіков у програмі 11 телеканалу "Чи є життя зранку?", рубрика "Ким стати": Ракетобудівник

Завідувачка кафедри кібербезпеки та комп’ютерно-інтегрованих технологі Світлана Клименко у сюжеті 9 телеканалу: про історії успіху студенток і викладачок ФТФ

Наукові дослідження

Наукові дослідження і розробки за держбюджетними та госпдоговірними темами виконуються на базі  лабораторій ФТФ: гідродинаміки, перспективних матеріалів і технологій, вібротехніки і обробки матеріалів, адитивних технологій, високотемпературної техніки, неруйнівного контролю та діагностики складних систем, композиційних матеріалів.

Викладачі і науковці факультету активно працюють щодо забезпечення навчального процесу навчально-методичною літературою. За останні три роки фахівцями фізико-технічного факультету видано 9 підручників,
більше 70 методичних і навчальних посібників (у тому числі із грифом Міністерства освіти і науки України).

На факультеті видаються два фахових збірника наукових робіт: Вісник Дніпровського університету. Серія: Ракетно-космічна техніка; Збірник наукових праць "Системне проектування та аналіз характеристик аерокосмічної техніки"
Досягнення викладачів та науковців фізико-технічного факультету відзначені високими державними нагородами. Тільки за роки незалежності України представники професорсько-викладацького складу факультету отримали 8 орденів і 3 медалі. За плідну діяльність у вирішенні питань надання молоді якісної освіти і наукові досягнення представникам факультету присвоєні почесні звання заслуженого працівника освіти (5), заслуженого діяча науки і техніки України (5), відмінника освіти України (5). Серед викладачів факультету лауреат Національної премії України імені Бориса Патона, 5 лауреатів Державної премії.

До активної участі у науково-дослідній роботі, яка проводиться на факультеті, долучаються студенти. Результати наукових досліджень студентів опубліковані в статтях, тезах і матеріалах конференцій.



Традиційною стала участь студентів факультету у Міжнародній молодіжній науково-практичній конференції "Людина і космос", яку проводить Дніпровський національний університет разом із Національним центром аерокосмічної освіти молоді України.

Студенти факультету беруть участь у міжнародних конференціях "Університетські мікросупутники – перспективи і реальність", "Екологічні проблеми регіонів України" та інші. Студентські наукові роботи відзначені грамотами і дипломами за високий рівень наукових досліджень.

На фізико-технічному факультеті працює студентське конструкторське бюро. Студенти факультету беруть участь у створенні Українських молодіжних супутників УМС-1 і УМС-2, а також проекті «Студентська ракета».



Проведення конференцій

До напрямків співробітництва фізико-технічного факультету та Національного центра аерокосмічної освіти молоді імені О.М. Макарова входить спільне проведення Міжнародної молодіжної науково-практичної конференції «Людина і космос», яка щорічно проводиться напередодні Дня космонавтики. В роботі конференції беруть участь студенти, магістри, аспіранти та молоді вчені університету та інших навчальних закладів України та інших країн.

Тематика конференції «Людина і космос» досить широка і охоплює практично всі науково-технічні напрями проектування, конструювання, випробувань та досліджень в галузі ракетно-космічної техніки та космічних технологій. Участь в конференції дає змогу молодим науковцям та дослідникам презентувати свої перші наукові розробки, познайомитись з провідними фахівцями ракетно-космічної техніки України, а кращі доповіді опублікувати в фахових виданнях.

У 2023 році факультетом проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Виклики та проблеми сучасної науки», у якій прийняли участь 180 науковців, які представляють 26 університетів і організацій з України та 8 з 7 країн світу. Конференція стане традиційною із міжнародним статусом.

Однією з форм співробітництва університету з базовими підприємствами галузі є спільне проведення конференцій з ракетно-космічної тематики. Зокрема, починаючи 2007 р. один раз в два роки ДП «КБ «Південне» проводить Міжнародну конференцію «Космічні технології: сьогодення та майбутнє». Організаторами конференції та активними учасниками є Українське регіональне відділення Міжнародної астронавтичної академії, Національне космічне агентство України, ДП «КБ «Південне», ВО «Південний машинобудівний завод» та Дніпровський національний університет. Основні тематичні напрями конференції охоплюють практично всі напрями розробки, виробництва та експлуатації ракетно-космічної техніки.

Міжнародні контакти

У дійсний час в багатьох країнах активно розвивається космічна діяльність, зростає інтерес до підготовки фахівців космічної галузі, проводяться наукові дослідження і науково-технічні розробки у космічній сфері. Тому на фізико-технічному факультеті активно розвиваються міжнародні контакти. У тому числі ведеться співробітництво з вищими навчальними закладами і установами іноземних держав, серед яких Туреччина, Республіка Корея, Бразилія, Казахстан. Фізико-технічний факультет бере участь у міжнародних проектах і програмах.


Бразилія. У 2009 р. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара започаткував контакти з Федеральним університетом (UnB) м.Бразиліа щодо співробітництва у навчальній, науковій та гуманітарній сферах. Цим контактам сприяв розвиток відносин між Україною та Бразилією у науково-технічному та соціально-гуманітарному напрямах. Бразиліа має потребу в фахівцях з ракетно-космічної техніки, про що не раз наголошувалось під час візитів делегацій представників Міністерства оборони, Міністерства освіти і науки та Національного космічного агентства Бразилії до Дніпра. У грудні 2009 р. Україну з офіційним візитом відвідав Президент Бразилії. Він підтвердив наміри бразильської сторони розвивати співробітництво з Україною в ракетно-космічній галузі. Враховуючи досвід підготовки фахівців для ракетно-космічної галузі, накопичений на фізико-технічному факультеті ДНУ, бразильська сторона визначила Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара як провідного партнера щодо розвитку ракетно-космічної освіти в Бразилії, зокрема – партнера університету UnB.


На запрошення бразильської сторони в грудні 2009 року делегація ДНУ, до складу якої увійшли ректор ДНУ проф. М.В. Поляков, декан ФТФ проф. О.М. Петренко та представники професорсько-викладацького складу, відвідала UnB, взяла участь у Першій Бразильсько-Українській робочій зустрічі з аерокосмічної науки і техніки. Під час візиту, 16 грудня 2009 р., відбулося офіційне підписання Угоди між Дніпровським національним університетом імені Олеся Гончара і Федеральним університетом м. Бразиліа. У процедурі підписання взяли участь ректор ДНУ проф. М.В. Поляков, декан ФТФ проф. О.М. Петренко, ректор UnB проф. Джозе Геральдо, проф. Карлос Гуржель, Посол України в Бразилії В.О. Лакомов, директор Національного космічного агентства Бразилії.


Співробітництво з Федеральним університетом м. Бразиліа розвивається. У 2011-2012 н.р. із грудня місяця на фізико-технічному факультеті проходили стажування 10 магістрів з Федерального університету м. Бразиліа (Alimandro Correa Adriana Elyza, Queiros Vilanova Cristiano, Rezende Prado Dos Santos Fabio, Royer Chaurais Jefferson, Kaled Da Cas Pedro Luis, Gama De Suoza Andre Luiz, Silva De Oliveira Fabio, Figueiro De Oliveira Gabriel, Camargo Gomes Rodrigo, Ferreira Fraga Felipe). Вони були направлені на стажування з метою підготовки науково-дослідних робіт магістрів за спеціальностями ракетно-космічної галузі. Наукове керівництво магістрами здійснювали викладачі кафедр проектування і конструкцій літальних апаратів, двигунобудування, систем автоматизованого управління, роботехнічних систем, технічної механіки, технології виробництва літальних апаратів. Магістри з UnB у своїх роботах вирішували задачі проектування конструкцій ракет-носіїв літальних апаратів, проблеми створення двигунних систем ракет-носіїв, перспективних матеріалів для космічної техніки, систем керування літальними апаратами ракет носіїв і космічних апаратів, проектування і експлуатації станцій зв’язку із космічними апаратами.
У березні 2013 р. відбулося відрядження до Федерального університету м. Бразиліа доцента кафедри технології виробництва Андріанова А.Ю. і доцента кафедри двигунобудування Шинкаренко О.А. Мета візиту – участь у семінарах за космічною тематикою, які були організовані у UnB. Шинкаренко О.А. зробив доповідь на семінарі за науковим напрямком «Аеродинаміка та тепломассообмін в апаратах аерокосмічної техніки», а Андріанов А.Ю. – на семінарі за науковим напрямком «Матеріали та захисні покриття супутників». Починаючи з 2013 року і до теперішнього часу Шинкаренко О.А. працює професором аерокосмічної кафедри Університету у Бразилії (УнБ), де був завідувачем кафедри, а згодом керівником лабораторії хімічного руху УнБ та членом адміністративної ради Університету.


Республіка Казахстан. Співробітництво розпочалось у 2007 р., коли декан фізико-технічного факультету ДНУ проф. О.М. Петренко був запрошений до Євразійського національного університету для участі у літній школі для студентів ЄНУ, де зробив презентацію ДНУ та фізико-технічного факультету. У 2008 р. Дніпровський національний університет запропонував ЄНУ увійти в склад учасників проекту TEMPUS «Модернізація аерокосмічної освіти університетів Казахстану, Росії, України». Проект пройшов відбір у Єврокомісії і почав виконуватись з січня 2009 р.


У 2009 р. було підписано Угоду щодо співробітництва між Дніпровським національним університетом імені Олеся Гончара і Євразійським національним університетом ім. Л. Гумильова. Ректор ДНУ проф. М.В. Поляков прийняв участь у Євразійському конгресі (м. Астана). Делегація ЕНУ на чолі з ректором ЄНУ проф. Б. Абдраімовим відвідала ДНУ у липні 2009 р. Ректор ЄНУ проф. Б. Абдраімов висловив зацікавленість в навчанні казахських студентів в ДНУ за освітньо-кваліфікаційними програмами магістра. Для забезпечення можливості навчання в магістратурі ДНУ студентам ЄНУ було запропоновано спочатку отримати диплом бакалавра ДНУ за відповідним напрямом.


Протягом 2012-2013 рр. на фізико-технічному факультеті виконувалася програма щодо підготовки фахівців для космічної галузі Республіки Казахстан за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» і «магістр». За цією програмою на фізико-технічному факультеті ДНУ проходили навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» і «магістр» 16 студентів з Республіки Казахстан. Майже всі студенти з Казахстану, які отримали дипломи ДНУ, працюють у космічній галузі Республіки Казахстан: 6 з них стали працівниками КАЗКОСМОС, 7 – викладачами фізико-технічного факультету ЄНУ.


Республіка Корея. Розвиваються контакти між науковцями Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара і університетами Республіки Корея. У Корейський Республіці приділяють значну увагу накопиченому в Україні досвіду у вирішення задач створення космічної техніки та підготовки фахівців для космічної галузі.

У грудні 2011 р. в ДНУ перебував виконавчий директор компанії SOOA Corp. (м. Сеул) Сук-Чол Йон, а також відбувся візит представників університету КОНКУК (м.Сеул) професора Юнг Хван Бьйона, професора Чанг Жін Ли, професора Су Хйунг Пак. Метою їх візиту до ДНУ було відвідування фізико-технічного факультету та вивчення можливості співробітництва у вирішенні актуальних для Республіки Корея задач у ракетно-космічній галузі та підготовки фахівців з проектування та виробництва ракетно-космічної техніки. У ході візитів представники Республіки Корея ознайомили науковців ДНУ із здобутками у ракетно-космічній сфері, пріоритетними напрямками і перспективами розвитку космічної галузі, особливостями космічної освіти в країні. Гостям з Республіки Корея були представлені напрямки підготовки фахівців для ракетно-космічної галузі на фізико-технічному факультеті, наукові школи за ракетно-космічною тематикою в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара.
Співпраця фахівців України та Республіки Корея у космічній галузі, поєднання їх досвіду у створенні космічної техніки має значні перспективи. Співробітництво Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара та університету КОНКУК – може стати одною зі складових цієї співпраці.

Туреччина.
Партнерські відносини пов’язують Дніпровський національний університет та Середньо-Східний технічний університет (METU, (м. Анкара, Туреччина). Співробітництво розпочалося з вересня 2002 р., коли завідувач кафедри радіоелектронної автоматики, професор Петренко О.М. був запрошений до Анкари для презентації досягнень університету та фізико-технічного факультету в галузі підготовки фахівців для підприємств ракетно-космічної промисловості та проведенні наукових досліджень. В 2004 р. делегація ДНУ у складі: ректора Полякова М.В., проректора Костирко В.В. та проф. Петренка О.М. відвідали Середньо-Східний технічний університет, де було підписано Угоду щодо співробітництва між ДНУ та METU, який передбачає співробітництво між університетами в галузі підготовки фахівців та підвищення кваліфікації науково-педагогічних кадрів; проведенні спільних наукових досліджень, розвитку культурних та гуманітарних зв’язків.
У вересні 2011 р. відбувся візит до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара делегації із Середньо-Східного технічного університету та TUBITAK (м. Анкара, Туреччина), до складу якої ввійшли професор доктор Нафіз Алемдароглу (Середньо-Східний технічний університет), студент Ердал Бозкурт (Середньо-Східний технічний університет), головний інженер Мехмет Дурнар (TUBITAK), інженер Алтуг Окан (TUBITAK), інженер Серкан Сойсал (TUBITAK). Метою перебування у ДНУ делегації з Туреччини було ознайомлення із здобутками ДНУ в галузі розробки та випробувань електричних ракетних двигунів та вивчення питань щодо співробітництва за цим напрямком. В ході візиту фахівців Середньо-східного технічного університету та TUBITAK були обговорені питання щодо співпраці за напрямком «Електричні ракетні двигуні». У тому числі за результатами візиту турецької делегації фахівцям ДНУ було запропоновано взяти участь в розробці електроракетного двигуна космічного призначення спільно з Середньо-східним технічним університетом та TUBITAK, а також участь у створенні лабораторної бази в інституті UZAY для експериментальних випробувань електроракетних двигунів.

Участь у міжнародному проекті за програмою TEMPUS. 
Протягом 2010-2012 р. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара брав участь у Європейському міжнародному освітньому проекті Tempus JPCR-144681-2008 «CRIST: Модернізація аерокосмічної освіти університетів Казахстану, Росії, України». На фізико-технічному факультеті організовані дві лабораторії: лабораторія космічного зв’язку та лабораторія автоматизованого проектування космічних апаратів, для якої отримано та введено в дію обладнання та відповідне програмне забезпечення (програмні пакети Pro Engineer Altium), які розроблені фахівцями інституту Де Науер, Бельгія. Вдосконалені навчальні плані спеціальностей космічного профілю, введені нові дисципліни, розроблені та видані нові навчально-методичні посібники. Викладачі та аспіранти фізико-технічного факультету пройшли стажування у Берлінському технічному університеті (Німеччина) та Інституті Де Науер (Бельгія). Вони використовують набутий досвід у викладанні навчальних дисциплін при підготовці фахівців космічної галузі.



Завідувач кафедрою механотроніки Алексєєнко С.В. перебував у січні 2014 р. за індивідуальним грантом для наукового стажування у Німеччині (м. Брауншвейг, Технічний університет), доц. Манойленко О.О. перебував у лютому 2012 р. за індивідуальним грантом для наукового стажування у Франції (м. Ле Ман, Технічний університет).
У березні 2019 р. доц. Алексєєнко С.В. брав участь у Програмі академічних обмінів «Мевлана», Туреччина, Караманський університет імені Махметбея, з курсом лекцій “Зледеніння аеродинамічних поверхонь літальний апаратів”.
 

Студентське життя

Студентське життя факультеті підпорядковане принципам студентського самоврядування. Головний орган студентського самоврядування – Рада студентів.

Дозвілля студенти факультету проводять дружно, весело, цікаво й пізнавально. Щорічно студенти відзначають День факультету, який приурочений до Дня космонавтики.

Традиційними на факультеті стали щорічні конкурси МІС-ФТФ і МІСТЕР-ФТФ. Веселим та корисним заходом стає День першокурсника. Влаштовується це свято з метою надати молоді, яка тільки почала навчання на факультеті, можливість більше дізнатися про фізтех, поспілкуватися із викладачами і студентами старших курсів, відчути справжню веселу, творчу, дружню атмосферу, познайомитися з цікавими особливостями студентського життя. Не тільки першокурсники, а й студенти старших курсів із великим задоволенням беруть участь у цьому святі.


Студентське життя на факультеті

Яскрава риса студентського життя фізтеху – наявність власного друкованого органу. Справжнім рупором студентського самоврядування, засобом інформаційного забезпечення життя студентів стала цікава, іноді безкомпромісна газета „ФізтехіЯ”. Всі члени редколегії – студенти. Газета розповідає про новини і події на факультеті, піднімає і аналізує гострі проблеми, публікує думки студентів і викладачів, пропонує актуальні інтерв’ю і багато цікавої, корисної інформації.

Силами студентів створена фотокінолабораторія. Завдяки діяльності творчої зацікавленої групи сформований і поновлюється фотокіноархів, створено два фільми, до яких ввійшли унікальні матеріали.

Студенти фізико-технічного факультету завжди із захопленням займалися спортом. Вони активні учасники факультетських, міжфакультетських і міжвузівських змагань, де неодноразово посідали призові місця.

Найкращі студенти фізико-технічного факультету, які з успіхом поєднують відмінне навчання, науково-дослідну роботу і активну участь у житті колективу, відзначені іменними стипендіями. Щорічно кращі студенти факультету отримують іменні стипендії від фонду „Україна”, який очолює Л.Д. Кучма. Обдаровану молодь, яка досягла значних успіхів у навчанні і науковій роботі, підтримують провідні підприємства галузі – сплачують іменні стипендії своїм майбутнім працівникам.

Студентське життя на факультеті

Молодь фізтеху завжди ставить яcкраві цілі, наполегливо працює для їх досягнення, живе інтересами Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара та України.

Студентське життя на факультеті


Успішні випускники XXI століття 

Андрій Шульга

Андрій Шульга в 2015 році з відзнакою закінчив кафедру двигунобудування фізико-технічного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за спеціальністю «Ракетні двигуни та енергетичні установки».


Викладачі пам’ятають його відповідальність, цілеспрямованість та прагнення виконувати поставлені задачі. За роки навчання протягом шести років обирався старостою групи та курсу. Ще студентом брав активну участь у профорієнтаційній роботі кафедри.

За час навчання був активним у суспільній діяльності кафедри. З 2011 по 2013 роки паралельно навчався на кафедрі військової підготовки Національного гірничого університету.


Ще студентом почав працювати в ДП КБ «Південне» ім. М.К. Янгеля у відділі проєктування та розробки бортових і наземних систем вимірювання. Після закінчення університету був прийнятий в ДП КБ «Південне» на повний робочий графік. Після декількох місяців роботи був мобілізований до лав Збройних Сил України. Проходив службу в 16 Окремому мотопіхотному батальйоні Збройних Сил України. Серед чисельних нагород є і така – медаль «Авдіївка. Промзона. Стояли на смерть».

Із 2017 року призваний на військову службу за контрактом. Зараз займається створенням нової ефективної системи взаємодії між місцевими органами самоврядування, департаментами освіти (області, міст, районів та ОТГ), громадськими та волонтерськими організаціями щодо постійної та безперервної роботи в напрямку національно-патріотичного та військово-патріотичного виховання молоді.


Підтримує тісний зв'язок з рідною кафедрою.

«Дякую викладачам кафедри, які навчили розбиратися в складних питаннях, думати технічними категоріями, бачити і працювати на завтрашній день».

Євген Косяк


Євген Косяк закінчив фізико-технічний факультет Дніпропетровського національного університету за спеціальністю «Ракетні двигуни та енергетичні установки» в 2013 році. Основні якості студента Косяка – бажання освоювати професію і оптимізм.


Після закінчення вишу прийшов молодим спеціалістом на роботу в ДП КБ «Південне». За цей короткий період пройшов шлях від інженера до провідного конструктора і в свої 30 років обійняв посаду Головного конструктора і начальника КБ з розробки твердопаливних двигунів. Часто буває у відрядженнях за кордоном щодо нових замовлень. Бере активну участь у роботі міжнародних науково-технічних конференцій.


«Висловлюю глибоку подяку викладачам рідної кафедри за Ваш професіоналізм й за отримані мною знання. За те, що навчили мислити технічними категоріями. Це наразі найбільш затребувана цінність. З теплотою в душі згадую свої студентські роки як найкращі роки свого життя. Бажаю процвітання рідному вишу і міцного здоров’я викладачам».
Тетяна Пономар


Тетяна Пономар (Лавріненко) закінчила магістратуру кафедри проектування та конструкцій фізико-технічного факультету в 2013 році. «Після переїзду до США зайнялася викладацькою діяльністю в Університеті Південної Кароліни на інженерному факультеті кафедри аерокосмічної промисловості і машинобудування. Викладацька практика показала, що американська система освіти дуже поступається українській, а саме тій базі знань, яку дають викладачі кафедри проектування та конструкцій. Поглиблене вивчення AutoCad, MatCad, Fortran, а також усіх без винятку інженерних дисциплін допомогло мені з легкістю зайняти позицію в команді міжнародної інформаційної компанії (Sentrala International Data Company) з дослідження, розробки та тестування штучного інтелекту. І саме широкопрофільність моєї інженерної підготовки дають нам можливості працювати з різними компаніями, серед яких Google, Національне управління з аеронавтики і дослідженню космічного простору (NASA), а також претендувати на контракти державного рівня. Розуміння проблеми зсередини і вміння читати інженерну документацію дає можливість правильно надати результати досліджень і подати їх у тому вигляді, в якому вимагає замовник».

Олександр Прокопчук

Олександр Прокопчук – випускник кафедри двигунобудування Дніпровського національного університету 2002 року. Після випуску й донині працює у ДП КБ «Південне». З 2013 року виконував обов’язки, а у 2014 році у свої 34 роки обійняв посаду Головного конструктора та начальника конструкторського бюро з розробки рідинних ракетних двигунів. Є наступником легендарного конструктора В.Н. Шнякіна



Завдяки його вмінню бачити перспективу, працювати із закордонними партнерами, у тому числі й зі стартапами, рушійне КБ завантажене роботою на багато років вперед. Нині Олександр Прокопчук постійно бере участь у заходах Міжнародної федерації астронавтики, Міжнародної академії астронавтики, в міжнародних аерокосмічних виставках тощо. Побував у більш ніж п’ятнадцяти країнах світу. Головує в комісії по захисту дипломних робіт двигунобудівників.




А на старших курсах більшість курсових робіт, в тому числі і найбільш складні, робив першим. Згадуючи випускника Прокопчука, доцент Галина Горбенко відзначає у ньому ґрунтовність, максимально серйозне ставлення до навчання.

Переддипломну практику і дипломування Олександр Прокопчук проходив у цеху виготовлення камер ракетних двигунів ПМЗ, де зосереджена максимальна кількість найскладніших технологічних процесів. Досконально вивчив оснащення цеху, його можливості, плюси і мінуси існуючих способів виготовлення. Ці знання дуже знадобилися в подальшій роботі.

«Я побажав би студентам не залишати неясних технічних питань, докопуватися до першооснов, сміливо брати перспективні теми курсових та дипломних робіт. А для цього треба добре знати основи термодинаміки, теплопередачі, газової динаміки, конструкції і схеми відомих ракетних двигунів, принципи регулювання їх параметрів, як на активній ділянці траєкторії польоту, так і на етапі повернення. Останнє зараз як ніколи актуально».

Роман Михальчишин




Роман Михальчишин закінчив фізико-технічний факультет у 2012 році за спеціальністю «Двигуни ракетно-космічних літальних апаратів». Нині працює над створенням нової ракети-носія Spectrum у компанії Isar Aerospace (Мюнхен, Німеччина) у якості провідного інженера з розробки пневмогідравлічних систем. Ще під час навчання почав працювати в ДП «КБ «Південне», за сім років брав участь у розробці ракети-носія «Антарес-230», «Циклон-4, «Циклон-4М», «Маяк», «АКРК». На підприємстві досяг досить високих результатів (має грамоти та нагороди), з часом зацікавився значенням українського інженера на міжнародному рівні.

У 2017 році став переможцем International Space Safety Competition з роботою «Пасивація з відводом ступеню як засіб боротьби з космічним сміттям» і згодом презентував її на Space Safety Conference (Тулуза, Франція), у 2018 був обраний комітетом International Austronautical Federation з програми Emerging Space Leaders Grant Programme, де представив дослідження «Багаторазова крилата ракета для невідкладної доставки вантажів» на IAC 2018 в м. Бремен (Німеччина). У 2019 став одним із п'яти лауреатів European Space Leaders Award та взяв участь у European Space Generation Workshop (Лондон, Великобританія) з доповіддю «Український космос: майбутнє і сьогодення». Також двічі отримував фінансування від UNOOSA для презентації результатів роботи під час United Nations High Level Forum 2018 (Бонн, Німеччина) та United Nations Forumon Realizing SDGs 2019 (Чангша, КНР).
У якості волонтерської діяльності займає позицію National Point of Contact в Space Generation Advisory Council.

«Дуже вдячний викладачам кафедри за безцінні знання, які допомогли мені досягти успіхів на міжнародній космічній арені. А конспекти лекцій із ключових предметів ще протягом кількох років після університету були для мене джерелом знань та допомагали вирішувати уже виробничі завдання. Мало де в світі настільки детально викладають конструкцію рідинних ракетних двигунів, як у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара. З цими знаннями можна стати висококласним фахівцем міжнародного рівня».

Кирило Татаринов

Кирило Татаринов – закінчив кафедру двигунобудування фізико-технічного факультету 2018 року з відзнакою.





Ще у студентські роки почав вдосконалювати свої організаторські здібності у студентській раді. А вже сьогодні він працює в одній із найкращих агенцій маркетингових комунікацій міста Києва Same&Friend, клієнтами якої є компанії McDonalds, TOYOTA Ukraine, BMW, MINI, VISA, L'Oreal, BORJOMI та інші. Співпрацює з відомими українськими дизайнерами: Христиною Бобковою, Іваном Фроловим, Світланою Бевзою, ведучими, режисерами і фотографами. Також Кирило є волонтером благодійної організації БФ «Спанбонд», яка під час всесвітньої пандемії займається пошиттям медичних костюмів для лікарів всієї України.

«Факультет дав мені не тільки освіту, організованість і самостійність, уміння не лишати жодного незрозумілого питання, але й дуже великий досвід в івент-сфері. Саме тут пройшли мої найкращі роки життя, тому що мене оточували професійні викладачі з гострим почуттям гумору, найрозумніші студенти й найліпші друзі!»

Олексій Шинкаренко

Олексій Шинкаренко – випускник кафедри двигунобудування фізико-технічного факультету ДНУ 2002 року. Захистив кандидатську дисертацію у 2006 році за спеціальністю «Двигуни та енергоустановки літальних апаратів», працював доцентом на кафедрах двигунобудування та енергетики ФТФ ДНУ.

 

Із 2013 року працює професором аерокосмічної кафедри Університету у Бразилії (УнБ), де був завідувачем кафедри, а згодом керівником лабораторії хімічного руху УнБ та членом адміністративної ради Університету. Досконало володіє англійською та португальською мовами. Веде викладацьку та науково-дослідницьку діяльність у сфері розробки технологій ракетних та прямоточних двигунів, систем постачання компонентів палива, систем запалювання та контролю тяги, експериментального відпрацювання двигунів та чисельного моделювання для Бразильського rосмічного aгентства (AEB), Національної hади yауки та lосліджень (CNPQ), Фонду Сприяння Науки у Федеральному окрузі (FAPDF) та інших державних установ та приватних компаній. 

«Мої основні досягнення у професійній діяльності відбулися завдяки плідному навчанню та високій кваліфікації викладацького складу фізико-технічного факультету ДНУ, що змогли передати свої знання новому поколінню інженерів та науковців. Особливо хочу відзначити значний внесок свого наукового керівника В.Л. Бучарського, куратора І.В. Філоненко, професорів О.В. Січевого, О.А. Приходька та В.Є. Давідсона. Вірю, що інженерна освіта на кафедрі двигунобудування відкриває шлях у майбутнє для обдарованої цілеспрямованої молоді». 

Михайло Андрієвський

Михайло Андрієвський закінчив з відзнакою фізико-технічний факультет у 2016 році за спеціальністю «Двигунні та енергетичні установки літальних апаратів».
Монтаж розробленого двигуна тягою 30 кН на випробувальному стенді неподалік від Единбургу

У студентські роки брав активну участь в науковому житті факультету. Також Михайло був учасником різних науково-технічних програм і студентських наукових конференцій. Він – співавтор двох патентів і трьох статей у фахових виданнях України. Двічі ставав переможцем стипендіальної програми фонду В. Пінчука «Завтра UA», декілька разів був призером інших студентських конкурсів. У 2014 році став стипендіатом фонду Л. Кучми. Магістерський диплом захистив англійською.

Михайло був активним учасником не лише наукового, а й спортивного життя університету. На IV курсі він став кандидатом у майстри спорту з дзюдо і був капітаном збірної ДНУ, представляючи альма-матер на студентських змаганнях.

Ще студентом Михайло Андрієвський почав працювати в ДП КБ «Південне», де брав участь у проектуванні ракети-носія «Маяк» та «Циклон 4М».

Зустріч із міським головою міста Corтwall. Перемовини щодо отримання дозволу на випробування двигуна 3-го ступеня

Досконало володіє англійською мовою. І нині працює начальником відділу двигунобудування британської приватної компанії Skyrora, що має офіс в Единбурзі, та у R&D-центр в Дніпрі. В обов’язки Михайла входить як проектування ракетних двигунів, так і їх конструювання, супровід виробництва та вогневих випробувань, які проходять на стенді під Единбургом. У 2021-2022 році  чотири двигуна його виробництва мають побачити космос.

Наразі в аспірантурі ДНУ Михайло Андрієвський закінчує працювати над своєю кандидатською дисертацією.

«Дуже вдячний викладачам кафедри за унікальні знання сучасних ракетних двигунів. За те, що навчили постійно учитися, не брати на віру різну технічну інформацію, а докопуватися до суті. Все це допомогло мені досягти успіхів і стати відомим спеціалістом в аерокосмічній промисловості.

Окрема подяка моїм викладачам, які мають великий досвід практичної роботи, – це Юрій Мітіков, Людмила Пронь, Галина Горбенко. Вони навчили мене мріяти, не боятися авторитетів, до кінця захищати і впроваджувати свої технічні рішення. Адже в житті найскладнішим виявляється бути впевненим у власних пропозиціях, які базуються на знаннях, отриманих в університеті, мати витримку, виявляти силу характеру та нести відповідальність за свої рішення
».

Кирило Орєхов

Кирило Орєхов закінчив із відзнакою фізико-технічний факультет за спеціальністю «Ракетні двигуни та енергетичні установки» у 2014 році. Ще навчаючись в університеті, у 2012 році влаштувався на базове підприємство ДП КБ «Південне». Працював у колективі, напрям діяльності якого стовідсотково відповідає отриманій спеціальності – проектування твердопаливних зарядів ракет. У 29 років став керівником головного проектного відділу маршових твердопаливних двигунів у ДП КБ «Південне». Регулярно буває за кордоном, бере участь у міжнародних наукових конференціях. Закінчує навчання в заочній аспірантурі.


Наразі займається найцікавішою роботою за фахом, керує науково-дослідними роботами, проектами з розробки новітніх двигунів, технології їхнього виготовлення, хімічним технологіям. Активно залучає рідний університет до співпраці за комерційними контрактами.

У 2015 році Кирило Орєхов сумісно з викладачами кафедри двигунобудування ДНУ брав участь науково-дослідній роботі з розробки програми-методики розрахунку нестаціонарної внутрішньої балістики.

У 2017 році Кирило організовував роботи кафедри технології виробництва ДНУ з проекту виготовлення металевого порошку.

Із 2017 року й до сьогодні координує роботу хімічного факультету за проектом виробництва металоорганічних сполук. У рамках реалізації цього проекту на факультеті було відремонтовано та обладнано лабораторію, придбано хроматомасспектрометр.


Має наукові публікації, є автором статей та доповідей на міжнародних конференціях про гібридні та твердопаливні двигуни.

«Найголовніше, що я придбав в університеті й на кафедрі, це вміння аналізувати та систематизувати інформацію, щодня цілеспрямовано продовжувати навчатися новому. А нового в нашій галузі багато, адже зараз переглядаються канони старих часів. І це дуже цікаво!

Наразі я готовий приймати на роботу (на півставки) до себе у відділ хороших студентів IV курсу кафедри двигунобудування. Упевнений, що рівень підготовки фахівців на моїй рідній кафедрі залишається настільки ж високим
».